სტაჟირება, ნახევარ განაკვეთზე
ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი (IDFI) არის არასამთავრობო ორგანიზაცია, რომელიც ძლიერი და ინკლუზიური საზოგადოების შექმნისკენ ისწრაფვის. ანალიტიკური ანგარიშების, კვლევებისა და რეკომენდაციების შემუშავების მეშვეობით ჩვენ ვამაღლებთ სამოქალაქო ცნობიერებას და ამ გზით ხელს ვუწყობთ ადამიანის უფლებებსა და კარგ მმართველობას. ორგანიზაცია დემოკრატიული მმართველობის გაძლიერების მიზნით მხარს უჭერს სწორ რეფორმებს, პოლიტიკას, კანონებსა და პრაქტიკებს.
ეკონომიკური და სოციალური პოლიტიკის გუნდი სპეციალიზებულია კვლევითი პროგრამების წარმართვაში საერთაშორისო დონორი ორგანიზაციების მხარდაჭერით და ეძებს ეკონომისტ სტაჟიორს. ჩვენ ვატარებთ მრავალფეროვან კვლევებს, რომლებიც მოიცავს ეკონომიკური გავლენის შეფასებას, სამუშაო ძალის/განათლების ანალიზს, ეროვნული პოლიტიკის საკითხების ეკონომიკურ ანალიზს. ჩვენი კვლევები ზიარდება ანგარიშებისა და პრეზენტაციების სახით სხვადასხვა აუდიტორიასთან, მათ შორის მთავრობასთან, არასამთავრობო ორგანიზაციებთან და ბიზნეს ასოციაციებთან და მედიის ყურადღების ცენტრშია. როგორც სტაჟიორს, გექნებათ შესაძლებლობა მჭიდროდ იმუშაოთ ეკონომისტებთან და უფროს მენეჯერებთან, ჩაერთოთ კვლევისა და ანგარიშგების პროცესში.
IDFI ეძებს ნიჭიერ სტუდენტებს, რომლებიც ახალი უნარების შეძენაზე არიან ორიენტირებული და არ ეშინიათ მასშტაბურ პროექტებში მიიღონ მონაწილეობა. გპირდებით შესაძლებლობას ჩვენს გუნდთან ერთად რეალურ პროექტებზე იმუშაოთ. იდეალური კანდიდატებად მივიჩნევთ ენთუზიასტს, ენერგიულ ადამიანებს, რომლებსაც ძალიან უნდათ საკუთარი აკადემიური უნარების კვლევებში გამოყენება.
თქვენ ისწავლით:
-  პროექტის მენეჯმენტს – თქვენ დაგვეხმარებით თვალყური ვადევნოთ პროექტის ეტაპებს და გექნებათ შესაძლებლობა დაამყაროთ ურთიერთობები კლიენტებთან და კოლეგებთან, პროცესში ნახავთ თუ როგორია პროექტის მთლიანი ციკლი.
-  კვლევას - ჩვენ ვატარებთ სიღრმისეულ კვლევებს, რომლებიც მოიცავს მონაცემთა შეგროვებას და დამუშავებას, მოდელების შემუშავებას და მეორადი წყაროების ფართო მიმოხილვას. თქვენ ჩართული იქნებით ამ პროცესის თითოეულ ფაზაში, რაც მოგცემთ ღირებულ გამოცდილებას.
-  წერას – ჩვენი კვლევების შედეგად მზადდება ანგარიშები, კორპორატიული და საჯარო პრეზენტაციები, ინტერაქტიული მოდელები/ინსტრუმენტები. თქვენ გექნებათ შესაძლებლობა იმუშაოთ ჩვენს ეკონომისტებთან ამ ანგარიშების, პრეზენტაციების და კვლევების შედეგების მიწოდების სხვა საშუალებების მომზადების პროცესში. ჩვენ ყოველთვის ვეძებთ ახალ და ინოვაციურ გზებს მონაცემების ვიზუალიზაციისა და მიგნებების კონტექსტუალიზაციისთვის. თქვენ გექნებათ თავისუფლება პრეზენტაციის ახალი ფორმატების შემუშავებაში და რთული იდეების აღწერაში ისე, რომ მარტივად გასაგები იყოს ფართო საზოგადოებისთვის.
თქვენგან ვითხოვთ:
-  საზოგადოების გაუმჯობესებისკენ სწრაფვის, მოძველებული იდეებისა და სტატუს კვოს წინააღმდეგ ბრძოლის მზადყოფნას.
-  გამოცდილებას ეკონომიკაში, სტატისტიკაში, მათემატიკაში ან სხვა დაკავშირებულ დარგებში.
-  Microsoft Suite Office-ს (განსაკუთრებით Word, PowerPoint და Excel) ფლობას.
-  R, SAS, Stata, Python, Eviews-დან რომელიმეს ფლობას.
-  დეტალებზე ორიენტირებულობას და მასშტაბიანი პროექტების გამოწვევების დაძლევის უნარს.
-  თანამშრომლობის და კრეატიულობის სურვილს და კრიტიკულად აზროვნებას.
