დამოკიდებულება პროკურორებისა და მოსამართლეების ქმედებების მიმართ
სიახლეები | კანონის უზენაესობა, ადამიანის უფლებები და მედიის თავისუფლება | პუბლიკაციები | ბლოგპოსტები | ღია მმართველობა და კორუფციასთან ბრძოლა 22 აპრილი 2019
„რუსთავი 2-ზე“ გავიდა „სტუდია მონიტორისა“ და „რადიო თავისუფლების“ საგამოძიებო ჟურნალისტური ფილმი „მოსამართლეები ხელისუფლების სამსახურში“, რომელიც 2011 წელს მთავრობის მიერ მფლობელებისთვის „კონსტანტა ბანკის“ ჩამორთმევის მცდელობას ეხებოდა. ფილმი პროკურორებისა და მოსამართლეების მიერ გარკვეულ გადაცდომებზე მიანიშნებდა.
„CRRC-საქართველომ“ ჩაატარა სატელეფონო გამოკითხვა, იმის შესასწავლად, რამდენად ნახა საზოგადოებამ ეს ფილმი და რა დამოკიდებულება ჰქონდათ ფილმისა და მასში წამოწეული თემების მიმართ. გამოკითხვის ძირითადი საკითხები იყო:
- რამდენად იცოდა მოსახლეობამ პროკურატურაში სამართალწარმოების პროცესში ჩადენილი დანაშაულის გამოძიების დეპარტამენტის შესახებ, რომელიც შეიქმნა სწორედ ამ საგამოძიებო ჟურნალისტურ ფილმში ასახულ პრობლემატურ საკითხებზე სამუშაოდ;
- რამდენად მოელოდა მოსახლეობა პროკურატურის მიერ სამართალწარმოების მონაწილე პირების ბრალეულობის დადგენის შემთხვევაში, მათ წინააღმდეგ სამართლებრივი დევნის ეფექტურად განხორციელებას;
- გამოკითხულთა აზრით, რამდენად ხშირი იყო საქართველოში მოსამართლეების გარიგება ხელისუფლების წარმომადგენლებთან მათთვის სასარგებლო გადაწყვეტილებების მისაღებად
- და თუ გაიხსენებდნენ ბოლო პერიოდის რომელიმე კონკრეტულ საქმეს, რომელიც ხელისუფლების წარმომადგენლების მიერ კერძო პირებისთვის ქონების ჩამორთმევას ეხებოდა.
გამოკითხვა ჩატარდა პროექტის „პროკურატურის დამოუკიდებლობის ხელშეწყობა მონიტორინგისა და ჩართულობის გზით“  ფარგლებში. პროექტი ხორციელდება ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის (IDFI) მიერ, CRRC-საქართველოსა (CRRC) და სტუდია მონიტორთან თანამშრომლობით. ინიციატივის ფინანსური მხარდამჭერია ევროკავშირი (EU). ამ ბლოგში წარმოდგენილი მოსაზრებები CRRC-საქართველოს პასუხისმგებლობაა და შესაძლოა, არ ასახავდეს ევროკავშირის, IDFI-სა და სტუდია მონიტორის შეხედულებებს.

Rustavi 2 TV channel broadcasted an investigative documentary Studio Monitor and Radio Liberty produced. The documentary “Judges in the Government’s Service” followed up on the government’s attemptedconfiscation of Constanta Bank from its founders in 2011. It further hinted at alleged misconduct by the prosecutors and judges.
CRRC-Georgia conducted a follow-up phone survey to find out whether and how the public viewed the documentary. The survey asked about a number of issues presented in the documentary including:
- If people knew that the Department to Investigate Offenses Committed in the Course of Legal Proceedings existed in the Prosecutor’s Office of Georgia; This Department was established to deal with problematic issues that the documentary is focused about;
- Generally, in their opinion, how likely it was that the Prosecutor’s Office effectively prosecuted representatives of the justice system (judges, prosecutors) if it found they had committed offences in the course of legal proceedings;
- How frequent or rare cases of judges in Georgia making deals with the government to have decisions favorable for them are;