TOL - Transitions Online
TOL - Transitions Online არის არასამთავრობო არაკომერციული ორგანიზაცია ჩეხეთში, რომელიც მუშაობს მედიის თავისუფლების განვითარებისა და ჟურნალისტური სტანდარტების ამაღლების მიმართულებით ცენტრალური და აღმოსავლეთ ევროპის, ბალკანეთისა და პოსტ-საბჭოთა ქვეყნებში 1999 წლიდან.
https://tol.org
Strategic Analysis Think Tank
ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი (IDFI) სლოვაკეთის დამოუკიდებელი საკონსულტაციო კომპანიისა და ანალიტიკური ცენტრის - Strategic Analysis-ის ადგილობრივი პარტნიორი გახდა. მხარეებმა ხელი მოაწერეს პარტნიორობის მემორანდუმს და გამოთქვეს სურვილი ერთობლივად იმუშაონ მომავალ პროექტებზე ევროპის მეზობელ ქვეყნებსა და სამხრეთ კავკასიასთან. სტრატეგიული ანალიზის გუნდი ითვლის რეგიონში მუშაობის ათ წელზე მეტი ხნის გამოცდილებას.
https://www.strategicanalysis.sk/
ჩეხეთის ტრანსფორმაციული თანამშრომლობის პროგრამა
ჩეხეთის ტრანსფორმაციული თანამშრომლობის პროგრამა არის ჩეხეთის რესპუბლიკის საგარეო საქმეთა სამინისტროს დემოკრატიის ხელშეწყობის ფინანსური ინსტრუმენტი, რომელიც დაარსდა 2005 წელს. პროგრამა მიზნად ისახავს ჩეხეთის რესპუბლიკის გამოცდილების გამოყენებით დემოკრატიისა და ადამიანის უფლებების მხარდაჭერას, ქვეყნის სოციალური განვითარებისა და დემოკრატიზაციის სფეროში.
https://www.mzv.cz/jnp/en/index.html
Open Contracting Partnership
Open Contracting Partnership არის 50-ზე მეტ ქვეყანაში მომუშავე არასამთავრობო ორგანიზაცია, რომლის მთავარი მიზანია სახელმწიფო კონტრაქტირების გარდაქმნა სახელმწიფო ხარჯების ღიად და ეფექტურად განკარგვის მიზნით.
https://www.open-contracting.org/
საზოგადოება “საერთაშორისო მემორიალი”
საერთაშორისო მემორიალი 1992 წელს დაარსდა. აკადემიკოსი ანდრეი სახაროვი იყო საზოგადოების ერთ-ერთი დამფუძნებელი და პირველი საპატიო თავმჯდომარე. ორგანიზაცია ახორციელებს პოლიტიკური რეპრესიების შესწავლას ყოფილ საბჭოთა კავშირსა და თანამედროვე რუსეთში, ხელს უწყობს პოლიტიკური რეპრესიების მსხვერპლთა მორალურ და იურიდიულ რეაბილიტაციას. 2022 წელს რუსეთის ფედერაციის უზენაესმა სასამართლომ საერთაშორისო მემორიალის ლიკვიდაციის გადაწყვეტილება მიიღო. 2022 წლის 7 ოქტომბერს, ნობელის კომიტეტმა მემორიალი მშვიდობის პრემიით დააჯილდოვა.
https://www.memo.ru/en-us/
საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს (შსს) არქივი
შსს არქივი აერთიანებს ყოფილი სახემწიფო უშიშროების კომიტეტის, შინაგან საქმეთა სამინისტროსა და საქართველოს სსრ კომუნისტური პარტიის ცენტრალური კომიტეტის არქივებს. "სტალინური სიები საქართველოდან" საქართველოში პირველი ელექტრონულ მონაცემთა ბაზაა, რომელიც 1937-38 წლების რეპრესიების მსხვერპლთა შესახებ მოკლე ბიოგრაფიულ ცნობებს შეიცავს. პროექტი, „ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტმა“ (IDFI) საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროსთან ერთად განახორციელა.
