საქართველოს პარლამენტმა საქართველოს ღია პარლამენტის 2021-2022 წლების სამოქმედო გეგმა დაამტკიცა
6 ივლისს, თითქმის წელიწადნახევრიანი მუშაობის შედეგად, საქართველოს პარლამენტის ბიუროს სხდომაზე დამტკიცდა საქართველოს ღია პარლამენტის 2021-2022 წლების სამოქმედო გეგმა. აღნიშნულ სამოქმედო გეგმას საქართველოს პარლამენტის ბიუროს 26 ივლისის სხდომის შედეგად დაემატა კიდევ ერთი ვალდებულება - საპარლამენტო კონტროლის მექანიზმების შესახებ ინფორმაციის პროაქტიული გამოქვეყნება.
საქართველოს ღია პარლამენტის სამოქმედო გეგმის შემუშავებას და დამტკიცებას კოორდინირებდა საქართველოს ღია მმართველობის მუდმივმოქმედი საპარლამენტო საბჭო, რომლის მუშაობის პროცესში აქტიურად იყო ჩართული სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციებისგან დაკომპლექტებული საკონსულტაციო ჯგუფი „ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის“ (IDFI) ხელმძღვანელობით. ღია პარლამენტის სამოქმედო გეგმა შემუშავდა ევროკავშირისა (EU) და გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) პროექტის - „საპარლამენტო დემოკრატიის კონსოლიდაცია საქართველოში“ - ფარგლებში. პროექტი მჭიდროდ თანამშრომლობს “ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტთან“ (IDFI) საქართველოს პარლამენტსა და აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის უმაღლეს საბჭოში ღია მმართველობის პრინციპების დანერგვის ხელშეწყობის მიზნით.
აღსანიშნავია, რომ სამოქმედო გეგმაში გათვალისწინებული ვალდებულებების აბსოლუტური უმრავლესობა არის სამოქალაქო საზოგადოების ინიციატივის შედეგი. კერძოდ, საპარლამენტო საბჭოს ვალდებულებები შესთავაზა: გაეროს განვითარების პროგრამამ (UNDP), ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტმა (IDFI), USAID/GGI-მ, ეროვნულ-დემოკრატიულმა ინსტიტუტმა (NDI), საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციამ (GYLA), საერთაშორისო გამჭვირვალობა - საქართველომ (TI), საქართველოს სახალხო დამცველმა, გერმანიის საერთაშორისო თანამშრომლობის საზოგადოებამ (GIZ) და საქართველოს პარლამენტის საბიუჯეტო ოფისმა.
ღია პარლამენტის სამოქმედო გეგმა 19 ვალდებულებისაგან შედგება, რომელთა განხორციელებაც 2021-2022 წლების ფარგლებშია დაგეგმილი. სამოქმედო გეგმის მიზანია ხელი შეუწყოს საქართველოს პარლამენტის მიერ გაეროს მდგრადი განვითარების მიზნების შესრულებას, გააუმჯობესოს ინფორმაციის ხელმისაწვდომობა და საქართველოს პარლამენტის საზედამხედველო საქმიანობა, გააძლიეროს მოქალაქეთა ჩართულობა საქართველოს პარლამენტის საქმიანობაში და ხელი შეუწყოს საპარლამენტო ღიაობისა და გამჭვირვალობის ზრდას.

The Parliament of Georgia has approved the Open Parliament Georgia Action Plan 2021-2022
On July 6, based on almost a year and a half of working process, the Open Parliament Georgia Action Plan for 2021-2022 was approved at the sitting of the Bureau of the Parliament of Georgia. The Bureau of the Parliament of Georgia made a decision to include additional commitment in the above-mentioned action plan concerning proactive disclosure of information on parliamentary control mechanisms.
The development and approval of the Open Parliament Georgia Action Plan was coordinated by the Permanent Parliamentary Council on Open Governance, in the work process of which the consultative group composed of civil society organizations chaired by the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) was actively involved. The Open Parliament Action Plan was developed within the scopes of the EU and the United Nations Development Programme (UNDP) project - "Consolidating Parliamentary Democracy in Georgia." The project is closely cooperating with the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) to promote Open Governance Principles at the Parliament of Georgia and the Supreme Council of Ajara (SCA).
It should be noted that the vast majority of the commitments set out in the Action Plan are initiatives of the of the civil society organizations. In particular, recommendations for the action plan have been proposed by: United Nations Development Programme (UNDP), Institute for Development of Freedom of Information (IDFI), USAID/GGI, National Democratic Institute (NDI), Georgian Young Lawyers Association (GYLA), Transparency International Georgia (TI), the Public Defender (Ombudsman) of Georgia, the German Society for International Cooperation (GIZ) and the Parliamentary Budget Office.
The Open Parliament Action Plan consists of 19 commitments, the implementation of which is planned in the years of 2021-2022. The action plan aims to facilitate the implementation of the UN Sustainable Development Goals by the Parliament of Georgia, improve access to information and strengthen oversight mechanisms of the Parliament of Georgia, raise citizen involvement in the activities of the Parliament of Georgia, and promote parliamentary openness and transparency.