შეხვედრა მედიასთან: მდგრადი განვითარების მიზნები-გლობალური და საქართველოს დღის წესრიგი
შვედეთის საელჩოს, გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP), ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტისა (IDFI) და საქართველოს მთავრობის ადმინისტრაციის წარმომადგენლები ჟურნალისტებს შეხვდნენ. შეხვედრის მთავარი მიზანი, მედიის წარმომადგენლებისთვის მდგრადი განვითარების 17 გლობალური მიზნის და 2030 წლამდე ამ მიზნების განხორციელებისთვის საქართველოს გეგმის გაცნობა იყო.
ეხვედრა მედიასთან წინ უძღვის საერთაშორისო ფორუმს SDG16+, რომელსაც საქართველო 31 ოქტომბრიდან 2 ნოემბრამდე უმასპინძლებს და რომელსაც მსოფლიოს 20 ქვეყნის 120 წარმომადგენელი დაესწრება.

Meeting with Media Representatives: Sustainable Development Goals (SDGs) – Global Agenda and Georgian Priorities
30 October 2017
Representatives of the Embassy of Sweden in Tbilisi, UNDP Georgia, IDFI and Administration of Georgian Government met with the local journalists from online, print, radio and TV. The information meeting enabled the journalists to learn more about the 17 Global Goals for Sustainable Development and Georgia’s plan to achieve them by 2030.
The meeting with the media took place on October 27, 2017, just a couple of days prior to the international 16+ Forum: From Words to Action, which will be hosted by Georgia on October 31 – November 2, bringing together 120 representatives of 20 world countries.