archive.mia.gov.ge/
უკრაინის განმათავისუფლებელი მოძრაობის შესწავლის ცენტრი
უკრაინის განმათავისუფლებელი მოძრაობის შესწავლის ცენტრი 2002 წელს დაარსებული არასამთავრობო ორგანიზაციაა, რომელიც შეისწავლის მე-20 საუკუნის უკრაინის განმათავისუფლებელ მოძრაობებს, იკვლევს მეხსიერებასა და ტოტალიტარული წარსულის შედეგების დაძლევის პროცესებს ყოფილი საბჭოთა კავშირსა და სოციალისტური ბლოკის ქვეყნებში. ცენტრის მისიაა წარსული ხელმისაწვდომი გახადოს.
https://uareforms.org/en/orgs/Liberation-movement-center
პოლონეთის ეროვნული მეხსიერების ინსტიტუტი (IPN)
ინსტიტუტი 1998 წელს, პოლონეთის ხელისუფლების მიერ შეიქმნა. ორგანიზაცია შეისწავლის ტოტალიტარიზმს, ნაცისტურ და კომუნისტურ რეჟმებს, განსაზღვრავს რეპრესიების მსხვერპლთა მასობრივი დახვრეტისა და დამარხვის ადგილმდებარეობას და ახორციელებს საარქივო კვლევებს. 2022 წელს, პოლონეთის ეროვნული მეხსიერების ინსტიტუტის 6 არქეოლოგის დახმარებით, რომლებიც საქართველოში IDFI-ს მოწვევით ჩამოვიდნენ, აჭარაში დამუშავდა აღმოჩენილი “დიდი ტერორის” მსხვერპლთა მასობრივი სამარხი.
https://ipn.gov.pl/en
საგამოძიებო მედია ლაბი საქართველო
2022 წლის 2 მაისს საქართველოს უნივერსიტეტის (UG) საგამოძიებო მედია ლაბის პრეზენტაცია გაიმართა. მედია ლაბი აერთიანებს პრაქტიკულ კურსებს, რომლებიც საქართველოს უნივერსიტეტის ჟურნალისტიკის ფაკულტეტზე ისწავლება. ლაბორატორია სტუდენტებსა და დაინტერესებულ პირებს სთავაზობს აკადემიურ კურსებსა და მოკლევადიან საგამოძიებო პრაქტიკულ პროექტებს, ასევე საჯარო ლექციებსა და ტრენინგებს საგამოძიებო ჟურნალისტიკასა და ღია წყაროებით გამოძიების მეთოდების შესახებ. IDFI აქტიურად ითანამშრომლებს საგამოძიებო მედია ლაბთან, ხოლო მეხსიერებისა და დეზინფორმაციის კვლევების მიმართულების ხელმძღვანელი, ანტონ ვაჭარაძე და ანალიტიკოსი, ნინო გოზალიშვილი მედია ლაბის მოწვეული ლექტორები იქნებიან. მათ მიერ მომზადებული საგნები ინტეგრირდება მედია ლაბის პროგრამაში.
https://medialab.ug.edu.ge/index.php
საქართველოს უნივერსიტეტი
2021 წლის 10 ივნისს, IDFI-სა და საქართველოს უნივერსიტეტს შორის ურთიერთთანამშრომლობის მემორანდუმი გაფორმდა. მემორანდუმის მიზანია მხარეთა შორის პარტნიორული ურთიერთობის ჩამოყალიბება, დეზინფორმაციასა და პროპაგანდასთან ბრძოლის შესახებ აკადემიური კურსების ერთობლივი შემუშავება და მისი შეთავაზება საქართველოს უნივერსიტეტის, სოციალურ მეცნიერებათა სკოლის ფარგლებში. აღნიშნული მიმართულების გავრცობა და მუდმივი განვითარება. გარდა საქართველოს უნივერსიტეტის სტუდენტებისა, მემორანდუმით გათვალისწინებული აკადემიური კურსები ხელმისაწვდომი იქნება სხვა უნივერსიტეტების სტუდენტთა, საჯარო მოხელეთა, ბიზნეს და არასამთავრობო სექტორების წარმომადგენელთათვის, რომლებიც შეირჩევიან სპეციალური კონკურსის შედეგად. აკადემიური კურსები წარიმართება საქართველოს უნივერსიტეტში, დისტანციურ რეჟიმში ან შერეული სწავლის ფორმატით.
