სტალინის გარშემო არსებული დეზინფორმაციისა და ნოსტალგიის დაძლევა: ახალი იდენტობა ქალაქ გორისთვის - ეტაპი 3
პროექტები | დასრულებული პროექტები 8 სექტემბერი 2022
პროექტის სახელწოდება: სტალინის გარშემო არსებული დეზინფორმაციისა და ნოსტალგიის დაძლევა: ახალი იდენტობა ქალაქ გორისთვის - ეტაპი 3
პროექტის მხარდამჭერები: Georgian Information Integrity Program(GIIP) / USAID
ბიუჯეტი: 61, 900 ლარი
ხანგრძლივობა: 08.09.2022 -  15.01.2023
დეზინფორმაციული ნარატივები, რომლებიც შიდა ქართლში სტალინის მიმართ სენტიმენტებსა და ნოსტალგიას ეფუძნება, თაობიდან თაობას გადაეცემა და კვლავაც მნიშვნელოვან როლს ასრულებს რეგიონის იდენტობის ჩამოყალიბებაში. სტალინის კულტის მუდმივი ინსტრუმენტალიზაციის გამო, რეგიონი კვლავ საზრდოობს სტალინის გარშემო არსებული მითებით. ზემოაღნიშნული გამოწვევის გათვალისწინებით, მნიშვნელოვანია, ხელი შევუწყოთ სტალინისა და საბჭოთა პერიოდის მიმართ გაღრმავებული ნოსტალგიის დეესკალაციას და ხელი შევუშალოთ ამ შეხედულებების მომავალი თაობებისთვის, ყოველგვარი კრიტიკული მიდგომის გარეშე, გადაცემას.
გორის იდენტობა, რომელიც ასე არის გადაჯაჭვული სტალინის ფიგურასთან მოქალაქეებს არ აძლევს საშუალებას წარმოიდგინონ თავიანთი რეგიონის განსხვავებული პოზიციონირება ან ტურისტული პოტენციალის განვითარების ალტერნატიული საშუალება. პროექტის მიდგომა არის არა მხოლოდ იდეის მიწოდება ადგილობრივ მოსახლეობამდე, არამედ, მათი, როგორც პროექტის მთავარი აუდიტორიის, ამ განახლებული ნარატივის შექმნაში და შენარჩუნებაში ჩართვა.
პროექტის მიზანია ალტერნატიული ვიზუალური პლატფორმის შექმნა. პროექტი გამოააშკარავებს ჯერ-ჯერობით უცნობ პიროვნებებს, ლოკაციებს, გამარჯვებისა და ტრავმის მეხსიერების ადგილებს და მნიშვნელოვან მომენტებს ქალაქის ისტორიიდან. მასალების შექმნასა და პოპულარიზაციაში ადგილობრივი ახალგაზრდები და მოწყვლადი ჯგუფები (მაგ. დევნილები) ჩაერთვებიან და ინფორმირებულნი იქნებიან პროექტის შემუშავების შესახებ, რაც მათი ქალაქის ისტორიულ იდენტობას მათთვის აქტუალურს გახდის.
პროექტის მესამე საფეხურის განვითარება სამი განსხვავებული მიმართულებით იგეგმება: პირველი, საარქივო გამოკვლევებისა და ადგილობრივების გამოკითხვის საფუძველზე მეტი მოკლე ისტორია შეიქმნება და ციფრულ რუკაზე მოინიშნება მეტი ცნობილი თუ ნაკლებად ცნობილი ისტორიული ლოკაციები; მეორე ასპექტი ვებ-განვითარებაა - სპეციალურად ამ პროექტისთვის შექმნილი ვებ-საიტი www.gorimaps.ge შეიძენს ახალ დიზაინს, გაფართოვდება და განვითარდება. მესამე ასპექტი მემორიალური დაფების განთავსებაა ქალაქში. რუკაზე მონიშნულ ადგილებზე, სპეციალურად დამზადებული დაფები დაიდგმება, რომლებზეც QR კოდი იქნება განთავსებული, ისინი კი მომხმარებელს გადაიყვანს ვებ-საიტზე, სადაც მას შეეძლება მეტი ინფორმაცია გაიგოს ამ ადგილის შესახებ. შემაჯამებელ დაფაზე გამოსახული იქნება ციფრული რუკა.
