ფართოზოლოვანი ინფრასტრუქტურის სახელმწიფო პროგრამის საპილოტე პროექტი ოზურგეთში
2018 წელს საქართველოს განახლებული კონსტიტუციის მე-17 მუხლში შევიდა ჩანაწერი, რომლის მიხედვით, „ყველას აქვს ინტერნეტზე წვდომისა და ინტერნეტით თავისუფლად სარგებლობის უფლება,“ რაც ნიშნავს, რომ სახელმწიფოს აქვს პოზიტიური ვალდებულება, ინტერნეტი გახადოს ფართოდ ხელმისაწვდომი. საქართველოს კონსტიტუციაში აღნიშნული ჩანაწერის არსებობას IDFI აქტიურად ადვოკატირებდა.
ცვლილებების მიღებამდე, ყოფილმა პრემიერმა და მმართველი პარტია „ქართული ოცნების“ ყოფილმა ლიდერმა, ბიძინა ივანიშვილმა, საყოველთაო ინტერნეტიზაციის იდეა გააჟღერა. 2015 წელს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროს დაქვემდებარებაში დაფუძნდა ააიპ „ოუფენ ნეტი“, რომელსაც დაევალა საქართველოში ფართოზოლოვანი ინფრასტრუქტურის განვითარება. 150$ მილიონიანი პროექტის მიზანი იყო 2020 წლისთვის, 8,000-კილომეტრიანი ოპტიკური ქსელის გაყვანა და 2,000-მდე დასახლებულ პუნქტში მაღალსიჩქარიანი ინტერნეტის შეყვანა. გაჟღერდა პროექტის პირველი ეტაპის ფარგლებში მოხვედრილი 473 სოფლის სიაც, თუმცა ინფრასტრუქტურის მშენებლობა არ დაწყებულა.  ეკონომიკის და მდგრადი განვითარების იმდროინდელი მინისტრის, დიმიტრი ქუმსიშვილის და სხვა თანამდებობის პირების მიერ გაჟღერებული განცხადებების თანახმად, პროექტი უნდა განხორციელებულიყო ფონდი „ქართუს“ დაფინანსებით. “ოუფენ ნეტის” დაფუძნებიდან, 2020 წლამდე ინტერნეტიზაციის პროექტი გაჩერებული იყო, 2020 წლის ოქტომბერში კი საპილოტე ქსელის მშენებლობა დაიწყო. თუმცა როგორც ცნობილია, ამჟამად მიმდინარე საპილოტე პროექტი “ქართუს” ნაცვლად, მსოფლიო ბანკის დაფინანსებით ხორციელდება.
2020 წლის აგვისტოში ა(ა)იპ “ოუფენ ნეტმა” 10 მილიონ ლარზე მეტი ღირებულების გამარტივებული შესყიდვის ხელშეკრულება გააფორმა შპს “პარვუს ჯგუფთან”.
ხელშეკრულების საგანია საქართველოს მთავრობის 2016 წლის 28 ივლისის N375 დადგენილებით დამტკიცებული, საქართველოში ფართოზოლოვანი ინფრასტრუქტურის განვითარების სახელმწიფო პროგრამის საპილოტე ნაწილს განხორციელება, კერძოდ ოზურგეთის სამიზნე გეოგრაფიულ არეალში ინფრასტრუქტურის პროექტირება და მშენებლობა. ხელშეკრულების მიხედვით, პროექტირებისა და მშენებლობის სამუშაოები მთლიანად უნდა დასრულებულიყო და საჯარო რეესტრში დარეგისტრირებულიყო 2020 წლის 28 დეკემბრის ჩათვლით. მოგვიანებით, ხელშეკრულებაში  შევიდა ცვლილება და ვადა 2021 წლის 28 თებერვლამდე გახანგრძლივდა. მიუხედავად ამისა, მიმწოდებელმა გახანგრძლივებულ ვადებშიც ვერ მოახერხა პროექტის ყველა ეტაპის დასრულება და მისი რეგისტრაცია. სახელმწიფო შესყიდვების ვებგვერდზე სამუშაოების დასრულებისა და საბოლოო მიღება-ჩაბარების აქტები, შესაბამისად, 8 და 12 აპრილს გამოქვეყნდა. ა(ა)იპ ოუფენნეტის წერილის თანახმად, კომპანიას ერიცხებოდა პირგასამტეხლო, მიღება-ჩაბარების დოკუმენტით ირკვევა, რომ “პარვუს ჯგუფს” ყოველ ვადაგადაცილებულ დღეზე, დაეკისრა პირგასამტეხლო — ხელშეკრულების მაქსიმალური ღირებულების (10,037,606.97 ლარი) 0,02%, ანუ 2,007.52 ლარი, რამაც 01.03.2021-დან 07.04.2021-ის ჩათვლით პერიოდზე (38 დღე) შეადგინა 76,285.76 ლარი. საბოლოოდ, ხელშეკრულების ჯამურმა ღირებულებამ პირგასამტეხლოს გამოკლებით 9,785,197.94 ლარი შეადგინა.
