ვენეციის კომისიამ საპროკურორო საბჭოს შესახებ ახალ დებულებებთან დაკავშირებით მოსაზრება გამოაქვეყნა
სიახლეები | კანონის უზენაესობა, ადამიანის უფლებები და მედიის თავისუფლება | პუბლიკაციები | ანალიზი 19 დეკემბერი 2018
ევროპულმა კომისიამ კანონისმიერი დემოკრატიისთვის (ვენეციის კომისია) პროკურატურის შესახებ კანონის პროექტში ასახულ საპროკურორო საბჭოს დებულებებთან დაკავშირებით მოსაზრება გამოაქვეყნა. მოსაზრებაში მოკლედაა მიმოხილული ის ძირითადი ცვლილებები, რომელიც პროკურატურის შესახებ კანონში აისახა, მისი კონსტიტუციის ახალ რედაქციასთან ჰარმონიზების მიზნით და ასევე განხილულია კანონის ახლი რედაქციის ნაკლოვანებები.
ვენეციის კომისიამ რამდენიმე მნიშვნელოვან საკითხზე გაამახვილა ყურადღება:
• პროკურორთა ინდივიდუალური დამოუკიდებლობის გარანტიები და მკაცრად ვერტიკალური სტრუქტურის დაბალანსების აუცილებლობა;
• პროკურორებისთვის შეკრებისა და მანიფესტაციების შეზღუდვის დასაბუთება მისი პროპორციულობის და ლეგიტიმურობის მიზანთან მიმართებაში;
• საპროკურორო საბჭოს უნიკალური კონსტიტუციური როლის გათვალისწინებით მისი კანონით განსაზღვრული ფუნქციების გაფართოება;
• საპროკურორო საბჭოს შემადგენლობის გადახედვა და მასში სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლების მონაწილეობის გაძლიერება.
პროკურორთა სუბორდინაცია
პირველ რიგში, ვენეციის კომისია ეხება პროკურორთა შიდა დამოუკიდებლობის საკითხს და აღნიშნავს, რომ მიუხედავად პროკურატურის იერარქიული სისტემისა, პროკურორთა სუბორდინაცია მათ სრულ დაქვემდებარებულობამდე არ უნდა მიდიოდეს, და ისინი შიდა დამოუკიდებლობით უნდა სარგებლობდნენ. ამისათვის, მინიმალური გარანტიები კანონში უნდა იყოს გაწერილი, მაგალითად ზემდგომი პროკურორის (მათ, შორის გენერალური პროკურორის) მიერ მითითებების წერილობით გაცემის ვალდებულება; ქვემდგომი პროკურორის უფლება და ვალდებულება განაცხადოს უკანონო მითითებისა და მისი განხორციელების საფრთხეების შესახებ; ქვემდგომი პროკურორის უფლება გამოხატოს განსხვავებული პოზიცია მითითების შესახებ; ქვემდგომი პროკურორის უფლება მოითხოვოს საქმის სხვა პროკურორისთვის საქმის გადანაწილება იმ შემთხვევაში, თუ მას არ შეუძლია მითითებების შესრულება. ამ გარანტიების უზრუნველყოფის ფუნქცია კი საპროკურორო საბჭოს უნდა ჰქონდეს მინიჭებული. ამ კონტექსტში ვენეციის კომისია მიუთითებს თავის მოსაზრებაზე, რომ „ნებისმიერი მითითება ქვემდგომი პროკურორის მიმართ დასაბუთებული უნდა იყოს და მითითების არაკანონიერებასთან დაკავშირებული ეჭვის შემთხვევაში სასამართლომ ან დამოუკიდებელმა ორგანომ, როგორიც საპროკურორო საბჭოა, უნდა მიიღოს გადაწყვეტილება მითითების კანონიერების შესახებ.“
ამასთან, ვენეციის კომისიამ გაანალიზა ცვლილება, რომელიც პროკურატურაში დასაქმებულებს უკრძალავს შეკრებებში და გაფიცვებში მონაწილეობას. კომისიამ მიუთითა, რომ შეკრებისა და გამოხატვის თავისუფლების შეზღუდვა პროპორციულობისა და ლეგიტიმურობის მიზანს უნდა ემსახურებოდეს. ამ შემთხვევაში, პროკურორთათვის ამ უფლების შეზღუდვა ბლანკეტური შეზღუდვის ხასიათს ატარებს და ის უნდა შეიცვალოს შესაბამისი და სპეციფიკური შეზღუდვით.
საპროკურორო საბჭო
საპროკურორო საბჭოს ნაწილში ვენეციის კომისიამ აღნიშნა, რომ პროკურატურის საბჭოს ფუნქციებისა და დამოუკიდებლობის ხარისხის შესახებ არ არსებობს საერთაშორისო სტანდარტი. თუმცა, თუ სახელმწიფო აირჩევს პროკურატურის დამოუკიდებელ მოდელს, მაშინ დამოუკიდებელი საპროკურორო საბჭო კარგი მექანიზმია გენერალური პროკურორის ძალაუფლების დასაბალანსებლად.
