ვიზუალიზაციის კონკურსი - „მდგრადი განვითარების მიზნები და საქართველო“
„ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი“ (IDFI), გაეროს განვითარების პროგრამისა (UNDP) და შვედეთის მთავრობის ხელშეწყობით აცხადებს ვიზუალური ნაშრომების კონკურსს (ფოტო, გრაფიტი, პოსტერი) თემაზე - მდგრადი განვითარების მიზნები და საქართველო.
კონკურსის მიზანია - საქართველოში მდგრადი განვითარების მიზნების პოპულარიზაცია და მათი მნიშვნელობის შესახებ საზოგადოების ცნობიერების ამაღლება.
2015 წლის 25 სექტემბერს, გაეროს 193 წევრი ქვეყანა შეთანხმდა მდგრადი განვითარების დღის წესრიგის დოკუმენტზე - „ჩვენი სამყაროს გარდაქმნა: 2030 წლის დღის წესრიგი მდგრადი განვითარებისთვის“. მდგრადი განვითარების მიზნების ამოცანაა, გააგრძელოს ათასწლეულის განვითარების მიზნების მიერ დაწყებული საქმე.
საქართველო იყო ერთ-ერთი პირველი სახელმწიფო, რომელმაც 2015 წელს მხარი დაუჭირა გაეროს მდგრადი განვითარების მიზნების დამტკიცებას და დაიწყო მათი დანერგვა ეროვნული პოლიტიკის დღის წესრიგში. მდგრადი განვითარების დღის წესრიგი მოიცავს 17 მიზანს და 169 ამოცანას
კონკურსის თემაზე მეტი ინფორმაციის მისაღებად,  2017 წლის 2 მაისს, 17:00 რესტორან “ლოლიტა”-ს საკონფერენციო დარბაზში (მის: ჭოველიძის N7, მე-III სართული), კონკურსანტებისთვის გაიმართება საინფორმაციო შეხვედრა. კონკურსში მონაწილეობის მისაღებად, გთხოვთ, გაიაროთ რეგისტრაცია არაუგვიანეს 2017 წლის 26 აპრილისა.
- კონკურსში მონაწილეობა შეუძლია ნებისმიერ დაინტერესებულ პირს, როგორც პროფესიონალს, ასევე მოყვარულს;
- მსურველთა მონაწილეობა ასაკობრივი და საცხოვრებელი ადგილის მიხედვით არ არის შეზღუდული.
1. მონაწილემ უნდა გამოაგზავნოს მინიმუმ ერთი ნამუშევარი: ფოტო, პოსტერი და გრაფიტი (გრაფიტის მხოლოდ ესკიზი; და მისი კედელზე გადატანისას საჭირო/ზუსტი პარამეტრები).
2. შესაძლებელია რამდენიმე ნამუშევრის გამოგზავნაც, კატეგორიის განურჩევლად.
3. ამასთან, აუცილებელია, რომ თითო ნამუშევარი ეხებოდეს მდგრადი განვითარების 17 მიზნიდან მხოლოდ  ერთს. ნამუშევრები, რომლებიც შინაარსობრივად ეხება ორ ან მეტ მიზანს, არ მიიღება.
4. ნამუშევრების შინაარსობრივი მხარისადმი ესთეტიური შეზღუდვები არ არის, თუმცა ადვილად აღსაქმელი უნდა იყოს ფართო აუდიტორიისთვის;
5. ნამუშევარი არ უნდა შეიცავდეს ძალადობის აღმნიშვნელ და შეურაცხმყოფელ ელემენტებს;
6. პლაგიატის აღმოჩენის შემთხვევაში, ორგანიზატორები იტოვებენ უფლებას, მოხსნან კონკურსანტი  კონკურსიდან;
7. კონკურსში მიიღება მაღალი რეზოლუციის ციფრული ვიზუალიზაცია. ფაილი გამოგზავნილი უნდა იყოს JPG ან PDF ფორმატში და მისი მოცულობა არ უნდა აღემატებოდეს 5 მეგაბაიტს.
საკონკურსო ნაშრომის მიღების ბოლო ვადაა 2017 წლის 21 მაისი. ნაშრომების შემოტანა შესაძლებელია მხოლოდ ელექტრონულად შემდეგ მისამართებზე: contest@idfi.ge  იმეილის ტექსტში უნდა მიუთითოთ ავტორის სახელი, გვარი, ასაკი, საკონტაქტო ინფორმაცია (ტელეფონის ნომერი და ელ-ფოსტა) და საცხოვრებელი ადგილი (რაიონი, სოფელი, ა.შ.).  გრაფიტის ესკიზის გამოგზავნის შემთხვევაში, იმეილის ტექსტში უნდა მიუთითოთ კედელზე გადატანისას მისი ზუსტი ზომები. გამოგზავნისას, იმეილის სათაურში (შუბჯეცტ ველი) მიუთითეთ საკონკურსო ფოტო,  საკონკურსო გრაფიტი ან პოსტერი.
