საერთაშორისო ექსპერტი
ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი (IDFI) არის არასამთავრობო ორგანიზაცია, რომელიც ხელს უწყობს ძლიერი და ინკლუზიური საზოგადოების ჩამოყალიბებას. ჩვენ ხელს ვუწყობთ ადამიანის უფლებების დაცვას და კარგ მმართველობას სამოქალაქო ცნობიერების ამაღლების გზით, სიღრმისეული საინფორმაციო ანგარიშების, კვლევებისა და რეკომენდაციების მეშვეობით; დემოკრატიული მმართველობის გასაძლიერებლად ჩვენ ვახდენთ პოლიტიკის, კანონებისა და კარგი პრაქტიკის რეფორმების ინიცირების და განხორციელების ადვოკატირებას.
ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი (IDFI), USAID-ის ეკონომიკური მმართველობის პროგრამის მხარდაჭერით, პროექტის "საჯარო და კერძო სექტორებს შორის დიალოგის ხელშეწყობა საქართველოში მონიტორინგისა და ცნობიერების ამაღლების გზით" ფარგლებში, აფასებს საჯარო და კერძო სექტორებს შორის დიალოგის ხარისხს ნორმატიული აქტების მომზადების პროცესში და ხელს უწყობს ცნობიერების ამაღლებას საჯარო-კერძო დიალოგის შესახებ.
IDFI ეძებს ექსპერტს საერთაშორისო გამოცდილებით, რომელიც განახორციელებს საჯარო-კერძო დიალოგის შესახებ საუკეთესო პრაქტიკის კვლევას ნორმატიული/სამართლებრივი აქტების (კანონები, რეგულაციები) მოსამზადებლად და ჩაატარებს ტრენინგს დიალოგის (კვლევაზე დაყრდნობით) შესახებ საჯარო სექტორის საშუალო და მაღალი რგოლის წარმომადგენლებისთვის.
ძირითადი მოვალეობები:
ექსპერტმა/კონსულტანტმა, USAID-ის ეკონომიკური მმართველობის პროგრამასთან და IDFI-ს თან თანამშრომლობით, უნდა გააანალიზოს საჯარო სექტორის კერძო/არასამთავრობო სექტორთან და აკადემიურ წრეებთან თანამშრომლობის საერთაშორისო გამოცდილება ნორმატიული აქტების მომზადების პროცესში და მოამზადოს კვლევითი ანგარიში; ჩაუტაროს ტრენინგი საშუალო/მაღალი რგოლის საჯარო მოხელეებს და წარუდგინოს მათ კვლევის შედეგები; მონაწილეობა მიიღოს პროექტის გუნდის შეხვედრებში.
ექსპერტმა/კონსულტანტმა უნდა მოამზადოს:
- საჯარო და კერძო სექტორებს შორის ნორმატიული აქტების მომზადების პროცესში დიალოგის საუკეთესო საერთაშორისო პრაქტიკის კვლევა. დოკუმენტი უნდა იყოს დაახლოებით 15-20 გვერდი და მომზადდეს ინგლისურ ენაზე. კვლევა უნდა მომზადდეს პროექტის გუნდთან კოორდინაციით და მათ მიერ დადასტურდეს პრეზენტაციამდე.
- დიალოგის პოპულარიზაციის მიზნით ფონდების მოძიებაში მხარდაჭერა;
- კვლევის შედეგების პრეზენტაცია;
- ერთდღიანი ტრენინგი საშუალო/მაღალი რგოლის საჯარო მოხელეებისთვის კვლევის შედეგების შესახებ (სამუშაო სესია ჩატარდება ინგლისურ ენაზე, ქართულ ენაზე სინქრონული თარგმანით);
- განხორციელებული აქტივობების შესახებ საბოლოო ანგარიშის მომზადება.
კვლევით ნაწილზე მუშაობა შესაძლოა განხორციელდეს დისტანციურად, ხოლო ერთდღიანი ტრენინგი ჩატარდება საქართველოში. ტრენინგის ჩასატარებლად ექსპერტის მგზავრობის ხარჯებს დაფარავს IDFI.
საერთაშორისო ექსპერტი უნდა აკმაყოფილებდეს შემდეგ მოთხოვნებს:
- ნორმატიული აქტების (კანონები, კანონქვემდებარე აქტები) შემუშავების პროცესში საჯარო სექტორთან (პარლამენტი, სამინისტროები და სხვ.), კერძო სექტორთან და არასამთავრობო ორგანიზაციებთან მუშაობის გამოცდილება.