ვენეციის კომისიამ ასევე აღნიშნა, რომ საპროკურორო საბჭოს გააჩნია უნიკალური კონსტიტუციური როლი უზრუნველყოს პროკურატურის დამოუკიდებლობა, გამჭვირვალობა და ეფექტიანობა. თუმცა, საბჭოსთვის კანონით მინიჭებული უფლებამოსილებები ვერ პასუხობს კონსტიტუციით განსაზღვრულ მიზნებს. მხოლოდ გენერალური პროკურორის კანდიდატურის შერჩევა ვერ ჩაითვლება საბჭოს ინსტრუმენტად უზრუნველყოს პროკურატურის დამოუკიდებლობა.
ვენეციის კომისიამ ასევე ყურადღება გაამახვილა საპროკურორო საბჭოს შემადგენლობაზე და მნიშვნელოვნად გააკრიტიკა ის ახალ კონსტიტუციურ როლთან შესაბამისობაში. კომისიამ აღნიშნა, რომ საბჭოს შემადგენლობაში პროკურორთა უმრავლესობა მართალია პასუხობს პროფესიული წარმომადგენლობისა და ექსპერტიზის მიზანს საბჭოში, თუმცა საკმარისად ვერ ზრდის საზოგადოების ნდობას პროკურატურის დამოუკიდებლობის მიმართ. კომისიამ ასევე აღნიშნა, რომ საბჭოს არსებული შემადგენლობა მისაღები იყო მანამ, სანამ საბჭოს მიენიჭებოდა ახალი კონსტიტუციური სტატუსი. ამასთან, პროკურატურის სისტემაში უფლებამოსილებების ვერტიკალური გადანაწილება და პროფესიული დაქვემდებარება საფრთხეს უქმნის პროკურატურის დამოუკიდებლობას. ეს ხარვეზი კი საკმარისად არ არის დაბალანსებული საბჭოს შემადგენლობის სხვა კომპონენტებით და მისი საერთო სტრუქტურა ვერ უზრუნველყოფს პროკურატურის დამოუკიდებლობას. შესაბამისად, ვენეციის კომისიის მოსაზრებაა, რომ საქართველოს ხელისუფლებამ განიხილოს სამოქალაქო საზოგადოების გაზრდილი წარმომადგენლობა საბჭოში.
ვენეციის კომისიის მოსაზრებით, კარიერის მართვის, ეთიკისა და წახალისების საბჭო გენერალური პროკურორის ნაცვლად საპროკურორო საბჭოს უნდა დაექვემდებაროს. ამასთან, კომისია მიიჩნევს, რომ საპროკურორო საბჭოს როლი უნდა გაიზარდოს პროკურორთა კარიერის მართვის ნაწილში და ეს ფუნქცია უნდა გადანაწილდეს საბჭოსა და გენერალურ პროკურორს შორის.
პროკურატურის გამჭვირვალობის გაზრდის მიზნის მისაღწევად, ვენეციის კომისია მიიჩნევს, რომ საპროკურორო საბჭოს უნდა ჰქონდეს უფლებამოსილება წერილობითი მოსაზრება წარადგინოს პროკურატურის ანგარიშზე, რომელიც ანგარიშის განუყოფელი ნაწილი უნდა გახდეს.
ვენეციის კომისიის მიერ გამოვლენილი ყველა ამ ხარვეზის შესახებ სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციები პროკურატურის შესახებ კანონის პროექტის შემუშავების პროცესიდანვე საუბრობდნენ. „ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტმა“ (IDFI) პროკურატურის შესახებ კანონის პროექტზე მომზადებულ მოსაზრებებში საქართველოს პარლამენტს რეკომენდაციით მიმართა აღნიშნული კანონით დაერეგულირებინა მითითებების წერილობით გაცემის სავალდებულობა, თუმცა პარლამენტმა აღნიშნული რეკომენდაცია არ გაითვალისწინა. ამასთან, არასამთავრობო ორგანიზაციებმა საპროკურორო საბჭოსთვის ფუნქციების გაზრდა და მისი შემადგენლობის გადახედვა რეკომენდაციის სახით შესთავაზეს პარლამენტს კანონის პროექტის სამუშაო ჯგუფში განხილვის ეტაპზე. აღნიშნული საკითხის განხილვა პარლამენტმა გადადო ვენეციის კომისიის მიერ კანონპროექტის შეფასების მიღებამდე.
IDFI მოუწოდებს საქართველოს პარლამენტს, ვენეციის კომისიის ზემოთ მოცემული მოსაზრებების შესაბამისად, დაუბრუნდეს პროკურატურის შესახებ კანონში შესატან ცვლილებებზე მუშაობას სამუშაო ჯგუფის ფორმატში და მაქსიმალურად უზრუნველყოს ვენეციის კომისიისა და არასამთავრობო ორგანიზაციების რეკომენდაციების ასახვა საკანონმდებლო ცვლილებებში. ამ რეკომენდაციების ასახვა პროკურატურის შესახებ ახალ კანონში ხელს შეუწყობს პროკურატურის სისტემაში მიმდინარე რეფორმის ეფექტიან განხორციელებას.

