პროექტის სახელწოდება: „ახალი სახელმწიფოს წარსული მემკვიდრეობა“(პუბლიკაცია: 1989-1991 წლებში საქართველოში განვითარებული მოვლენების ანალიზი)
პროექტის საერთო ბიუჯეტი: 44, 000 ლარი
პროექტის ხანგრძლივობა: მარტი 2013 - დეკემბერი 2013
პროექტის ფინანსური მხარდაჭერა: სახალხო უნივერსიტეტთა გერმანული ასოციაციის საერთაშორისო თანამშრომლობის ინსტიტუტი (dvv international)
საბჭოთა კავშირის დაშლიდან 20 წლის შემდეგაც კი სსრკ-ს არსებობის ბოლო წლები და საქართველოს დამოუკიდებლობის პირველი წლები პრაქტიკულად არაა შესწავლილი. ის სათანადო ასახვას ვერ ჰპოვებს სკოლის სახელმძღვანელოებსა და სამეცნიერო დისკუსიაში.
საზოგადოებისათვის პასუხგაუცემელი რჩება კითხვები:
1) როგორი იყო საზოგადოებრივი აზრი საბჭოთა კავშირის დაშლის და საქართველოს მიერ დამოუკიდებლობის მოპოვების შესახებ;
2) იყვნენ თუ არა სახელმწიფოს სათავეში მოსული დისიდენტები მზად, დამოუკიდებელი საქართველოს სამართავად;
3) მოხდა თუ არა რეალურად 1990-იან წლებში საბჭოთა ელიტის ჩანაცვლება ახალი პოლიტიკური ძალით და იბრძოდა თუ არა ე.წ. კომუნისტური ელიტა საკუთარი პრივილეგიების დასაბრუნებლად;
4) საქართველოში დამოუკიდებლობის გამოცხადების შემდეგ შეიცვალა თუ არა ყოველდღიური ცხოვრება, თუ ის კვლავ „საბჭოური“ რჩებოდა?
შინაგან საქმეთა სამინისტროს არქივში (შსსა), რომელიც მოიცავს საქართველოს კომუნისტური პარტიის ცენტრალური კომიტეტისა და ყოფილი უშიშროების კომიტეტის არქივებს, IDFI-ის თანამშრომლები მოიძიებენ და გააანალიზებენ ამ პერიოდის შესახებ დაცულ საარქივო მასალებს და დოკუმენტებს; მკვლევართა ჯგუფი მოიძიებს აგრეთვე საქართველოს ეროვნული ბიბლიოთეკის საგაზეთო ფონდში დაცულ მასალებს; შეისწავლის ამ პერიოდში გამომავალ ჟურნალ-გაზეთებს და მათზე დაყრდნობით გააანალიზებს ქვეყანაში განვითარებულ სოციო-პოლიტიკურ ცვლილებებსა და ტრანსფორმაციას; ასევე კვლევის პროცესში დაგეგმილია ზეპირი ისტორიების ჩაწერა ამ პერიოდის მოვლენების აქტიურ მონაწილეებთან. მკვლევარები გამოიყენებენ აგრეთვე ჯორჯ ვაშინგტონის სახელობის ეროვნული უსაფრთხოების არქივის მიერ მოწოდებულ დოკუმენტებს, რომლებიც ეხება აღნიშნულ ეპოქას.
პროექტის ფარგლებში მოპოვებული მასალების საფუძველზე გამოიცემა პუბლიკაცია წიგნის სახით, რომელიც მოიცავს კვლევას და ფოტო-დოკუმენტურ მასალას .

Title of the project: “Past Legacy of a New State”(Publication: Analysis of events of 1989-1991 in Georgia)
Project budget: 44, 000 GEL
Project duration: March 2013 - December 2013
Financial support of the project : The project is being implemented with the financial support of dvv international .
Even 20 years after the collapse of the Soviet Union the last years of the existence of USSR and the first years of the independence of Georgia practically have not been researched. The topic does not find adequate coverage in school textbooks and scientific discussion.
The following questions remain unanswered for the general public:
1) What was the public opinion on the collapse of the Soviet Union and the newfound independence of Georgia;
2) Were the dissidents that came into power ready to govern an independent Georgia;
3) Did the replacement of the Soviet elite with a new different one really happen in the 90s and did the so called Communist elite fight for the return of their privileges;
4) Did the everyday life change after the declaration of independence in Georgia, or did it still remain “soviet”?
In the frameworks of the project, IDFI researchers will look for and analyze archival materials and documents about the relevant period, stored in the Archive of the Ministry of Internal Affairs, which contains the archives of the Central Committee of the Communist Party of Georgia and the former Security Committee Archive; the research group will also search for materials in the newspaper archive of the National Library of Georgia; will study the newspapers and magazines published in that period and analyze the development of social-political changes and transformation in the country based on the results; also, in the process of the study, we plan to record oral histories from the active participants of the events of that period. The researchers will also use materials that cover the mentioned period provided by the George Washington National Security Archive
At the end of the project a book will be published covering the research and photo-documental materials.