https://ug.edu.ge/public/
e-Governance Academy
ელექტრონული მმართველობის აკადემია (eGA) არის არაკომერციული ფონდი: ესტონეთის მთავრობის, ღია საზოგადოების ინსტიტუტისა (OSI) და გაეროს განვითარების პროგრამის ერთობლივი ინიციატივა. eGA საჯარო სექტორსა და სამოქალაქო საზოგადოებრივ ორგანიზაციებს ციფრული ტრანსფორმაციის მიღწევაში ეხმარება.
https://ega.ee/
K-Monitor Public Benefit Association
K-Monitor არაკომერციული ორგანიზაციაა, რომელიც საზოგადოების მშენებლობის, ადვოკატირებისა და კვლევების განხორციელების გზით მხარს უჭერს კორუფციასთან მებრძოლ ინსტიტუტებს, ჟურნალისტებსა და ინდივიდუალურ პირებს.
https://k-monitor.hu/home
ePaństwo Foundation
ePaństwo Foundation არის მიუკერძოებელი, არაკომერციული ორგანიზაცია, რომელიც მხარს უჭერს დემოკრატიის განვითარებას მთავრობის გამჭვირვალობის, ანგარიშვალდებულების და მოქალაქეთა ჩართულობის ამაღლების გზით. ორგანიზაცია მუშაობს რიგით მოქალაქეებთან, აქტივისტებთან, არასამთავრობო ორგანიზაციებთან და საჯარო დაწესებულებებთან, იკვლევს მათი გამართული მუშაობისთვის საჭირო გამჭვირვალობის საკითხებს და აწვდის შესაბამის პრაქტიკულ ინსტრუმენტებს.
https://mojepanstwo.pl/
DigitalSecurityLab
ციფრული უსაფრთხოების ლაბორატორია არის არაკომერციული, არასამთავრობო ორგანიზაცია, რომელიც მუშაობს ციფრულ უსაფრთხოებასა და ინტერნეტის თავისუფლებაზე. ორგანიზაცია ეხმარება უკრაინელ ჟურნალისტებს, უფლებადამცველებსა და სამოქალაქო აქტივისტებს ციფრულ უსაფრთხოებასთან დაკავშირებული გამოწვევების აღმოფხვრაში, ანგარიშებისა და ელექტრონული მოწყობილობების დაცვაში, ციფრული უსაფრთხოების შესახებ კონსულტაციებისა და აუდიტის ჩატარების, ასევე ტრენინგებისა და ვებინარების გამართვის გზით.
https://dslua.org/
Iniciativa Latinoamericana por los Datos Abiertos (ILDA)
ლათინურ ამერიკაში ღია მონაცემების გამოყენების წახალისების მიზნით, ILDA, 2012 წელს, კვლევითი პროექტის სახით დაარსდა. როგორც ორგანიზაციამ ოპერირება 2018 წელს განაგრძო და მას შემდეგ, ღიაობის, საჯარო მონაცემების გამოყენებისა და ლათინურ ამერიკაში არსებული თემის აქტიური ჩართულობის გზით ხელს უწყობს ინკლუზიურ განვითარებას, საზოგადოებრივ და სოციალურ ინოვაციებს, ასევე ახდენს ღია ცოდნის პოპულარიზებას.
https://idatosabiertos.org/en/
KohoVolit.eu
KohoVolit.eu არის სამოქალაქო ასოციაცია, რომლის მთავარი მიზანიც დემოკრატიის მხარდაჭერაა, რაც ვებგვერდის KohoVolit.eu ფუნქციონირებისა და პროექტების შემუშავების გზით ხორციელდება. KohoVolit.eu ცდილობს აამაღლოს მოქალაქეთა ცნობიერება, გააძლიეროს არჩეულ წარმომადგენელთა ზედამხედველობა და თანამედროვე ტექნოლოგიური ინსტრუმენტების გამოყენებით გაზარდოს მონაცემთა ღიაობა.
https://kohovolit.eu/
Post Bellum
Post Bellum 2001 წელს, ჟურნალისტებისა და ისტორიკოსების მიერ ჩეხეთში დაფუძნებული არასამთავრობო არაკომერციული ორგანიზაციაა, რომელიც დოკუმენტურად ასახავს მე-20 საუკუნის მნიშვნელოვანი ისტორიული მოვლენების მოწმეების მოგონებებს და ცდილობს ამ ამბების ფართო საზოგადოებაში გავრცელებას. ორგანიზაცია თვლის, რომ მოწმეებს უნდა ჰქონდეთ თავიანთი ამბების მოყოლის შესაძლებლობა და რომ ეს ისტორიები ყველასათვის ხელმისაწვდომი უნდა იყოს - სწორედ ამ ხედვით შეიქმნა Post Bellum.