შპს “პარვუს ჯგუფის” 50-50%-იან წილებს სულხან ზუმბურიძე და მამუკა პაპუაშვილი ფლობენ.ზუმბურიძე მანამდე სახელმწიფოს საკუთრებაში არსებული შპს „საქართველოს სახელმწიფო ელექტროსისტემის” მმართველთა საბჭოს თავმჯდომარე იყო, ხოლო მამუკა პაპუაშვილი - წევრი.
მნიშვნელოვანია, რომ “პარვუს ჯგუფმა” სახელმწიფო შეყიდვის პირველი ხელშეკრულება დაფუძნებიდან 2 თვეში მიიღო. ამ ეტაპზე, კომპანიას ჯამურად 4 მილიონ 700 ათას ლარამდე ღირებულების ელექტრონული ტენდერი აქვს მოგებული და 11 მილიონ ლარზე მეტი ღირებულების გამარტივებული შესყიდვის ხელშეკრულება აქვს მიღებული.
აღსანიშნავია, რომ ორივე ელექტრონულ ტენდერში “პარვუს ჯგუფმა” შეთავაზებული დაბალი ფასი გამარჯვების შემდეგ შეცვალა, რის შედეგადაც ერთ შემთხვევაში ხელშეკრულების თანხა საწყის სავარაუდო ოდენობას თითქმის გაუტოლდა, მეორე შემთხვევაში კი გადააჭარბა კიდეც. კერძოდ, ს.ს. საქართველოს ენერგეტიკის განვითარების ფონდის ელექტრონულ ტენდერში, რომლის საწყისი ღირებულება 3,089,000 ლარი იყო, “პარვუს ჯგუფმა” ყველაზე დაბალი შეთავაზება წარადგინა, რომელიც სხვა პრეტენდენტის თანხას მხოლოდ ერთი ლარით ჩამორჩებოდა.
გამარჯვების შემდეგ, “პარვუს ჯგუფთან” ხელშეკრულება გაფორმდა 2,916,016 ლარზე (დღგ-ს თანხის დამატებით). მოგვიანებით კი ხელშეკრულებაში ცვლილება შევიდა და მისი ღირებულება 3,065,316 ლარით განისაზღვრა, საბოლოოდ ფაქტობრივად გადახდილმა თანხამ 3,042,541 ლარი შეადგინა, რაც ხელშეკრულების თავდაპირველ თანხას თითქმის 127 ათასი ლარით აღემატება და უახლოვდება შესყიდვის სავარაუდო მაქსიმალურ ღირებულებას.
ასე მოხდა მეორე ტენდერის შემთხვევაშიც. დუშეთის მუნიციპალიტეტის 1,505,000 ლარიან ტენდერში “პარვუს ჯგუფმა” 1,489,428 ლარის შეთავაზება გააკეთა. ამავე თანხაზე გაფორმდა ხელშეკრულება, მოგვიანებით კი მისი ღირებულება შეიცვალა და 1,600,655 ლარი შეადგინა, რაც შესყიდვის თავდაპირველ სავარაუდო თანხაზე დაახლოებით 111 ათასი ლარით მეტია. თუმცა, შემსყიდველის მიერ ფაქტობრივად გადახდილმა თანხამ 1,420,412 ლარი შეადგინა, რაც ხელშეკრულების პირვანდელ ღირებულებაზე 60 ათასი ლარით ნაკლებია.
