„ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი“ (IDFI) პროექტის „მდგრადი განვითარების მიზნების შესრულების მხარდაჭერა საქართველოში“ ფარგლებში აცხადებს კონკურსს ინფორმაციული სახის, სოციალური ვიდეო რგოლის იდეასა და მის დამზადებაზე. თემა: მდგრადი განვითარების მიზნები და საქართველო.
პროექტი ხორციელდება გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) მმართველობის რეფორმის ფონდის (GRF) მხარდაჭერით, შვედეთის მთავრობისა და შეერთებული შტატების საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს (USAID) ფინანსური დახმარებით.
ვიდეო რგოლის მიზანია: საქართველოში მდგრადი განვითარების მიზნების და მათი განხორციელების მნიშვნელობის შესახებ საზოგადოების ცნობიერების ამაღლება.
ვის შეუძლია კონკურსში მონაწილეობა?
კონკურსში მონაწილეობის მიღება შეუძლიათ კვალიფიციურ ორგანიზაციებსა და ინდივიდებს, რომელთაც გააჩნიათ შესაბამისი გამოცდილება.
კონკურსის პირობები
1. ვიდეო უნდა აკმაყოფილებდეს სოციალური ვიდეოს სტატუსს.
2. ვიდეო უნდა აკმაყოფილებდეს ეროვნულ ტელევიზიაში განსათავსებელ საჭირო ტექნიკურ მოთხოვნებს.
3. ქრონომეტრაჟის ხანგრძლივობა არ უნდა აღემატებოდეს 1 წუთს.
4. ვიდეო არ უნდა შეიცავდეს ძალადობის აღმნიშვნელ და შეურაცხმყოფელ ელემენტებს.
5. კონკურსში შერჩევიდან 3 კვირაში უნდა მოხდეს ვიდეოს საბოლოო პროდუქტის ჩაბარება.
6. შერჩეული ვიდეო რგოლის ავტორი ვალდებულია, გაითვალისწინოს პროექტის ექსპერტების მოთხოვნები და შეიტანოს ნებისმიერი ცვლილება მათ მიერ წარმოდგენილ ვერსიაში.
7. ვიდეო-კლიპის შექმნის პროცესში ყველა გადაწყვეტილება/ცვლილება წინასწარ წერილობით უნდა იქნას შეთანხმებული პროექტთან.
8. ვიდეო-კლიპებისათვის სოციალური სტატუსის მინიჭება და მათი გაშვება სატელევიზიო ეთერით არის პროექტის მოვალეობა და კლიპის შემქმნელებს ამ მხრივ ვალდებულება არ გააჩნიათ.
განაცხადის წარდგენის ვადა და პროცედურა
განაცხადის მიღების ბოლო ვადაა 2017 წლის 18 აპრილი.
კონკურსში მონაწილეობის მისაღებად ორგანიზაციამ/პირმა უნდა გამოგზავნოს:
- ინფორმაცია განმცხადებელის შესახებ (ინდივიდის შემთხვევაში მიიღება CV) სადაც ასევე აღნიშნული იქნება საინფორმაციო, სოციალური თემატიკის ვიდეო კლიპების და სარეკლამო რგოლების შექმნის გამოცდილება;
- ვიდეო კლიპის იდეა (ვორდის დოკუმენტში) - რომელიც ნათლად გამოხატავს ვიდეოს შინაარსს და ძირითად გზავნილებს.
- საქმიანობის განსახორციელებლად საჭირო ბიუჯეტი.
- სულ მცირე 3 ვიდეო რგოლის ნიმუშის ბმულები.
განაცხადი მიიღება ელექტრონულად შემდეგ მისამართებზე: contest@idfi.ge ელ-ფოსტის სათაურში (Subject ველი) უნდა მიუთითოთ „სოციალური ვიდეო რგოლის კონკურსი".
შეფასების კრიტერიუმები:
- შემოთავაზებული სცენარის შესაბამისობა კონკურსის მიზანთან/თემატიკასთან;
- სცენარში გადმოცემული მდგრადი განვითარების მიზნების შესახებ ინფორმაცია ადვილად გასაგები და დასამახსოვრებელი უნდა იყოს საზოგადოების ყველა ფენისთვის;
- სოციალური ვიდეოს ჭრილში საკითხის ინოვაციური გამოხატვა;
- სცენარის კრეატიულობა;
- სამუშაოს შესრულების მოკლე ვადა;
- განმცხადებლების გამოცდილება სოციალური ვიდეო მასალის მომზადებაში.
პროექტი შეტყობინებას გაუგზავნის მხოლოდ გამარჯვებული ვიდეო რგოლის ავტორს. თუ თქვენ არ მიიღებთ შეტყობინებას, ჩათვალეთ, რომ თქვენს მიერ წარმოდგენილმა იდეამ ვერ გაიმარჯვა.

The Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) within the framework of its project “Supporting the Implementation of Sustainable Development Goals (SDG) in Georgia” has launched a competition of ideas for and later production of an informative social video clip. Theme: Sustainable Development Goals and Georgia.
The project is supported by United Nations Development Program’s (UNDP) Governance Reform Fund (GRF), with financial assistance of the Swedish government and United States Agency for International Development (USAID).
The purpose of the video clip is to raise awareness about Sustainable Development Goals in Georgia and the importance of their implementation.
Qualified organizations and individuals with relevant experience can participate in the competition.
1. The video must qualify as social video.
2. The video must maintain technical requirements necessary to broadcast on national television.
3. The duration must be no longer than 1 minute.
4. The video must not contain violence.
5. The video must be completed in three weeks after results of the competition are known.
6. The author of the video clip is required to take into consideration the demands of project experts and make any necessary changes.
7. All decisions about and changes in video clip should be agreed with the project team in written form.
8. Labeling video as social video clip and its broadcast on national television is an obligation of the project team and not the author.
Deadlines and Procedures
The deadline for application is April 18, 2017.
Participants must provide:
- Information about the applicant (in case of an individual, please send CV) indicating experience in producing informational, social video clips and ads.
- The idea for a video clip (Word document file), which clearly describes the content and the main massages of the video clip, shot by shot (a script).
- Budget
- At least 3 examples of previously created video clips.
All of the above must be sent to: contest@idfi.ge. In the subject line please indicate - Competition for Social Video Clip.
Evaluation Criteria:
- The script must be in accordance with the goals of the competition;
- Information about Sustainable Development Goals must be easy to understand and remember for a wide audience;
- Innovative outlook;
- Creativity;
- Small timeframe for production;
- Past experience.
Only winners will be notified. The project reserves the right not to clarify the reasons behind not selecting a particular idea. For additional information about competition please contact us, Monday – Friday, from 10:00 – 19:00: