„ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი“ (IDFI), გაეროს განვითარების პროგრამისა (UNDP) და შვედეთის მთავრობის ხელშეწყობით აცხადებს ესეების კონკურსს თემაზე - მდგრადი განვითარების მიზნები და საქართველო.
კონკურსის მიზანია - საქართველოში მდგრადი განვითარების მიზნების პოპულარიზაცია და მათი მნიშვნელობის შესახებ სტუდენტების ცნობიერების ამაღლება.
2015 წლის 25 სექტემბერს გაეროს 193 წევრი ქვეყანა შეთანხმდა მდგრადი განვითარების დღის წესრიგის დოკუმენტზე - „ჩვენი სამყაროს გარდაქმნა: 2030 წლის დღის წესრიგი მდგრადი განვითარებისთვის“. მდგრადი განვითარების მიზნების ამოცანაა, გააგრძელოს ათასწლეულის განვითარების მიზნების მიერ დაწყებული საქმე.
საქართველო იყო ერთ-ერთი პირველი სახელმწიფო, რომელმაც 2015 წელს მხარი დაუჭირა გაეროს მდგრადი განვითარების მიზნების დამტკიცებას და დაიწყო მათი დანერგვა ეროვნული პოლიტიკის დღის წესრიგში. მდგრადი განვითარების დღის წესრიგი მოიცავს 17 მიზანსა და 169 ამოცანას.
კონკურსის თემაზე მეტი ინფორმაციის მისაღებად, 2017 წლის 2 მაისს, 17:00, რესტორან “ლოლიტა”-ს საკონფერენციო დარბაზში (მის: ჭოველიძის N7, მე-III სართული) კონკურსანტებისთვის გაიმართება სპეციალური საინფორმაციო შეხვედრა. მონაწილეობის მისაღებად, გთხოვთ, გაიაროთ რეგისტრაცია არაუგვიანეს 2017 წლის 26 აპრილისა.
კონკურსში მონაწილეობის მიღება შეუძლია საქართველოს მასშტაბით არსებული ყველა უმაღლესი სასწავლებლის საბაკალავრო და სამაგისტრო პროგრამის სტუდენტს.
როგორ მივიღო მონაწილეობა კონკურსში?
1. ნაშრომი უნდა ეხებოდეს მდგრადი განვითარების 17 მიზნიდან მხოლოდ ერთ მიზანს;
2. ერთ მონაწილეს შეუძლია რამდენიმე ესეს გამოგზავნა სხვადასხვა მიზნის შესახებ;
3. ესეს ბოლოს მითითებული უნდა იყოს ავტორის სახელი, გვარი და საკონტაქტო ინფორმაცია (ტელეფონის ნომერი და ელ-ფოსტა), ასევე უმაღლესი სასწავლების სახელი;
4. ესეს ტექნიკური მახასიათებლები: ტექსტი უნდა იყოს ქართულ ენაზე, შრიფტი - სილფაინი, ზომა 12, ხაზებს შორის დაშორება 1.5, ტექსტის მოცულობა არ უნდა აღემატებოდეს 1000 სიტყვას, ესე არ უნდა იყოს PDF ფორმატში, ვორდის დოკუმენტს მონაწილის სახელი და გვარი უნდა ერქვას;
5. პლაგიატის აღმოჩენის შემთხვევაში, კონკურსის ორგანიზატორები იტოვებენ უფლებას, მოხსნან კონკურსანტი კონკურსიდან;
6. საკონკურსო ნაშრომის მიღების ბოლო ვადაა 2017 წლის 21 მაისი;
7. ნაშრომების შემოტანა შესაძლებელია მხოლოდ ელექტრონულად შემდეგ ელ-ფოსტაზე: contest@idfi.ge
8. გამოგზავნისას მეილის სათაურში (subject-ველი) მიუთითეთ „ესეების კონკურსი".