მიუხედავად “პარვუს ჯგუფის” ასეთი მცირე გამოცდილებისა, ოუფენ ნეტმა კომპანიასთან სახელმწიფო მნიშვნელობის პროექტის გაჭიანურების თავიდან აცილების მიზნით, პირდაპირი წესით გააფორმა 10 მილიონ ლარზე მეტი ღირებულების გამარტივებული შესყიდვის ხელშეკრულება. სახელმწიფო შესყიდვების ელექტრონულ სისტემაში განთავსებული გამარტივებული შესყიდვის მოთხოვნის არგუმენტაციიდან ირკვევა, რომ “პარვუს ჯგუფი” ბაზრის კვლევის საფუძველზე შეირჩა. ამ პროცედურის დამადასტურებელი დოკუმენტები სახელმწიფო შესყიდვების ელექტრონულ სისტემაში არ არის ატვირთული, რის გამოც აღნიშნული ინფორმაცია IDFI-მ ა(ა)იპ ოუფენნეტიდან გამოითხოვა. მოწოდებული ინფორმაციის თანახმად, ბაზრის კვლევა ორჯერ ჩატარდა. კერძოდ, პირველ ეტაპზე მოწვევა გაეგზავნა 5 კომპანიას, რომელთაგან არც ერთმა გამოთქვა პროგრამაში მონაწილეობის ინტერესი. მოგვიანებით ბაზრის კვლევის დოკუმენტები 17 კომპანიას გაეგზავნა, რომელთაგან ოუფენნეტს მხოლოდ ორმა შესთავაზა საკუთარი ფასი. აღნიშნული კომპანიები შპს “პარვუს ჯგუფი” და შპს “ვეზირი” იყვნენ. მათ მიერ მიწოდებული საბოლოო განფასება კი შესაბამისად, 10,037,606  და 18,432,000 ლარი იყო. აღნიშნულის საფუძველზე ფართოზოლოვანი ინფრასტრუქტურის განვითრების სახელმწიფო პროგრამის საპილოტე ნაწილის მშენებელ კომპანიად შეირჩა შპს “პარვუს ჯგუფი”. რაც შეეხება შპს “ვეზირს”, სახელმწიფო შესყიდვების ელექტრონულ სისტემაში განთავსებული მონაცემების თანახმად, კომპანია 2013 წლიდან იმარჯვებს სახელმწიფო ტენდერებში და ამავე პერიოდიდან იღებს გამარტივებული შესყიდვის ხელშეკრულებებს. ამ ხელშეკრულებების სავარაუდო ჯამური ღირებულება 13 მლნ ლარს აღემატება.
ამასთან, 26 აპრილს ა(ა)იპ ოუფენნეტმა გამოაცხადა ელექტრონული ტენდერი აუქციონის გარეშე საქართველოში ფართოზოლოვანი ინფრასტრუქტურის განვითარების სახელმწიფო პროგრამის ფარგლებში ქობულეთის სამიზნე გეოგრაფიულ არეალში ფართოზოლოვანი ინფრასტრუქტურის პროექტირებასა და მშენებლობაზე. ტენდერის სავარაუდო ღირებულება 2,055,000 ლარია და წინადადებების მიღება 17 მაისს დასრულდება.

In 2018, Article 17 of the updated Constitution of Georgia received a new amendment, according to which "everyone has the right to access the Internet and use the Internet freely". As such, the amendment means that the state has a positive obligation to make the Internet widely available. IDFI actively advocated for this amendment to the Constitution of Georgia.
Prior to the amendment, Bidzina Ivanishvili, the former prime minister and former leader of the ruling Georgian Dream party, voiced the idea of universal internetization. In 2015, the NNLE "OpenNet" was established under the Ministry of Economy and Sustainable Development, which was tasked with the development of broadband infrastructure in Georgia. The goal of the $150 million project was to lay an 8,000-kilometer optical network by 2020 and introduce high-speed internet in up to 2,000 settlements. A list of 473 settlements included in the first phase of the project was also announced, but the construction of infrastructure has not yet begun. According to the then Minister of Economy and Sustainable Development, Dimitri Kumsishvili, and other officials, the project was to be funded by the Cartu Foundation. Since the founding of “OpenNet”, the internetization project was stalled until 2020, and in October 2020, the construction of a pilot network began. However, as far as it is known, the current pilot project is being implemented with the funding of the World Bank instead of "Cartu".
