დაარსების დღიდან (2009), IDFI ცდილობს საკუთარი წვლილი შეიტანოს საბჭოთა წარსულის შესწავლასა და ანალიზის პროცესში. ერთ-ერთი თემატური მიმართულების - საბჭოთა კვლევების - ფარგლებში, IDFI მუშაობს საბჭოთა პერიოდის არქივების ღიაობასა და საარქივო დოკუმენტების საზოგადოებისთვის ხელმისაწვდომობაზე; საბჭოური რეპრესიების მსხვერპლთა ხსოვნის უკვდავსაყოფად კი ორგანიზაცია ეხმარება რეპრესირებულთა ოჯახის წევრებს რეპრესირებული წინაპრების შესახებ ინფორმაციის მოძიებასა და ასევე სასამართლო დავებში თუ კომპენსაციის მიღების საკითხებზე.
საერთო მიზნებიდან გამომდინარე, IDFI-მ საბჭოური პერიოდის პოლიტიკური რეპრესიების მსხვერპლთა ხსოვნისა და თანადგომის საზოგადოება „მემორიალთან“ ჯერ კიდევ 2009 წელს დაიწყო თანამშრომლობა, როდესაც შენობა, სადაც მემორიალის ოფისი მდებარეობდა, გაიყიდა და ორგანიზაციის თანამშრომლების მიერ 16 წლიანი შრომის შედეგად შექმნილი (მემორიალი დაფუძნდა 1992 წელს) უნიკალური არქივი შენახვის ადგილის გარეშე დარჩა. IDFI-მ მემორიალის თანამშრომლებს საკუთარ ოფისში გამოუყო სამუშაო ფართი და განათავსა მემორიალის საარქივო კვლევების ლაბორატორიის საარქივო მასალა, რომელიც შეიცავს ისეთ მნიშვნელოვან დოკუმენტებს, როგორიცაა:
- რეპრესირებულთა კარტოთეკა 30 ათასამდე პიროვნებაზე;
- რეპრესირებულთა ანკეტები 9 ათასამდე პიროვნებაზე;
- პუბლიკაციები საბჭოურ რეპრესიებსა და რეპრესირებულთა შესახებ;
- ე. წ. „მემორიალის“ საღამოების ("მემორიალის ოთხშაბათობა") ამსახველი მასალა;
- აუდიო და ვიდეო ჩანაწერები და ა.შ.
მოგვიანებით, 2011 წლიდან ურთიერთთანამშრომლობას მიეცა ოფიციალური სახე. მემორიალსა და IDFI-ის შორის გაფორმდა მემორანდუმი, რომლის ფარგლებშიც ორგანიზაციებმა არაერთი საინტერესო, ერთობლივი კვლევითი პროექტი განახორციელეს, მოამზადეს პუბლიკაციები და გამართეს ღონისძიებები, კერძოდ:
- ერთობლივი, სამწლიანი შრომის შედეგად შეიქმნა „სტალინური სიები საქართველოდან“ - საქართველოში პირველი ელექტრონულ მონაცემთა ბაზა, რომელიც 1937-38 წლების რეპრესიების მსხვერპლთა შესახებ მოკლე ბიოგრაფიულ ცნობებს შეიცავს. ჰაინრიჰ ბიოლის ფონდისა და საქართველოში შვეიცარიის საელჩოს ფინანსური მხარდაჭერით საქართველოს პარლამენტში გაიმართა მონაცემთა ბაზის პრეზენტაცია.
- ასევე დაიწერა და გამოქვეყნდა წიგნი „სტალინის სიები საქართველოზე“, რომელიც მოიცავს 1937-1938 წლების „დიდი ტერორის“ მსხვერპლთა შესახებ მონაცემებს, კერძოდ, იმ პირთა შესახებ ინფორმაციას, რომლებიც უშუალოდ სტალინის და პოლიტბიუროს სხვა წევრების გადაწყვეტილებით (გასამართლდნენ) დაისაჯნენ (საერთო ჯამში 3,616 პიროვნება). 2011 წლიდან მოყოლებული, IDFI-მ და საზოგადოება მემორიალმა, შინაგან საქმეთა სამინისტროს არქივი ხელშეწყობით და საერთაშორისო ორგანიზაციების დაფინასნებით არაერთი გამოფენა გამართეს (2012 წლის 11 ივნისი - გოეთეს ინსტიტუტი, თბილისი; 2013 წლის 19 თებერვალი - ისტორიულ მუზეუმი, ქალაქი რუსთავი).
- ტოტალიტარული წარსულის გააზრების მიმართულებით, IDFI-მ მოაწყო გამოფენა 1937-1938 წლების რეპრესიებზე. ღონისძიებაზე წარმოდგენილი იყო საქართველოში განვითარებული ტრაგიკული მოვლენების ამსახველი უნიკალური დოკუმენტები და ფოტოები. ეს დოკუმენტები IDFI-მ საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროსა და საზოგადოება „საქართველოს მემორიალის“, ასევე, რეპრესირებულთა საოჯახო არქივებში მოიძია.
- 2014 წლის 21 დეკემბერს, სტალინის დაბადების დღესთან დაკავშირებით, IDFI-მ გამართა სიმბოლური აქცია 1937-38 წლების რეპრესიების მსხვერპლთა გასახსენებლად. IDFI-ის მკვლევარებმა ჩაატარეს რამდენიმე ლექცია მოსწავლეებისთვის „სტალინიზმისა“ და მასობრივი რეპრესიების შესახებ.
