IDFI ვარშავის ეროვნული მეხსიერების ინსტიტუტთან თანამშრომლობს
ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი (IDFI) 2013 წლიდან თანამშრომლობს ეროვნული მეხსიერების ინსტიტუტთან (ვარშავა) კომუნიზმის მსხვერპლთა სიის შესაქმნელად, ბიბლიოგრაფიული ინფორმაციის გასაცვლელად და მსხვერპლთა საფლავების აღმოსაჩენად. ეროვნული მეხსიერების ინსტიტუტი დაარსდა პოლონეთის პარლამენტის მიერ 1998 წლის 18 დეკემბერს.
მეხსიერების ინსტიტუტის შექმნის რეზოლუცია, რომელიც მიიღო საპარლამენტო უმრავლესობის მქონე პარტიათა კოალიციამ, იყო მცდელობა, მოგვარებულიყო კომუნისტური სახელმწიფო უშიშროების ორგანოების მიერ დატოვებული დოკუმენტების პრობლემა. მიზნის მისაღწევად გადაწყდა აპოლიტიკური და დამოუკიდებელი დაწესებულების ჩამოყალიბება.
მეხსიერების ინსტიტუტი ჩაიბარებდა კომუნისტური პოლიტიკური პოლიციის არქივებს, რომლებსაც მანამდე საიდუმლო სამსახური აკონტროლებდა, და მასში შემავალი დოკუმენტების გაცნობის საშუალებას მისცემდა იმ ადამიანებისთვის, ვისზეც ხორციელდებოდა დაკვირვება. მოქალაქეებს მანამდე არ შეეძლოთ საკუთარი „ფაილების“ ნახვა. შეგროვებული დოკუმენტები ასევე უნდა გამოყენებულიყო იმ ხალხის წარსულის შესამოწმებლად, რომლებიც საჯარო პოზიციებს იკავებდნენ.
ეროვნული მეხსიერების ინსტიტუტი არის სპეციალური დაწესებულება, რომელსაც გააჩნია სახელმწიფო და მართლმსაჯულების ადმინისტრირების, არქივის, აკადემიური ინსტიტუტის, საგანმანათლებლო ცენტრისა და შემმოწმებელი ორგანოს ფუნქციები.

Since 2013, Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) has been partnering with the Institute of National Remembrance (IPN) (in Warszawa) within the scope of assembling a list of victims of the communism regime, exchange of bibliographic information and determining the burial sites of the victims. IPN was established by the Polish Parliament by virtue of the act as of 18 December 1998.
The resolution on the establishment of the IPN, made by the coalition of parties, stemming from the Solidarity movement (which took over the power from the post-Communist coalition) and having the majority in the Polish Parliament, was connected with an attempt to solve the problem of documents left after the Communist State Security Bodies dissolved in 1990. This concerned the establishment of an institution which was apolitical and independent from the government.
The institution would take control over the archives of the Communist political police which were controlled by Secret Service. It would also make the documents available to people who were objects of invigilation. Earlier, citizens could not acquaint themselves with their own "files". The collected documents were also to be used in order to check the past of people who hold public positions.
The Institute of National Remembrance is a special institution having the functions of state and justice administration, of an archive, an academic institute, an education centre and of a body which conducts vetting proceedings.