European Commission for Democracy through Law (Venice Commission) has published its opinion on the new provisions on the prosecutorial council in the draft organic law on the Prosecutor’s Office. The opinion briefly assessed the provisions in the draft law that were prepared for the purposes of harmonizing the law on Prosecutor’s Office with the new edition of the Constitution. The opinion also analyses existing shortcomings of the draft law on the Prosecutor’s Office.
Venice Commission has drawn its attention to the following important issues:
- Necessity of ensuring the internal independence of the prosecutors and the need for balancing the strictly organized vertical structure;
- Justification of the restriction from the participation in gatherings and strikes with respect to its proportionality and legitimate aim;
- Extending the functions of the Prosecutorial Council due to its unique constitutional role;
- Revising the composition of the Prosecutorial Council and considering an enhanced representation from civil society.
Subordination of Prosecutors
In its opinion paper, Venice Commission starts by addressing the issue of internal independence within the Prosecutor’s Office. The Commission notes that existing hierarchical system shall not lead to the total subordination of prosecutors. The prosecutors should benefit from the internal independence and for that - a minimum set of guarantees shall be introduced in the draft Law. For instance - obligation of the superior prosecutor (including the Prosecutor General) to provide instructions in written form; the right and the duty of the subordinated prosecutor to report on the illegality of an instruction received from his or her superior, as well as the dangers of its implementation; the right of the subordinated prosecutor to express dissenting opinions in regards to an instruction of his or her superior; the right of the subordinated prosecutor to ask for the reassignment of a case if s/he cannot follow the instructions.
The Prosecutorial Council shall be attributed with the role of ensuring the above listed guarantees. In this respect, Venice Commission states that “any instruction to reverse the view of an inferior prosecutor should be reasoned and in case of an allegation that an instruction is illegal a court or an independent body like a Prosecutorial Council should decide on the legality of the instruction.”
Venice Commission reviewed provisions regarding the prohibition of the employees of the Prosecutor’s Office from participation in gatherings and strikes. Commission states that this restriction needs to pursue the principle of proportionality and a legitimate aim. If this is a blanket ban, then it should be replaced with appropriate and specific limitations.
Prosecutorial Council
On the position of the Prosecutorial Council, the Venice Commission notes that there is no set international standard on the functions and degrees of independence. Albeit, if a state chooses a more independent model of public prosecution, then an independent prosecutorial council is a good mechanism to help balance the power of the Prosecutor General.
Venice Commission also notes that the Prosecutorial Council has a unique constitutional role to ensure the independence, transparency and efficiency of the Prosecutor’s Office. Yet, powers granted by law to the Prosecutorial Council does not correspond with the goals defined by the Constitution for the Council. Merely the competence to select the candidate for the Prosecutor General’s position cannot be considered to be a tool that will allow the Prosecutorial Council to ensure the independence of the Prosecutor’s Office.
Venice Commission also drawn its attention to the composition of the Prosecutorial Council and significantly criticized respective provisions in reference with the newly defined Constitutional role of the Council. The Commission notes that even though the majority of prosecutors being elected by their peers corresponds to the aim of having a professional representation and expertise, it still does not sufficiently enhance public credibility of independence. Furthermore, the Commission noted that such a composition was appropriate before the Council received the new constitutional role. Moreover, the vertical nature of authority within the Prosecutor's Office and the professional subordination threatens the independence of the prosecution service. This gap is not sufficiently filled by the other components of the Council’s membership and the overall design is not sufficient to achieve independence. Hence, the Venice Commission is of the opinion that the Georgian authorities should consider an enhanced representation from civil society.
According to Venice Commission, the career management, ethics and incentives council shall be subordinated to the Prosecutorial Council. In addition, the Commission states that the role of the Prosecutorial Council should be enhanced in regards to the career management of the prosecutors and this competence should be shared between the Prosecutor General and Prosecutorial Council.
In order to ensure greater transparency within the Prosecutor’s Office, Venice Commission believes that the prosecutorial Council should have a power to offer a written opinion to the report of theactivities of the Prosecution System, which per se should become an integral part of the report.
The civil society organizations have been raising attention to the all above listed issues by the Commission since the beginning of the drafting process of the new amendments to the law on Prosecutor’s Office. Institute for Development of Freedom of Information (IDFI), in its opinion on the draft law on the Prosecutor’s Office, has addressed the Parliament with the recommendation to regulate with the aforementioned law the duty and obligation of issuing instructions in a written form. However, the parliament disregarded the recommendation. Furthermore, during the period when the working group was revising the draft law, the civil society organizations have provided recommendations regarding extension of competences and revision of the composition of the Prosecutorial Council. The parliament has postponed revision of the aforementioned issues to the time of publication of the opinion of Venice Commission on the draft law.
IDFI calls on the Parliament, to return to the working process on the amendments to the organic law on the Prosecutor’s Office, in accordance with the Opinion of the Venice Commission and ensure that the recommendations of the Venice Commission and Civil Society organizations are applied to the amendments of the law. Application of those recommendation in the new law on the Prosecutor’s Office will ensure an effective implementation of the ongoing reform in the prosecution system.