სტალინის გარშემო არსებული დეზინფორმაციისა და ნოსტალგიის დაძლევა: ახალი იდენტობა ქალაქ გორისთვის - ეტაპი 1
პროექტები | დასრულებული პროექტები 12 იანვარი 2022
პროექტის სახელწოდება: სტალინის გარშემო არსებული დეზინფორმაციისა და ნოსტალგიის დაძლევა: ახალი იდენტობა ქალაქ გორისთვის - ეტაპი 1
ბიუჯეტი: 23,460 ლარი
ხანგრძლივობა: 12.01.2022 -  31.03.2022
დეზინფორმაციული ნარატივები, რომლებიც შიდა ქართლში სტალინის მიმართ სენტიმენტებსა და ნოსტალგიას ეფუძნება, თაობიდან თაობას გადაეცემა და კვლავაც მნიშვნელოვან როლს ასრულებს რეგიონის იდენტობის ჩამოყალიბებაში. სტალინის კულტის მუდმივი ინსტრუმენტალიზაციის გამო, რეგიონი კვლავ საზრდოობს სტალინის გარშემო არსებული მითებით.
ზემოაღნიშნული გამოწვევის გათვალისწინებით, მნიშვნელოვანია, ხელი შევუწყოთ სტალინისა და საბჭოთა პერიოდის მიმართ გაღრმავებული ნოსტალგიის დეესკალაციას და ხელი შევუშალოთ ამ შეხედულებების მომავალი თაობებისთვის, ყოველგვარი კრიტიკული მიდგომის გარეშე, გადაცემას. გორის, როგორც შიდა ქართლის ცენტრის, ისტორიული იდენტობა მკვეთრად არის გადაჯაჭვული სტალინის ფიგურასთან, რომელიც  ხელს უშლის რეგიონის განსხვავებული ისტორიული როლის ან ტურისტული პოტენციალის განვითარების ალტერნატიულ განვითარებას.
ქალაქის პრესაბჭოთა ისტორიული წარსულის ხაზგასმით, ამ პერიოდის ისტორიის აღდგენითა და რეგიონის ცენტრალური ქალაქისთვის (გორი) „იდენტობის რუკის“ შექმნით, პროექტი მიზნად ისახავს ახალი იდენტობისა და პოზიტიური თვითიდენთიფიკაციის განსხვავებული წყაროს შექმნას. პროექტი არა მხოლოდ ახალი იდეების შეთავაზებას გულისხმობს ადგილობრივი მოსახლეობისთვის, არამედ ასევე მოიაზრებს მათი, როგორც პროექტის მთავარი აუდიტორიის, ამ განახლებული ნარატივის შექმნაში და შენარჩუნებაში ჩართვას.
შეიქმნება, საარქივო მასალებზე და ისტორიულ ანალიზზე დაფუძნებული, ქალაქის ახალი „იდენტობის რუკა“, რომელიც ხაზს გაუსვამს გამორჩეულ ისტორიულ მომენტებსა და ფიგურებს, როგორც ქალაქის უნიკალურობისა და მდიდარ ისტორიის მახასიათებლებს.
პროექტი ასევე ხელს შეუწყობს თაობათაშორის დიალოგს, მასწავლებლებისა და მოსწავლეების ჩართვას თავიანთი ქალაქის, მისი უნიკალური ისტორიისა და ალტერნატიული იდენტობის განხილვაში. “იდენტობის რუკა“ და შესაბამისი საინფორმაციო ბანერები ქალაქის გარშემო და ვირტუალურ სივრცეში იქნება საწყისი წერტილი დიალოგის დასაწყებად.
- რეგიონის/ქალაქის ისტორიასთან დაკავშირებული საარქივო მასალების მოძიება, ანალიზი, ინტერპრეტაცია და ვიზუალიზაცია;
- შიდა ქართლისა და მისი მცხოვრებთა ისტორიის, მნიშვნელოვანი ისტორიული მოვლენებისა და ადგილების კვლევა;
- მოსახლეობის ნაწილისგან ზეპირი ისტორიების შეგროვება კონკრეტულ საკითხებსა და პიროვნებებზე;
- ონლაინ და ფიზიკური პლატფორმების იდენტიფიცირება, სადაც უნდა  განთავსდეს გამოკვლეული და დამუშავებული ინფორმაცია;

Overcoming disinformation and nostalgia surrounding Stalin: A new identity for the city of Gori - Stage 1
Projects | Completed Projects 12 January 2022
Project title: Overcoming disinformation and nostalgia surrounding Stalin: A new identity for the city of Gori - Stage 1
Budget: GEL 23,460
Duration: 12.01.2022 -  31.03.2022
Considering the above-mentioned issue,  it is important to contribute to the de-escalation of the deepening nostalgia towards Stalin and Soviet times and to intervene in passing on these views to future generations without any critical approach. The identity of Gori being this intertwined with Stalin’s figure (both internal and external perceptions) does not allow the citizens to imagine a different positioning of their region or alternative means of developing its tourism potential.
Via highlighting the city’s pre-Soviet historical past, restoring the images from this period, and creating an “identity map” for the central city of the region (Gori), the project aims at providing a new identity and a source of positive self-identification all while bypassing the role of Stalin. The project’s approach is to not only deliver the idea to the local population but more importantly, to incorporate them, as the main audience of the project, in creating and upholding this renewed narrative.
With research-based stories and personalities, based on archival materials and historical analysis, a new "identity map" of the city will be created, highlighting the distinctive historical moments and figures that underline the city's uniqueness and rich history.
The project will also contribute to the generational dialogue, engaging the teachers and students in discussing their city, its unique history, and alternative identity. The “identity map” and corresponding informational banners/items displayed across the town will serve as a starting point for kicking off the dialogue.
- Contribute to the greater knowledge of and awareness about the alternative history of Gori / Shida Kartli and replacing the figure of Stalin as an element of pride
- Identify, analyze, interpret, and visualize historical and archival materials concerning the history of the region/city;
- Researching the history of Shida Kartli and its inhabitants, important historical events, and places;
- Collecting oral histories from a part of the population on specific issues and personalities;
-  Identifying online and physical platforms where the researched and processed information will be placed;