ამ კონკურსზე ნამუშევრის გამოგზავნით თქვენ ადასტურებთ, რომ:
- ფლობთ საავტორო უფლებებს, გამოგზავნილი ნამუშევარი თქვენი შექმნილია;
- გრაფიტის შემთხვევაში შეძლებთ კონკურსში წარდგენილი ესკიზის ზუსტად, მითითებული პარამეტრების დაცვით გადატანას/დახატვას კედელზე;
- ნამუშევარზე გამოსახული ყველა პირი გაძლევთ უფლებას, გამოიყენოთ მისი ვიზუალი და ეთანხმება მასალის გამოქვეყნებას კონკურსის წესების გათვალისწინებით;
- კონკურსის ორგანიზატორებს ანიჭებთ უფლებას, საკუთარი შეხედულებისამებრ გამოიყენოს თქვენს მიერ გამოგზავნილი ვიზუალიზაცია ვებგვერდზე, გამოფენაზე, პუბლიკაციასა და ნებისმიერ სხვა მასალაში (ავტორის მითითებით).
ორგანიზაციას არ აქვს ნამუშევრების კომერციული მიზნებისთვის გამოყენების უფლება.
რა კრიტერიუმებით შეფასდება ნამუშევრები?
- თემასთან - „მდგრადი განვითარების მიზანი და საქართველო“ - და შერჩეულ მიზანთან შესაბამისობა;
- საკითხის ინოვაციური გამოხატვა ფოტოს, პოსტერი ან გრაფიტის (გრაფიტის ესკიზი) სახით;
- ნამუშევრის შესრულების ხარისხი;
- ნამუშევრის კომპოზიციური განაწილება;
- ფერების კომბინაცია და შეხამება.
- გამარჯვებულ ესეებს შეარჩევს გაეროს განვითარების ფონდის (UNDP) და IDFI-ის წარმომადგენლებისგან შემდგარი ჟიური.
- თითოეულ ნომინაციაში (ფოტო, პოსტერი, გრაფიტი) გამოვლინდება 1 გამარჯვებული და მათ/თითოს გადაეცემათ ტექნიკის მაღაზიის 1000 ლარიანი სასაჩუქრე ბარათი.
- გამარჯვებულები დაჯილდოვდებიან მდგრადი განვითარების მიზნების საერთაშორისო ფორუმზე.
- ჟიურის მიერ შერჩეული 20 ვიზუალიზაცია (10 ფოტო და 10 პოსტერი) ავტორის სახელი და გვარის მითითებით განთავსდება IDFI-ის ვებ და ფეისბუქ გვერდებზე. გამარჯვებული გრაფიტის (ესკიზი) შემთხვევაში, პროექტი უზრუნველყოფს საჭირო კედლის მოძიებას/ნებართვას რათა ავტორმა შეძლოს გრაფიტის ესკიზის გადატანა კედელზე.
- ნამუშევრები ასევე გამოიფინება თბილისში გამართულ მდგრადი განვითარების მიზნების საერთაშორისო ფორუმზე.

The Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) with the support from United Nations Development Program’s (UNDP) and government of Sweden calls applicants to submit visualizations (photo, graffiti, or poster) on the subject of Sustainable Development Goals and Georgia.
The purpose of competition is to promote Sustainable Development Goals in Georgia and raise awareness about their importance.
To receive more information about this competition, an information meeting will be held on May 2, 2017, 17:00 at conference room of restaurant Lolita (#7 Chovelidze str., III floor). To participate in the meeting, please register no later than April 26, 2017.
- Any interested person, professionals and non-professionals alike
- Participants are not restricted based on age or residence
How to participate in competition?
1. Participants must send at least one work: photo, poster, or graffiti (sketch of graffiti, indicating its exact final)
2. It is possible to send more than one work, regardless of category.
3. Each work must deal with only one Sustainable Development Goal. Works that deal with two or more goals will not be accepted.
4. No restrictions on content apply; however, a work should be easily understandable to wide audience.
5. A work must not contain offensive or violent elements.
6. In case of plagiarism, the organizers reserve the right to remove the participant from this competition.
7. The submitted visualization must be high in resolution. Files should be sent in JPG or PDF formats and their size must not exceed 5 MB.
Deadline for submission is May 21, 2017. Please send your work to the address: contest@idfi.ge. In the e-mail, please indicate your first name, last name, age, contact information (e-mail and phone number) and place of residence (city, municipality). In case of a graffiti sketch, please indicate its exact final parameters. The e-mail subject line must be - competition photo, competition poster or graffiti.
By sending your works to this competition, you agree that:
- You own copyright on the submitted material and it is created by you;
- In case of graffiti, you are able to transfer it to a wall in the dimensions you have indicated;
- Every person depicted on the submitted material gives you permission to use the work and have it published;
- You give organizers the right to use your work according to their views on their website, exhibitions, and publications or in any other material (author being indicated).
IDFI is not allowed to use the submitted material for commercial purposes.
- Relevance to the chosen Sustainable Development Goal
- Innovative depiction of an issue via photo, poster or graffiti (graffiti sketch)
- Quality of submitted work
- Compositional display of work
- Color coordination
- The winner will be selected by representatives from UNDP and IDFI.
- One winner will be selected in each category (photo, poster, graffiti) and will be rewarded with GEL 1,000 gift card for a technology store.
- The winners will be awarded during the Sustainable Development Goals international forum.
- 20 best visualizations (10 photos, 10 graffiti) with authors’ name and picture will be published on the IDFI web and Facebook page. In case of graffiti, the project will provide the author with a wall and permission to paint the sketch.
- The works will be exhibited at the Tbilisi Sustainable Development Goals international forum.
For additional information about competition please contact us, Monday – Friday, from 10:00 – 19:00: