ღია პარლამენტის სამოქმედო გეგმისა და პარლამენტის მდგრადი განვითარების მიზნების სტრატეგიის განხილვა
2019 წლის 14-15 მარტს, საქართველოს პარლამენტის ღია მმართველობის მუდმივმოქმედი საბჭოსა და მასთან არსებული საკონსულტაციო ჯგუფის სამდღიან შეხვედრაზე, გაიმართა მსჯელობა ღია მმართველობისა და მდგრადი განვითარების მიზნების შესახებ.
ღონისძიება შედგა ევროკავშირის (EU), გაეროს განვითარების პროგრამისა (UNDP) და ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის (IDFI) ხელშეწყობით.
საპარლამენტო კომიტეტების თავმჯდომარეებმა, სამოქალაქო საზოგადოებისა და საერთაშორისო ორგანიზაციების წარმომადგენლებმა ღია პარლამენტის 2018-2019 წლების სამოქმედო გეგმის განხორციელებაზე იმსჯელეს და მდგრადი განვითარების მიზნების საკითხებში საქართველოს პარლამენტის სტრატეგია განიხილეს.
“2018 წელს საქართველოს პარლამენტმა მნიშვნელოვან წარმატებას მიაღწია ღიაობის, გამჭვირვალობის, ჩართულობისა და ანგარიშვალდებულების განვითარების მიმართულებით,“ - აღნიშნა ღია მმართველობის მუდმივმოქმედი საპარლამენტო საბჭოს თავმჯდომარემ, ირინა ფრუიძემ. “ღია პარლამენტის მესამე სამოქმედო გეგმა, რომელიც 2018-2019 წლებს მოიცავს, ფართო საზოგადოებასთან კონსულტაციების შედეგს წარმოადგენს და ჩვენს სამომავლო ვალდებულებებს განსაზღვრავს - ახალი მექანიზმების შექმნას მოქალაქეების ჩართულობის უზრუნველსაყოფად და პარლამენტის როლის გაძლიერებას მდგრადი განვითარების ეროვნული მიზნების მისაღწევად“.
ღია პარლამენტის 2018-2019 წლების სამოქმედო გეგმის მიმოხილვის შემდეგ გაიმართა მსჯელობა საქართველოს პარლამენტის სტრატეგიისა და სამოქმედო გეგმის შესახებ მდგრადი განვითარების მიზნების მიღწევის საკითხებში. აღნიშნული დოკუმენტები შვედეთის მთავრობისა და გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) ხელშეწყობით მომზადდა. ჯგუფური განხილვების მსვლელობაში, რომლებსაც გაეროს კონსულტანტი, რუსუდან ტუშური, უძღვებოდა, შეხვედრის მონაწილეებმა იმსჯელეს საქართველოს პარლამენტის პრიორიტეტებსა და საქმიანობაზე, რომლებიც მდგრადი განვითარების 2030 დღის წესრიგის განხორციელებას უკავშირდება.
ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის (IDFI) კომუნიკაციების მენეჯერმა, მერი მახარაშვილმა, წარადგინა ღია მმართველობის საპარლამენტო საბჭოს საკომუნიკაციო სტრატეგია და სამოქმედო გეგმა, და საქართველოს პარლამენტის სოციალური მედიის საკომუნიკაციო კონცეფცია, რომელიც ღია პარლამენტის სამოქმედო გეგმის ფარგლებში ევროკავშირისა და გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) ხელშეწყობით მომზადდა.
სამდღიანი შეხვედრის დასასრულს, 16 მარტს გაიმართა სემინარი ჟურნალისტებისათვის, რომელსაც ოცდაორი ბეჭდვითი, სამაუწყებლო და ონლაინ მედია საშუალების წარმომადგენელი დაესწრო. ღია მმართველობის საპარლამენტო საბჭოს წევრებმა გააცნეს ჟურნალისტებს საქართველოს მიღწევები ღია მმართველობის სფეროში და უპასუხეს მათ შეკითხვებს მიღწეული წარმატებებისა და არსებული გამოწვევების შესახებ.

Open Parliament and the Sustainable Development Goals (SDGs) were the focus of a three-day discussion on 14-15 March 2019 organised by the Georgia’s Permanent Parliamentary Council on Open Governance and its Consultative Group with the assistance from the European Union (EU), United Nations Development Programme (UNDP) and the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI).
Chairs of the parliamentary committees, representatives of civil society and international organizations have reviewed the implementation of the 2018-2019 Open Parliament Action Plan and discussed the development of the Georgian Parliament’s Strategy on SDGs.
“The Parliament of Georgia has achieved significant progress in 2018 making its operation more open, transparent, inclusive and accountable,” – said Irina Pruidze, Chairperson of the Permanent Parliamentary Council on Open Governance. “The third Open Parliament Action Plan, which covers 2018 and 2019, is the result of the wide public consultations and is shaping our further commitments – to design the new tools for citizen engagement and increase the Parliament’s role in achieving Georgia’s national Sustainable Development Goals.”
The overview of the Parliament’s progress in implementing its Open Parliament Action Plan 2018-2019 was followed by the discussion on the Parliament’s SDG strategy and action plan developed with the support from the Government of Sweden and UNDP. The group discussions, facilitated by Rusudan Tushuri, SDG Consultant at the UN Resident Coordinator’s Office, focused on the key priorities and actions of the Parliament of Georgia aiming to foster the effective implementation of the 2030 Sustainable Development Agenda in the areas of law-making, oversight, budgetary processes and public outreach.
Meri Makharashvili, Communications Manager at IDFI, presented the Communication Strategy & Action Plan of the Parliamentary Council on Open Governance and the Social Media Communication Concept of the Parliament of Georgia, prepared with the support from the European Union and UNDP as part of the Open Parliament Action Plan.
The three-day discussion concluded on March 16th, with a workshop for the journalists which brought together representatives of twenty-two print, broadcasting and online media outlets from all over Georgia. The Council members informed the journalists about the country’s progress on the path to open governance and answered their questions about the achievements and remaining challenges.