პროექტის ფარგლებში შექმნილი პროდუქტი წვლილს შეიტანს ქალაქის მონახულების ალტერნატიული გზის შექმნაში. პროექტი ასევე ხელს შეუწყობს თაობათაშორის დიალოგს, მასწავლებლებისა და მოსწავლეების ჩართვას თავიანთი ქალაქის, მისი უნიკალური ისტორიისა და ალტერნატიული იდენტობის განხილვაში. “იდენტობის რუკა“ და შესაბამისი საინფორმაციო ბანერები ქალაქის გარშემო და ვირტუალურ სივრცეში იქნება საწყისი წერტილი დიალოგის დასაწყებად.
პროექტი წარმატებულად შეიძლება ჩაითვალოს იმ შემთხვევაში, თუ ახალი იდენტობის რუკასა და ნარატივებს გრძელვადიანი ეფექტი ექნებათ იმ ისტორიებზე, რომლებიც გორს შეეხება, ასევე თუკი ახლად მონიშნული ლოკაციები ქალაქის ალტერნატიული ისტორიის განხილვის დასაწყისს შექმნიან.
Პროექტის მიზნები
-ახალი იდენტობის რუკა და ნარატივები ზეგავლენას ახდენენ ისტორიებზე, რომლებიც მოთხრობილია რეგიონის შესახებ. ქალაქის  სხვდასხვა ლოკაცია გახდება  ქალაქის ალტერნატიულ ისტორიაზე დიალოგის ამოსავალი წერტილი

Overcoming disinformation and nostalgia surrounding Stalin: A new identity for the city of Gori - Stage 3
Projects | Completed Projects 8 September 2022
Project title: Overcoming disinformation and nostalgia surrounding Stalin: A new identity for the city of Gori - Stage 3
Budget: GEL 61, 900
Duration: 08.09.2022 -  15.01.2023
Considering the above-mentioned issue,  it is important to contribute to the de-escalation of the deepening nostalgia towards Stalin and Soviet times and to intervene in passing on these views to future generations without any critical approach. The identity of Gori being this intertwined with Stalin’s figure (both internal and external perceptions) does not allow the citizens to imagine a different positioning of their region or alternative means of developing its tourism potential. The project’s approach is to not only deliver the idea to the local population but more importantly, to incorporate them, as the main audience of the project, in creating and upholding this renewed narrative.
The project aims at creating an alternative visual platform. Hence, the project will highlight hitherto unknown people, locations, places of memory of trauma and triumph, and important moments in the (pre-Soviet or independent to Soviet regime) history of the city. While creating and promoting the materials, the local youth and vulnerable groups (e.g. IDP people) will be engaged and informed on the development of the project making their city’s historical identity relevant for them. As a result, the local stories, merits, narratives of trauma, and victories become important driving forces and the central element of social identity in the center of Shida Kartli.
The third stage of the project envisions development in three following directions: Firstly, more short stories will be created based on archival research and interviews with the locals, together with more known and unknown historical places marked on the digital map; Second aspect is web-development - the web-site www.gorimaps.ge created for this project, will be further designed, developed and expanded.  Third aspect is installation of designed plaques around the city - following the identified pins on the map, specially designed boards will be installed around the city that will also depict the QR code leading to further information on the place/story on the website. A summary plaque will depict the digital map with the pins.
The online and physical spaces are meant to popularise the alternative and at times forgotten history of the city/region among the local population and the guests of the city.
The products of the project are meant to contribute to an alternative route design of the city tour. The project will also contribute to the generational dialogue, engaging the teachers and students in discussing their city, its unique history, and alternative identity. The “identity map” and corresponding informational banners/items displayed across the town will serve as a starting point for kicking off the dialogue.
In a greater picture, the project will be considered successful if the new identity map and narratives have a long-standing impact on the stories that are told about the region and if the locations and items throughout the city serve as a starting point for the dialogue about the city’s alternative history.
- Contribute to the greater knowledge of and awareness about the alternative history of Gori / Shida Kartli and replacing the figure of Stalin as an element of pride;
- new identity map and narratives have a long-standing impact on the stories that are told about the region and the locations and items throughout the city become to serve as a starting point for the dialogue about the city’s alternative (from that where Stalin is the central figure)  history;
- Compose short stories based on historical and sociological research;
- Production of the Videos and infographics
- Meetings across Shida Kartli for discussing the outcomes of the project with history teachers and pupils