-  მინიმუმ ერთწლიან ფორმალურ ან არაფორმალურ კვლევით სამუშაო გამოცდილებას.
ჩვენ ვაფასებთ ყველა ჩვენს სტაჟიორს და ვმუშაობთ, რათა დავრწმუნდეთ, რომ მიიღებთ გამოცდილებას, რომელიც შეესაბამება თქვენს კარიერულ მიზნებს. ვიმუშავებთ თქვენთან ერთად გრძელვადიანი პროექტის შემუშავებაზე, რომელიც განხორციელდება სტაჟირების განმავლობაში და საშუალებას მოგცემთ ისწავლოთ ეკონომისტებისაგან და ტექნიკური ექსპერტებისგან პროექტის პროცესის ყველა ეტაპზე. თქვენ ასევე მიიღებთ პროფესიონალურ გარემოში მუშაობის გამოცდილებას და გექნებათ შესაძლებლობა გაზარდოთ თქვენი პროფესიული კონტაქტების წრე.
IDFI თანაბრად იძლევა დასაქმების შესაძლებლობას. ორგანიზაცია ორიენტირებულია მრავალფეროვნებასა და ინკლუზიურობაზე. ჩვენ ვკრძალავთ ნებისმიერი სახის დისკრიმინაციას და შევიწროებას, რასის, ფერის, სქესის, რელიგიის, სექსუალური ორიენტაციის, ეროვნული წარმომავლობის, შეზღუდული შესაძლებლობების, გენეტიკური ინფორმაციის, ორსულობის ან ნებისმიერი სხვა მახასიათებლის საფუძველზე, როგორც ეს განსაზღვრულია კანონმდებლობით.
როგორ გავაკეთოთ განაცხადი
ვაკანსიაზე განაცხადის შესატანად გთხოვთ გამოაგზავნოთ CV და სამოტივაციო წერილი, სადაც აღნიშნული იქნება როგორ შეესაბამებით ჩვენს მოთხოვნილებებს და სად მიიღეთ პოზიციისთვის შესაბამისი გამოცდილება.
დაინტერესებულმა პირებმა აპლიკაცია უნდა გამოაგზავნონ არაუგვიანეს 18 აპრილისა, 2023, შემდეგ მისამართზე: vacancies@idfi.ge. სათაურში მიუთითეთ “Econ&Soc Policy intern”.

Part-time, Internship
The Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) is a non-governmental organization that strives for an empowered and inclusive society. We promote human rights and good governance by raising civic awareness through sound informational reports, research, and recommendations; we advocate reforms, policies, laws, and practices to enhance democratic governance.
The Economic and Social Policy team specializes in running research programs for big-name international donor organizations and is seeking an Economist Intern. We conduct customized research involving economic impact, workforce/education analysis, economic analysis of national policy topics/issues. Our original research is shared via reports and presentations with various audiences including the government, non-governmental organizations and business associations. As an intern, you would have the opportunity to work closely with economists and senior managers and become heavily involved in the research and reporting process.
IDFI seeks talented and well-qualified students who thrive on learning new skills and are not afraid to tackle big projects. As an intern you will get to work with a variety of our staff, while working on real projects that will help us grow. Ideal candidates are enthusiastic, energetic, and interested in applying their academic skillset to our research.
What You Will Learn:
- Project Management – You will help us track project milestones, and have the opportunity to build relationships with clients and colleagues, seeing projects grow from inception to publication.
- Research – We conduct rigorous research that includes data compilation and organization, model development, and expansive reviews of secondary sources. You would be involved in each phase of this process, providing you with valuable insight.
- Writing – Our research results in the development of reports, corporate and public presentations, interactive models/tools and other deliverables. You will have the opportunity to work with our economists as we craft reports, presentations and other deliverables. We are always seeking new and inventive ways to visualize data and contextualize findings. You will have the freedom to experiment with presentation and descriptions of complex ideas in a manner that can be easily consumed by non-economists.
What We Require:
- Passion for changing things for the better, defying mouldy perceptions and the stuffy status quo.
- Background in Economics, Statistics, Math or a related field.
- Proficient in Microsoft Suite Office (particularly Word, PowerPoint, and Excel).
- Proficient in some or all of this statistical software (R, SAS, Stata, Python, Eviews).
- Detail-oriented and able to tackle large projects.
- Willingness to be collaborative and creative, and to think critically.
- Minimum of one year of formal or informal research experience.
We value all of our interns and go the extra mile to make sure you receive a learning experience that fits your career goals. We will work with you to develop a long-term project that spans the length of the internship and will allow you to shadow economists and technical experts throughout all stages of the project process. You will also learn how to work in a professional environment and have ample opportunity to network within our company.
IDFI is an equal opportunity employer that is committed to diversity and inclusion in the workplace. We prohibit discrimination and harassment of any kind based on race, color, sex, religion, sexual orientation, national origin, disability, genetic information, pregnancy, or any other protected characteristic as outlined by federal, state, or local laws.
How to Apply
To apply for the role, please submit a CV and a brief covering letter, detailing how you meet the person specification and where you have relevant experience of elements and attributes of the role.