პარლამენტები როგორც ღია მმართველობის რეფორმის მონაწილე მხარეები (ღია მმართველობის პარტნიორობის ვირტუალური სასწავლო ტური)
სიახლეები | ღია მმართველობა და კორუფციასთან ბრძოლა | სტატია 11 დეკემბერი 2020
ვესტმინსტერის დემოკრატიის ფონდის (WFD) ორგანიზებით 9 და 10 დეკემბერს გაიმართა ონლაინ კონფერენცია, რომელსაც ვირტუალური სასწავლო ტურის ფორმატი ჰქონდა. ვირტუალური სასწავლო ტური მიზნად ისახავდა საპარლამენტო ღიაობის შესახებ გამოცდილების გაზიარებას; სიერა-ლეონეს რესპუბლიკის პარლამენტის ღია მმართველობის პარტნიორობის საპარლამენტო სამუშაო ჯგუფისთვის OGP-ში ჩართულობასთან დაკავშირებით ცნობიერებას გაზრდას და სამოქალაქო საზოგადოების საპარლამენტო ღიაობის პროცესში ჩართულობის მნიშვნელობის ხაზგასმას.
ვირტუალური სასწავლო ტურის ფარგლებში მოხსენებით გამოვიდნენ: ჯო პაუელი - ღია მმართველობის პარტნიორობის სამდივნოს აღმასრულებელი დირექტორის მოადგილე; საქართველოს პარლამენტის ვიცე-სპიკერი, ღია მმართველობის მუდმივმოქმედი საპარლამენტო საბჭოს თავმჯდომარე - კახა კუჭავა; ასევე, ღია მმართველობის მუდმივმოქმედი საპარლამენტო საბჭოს ყოფილი თავმჯდომარე - ირინა ფრუიძე; სიერა-ლეონეს პარლამენტისა და სახელმწიფო ორგანოების წარმომადგენლები, და არასამთავრობო და სახელმწიფო ორგანოების წარმომადგენლები სხვადასხვა ქვეყნებიდან.
ვირტუალური სასწავლო ტურის ფარგლებში, 10 დეკემბერს, კონფერენციის მონაწილეებთან საქართველოს საპარლამენტო ღიაობის გამოცდილებისა და სამოქალაქო საზოგადოების მიერ საპარლამენტო ღიაობის პროცესის ხელშეწყობის შესახებ, მოხსენება გააკეთა, ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის (IDFI)ღია მმართველობის მიმართულების ხელმძღვანელმა, დავით მაისურაძემ. თავის გამოსვლაში დავით მაისურაძემ ხაზი გაუსვა საკანონმდებლო ორგანოს OGP-ში ჩართულობის და საპარლამენტო ღიაობის ინსტიტუციონალიზაციის მნიშვნელობას.
გთხოვთ, იხილოთ, საპარლამენტო ღიაობის ინსტიტუციონალიზაციის შესახებ სესიის ელექტრონული მისამართი: https://fb.watch/2jgrhsiiYu/.
IDFI არის ღია მმართველობის პარტნიორობის მიმართულებით ერთ-ერთი ლიდერი ორგანიზაცია მსოფლიოში. IDFI, ევროკავშირისა (EU) და გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) ფართო ინიციატივის „საპარლამენტო დემოკრატიის კონსოლიდაცია საქართველოში“ ფარგლებში, ახორციელებს პროექტს ღია მმართველობის პრინციპების ხელშეწყობა საქართველოს პარლამენტსა და აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის უმაღლეს საბჭოში

On 9-10 December, the Westminster Foundation for Democracy (WFD) organized online conference which had the format of virtual study tour. Virtual study tour aimed to exchange the experience on parliamentary openness; to raise the awareness of the representatives of the OGP Parliamentary Working Group of the Parliament of Sierra Leone on further involvement in OGP and to underline the importance of participation of the civil society in strengthening the parliamentary openness.
The speakers of the virtual study tour were: Joe Powel, Deputy Chief Executive Officer of the Open Government Partnership; Kacha Kuchava, Deputy Speaker of the Parliament of Georgia, and Chairperson of the Permanent Parliamentary Council on Open Governance; Irina Pruidze, former Chairperson of the Permanent Parliamentary Council on Open Governance; representatives of the parliament, and of the governmental and non-governmental sectors from Sierra Leone, and from various countries.
On December, 10, within the scopes of the virtual study tour, Davit Maisuradze, Open Governance Direction Head of the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI), presented the speech on the institutionalization of the parliamentary openness, and the involvement of legislative bodies in OGP on the example of the Parliament of Georgia, highlighting the role of civil society in implementation of the OGP principles.
Please, find the Facebook link of the session on Institutionalization of the Parliamentary Openness here: https://fb.watch/2jgrhsiiYu/.
IDFI is one of the leading civil society organizations in supporting the state, legislative and local bodies in implementing OGP principles. Currently, IDFI, within the frames of the EU-UNDP project “Consolidating Parliamentary Democracy in Georgia”, is implementing the project on Promoting Open Governance Principles at the Parliament of Georgia and Supreme Council of Ajara (SCA).