https://www.postbellum.cz
იულიუშ მიეროშევსკის დიალოგის ცენტრი
მიეროშევსკის ცენტრის მისია იმ საქმიანობის ინიცირება, მხარდაჭერა და გატარებაა, რომელიც აღმოსავლეთ ევროპის ხალხებთან, განსაკუთრებით კი უკრაინელებთან, ბელორუსებთან, ქართველებთან და მოლდოველებთანაა დაკავშირებული. რუსეთის მიერ საზღვრების ცვლილებებისა და რეგიონული ჰეგემონიის აღდგენის მცდელობების წინააღმდეგ, ცენტრი მათ საკუთარი დამოუკიდებლობის განმტკიცებაში დაეხმარება. ასევე, წაახალისებს პროცესებს, რომლებიც ამ ქვეყნებს ხელს შეუწყობს სრულყოფილი დემოკრატიების მშენებლობაში, დააახლოებს მათ ევრო-ატლანტიკურ სტრუქტურებთან და გააღრმავებს მათ კავშირებს პოლონეთთან.

TOL - ​​Transitions Online
Transitions Online is a non-governmental nonprofit organization in Czech Republic, which has been dedicated to furthering media freedom and raising journalistic standards in the post-communist countries of Central and Eastern Europe, the Balkans, and the former Soviet Union since 1999. In pursuit of its mission, TOL undertakes the interrelated activities of online publishing and journalism training.
https://tol.org
Strategic Analysis Think Tank
Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) became a local partner of the Slovakia-based independent consulting company and think-tank - Strategic Analysis. The parties signed a memorandum of partnership and expressed their willingness to jointly work on future projects concerning the European Neighborhood and South Caucasus. Strategic Analysis team combines over ten years of experience working and networking across the region.
https://www.strategicanalysis.sk/
The Transition Promotion Program
The Transition Promotion Program is a democracy assistance financial instrument of the Ministry of Foreign Affairs of the Czech Republic established in 2005. This program is aimed at support to democracy and human rights, using the Czech Republic’s experience with the social transition and democratization of the country.
https://www.mzv.cz/jnp/en/index.html
Open Contracting Partnership
Open Contracting Partnership is a non-profit organization active in over 50 countries, the main goal of which is to transform government contracting worldwide in order to ensure that public money is spent openly, fairly, and effectively on public contracts.
https://www.open-contracting.org/
"International Memorial"
International Memorial was established in 1992. Academician Andrei Sakharov was one of the founders of the society and its first honorary chairman. The organization studies political repressions in the former Soviet Union and modern Russia, and promotes the moral and legal rehabilitation of victims of political repressions. In 2022, the Supreme Court of the Russian Federation decided to liquidate International Memorial. On October 7, 2022, the Nobel Committee awarded Memorial the Peace Prize.
https://www.memo.ru/en-us/
Ministry of Internal Affairs (MIA Archive)
The archive of the Ministry of Internal Affairs combines the archives of the former State Security Committee, the Ministry of Internal Affairs, and the Central Committee of the Communist Party of the Georgian SSR. "Stalinist lists from Georgia" is the first electronic database in Georgia that contains brief biographical information about the victims of the repressions of 1937-38. The project was implemented by the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) in collaboration with the Ministry of Internal Affairs of Georgia.
archive.mia.gov.ge/
Centre for Research of Liberation Movement
The Center for the Study of the Ukrainian Liberation Movement is a non-governmental organization founded in 2002 that studies the Ukrainian liberation movements of the 20th century. It explores the processes of overcoming the memory and consequences of the totalitarian past in the former Soviet Union and the countries of the socialist bloc. The mission of the Centre is to make the past accessible.
