ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი (IDFI) დაფინანსებას სხვადასხვა წყაროებიდან იღებს. ეს წყაროებია: საერთაშორისო ფონდები, უცხოეთის ქვეყნების მთავრობები, საერთაშორისო თუ ადგილობრივი ორგანიზაციები და ინსტიტუტები, კერძო კომპანიები და ინდივიდები.
IDFI დონორის მიერ შემოთავაზებული დაფინანსების მიღებას თანხმდება მხოლოდ იმ შემთხვევაში, თუ ეს დაფინანსება შეესაბამება მის ხედვას და დასახულ მიზნებს, არ ახდენს უარყოფით გავლენას მის რეპუტაციასა და მიუკერძოებლობაზე.
ჩვენ არ ვიღებთ დაფინანსებას სახელმწიფო ინსტიტუტებიდან, პოლიტიკური პარტიებისა და/ან მათთან ასოცირებული პიროვნებებისგან.
ჩვენი დაფინანსება არის საჯარო. წლების მიხედვით სრულად აღვრიცხავთ მიღებულ თანხას და გამჭვირვალობის მიზნით აქტიურად ვაქვეყნებთ ამ ინფორმაციას ჩვენს და სხვადასხვა ინიციატივების ფარგლებში შექმნილ ვებგვერდებზე.
2015, 2016 და 2018 წლებში IDFI დასახელდა, როგორც ფინანსურად ერთ-ერთი ყველაზე გამჭვირვალე კვლევითი ორგანიზაცია. Transparify-მ მას უმაღლესი – ხუთვარსკვლავიანი შეფასება მიანიჭა.
IDFI-ის დაფინანსება წლების მიხედვით:
- 2024 წელი - 670, 915 აშშ დოლარი - ანგარიშის ვიზუალიზაცია - დამოუკიდებელი აუდიტის დასკვნა
- 2023 წელი - 700,117 აშშ დოლარი - ანგარიშის ვიზუალიზაცია - დამოუკიდებელი აუდიტის დასკვნა
- 2022 წელი - 1,094,549 აშშ დოლარი - ანგარიშის ვიზუალიზაცია - დამოუკიდებელი აუდიტის დასკვნა
- 2021 წელი - 1 294 298 აშშ დოლარი - ანგარიშის ვიზუალიზაცია - დამოუკიდებელი აუდიტის დასკვნა
- 2020 წელი - 802 815 აშშ დოლარი - ანგარიშის ვიზუალიზაცია - დამოუკიდებელი აუდიტის დასკვნა
- 2019 წელი - 956 755 აშშ დოლარი - ანგარიშის ვიზუალიზაცია - დამოუკიდებელი აუდიტის დასკვნა
- 2018 წელი - 552 707 აშშ დოლარი - ანგარიშის ვიზუალიზაცია - დამოუკიდებელი აუდიტის დასკვნა
- 2017 წელი - 524 995 აშშ დოლარი - ანგარიშის ვიზუალიზაცია - დამოუკიდებელი აუდიტის დასკვნა
- 2016 წელი - 477 516 აშშ დოლარი - ანგარიშის ვიზუალიზაცია - დამოუკიდებელი აუდიტის დასკვნა
- 2015 წელი - 472 283 აშშ დოლარი - ანგარიშის ვიზუალიზაცია - დამოუკიდებელი აუდიტის დასკვნა
- 2014 წელი - 485 132 აშშ დოლარი - ფინანსური ანგარიში პროექტების მიხედვით - ანგარიშის ვიზუალიზაცია - დამოუკიდებელი აუდიტის დასკვნა
- 2013 წელი - 270 700 აშშ დოლარი - ფინანსური ანგარიში პროექტების მიხედვით
- 2012 წელი - 374 000 აშშ დოლარი
- 2011 წელი - 150 000 აშშ დოლარი
2018-2022 წლებში, ორგანიზაცია NGOsource-მა შეამოწმა IDFI-ის ფინანსური და ორგანიზაციული გამართულობა და შედეგად IDFI-ს აშშ-ის საზოგადოებრივი ორგანიზაციის ეკვივალენტობის სერტიფიკატი მიანიჭა. შედეგად, IDFI შევიდა სპეციალურ სიაში, საიდანაც აშშ-ის გრანტის გამცემ ორგანიზაციებს შეუძლიათ გაეცნონ IDFI-ის ფინანსურ და ორგანიზაციულ გამართულობას და დამატებითი შემოწმების გარეშე გამარტივებული და სწრაფი პროცედურით გადასცენ ორგანიზაციას გრანტი.

Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) receives funding from a variety of sources, including international funds, governments of foreign countries, international and/or local organizations and institutions, and private companies and individuals.
IDFI accepts funding only if its purpose is in line with the organization's vision and objectives and if doing so does not negatively affect IDFI’s reputation and independence.
We refuse to accept funding from government institutions, political parties, and/or persons affiliated with them.
Information about the sources of our funding is public. For transparency purposes, we proactively publish information about our projects and their funding on our website, as well as any other relevant websites.
In 2015, 2016 and 2018, IDFI was listed among the most transparent think tank organizations in the world - receiving a 5 Star Award from Transparify.
IDFI's Annual Budget:
- FY 2024 - 670 915 USD - Visualisation of the Report - Independent Auditor's Financial Report
- FY 2023 - 700 117 USD - Visualisation of the Report - Independent Auditor's Financial Report
- FY 2022 - 1 094 549 USD - Visualisation of the Report - Independent Auditor's Financial Report
- FY 2021 - 1 294 298 USD - Visualisation of the Report - Independent Auditor's Financial Report
- FY 2020 - 802 815 USD - Visualisation of the Report - Independent Auditor's Financial Report
- FY 2019 - 956 755 USD - Visualisation of the Report - Independent Auditor's Financial Report
- FY 2018 - 552 707 USD - Visualisation of the Report - Independent Auditor's Financial Report
- FY 2017 - 524 995 USD - Visualisation of the Report - Independent Auditor's Financial Report
- FY 2016 - 477 516 USD - Visualisation of the Report - Independent Auditor's Financial Report
- FY 2015 - 472 283 USD - Visualisation of the Report - Independent Auditor's Financial Report
- FY 2014 - 485 132 USD - Financial Report by Projects - Visualisation of the Report - Independent Auditor's Financial Report
- FY 2013 - 270 700 USD - Financial Report by Projects
- FY 2012 - 374 000 USD
- FY 2011 - 150 000 USD
In 2018-2023, IDFI was certified as an equivalent to a U.S. public charity by NGOsource. The unique NGOsource ED repository allows US-based grantmakers to access IDFI’s existing legal analysis and ED certificate and issue grants to the organization through simplified procedures.