In August 2020, NNLE "OpenNet" signed a simplified purchase agreement worth over 10 million GEL with "Parvus Group" Ltd. The subject of the agreement is the implementation of the pilot project of the state program for broadband infrastructure development in Georgia approved by the Resolution N375 of the Government of Georgia of July 28, 2016, and in particular, the planning and construction of infrastructure in the target geographical area of Ozurgeti. According to the contract, the planning and construction works were to be completed and registered in the public registry by December 28, 2020. Later, the contract was amended, and the deadline was extended until February 28, 2021. However, the contractor was not able to complete all stages of the project and register it even within the extended deadlines. The delivery and acceptance acts were published on the State Procurement website on April 8 and 12, respectively. According to the letter of “OpenNet”, the company was fined, with the receipt document showing that Parvus Group was fined 0.02% of the maximum value of the contract (GEL 10,037,606.97) for each overdue day, or GEL 2,007.52, which amounted to GEL 76,285.76 for the period between 01.03.2021 and 07.04.2021 (38 days). The final total value of the contract, factoring in the fine, amounted to GEL 9,785,197.94.
Sulkhan Zumburidze and Mamuka Papuashvili each own a 50% share of Parvus Group Ltd. Zumburidze was previously the Chairman of the Board of Directors of the state-owned Georgian State Electrosystem Ltd., and Mamuka Papuashvili was a member.
It is important to note that “Parvus Group” received its first public procurement contract within 2 months of its establishment. At this stage, the company has won a total of 4 million 700 thousand GEL worth of e-tenders and has received more than 11 million GEL worth of simplified procurement contracts.
It should be noted that in both e-tenders, Parvus Group amended the offered low price after winning, and as a result, in one case the contract amount was almost equal to the initial estimated amount, while in the other case it even exceeded it. In particular, in the e-tender of the S.S. Energy Development Fund of Georgia, the initial cost of which was 3,089,000 GEL, Parvus Group submitted the lowest bid, which was only one GEL below the next bidder.
The contract was signed with Parvus Group for GEL 2,916,016 (plus VAT). Later, the contract was amended, and its value was set at GEL 3,065,316, with the final amount paid being GEL 3,042,541, almost 127 thousand GEL more than the initial amount of the contract and close to the estimated maximum value of the purchase.
A similar development took place in the case of the second tender. Parvus Group made a bid of 1,489,428 GEL for Dusheti Municipality’s tender of 1,505,000 GEL. The contract was awarded, and later its value was changed to 1,600,655 GEL, which is about 111 thousand GEL more than the initial estimated amount of the purchase. However, the amount actually paid by the buyer amounted to GEL 1,420,412, which is GEL 60,000 less than the original value of the contract.
Despite Parvus Group's limited experience, “OpenNet” has awarded the company with a simplified procurement contract worth more than GEL 10 million, through a direct procurement procedure, in an attempt to avoid delays for the state-owned project. Bases on the argumentation of the simplified procurement request placed in the electronic system of public procurement, it is clear that "Parvus Group" was selected on the basis of market research. The documents supporting this have not been uploaded in the electronic public procurement system, and therefore this information was requested by IDFI from “OpenNet”. According to the information provided, the market research was conducted twice. In particular, in the first stage, a notice was sent to 5 companies, none of which expressed interest in participating in the program. Later market research papers were sent to 17 companies, of which only two offered a bid. The mentioned companies were "Parvus Group" Ltd and "Veziri" Ltd. The final estimates provided by them were GEL 10,037,606 and GEL 18,432,000, respectively. Based on the above, Parvus Group Ltd. was selected as the construction company for the pilot part of the state broadband infrastructure development program. As for “Veziri” Ltd, according to the data posted in the electronic public procurement system, the company has been winning government tenders and has been receiving simplified procurement contracts since 2013. The estimated total value of these contracts exceeds GEL 13 million.
In addition, on April 26, “OpenNet” announced an electronic tender without an auction for the planning and construction of broadband infrastructure in the target geographical area of Kobuleti within the framework of the state program for broadband infrastructure development in Georgia. The estimated cost of the tender is GEL 2,055,000, and the bidding will end on May 17.