საპარლამენტო საბჭომ და საკონსულტაციო ჯგუფმა რეგლამენტში შესატანი ცვლილებების პროექტებზე იმსჯელეს
20 აპრილს ღია და გამჭვირვალე მმართველობის მუდმივმოქმედი საპარლამენტო საბჭოსა და საკონსულტაციო ჯგუფის შეხვედრა გაიმართა. შეხვედრაზე იმსჯელეს საქართველოს ღია პარლამენტის სამოქმედო გეგმის (2015-2016) ვალდებულებების შესრულებისთვის რეგლამენტში შესატან ცვლილებების პროექტებზე.
შეხვედრას ესწრებოდნენ საპარლამენტო საბჭოსა და საკონსულტაციო ჯგუფის წევრები - საქართველოს პარლამენტის, საერთაშორისო და არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლები.
საპარლამენტო საბჭოსა და საკონსულტაციო ჯგუფის შეხვედრა გახსნეს საქართველოს პარლამენტის დეპუტატმა გიორგი კახიანმა და ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის (IDFI) თავმჯდომარემ ლევან ავალიშვილმა. მათ ყურადღება გაამახვილეს საბჭოსა და საკონსულტაციო ჯგუფის წევრების აქტიური ჩართულობის მნიშვნელობაზე სამოქმედო გეგმის განხორციელების პროცესში.
IDFI-ს საპარლამენტო მდივანმა დავით მაისურაძემ წარადგინა პარლამენტის რეგლამენტში შესატანი ცვლილებების პროექტის განახლებული ვერსია. პროექტი მიზნად ისახავს IDFI-ის მიერ ინიცირებული ვალდებულებების (იხილეთ სამოქმედო გეგმა) განხორციელებას. IDFI პროექტის საბოლოო ვერსიას მაისის დასაწყისში დაგეგმილ ერთობლივ შეხვედრაზე წარადგენს.
შეხვედრაზე რეგლამენტის ცვლილებების პროექტი ასევე წარმოადგინეს:
• საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციამ;
• ეროვნულ დემოკრატიულმა ინსტიტუტმა (NDI);
• საერთაშორისო გამჭვირვალობა - საქართველომ.
აღნიშნული ორგანიზაციები მიღებული მოსაზრებების გათვალისწინებით განახლებულ რეგლამენტში შესატანი ცვლილებების პროექტს წარადგენენ მაისში დანიშნულ საპარლამენტო საბჭოსა და საკონსულტაციო ჯგუფის ერთობლივ შეხვედრაზე.
ღია და გამჭვირვალე მმართველობის მუდმივმოქმედი საბჭო 2015 წლის 30 დეკემბერს, საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარის დავით უსუფაშვილის #195/3 ბრძანებით შეიქმნა. საბჭოს ძირითადი ამოცანებია: საქართველოს ღია პარლამენტის სამოქმედო გეგმისა და სტრატეგიის შემუშავება, აღნიშნული დოკუმენტების შესრულების კოორდინაცია და მონიტორინგი, წინადადებების მომზადება და ღონისძიებების დაგეგმვა საპარლამენტო ღიაობისა და საქართველოს პარლამენტში გამჭვირვალე მმართველობის სრულყოფის მიზნით, საპარლამენტო ღიაობისა და საქართველოს პარლამენტში გამჭვირვალე მმართველობის, აგრეთვე ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის მონიტორინგის განხორციელება და შესაბამისი რეკომენდაციების მომზადება, საქართველოს კანონმდებლობით მინიჭებული სხვა უფლებამოსილებების განხორციელება.
საკონსულტაციო ჯგუფი არასამთავრობო და საერთაშორისო ორგანიზაციების წევრებს აერთიანებს. მისი მოვალეობაა ღია და გამჭვირვალე მმართველობის მუდმივმოქმედ საპარლამენტო საბჭოს ფუნქციონირების ხელშეწყობა.
IDFI გაეროს განვითარების პროგრამისა (UNDP) და ევროკავშირის (EU) ფინანსური მხარდაჭერით ახორციელებს პროექტს „საქართველოს პარლამენტის მხარდაჭერა ღია პარლამენტის სამოქმედო გეგმის განხორციელების პროცესში“, რომლის მიზანია ხელი შეუწყოს საპარლამენტო საბჭოს ღია პარლამენტის სამოქმედო გეგმით გათვალისწინებული ვალდებულებების განხორციელებაში. IDFI აღნიშნული პროექტის ფარგლებში კოორდინირებას უწევს საპარლამენტო საბჭოსა და საკონსულტაციო ჯგუფის საქმიანობას.

The meeting of the Permanent Parliamentary Council on Open and Transparent Governance and the Consultative Group was held on April 20. At the meeting amendments to the Parliamentary Rules of Procedure required for implementation of the Open Parliament Georgia Action Plan commitments were discussed.
Members of the Parliamentary Council and Consultative Group attended the meeting -Representatives of the Parliament of Georgia, Non-Governmental and International Organizations.
The meeting was opened by Member of Parliament – Giorgi Kakhiani and Chairman of Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) – Levan Avalishvili. They highlighted the importance of engagement in the process of Open Parliament Georgia Action Plan implementation.
The meeting continued with the presentation on the updated project of amendments to the Parliamentary Rules of Procedure by IDFI’s Parliamentary Secretary Davit Maisuradze. The amendments are aimed at fulfilling the action plan commitments initiated by IDFI (please, see the action plan). IDFI will present final version of amendments to the Parliamentary Rules of Procedure at the joint meeting of May.
Amendments to the Parliamentary Rules of Procedure were also presented by:
• Georgian Young Lawyers’ Association;
• National Democratic Institute;
• Transparency International – Georgia.
Above-listed organizations will consider received feedback at the meeting and present updated project at the next joint meeting of the Parliamentary Council and the Consultative Group.
The Permanent Parliamentary Council on Open and Transparent Governance was established by the #195/3 Order of the Chairperson of Georgia. Primary functions of the Parliamentary Council is ensuring parliamentary openness, elaborating the Open Parliament Action Plans within the scopes of Open Government Partnership Initiative (OGP) and monitoring their implementation process.
The Consultative Group is composed of non-governmental and international organizations and is tasked with facilitating the work of the Permanent Parliamentary Council on Open and Transparent Governance.
IDFI is currently implementing a UNDP and EU funded project titled “Supporting the Parliament of Georgia in Implementation of the Open Parliament Georgia Action Plan”, which aims to assist the Parliamentary Council in implementing the Open Parliament Action Plan. Within the framework of the project, IDFI coordinates the activities of the Council and its Consultative Group.