კორუფციასთან ბრძოლის სასერტიფიკატო პროგრამა
ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი (IDFI) ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტთან ერთად აცხადებს მიღებას კორუფციასთან ბრძოლის სასერტიფიკატო პროგრამაზე.
პროგრამის მიზანი
პროგრამის მონაწილეები გაიღრმავებენ ცოდნას ანტიკორუფციულ თემატიკასთან დაკავშირებით და შეიძენენ კორუფციის ფაქტებზე ეფექტური რეაგირების უნარ-ჩვევებს.
ვისთვის არის განკუთვნილი პროგრამა?
პროგრამა განკუთვნილია საქართველოში ავტორიზებული უმაღლესი სასწავლებლების სტუდეტებისთვის, საჯარო, კერძო და არასამათავრობო სექტორში დასაქმებული პირებისთვის.
პროგრამის აღწერა და სასწავლო გეგმა
კორუფციასთან ბრძოლის სასერტიფიკატო პროგრამა არის საერთაშორისო პროგრამის ნაწილი. სასწავლო კურსი შემდეგი 8 მოდულისგან შედგება და ფარავს შემდეგ თემებს:
- ძირითადი იდეები, კონცეფციები, თეორიები & სოციალურ მეცნიერებათა პერსპექტივები კორუფციის შესახებ (პოლიტიკური მეცნიერება, ანთროპოლოგია, სოციოლოგია, ფსიქოლოგია);
- კორუფციის სამართლებრივი მხარე;
- ანტიკორუფციული პოლიტიკა საჯარო დაწესებულებებში, ბიზნეს & არასამთავრობო სექტორებში, კერძო კორუფცია;
- კარგი მმართველობა;
- ელ-მმართველობა კორუფციასთან ბრძოლაში;
- კორუფცია და პოლიტიკა;
- როგორ მიაღწიეს წარმატებას კორუფციასთან ბრძოლის კუთხით სხვადასხვა ქვეყნებში;
- თანამედროვე მამხილებლობა და კორუფციის ჟურნალისტური გამოძიება.
სწავლის ხანგრძლივობა: სრული კურსის ხანგრძლივობაა ორი სემესტრი (7 ოქტომბერი, 2019 - 16 ივნისი, 2020). თითო მოდულის ხანგრძლივობაა 3 კვირა (12 საათი/6 ლექცია).
ლექციები ჩატარდება კვირაში ორჯერ (სამშაბათს და ხუთშაბათს), საღამოობით 19:00-დან 22:00-მდე, ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტში.
სწავლების ენა: ქართული (მასალების ძირითადი ნაწილი წარმოდგენილია ქართულად და ინგლისურად).
სწავლა მიმდინარეობს ინტერაქტიულ რეჟიმში და მოიცავს თეორიისა და პრაქტიკის ნაზავს. მონაწილეები იმუშავებენ პრაქტიკულ შემთხვევებზე, მონაწილეობას მიიღებენ საკითხების განხილვებში და მოამზადებენ ესეებს.
ტრენერები
სასერტიფიკატო პროგრამის ფარგლებში ტრენერები იქნებიან როგორც ქართველი პრაქტიკოსი ლექტორები, ასევე მომხსენებლის სტატუსით ჩაერთვებიან ადგილობრივ და საერთაშორისო ექსპერტები.
ტრენერების შესახებ დეტალური იფორმაცია იხილეთ აქ
სერტიფიკატი
- თითოეული მოდულის დასრულების შემდეგ გაიცემა მოდულის დონის განმსაზღვრელი სეტიფიკატი.
- პროგრამის მონაწილე, რომელიც 8 მოდულიდან მინიმუმ 6 მოდულს დაესწრება, მიიღებს სრული კურსის გავლის დამადასტურებელ სერტიფიკატს.
- პროგრამის მონაწილეების მიერ მომზადებული 10 საუკეთესო ესე, პროგრამის წარმატებით დასრულების შემდეგ, გამოქვეყნდება/გავრცელდება ილიას უნივერსიტეტის და IDFI-ის ვებგვერდებსა და სოციალურ გვერდებზე (Facebook და Twitter).
- პროგრამის 2 საუკეთესო მსმენელი 3 თვის განმავლობაში სტაჟირებას გაივლის IDFI-ში.
კურსდამთავრებულების ქსელი
პროგრამის დასასრულს შეიქმნება კურსდამთავრებულთა ქსელი (ე.წ. Alumni Network), რომელიც გააერთიანებს პროგრამის მონაწილეებს, დააკავშირებს მათ ანალოგიური პროგრამის უცხოელ კურსდამთავრებულებს და დაგეგმავს საერთო კვლევებს, გაცვლით პროგრამებს და სხვა შესაბამის აქტივობებს.
