საქართველოს პარლამენტმა საპარლამენტო ღიაობის რიგით მესამე სამოქმედო გეგმაზე მუშაობა დაასრულა
საქართველოს პარლამენტმა 2018-2019 წლების საპარლამენტო ღიაობის სამოქმედო გეგმის ვალდებულებების შემუშავება დაასრულა. ვალდებულებები მოიცავს: პარლამენტის მიერ 2030 წლის გაეროს მდგრადი განვითარების მიზნების დღის წესრიგის შესრულების ხელშეწყობასა და მონიტორინგს, მოქალაქეთა წინაშე ანგარიშვალდებულებისა გაზრდას, საპარლამენტო დემოკრატის შესახებ საზოგადოების ცნობიერების ამაღლებას და მთავრობის საქმიანობის ღიაობასა და გამჭვირვალობაზე საპარლამენტო კონტროლის გაზრდას.
7 ივნისს, ღია მმართველობის მუდმივმოქმედმა საპარლამენტო საბჭომ და საბჭოსთან არსებულმა საკონსულტაციო ჯგუფმა რიგით მესამე სამოქმედო გეგმისათვის (2018-2019) შემუშავებული 7 ვალდებულება განიხილა. ღონისძიების ორგანიზატორი იყო საქართველოს პარლამენტი, ევროკავშირის (EU), გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) და ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის (IDFI) მხარდაჭერით.
შეხვედრის მონაწილეებს მისასალმებელი სიტყვით მიმართეს ღია მმართველობის მუდმივმოქმედი საპარლამენტო საბჭოს თავმჯდომარემ - ირინა ფრუიძემ, საქართველოში ევროკავშირის დელეგაციისმმართველობის სექტორის კოორდინატორმა - სოფი ჰუე გერიშმა, UNDP დემოკრატიული მმართველობის ჯგუფის ხელმძღვანელმა - გიგი ბრეგაძემ და IDFI-ის აღმასრულებელმა დირექტორმა - გიორგი კლდიაშვილმა.
„წინა სამოქმედო გეგმების მსგავსად, მესამე გეგმა პარლამენტის წევრების, ადგილობრივი ხელისუფლების, სამოქალაქო საზოგადოებისა და ახალგაზრდების აქტიური ჩართულობის შედეგად, ერთობლივად შემუშავდა. ახალი სამოქმედო გეგმა მოიცავს შვიდ ამბიციურ ვალდებულებას, რომელთაგან თითოეული კი აერთიანებს მრავალ ამოცანას, რომელთა განხორციელებაც საქართველოს პარლამენტმა მომდევნო 2 წლის განმავლობაში უნდა უზრუნველყოს. როგორც ყოველთვის, სამოქმედო გეგმის მთავარ მიზანს საქართველოს პარლამენტის ღიაობისა და მოქალაქეების წინაშე ანგარიშვალდებულების ხელშეწყობა წარმოადგენს.“ – განაცხადა ღია მმართველობის მუდმივმოქმედი საპარლამენტო საბჭოს თავმჯდომარემ ირინა ფრუიძემ.
საქართველოში ევროკავშირის დელეგაციის მმართველობის სექტორის კოორდინატორმა სოფი ჰუე გერიშმა, კიდევ ერთხელ დაადასტურა, ევროკავშირის მხარდაჭერა საქართველოს პარლამენტის მიერ წარმომადგენლობითი უფლებამოსილების განხორციელებასა და მოქალაქეების წინაშე ღიაობის ხელშეწყობაში.
„საჯარო პოლიტიკის და კანონშემოქმედებით პროცესში მოქალაქეთა ჩართულობა ძალზედ მნიშვნელოვანია დემოკრატიული საზოგადოებისთვის. საკანონმდებლო პროცესების ღიაობა, პარლამენტის მიერ განხილულ კანონპროექტებთან დაკავშირებულ ინფორმაციაზე წვდომის გამარტივებით, ხელს უწყობს მოქალაქეების აქტიურ ჩართულობას პოლიტიკის შემუშავებაში და ასევე აძლევს მათ შესაძლებლობას გავლენა მოახდინონ საკანონმდებლო დღის წესრიგზე“ – განაცხადა სოფი ჰუე გერიშმა.
საპარლამენტო ღიაობის 2018-2019 წლების სამოქმედო გეგმისათვის შემოთავაზებული იდეები  შეგროვდა საქართველოს 7 ქალაქში – თელავი, რუსთავი, მარნეული, ახალციხე, ქუთაისი, ბათუმი, თბილისი – გამართული საჯარო კონსულტაციების დროს 2018 წლის მარტსა და აპრილში. ახალი სამოქმედო გეგმა ასევე მოიცავს ადგილობრივი მუნიციპალიტეტების, კერძო სექტორისა და ახალგაზრდების მიერ (კონკურსი – „შენი იდეა ღია პარლამენტისთვის“) წარმოდგენილ ვალდებულებებს.
საჯარო კონსულტაციები ორგანიზებული იყო საქართველოს პარლამენტის მიერ, ევროკავშირის, UNDP-სა და IDFI-ს მხარდაჭერით.

The Parliament of Georgia has finalized the elaboration of its commitments for the 2018-2019 Open Parliament Action Plan, which include: supporting the implementation and monitoring of 2030 Sustainable Development Agenda, increasing accountability before the citizens, developing deeper awareness of the public on parliamentary democracy, and strengthening its oversight of the transparency of Government activities.
On 7 June, seven commitments for the third Open Parliament Action Plan (2018-2019) were discussed by the members of the Permanent Parliamentary Council on Open Governance and its Consultative Group. The event was supported by the European Union (EU), United Nations Development Programme (UNDP) and the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI).
Participants were welcomed by Irina Pruidze – Chairperson of the Permanent Parliamentary Council on Open Governance, Sophie Huet-Guerriche – Governance Sector coordinator at the EU Delegation to Georgia, Gigi Bregadze –UNDP Democratic Governance Team Leader, and Giorgi Kldiashvili – IDFI’s Executive Director.
“Similar to the previous Action Plans, the third document is the result of a co-creation and participatory process involving Members of Parliament, local government, civil society, academia, and youth representatives. The new plan consists of seven ambitious commitments, each employing a large number of tasks that the Parliament has to accomplish in the course of the next two years. As usual, the key focus is laid on making the Georgian Parliament more open and accountability to its citizens,” – said Irina Pruidze.
Governance Sector coordinator at the EU Delegation to Georgia Sophie Huet-Guerriche reiterated the support of the European Union to the Parliament of Georgia in its efforts to exercise its representative role and become more open to citizens.
“Engagement of citizens in policy and legislative making is crucial in democratic societies. Greater openness of the legislative process enables citizens to engage more effectively in policymaking by providing access to information about the laws under consideration, as well as opportunities to influence legislative agenda” – stated Sophie Huet-Guerriche.
Ideas and suggestions for the Open Parliament Action Plan 2018-2019 were collected during the public consultations in seven cities of Georgia – Telavi, Rustavi, Marneuli, Akhaltsikhe, Kutaisi, Batumi and Tbilisi – held throughout March-April 2018. The new Action Plan also includes commitments initiated by local municipalities, private sector and youth (through the contest – Your Idea for Open Parliament).
Public consultations as well as today’s workshop is organized by the Parliament with assistance from the EU, UNDP and IDFI.