- ყოველწლიურად, 25 თებერვალს, პარლამენტის შენობის წინ (თბილისში), მემორიალი და IDFI ერთობლივად მართავენ გამოფენებს რუბრიკით „გასაბჭოების შედეგები საქართველოში რეპრესირებულთა ფოტოებისა და სიების სახით“. გამოფენა ეძღვნება ოკუპაციის პირველ წლებში პოლიტიკური ნიშნით დაპატიმრებულ და დახვრეტილ პატრიოტთა ხსოვნას. გამოფენის მოწყობის მიზანია მოსახლეობას შეახსენოს ანტიჰუმანური რეჟიმის - ბოლშევიზმის ქმედებები.
- IDFI-მ თბილისის მერიის, საქართველოს თავდაცვის სამინისტროს, საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს არქივთან და მემორიალთან თანამშრომლობით, ვაკის პარკის მედიათეკაში ბოლშევიკური რუსეთის მიერ დახვრეტილი ქართველი სამხედროების ხსოვნისადმი მიძღვნილი ღონისძიება გამართა. IDFI-მ და საზოგადოება მემორიალმა, შინაგან საქმეთა სამინისტროს არქივის მონაცემებზე დაყრდნობით მოიძია რეპრესირებული სამხედრო პირების საცხოვრებელი ადგილის შესახებ ინფორმაცია და თბილისის მერიას წინადადებით მიმართა, რომ სამხედროების ხსოვნის უკვდავსაყოფად მომხდარიყო ამ მისამართებზე მემორიალური დაფების განთავსება. თბილისის მერიამ გაიზიარა IDFI-ს ინიციატივა და მერიის შესაბამისი სამსახურების დახმარებით მემორიალური დაფები შესაბამის მისამართებზე განათავსა.
IDFI-ის და საზოგადოება მემორიალის ურთიერთთანამშრომლობა მომავალში გულისხმობს ერთობლივ კვლევით საქმიანობას, „მემორიალის“ საარქივო მასალების, ძირითადად აუდიო-ვიდეო ჩანაწერების ელექტრონული ვერსიის შექმნას, პოლიტპატიმართა დახვრეტის ადგილების აღმოჩენას და რეპრესირებული მოქალაქეების საცხოვრებელ სახლებზე მემორიალური დაფების განთავსებას. ასევე იგეგმება, რეპრესირებული ოჯახების და საბჭოთა პერიოდის პოლიტპატიმრების შესახებ ერთობლივი გამოფენების მოწყობა.

Since its inception (2009), IDFI works to contribute to the study and analysis of Georgia’s Soviet past. Soviet Studies is one of IDFI’s thematic areas that involves efforts towards opening Soviet archives and ensuring access of archival documents to the public. In order to preserve the memory of the victims of Soviet repressions, IDFI assists families in finding information about their repressed relatives as well as in seeking compensation.
Due to common goals, IDFI started cooperating with Memorial (a society for supporting families and keeping the memory of Soviet repression victims in Georgia) in 2009, when the building housing its office was sold and the unique archive created over the previous 16 years (Memorial was founded in 1992) was left without storage space. IDFI allocated a part of its office for the employees of Memorial to work in and keep the archive that contains:
- A card index of 30 thousand repressed persons
- Application forms of 9 thousand repressed persons
- Publications on Soviet repressions and repressed persons
- Audio and video recordings of meetings (so called Memorial Wednesdays) organized by Society Memorial
Later, in 2011, IDFI and Memorial officially signed a memorandum of cooperation and number of joint research projects, publications and events were provided:
-A three-year long project resulted in the creation of Stalin's Lists on Georgia - the first electronic database in Georgia that contains brief biographical information about victims of 1937-38 repressions. The presentation of the database was held in the Parliament of Georgia with the financial support of the Heinrich Boell Foundation and the Swiss Embassy in Georgia.
- The organizations also published a book titled Stalin's Lists on Georgia, which includes data on the victims of the Great Terror of 1937-1938, namely, information on persons sentenced directly by the Stalin's order and other members of the Politburo (3,616 persons in total). Since 2011, IDFI and Memorial held a number of exhibitions (June 11, 2012 - Goethe Institute, Tbilisi; February 19, 2013 - Historical Museum, Rustavi) on this topic with the help of our partners (Archive of the Ministry of Internal Affairs) and funding of international organizations.
- IDFI also organized an exhibition on the 1937-1938 repressions for the purpose of understanding the country’s totalitarian past. The exhibition included unique documents and photos depicting tragic events in Georgia. These documents were gathered from the archives of the Ministry of Internal Affairs, Society Memorial, as well as private family archives.
- On December 21, 2014, on the day of Stalin’s birth, IDFI held a symbolic demonstration aimed at keeping the memory of victims of 1937-38 repressions. IDFI researchers conducted several lectures on Stalinism and mass repressions.
- For the past six years, every September 25, IDFI and Memorial have been organizing exhibitions in front of the Parliament building (Tbilisi) titled the Results of Georgia’s Sovietization. The exhibition is dedicated to the memory of persons imprisoned and executed on political grounds in the first years of Georgia’s Soviet occupation. The purpose of the exhibition is to raise public awareness on the anti-humanist nature of Bolshevism.
- On May 20, 2016, IDFI in cooperation with Tbilisi City Hall, Ministry of Defense, Archive of the Ministry of Internal Affairs and Memorial organized an event in honor of Georgian officers executed by Bolshevik Russia in 1923. IDFI and Memorial used the data held by the Archive of the Ministry of Internal Affairs to locate the addresses of executed officers and requested Tbilisi City Hall to install memorial plaques in these locations. Tbilisi City Hall realized the initiative and installed the memorial plaques.
In the future, cooperation between IDFI and Memorial will involve joint research activities, digitalization of the video and audio records of the Memorial archive, discovery of places of execution of political prisoners and placing memorial plaques at the addresses of repressed citizens. Exhibitions will be held on repressed families and political prisoners of the Soviet period.