შეფასების კრიტერიუმები
- თემასთან შესაბამისობა და საკითხის ორიგინალური გააზრება;
- პრობლემის ხედვა კონტექსტში;
- ლოგიკური მსჯელობა;
- ანალიზი და არგუმენტირება;
- ნაშრომის სტრუქტურა (შესავალი, ძირითადი ნაწილი, დასკვნითი ნაწილი);
- წერის კულტურა.
პრიზები
- I-ადგილის გამარჯვებული სტუდენტი დაჯილდოვდება ტექნიკის მაღაზიის 1000 ლარიანი სასაჩუქრე ბარათით, ხოლო II და III ადგილის მფლობელებს კი გადაეცემათ სპეციალური პრიზები მდგრადი განვითარების მიზნების საერთაშორისო ფორუმზე.
- გამარჯვებულ ნაშრომებს შეარჩევს გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) და IDFI-ის წარმომადგენლებისგან შემდგარი ჟიური. კონკურსის დასრულების შემდეგ, ჟიურის მიერ შერჩეული 10 საუკეთესო ესე, ავტორის ფოტოს, სახელისა და გვარის მითითებით, განთავსდება IDFI-ის ვებ და ფეისბუქ გვერდებზე.
კონკურსის შესახებ დამატებითი ინფორმაციისთვის დაგვიკავშირდით ორშაბათიდან-პარასკევის ჩათვლით, 10:00-დან 19:00 საათამდე:
ელექტრონული მისამართი: contest@idfi.ge
FB მესიჯი:https://www.facebook.com/IDFI.official
ტელ: +995 32 2 92 15 14; +995 599 500 137
კონკურსი იმართება პროექტის „მდგრადი განვითარების მიზნების შესრულების მხარდაჭერა საქართველოში“ ფარგლებში.

The Institute for Development of Freedom of Information (IDFI)  with the support from United Nations Development Program’s (UNDP) and government of Sweden calls students to submit essays on the subject of Sustainable Development Goals and Georgia.
The purpose of this competition is to promote the Sustainable Development Goals in Georgia and raise awareness about their importance.
To receive more information about this competition, an information meeting will be held on May 2, 2017, 17:00 at conference room of restaurant Lolita  (#7 Chovelidze str., III Floor). To participate in the meeting, please register no later than April 26, 2017.
Who can participate in the competition?
Any undergraduate or graduate student in Georgia can participate in this competition.
How to participate in the competition?
1. The essay must concentrate on only one of the 17 Sustainable Development Goals;
2. One participant may submit multiple essays on different Goals;
3. At the end of an essay, please indicate your first name, last name, contact information (e-mail and phone number) and the name of the educational institution you are enrolled in;
4. Technical requirements: the text should be in Georgian, font – Sylfaen, size – 12, spacing – 1.5, no more than 1,000 words. Please do NOT send essays in PDF. The Word document must include the name of the participant in its title;
5. In case of plagiarism, the organizers reserve the right to remove the participant from the competition;
6. Deadline for submission is May 21, 2017;
7. Please send your essay/s to contest@idfi.ge;
8. The e-mail subject line must be - Essay Competition.
Evaluation Criteria
- Relevance and original analysis of the issue;
- Logical reasoning;
- Analysis and argumentation;
- The structure of the essay (introduction, main body, conclusion);
- Following academic writing standards.
Awards
- First place winner will receive a GEL 1,000 gift card for a technology store, the second and third place holders will be awarded with special gifts at the Sustainable Development Goals international forum.
- Winners will be selected by representatives from UNDP and IDFI. Ten best essays with authors’ name and picture will be published on the IDFI website and Facebook page.
For additional information about the competition please contact us, Monday – Friday, from 10:00 – 19:00:
E-mail: contest@idfi.ge
FB: https://www.facebook.com/IDFI.official
Tel: +995 32 2 92 15 14; +995 599 500 137
The competition is held in the framework of the project “Supporting the Implementation of Sustainable Development Goals (SDG) in Georgia”.