https://uareforms.org/en/orgs/Liberation-movement-center
The Institute of National Remembrance
The Institute of National Remembrance was established in 1998 by the Polish government. The organization studies totalitarianism, Nazi and communist regimes, identifies locations of mass shootings and burials of victims of repression, and conducts archival research. In 2022, with the help of six archaeologists from the Polish Institute of National Remembrance, who came to Georgia at the invitation of IDFI, the mass grave of the victims of the "Great Terror" was discovered in Adjara.
https://ipn.gov.pl/en
Investigative Media Lab Georgia
On May 2, 2022, the University of Georgia (UG) held the presentation of the Investigative Media Lab. The Media Lab will include practical courses taught at the Faculty of Journalism of the University of Georgia. The lab offers academic courses, short-term investigative practical projects, public lectures, and training in investigative journalism and open-source investigation methods for students of the Laboratory and anyone interested in the program. IDFI will actively collaborate with the Investigative Media Lab. Anton Vatcharadze, Head of Memory and Disinformation Studies, and Nino Gozalishvili, Researcher, will be invited as lecturers in the Media Lab. The courses taught by them within the framework of the Certification and University Program will be integrated into the Media Lab Program.
https://medialab.ug.edu.ge/index.php
The University of Georgia
On June 10, 2021, a Memorandum of Cooperation was signed between the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) and the University of Georgia. The memorandum aims to establish a partnership between the parties to jointly develop academic courses on studying and combating disinformation and propaganda. These courses will be offered within the University of Georgia's School of Social Sciences. The memorandum envisions the expansion and continuous development of this program. In addition to University of Georgia students, the academic courses will be available to students from other universities, civil servants, and representatives from the business and non-governmental sectors. Participants will be selected through a special competition. The academic courses will be conducted at the University of Georgia in a distance learning or mixed learning format.
https://ug.edu.ge/public/
e-Governance Academy
The e-Governance Academy (eGA) is a non-profit foundation: a joint initiative of the Government of Estonia, Open Society Institute (OSI) and the United Nations Development Programme. eGA assists public sector and civil society organizations in making digital transformation happen.
https://ega.ee/
K-Monitor Public Benefit Association
K-Monitor is a non-profit organization, which supports institutions, journalists and individuals to fight corruption through community building, technology development, advocacy and research.
https://k-monitor.hu/home
ePaństwo Foundation
ePaństwo Foundation is a nonpartisan, nonprofit organization supporting democracy development through promoting government transparency, accountability and citizen engagement. Organization works with ordinary people, activists, NGOs and public authorities by providing them with practical tools and exploring transparency issues meaningful to their work.
https://mojepanstwo.pl/
DigitalSecurityLab
Digital Security Laboratory is a non-profit, non-governmental organization working on digital security and Internet freedom. They support Ukrainian journalists, human rights and civic activists to solve problems in digital security by conducting consultations and audits on digital security, help protect accounts and devices, by conducting training and webinars.
https://dslua.org/
Iniciativa Latinoamericana por los Datos Abiertos (ILDA)
ILDA was founded in 2012 as a research program that sought to promote and understand the use of open data in Latin America. As an organization since 2018, Ilda promotes inclusive development, public and social innovation and open knowledge, through openness, the use of public data and the active participation of the communities involved in Latin America.
https://idatosabiertos.org/en/
KohoVolit.eu
KohoVolit.eu is a civic association, which aims to support democracy. This is primarily being done by developing and operating the KohoVolit.eu website and projects. KohoVolit.eu strives to increase awareness of citizens, strengthen the watchdog of elected representatives and boost openness of data, using modern technological tools.
https://kohovolit.eu/
Post Bellum
Post Bellum is a non-governmental nonprofit organization that documents the memories of witnesses of significant historical phenomena of the 20th century and aims to share these stories with the broader public. It was founded in 2001 by a group of journalists and historians who believe that witnesses should have the opportunity to tell their stories and that these stories should be accessible to everyone. Post Bellum was created based on this vision.
https://www.postbellum.cz
Juliusz Mieroszewski Centre for Dialogue
The mission of the Mieroszewski Centre is to initiate, support, and carry out activities aimed at the peoples of Eastern Europe, in particular Ukrainians, Belarusians, Georgians, and Moldovans, in order to strengthen the independence of their countries, in the light of Russian attempts to revise borders and rebuild regional hegemony, to support processes that will contribute to the building of mature democracies, to bring them closer to Euro-Atlantic structures and to deepen their ties with Poland.