- ნორმატიულ აქტებზე მუშაობის მინიმუმ 4 წლიანი გამოცდილება.
- საჯარო და კერძო დიალოგის წარმართვის/მონაწილეობის გამოცდილება.
- საერთაშორისო პრაქტიკის კვლევის და ანალიტიკური დოკუმენტების მომზადების გამოცდილება.
- საკონსულტაციო სამუშაო გამოცდილება საერთაშორისო/დონორი ორგანიზაციების მიერ დაფინანსებული პროექტების ფარგლებში.
საქმიანობის განხორციელების პერიოდი: საკონსულტაციო მომსახურების განსახორციელებელი პერიოდი მოიცავს 12 სამუშაო დღეს, 2023 წლის მარტი-აპრილის თვეებში, კერძოდ, კვლევა უნდა დასრულდეს მარტში, ხოლო ტრენინგი ჩატარდება აპრილში.
ანაზღაურება: ანაზღაურებასთან დაკავშირებით შეთანხმება მოხდება შერჩეულ კანდიდატთან
დაინტერესებულმა პირებმა უნდა წარმოადგინონ თავიანთი რეზიუმე, რომელშიც მითითებული იქნება განხორციელებული პროექტების, გაწეული საკონსულტაციო მომსახურების და მათი შედეგების შესახებ ინფორმაცია
კანდიდატის შერჩევა მოხდება წარმოდგენილი რეზიუმეების განხილვის და გასაუბრების შედეგად.
დაინტერესებულმა პირებმა, გთხოვთ, გამოგზავნოთ თქვენი რეზიუმე ინგლისურ ენაზე შემდეგ ელექტრონულ მისამართზე: vacancies@idfi.ge, არაუგვიანეს 2023 წლის 28 თებერვლის 23:59 საათისა, ხოლო წერილის სათაურის ველში მიუთითოთ: PPD საერთაშორისო ექსპერტი.

International Expert – Terms of Reference
The Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) is a non-governmental organization that strives for an empowered and inclusive society. We promote human rights and good governance by raising civic awareness through sound informational reports, research, and recommendations; we advocate for initiating & implementing reforms of policies, laws, and practices to enhance democratic governance.
IDFI, with the support of the USAID Economic Governance Program, within the framework of the project "Promoting PPD in Georgia through Monitoring and Awareness Raising", evaluates the quality of cooperation between the public and private sectors in the preparation of normative acts and promotes awareness-raising about the dialogue.
IDFI is seeking an international expert to conduct a good practice research on public-private dialogue in preparation for normative/legal acts (laws, regulations) and lead a training session on PPD for mid/high-level public servants.
General responsibilities:
The consultant will analyze an international experience of cooperation of public agencies with private entities, NGOs, and academia in the preparation of normative acts and develop a research paper in close cooperation with the USAID Economic Governance Program and IDFI; conduct a training session for mid/high-level civil servants; give a presentation; participate in team meetings.
The consultant must provide:
- Research on best international practice in public-private dialogue throughout the preparation of normative acts. The document must be about 15-20 pages and should be provided in English. The research must be prepared in close coordination with IDFI and the program and approved before the presentation.
- Support with fundraising to further promote PPD.
- Presentation of research findings.
- Hold a one-day training session for mid/high-level civil servants about research findings. The working session will be held in English with simultaneous translation to Georgian.
- Final report on implemented activities.
International expert will work remotely on the research and travel to Georgia for the training session. Travel costs will be covered by IDFI.
Qualifications:
The international expert participating in the selection must meet the following requirements:
- Experience working with public agencies, such as the Parliament, ministries, etc., private entities, and NGOs on drafting normative acts (laws, regulations).
- At least 4 years of experience working on normative acts.
- Experience in facilitating/participating the public-private dialogue.
- Experience conducting research on international practice and preparing analytical documents.
- Consulting work experience within the framework of projects financed by international/donor organizations.
Period of implementation of activities: consulting services should be implemented in 12 working days during March-April 2023. Research must be finalized in March and training will be held in April.
Remuneration: Remuneration will be agreed upon with the selected consultant.
Interested persons should submit a resume. In the resume, participants should indicate their experience in the field, implemented projects, nature of past service, scope, and the results of implemented work.
Applications will be selected based on the relevance of the submitted resume and an interview.
Interested persons should submit proposals no later than February 28, 2023, at 23:59 at the address: vacancies@idfi.ge Subject: PPD International Expert.