პროგრამაში  რეგისტრაციისთვის
- დაინტერესებულმა პირებმა (სტუდენტები; საჯარო სამსახურის, ბიზნეს და არასამთავრობო სექტორის წარმომადგენლები) 2019 წლის 25 სექტემბრამდე უნდა შეავსონ თანდართული განაცხადის ფორმა და გამოაგზავნონ რეზიუმე შემდეგ ელ-ფოსტაზე: corruptionhunters@idfi.ge
- პროგრამის მონაწილეები საწყის ეტაპზე შეირჩევიან განაცხადის საფუძველზე.
- მეორე ეტაპზე გადასული კანდიდატები გაივლიან გასაუბრებას. გასაუბრების  დროს შეფასდება მონაწილეთა მზაობა, რათა ბოლომდე შეასრულონ პროგრამის მიერ წაყენებული მოთხოვნები.
შერჩეულ მონაწილეებს სრულად დაუფინანსდებათ სწავლის საფასური.
შერჩევის კრიტერიუმები
პროგრამის მონაწილეების შერჩევა მოხდება კონკურსის წესით. შერჩეული კანდიდატების პროგრამაში მონაწილეობის საფასურს სრულად დაფარავენ პარტნიორი ორგანიზაციები.
- მოტივაცია;
- კომუნიკაბელურობა;
- გუნდური მუშაობის და პრეზენტაციის უნარი;
- სასურველია ინგლისური ენის საშუალო (Intermediate Level) დონეზე ცოდნა.
ინიციატივის ფინანსური მხარდამჭერია ღია საზოგადოების ინსტიტუტის ბუდაპეშტის ფონდი (OSI). პროგრამა ხორციელდება ღია საზოგადოების ფონდის (OSGF) თანადაფინანსებით.

The Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) together with Ilia State University is pleased to announce a call for the Certificate Program in Fighting Corruption.
Program goal
Program participants have the opportunity to deepen their knowledge about anticorruption themes as well as acquire practical skills in order to oppose corruption.
Who is eligible?
The Program is intended for students from authorized higher education institutions of Georgia, as well as persons employed in the public, private or non-governmental sectors.
Program Description and Curriculum
Certificate Program in Fighting Corruption is part of the international Anti-Corruption Interdisciplinary Studies Program. The study course consists of 8 modules:
- Key concepts, ideas, theories & social scientific perspectives on corruption (political sciences, anthropology, sociology, psychology);
- Legal aspects of corruption;
- Anti-corruption policies in public institutions, business & NGOs, private corruption;
- Good Governance;
- E-governance in fighting corruption;
- Corruption and politics;
- How other countries have succeeded in combating corruption;
- Modern whistleblowing and investigative journalism on corruption.
Duration: Two semesters (October 7, 2019 – June 16, 2020). The duration of each module is 3 weeks (12 hours / 6 lectures). Lectures will take place twice a week (Tuesdays and Thursdays), in the evening 19:00 to 22:00 at Ilia State University.
Program language: Georgian (most of the materials are in Georgian and English).
The study employs interactive discussions based on practical and theoretical knowledge. Participants have the opportunity to work on practical cases, engage in discussion about various issues of their interest, and prepare essays.
Trainers
The Program includes Georgian professors as trainers, and local and international experts as speakers.
Learn the detailed information on Trainers from here.
Certificate
- Module-level certificates will be provided to each participant upon completion of each module.
- Program participant that attends at least 6 of 8 modules will receive a full course certificate.
- After the successful completion of the Program, 10 best essays prepared by Program participants will be accepted for publication on Ilia State University and IDFI websites and social pages (Facebook and Twitter).
- Two best performing participants will undergo an internship at IDFI.
Alumni Network
At the end of the Program, the Alumni Network will be created, which will bring together Program participants and foreign alumni of similar programs to sustain research plans, exchange programs and other relevant activities for the future.
How to Apply
- Interested applicants (students, representatives of civil service, business and non-governmental sector) are invited to submit the filled-in application form by September 25, 2019 and send their resume to the following Email: corruptionhunters@idfi.ge
- Program participants will be selected based on their application.
- Shortlisted candidates will be called at the second stage for the interview. The readiness of participants to fully comply with the requirements of the Program will be assessed during the interview.
Selection Criteria
Program participants will be selected through a competition: motivation, communication, effective teamwork and presentation skills. English (Intermediate Level) is preferable.
The initiative is financially supported by Open Society Institute Budapest Foundation (OSI). The Program is implemented under the co-funding from Open Society Georgia Foundation (OSGF).