პარლამენტის ვებგვერდის ოპტიმიზაცია ხელმისაწვდომობის საერთაშორისო სტანდარტებთან
ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის უზრუნველყოფისა და საერთაშორისო სტანდარტებთან შესაბამისობაში მოყვანის მიზნით, ევროკავშირისა და გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) ერთობლივი საპარლამენტო პროექტის მხარდაჭერით და  „ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტთან“ (IDFI) თანამშრომლობით, მოხდა საქართველოს პარლამენტის ვებგვერდის (www.parliament.ge) შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე პირებისთვის A საფეხურზე ოპტიმიზაცია. დღეიდან პარლამენტის ვებგვერდი საერთაშორისო W3 ხელმისაწვდომობის (W3 Accessibility) სტანდარტის A საფეხურის მოთხოვნებთან (WCAG 2.0) შესაბამისობაშია მოყვანილი და მაქსიმალურადაა მორგებული შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე მომხმარებლებისათვის.
ვებ რესურსების ხელმისაწვდომობის სახელმძღვანელო (WCAG 2.0) მსოფლიო ვებ ქსელის კონსორციუმის (World Wide Web Consortium) მიერ, ვებ ხელმისაწვდომობის ინიციატივის პროგრამის ფარგლებშია შემუშავებული და ის 12 მითითებას მოიცავს (ვებგვერდზე ნავიგაციის გამარტივება, დოკუმენტების მარტივი ფორმატით ატვირთვა, ხმოვანი და ვიზუალური მასალის შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირებისთვის მარტივად აღსაქმელი ფორმატით ატვირთვა და სხვა). WCAG 2.0-ის მითითებები შემდეგი პრინციპებიდან გამომდინარეობს - ინფორმაციის შინაარსობრივად მარტივად აღქმა, დამუშავება და მასზე შეუფერხებელი წვდომის ხელშეწყობა.
ამასთან, ვებ რესურსების ხელმისაწვდომობის სახელმძღვანელო (WCAG 2.0) გვთავაზობს შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე პირებისათვის ვებგვერდების ოპტიმიზაციის სამ საფეხურს - A საფეხური, AA საფეხური და AAA საფეხური. დღესდღეობით, როგორც უკვე აღინიშნა, საქართველოს პარლამენტის ვებგვერდი A საფეხურზეა ოპტიმიზირებული, რაც შემდეგს გულისხმობს:
- ვებგვერდზე განთავსებული ვიზუალური მასალის მარტივად აღსაქმელად, შესაძლებელია მისი ტექსტით (მსხვილი შრიფტით, ბრაილით, ხმოვანი სიტყვით, სიმბოლოთი ან გამარტივებული ტექსტით) ჩანაცვლება. ამისთვის მომხმარებელს შეუძლია გამოიყენოს სპეციალური მოწყობილობა ან დამატებითი პროგრამული უზრუნველყოფა, როგორიც არის ბრაილის კლავიატურა და ეკრანის გახმოვანების პროგრამები;
- აუდიო და ვიდეო ფორმატებში მოცემულ მასალას შესაძლებელია დაემატოს ალტერნატიული, ტექსტის ფორმატით მოცემული ვერსია ან ბმული, რომლითაც შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე პირი აუდიო ან ვიდეო ფორმატით ატვირთული მასალის ტექსტობრივ ვერსიაზე გადავა;
- შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე პირებს გაუადვილდებათ პარლამენტის ვებგვერდზე კლავიატურით ნავიგაცია, ვებ-გვერდის ყველა ფუნქცია ხელმისაწვდომია კლავიატურის მეშვეობით;
- ვებგვერდზე შესაძლებელია სპეციალური მექანიზმის დანერგვა, რომლის საშუალებითაც შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე პირი გვერდს აუვლის რამდენჯერმე გამეორებულ მასალას ან შემოვლითი გზით გადავა მისთვის საინტერესო მასალაზე;
- განხორციელებული ოპტიმიზაციის შედეგად პარლამენტის ვებგვერდზე დანერგილია W3 ხელმისაწვდომობის A საფეხურის სხვა სტანდარტებიც, სრული ინფორმაციისთვის იხილეთ WCAG 2.0 სახელმძღვანელო.
შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე პირებისთვის პარლამენტის ვებგვერდის ოპტიმიზაციაზე საუბრისას, საყურადღებოა, რომ ეს ინიციატივა საქართველოს ღია პარლამენტის 2015-2016 წლების სამოქმედო გეგმით გათვალისწინებული ვალდებულებიდან გამომდინარეობს. კერძოდ, გეგმის 2.1. პუნქტის თანახმად, საქართველოს პარლამენტმა შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე პირებისთვის საპარლამენტო დოკუმენტაციაზე წვდომის გამარტივების ვალდებულება იკისრა. აღნიშნული ვალდებულება „ღია მმართველობის პარტნიორობის“ (OGP) ერთ-ერთ ფუძემდებლურ პრინციპს წარმოადგენს და მის განხორციელებაში „ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი“ (IDFI) აქტიურადაა ჩართული.

Optimization of the Website of the Parliament of Georgia with International Standards of Accessibility
News | Publications | Open Government | Article 21 December 2016
Author: Levan Avalishvili
In order to provide access to information and ensure its compliance with international standards, the website of the Parliament of Georgia (www.parliament.ge) was optimized to A Level for persons with disabilities. This was done within the framework of the Joint Parliamentary Project of European Union and United Nations Development Program (UNDP), in collaboration with the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI).
The Parliament website has been brought in line with A Level Guidelines (WCAG 2.0) of International W3 Accessibility Standards and is maximally customized for users with disabilities.
Web Content Accessibility Guidelines (WCAG 2.0) was elaborated by World Wide Web Consortium within the framework of WAI Guidelines and Techniques Program and consists of 12 indicators (simplification of navigation on webpage, upload of document in simple formats, upload of sound and visual materials in easily understandable formats for people with disabilities and other). WCAG 2.0 Guidelines derive from the following principles – easily understand and process information and promote unhindered access to it.
Furthermore, Web Content Accessibility Guidelines (WCAG 2.0) offer different levels of optimization of webpages for persons with disabilities, more precisely, there are three – A, AA and AAA Levels of optimization.
As of today, the website of the Parliament of Georgia is optimized to A Level, which means the following:
- In order to easily perceive visual content of webpage, it can be replaced with text alternative (such as large font, Braille, sound, symbol or simplified text). For this purpose, user can use special equipment or additional software, such as Braille Keyboard and Screen-to-Speech programs;
- Materials given in audio and video formats can be paired with an alternative text format version or link by means of which a disabled person will be redirected to the text version of materials given in audio or video formats;
- Disabled persons can navigate on the webpage of Parliament by means of keyboard and all functions of the webpages are available through the keyboard;
- Special mechanism can be added to the webpage. The aforementioned mechanism will make it possible for disabled persons to avoid repeated content of the webpage or bypass to the material of their interest;
- As a result of the optimization, other standards of A Level of W3 Accessibility were also implemented on the webpage of Parliament. For the full information, please see WCAG 2/0 Guidelines.
The initiative to optimize the Parliament website derives from the obligation set forth in the Open Parliament Georgia Action Plan 2015-2016. According to Paragraph 2.1 of the Action Plan, the Parliament of Georgia undertook the commitment to simplify access to parliamentary information for persons with disabilities. This commitment derives from one of the fundamental principles of the Open Government Partnership (OGP) and its implementation is actively supported by the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI).