ღია მმართველობის პარტნიორობის წარმომადგენლების შეხვედრა ღია მმართველობა საქართველოს ყველა დაინტერესებულ მხარესთან
სიახლეები | პუბლიკაციები | ღია მმართველობა და კორუფციასთან ბრძოლა | სტატია 5 აპრილი 2017
ფოტოს ავტორი დავით ხიზანიშვილი
2017 წლის 5 აპრილს, თბილისში გაიმართა ღია მმართველობის პარტნიორობის (OGP) სამდივნოს დირექტორის ჯო პაუელისა და სამოქალაქო საზოგადოების ჩართულობის დირექტორის პოლ მაასენის შეხვედრა ღია მმართველობა საქართველოს ყველა დაინტერესებულ მხარესთან.
შეხვედრამ შესაძლებლობა მისცა OGP-ის პროცესში ეროვნულ დონეზე ჩართულ ყველა დაინტერესებულ მხარეს - საქართველოს მთავრობას, პარლამენტს, თბილისის მერიას, არასამთავრობო და საერთაშორისო ორგანიზაციებს - ერთობლივად განეხილათ საქართველოს ხედვა, გეგმები და მოლოდინები 2017 წლის ოქტომბრიდან საქართველოს OGP-ის მმართველი კომიტეტის თავმჯდომარეობასთან დაკავშირებით.
ღონისძიება გახსნეს ალექსანდრე ბარამიძემ, საქართველოს იუსტიციის მინისტრის მოვალეობის შემსრულებელმა, და ირინა ფრუიძემ, ღია და გამჭვირვალე მმართველობის მუდმივმოქმედი საპარლამენტო საბჭოს თავმჯდომარემ.
“ეს არის უზარმაზარი მნიშვნელობის მოვლენა და პატივი ისეთი პატარა ქვეყნისთვის, როგორიც საქართველოა. ჩვენ ვაპირებთ, რომ უფრო აქტიურად ვიმუშაოთ და უფრო გავაუმჯობესოთ ჩვენი მონაცემები ღია მმართველობა პარტნიორობის იდეალების დამკვიდრებისთვის საქართველოში,“ - აღნიშნა ალექსანდრე ბარამიძემ.
ირინა ფრუიძის აზრით, „ვინაიდან საქართველო ხდება ღია მმართველობის პარტნიორობის თავმჯდომარე ქვეყანა, მნიშვნელოვნად იზრდება ჩვენი ქვეყნის და განსაკუთრებით საქართველოს პარლამენტის პასუხისმგებლობა. ჩვენ უკვე დავიწყეთ საპარლამენტო ღიაობის სამოქმედო გეგმაზე მუშაობა და შეგვიძლია გამოვყოთ, ჩვენი აზრით, ყველაზე მნიშვნელოვანი ვალდებულებები, სახელდობრ: ეთიკის კოდექსის შემუშავება; სამოქალაქო საზოგადოების განვითარების კონცეფციის შემუშავება, რაზეც სპეციალური სამუშაო ჯგუფი იმუშავებს; განმარტებითი ბარათის შინაარსობრივი მხარის გაუმჯობესება; შშმ პირებისთვის პარლამენტის შენობის და საქართველოს პარლამენტის ვებგვერდის ადაპტირება.“
„ამასთან, ჩვენ აქტიურად ვმუშაობთ საზოგადოების ცნობიერების ამაღლებაზე ღია მმართველობის პარტნიორობასთან დაკავშირებით. ამ პროცესში, ვფიქრობ, გვჭირდება კარგი კოორდინაცია, როგორც საბჭოს წევრებს, ისე პარლამენტის ფრაქციებს შორის. გარდა ამისა, ვფიქრობთ, აუცილებელია, რომ ღია მმართველობის პრინციპების განსახორციელებლად, პარლამენტმა მთავრობასთან ითანამშრომლოს,“ - აღნიშნა ირინა ფრუიძემ.
მონაწილეებს ასევე სიტყვით მიმართეს ნინა ხატისკაცმა, თბილისის მერის მოადგილემ, და ნინო ლომჯარიამ, გენერალური აუდიტორის პირველმა მოადგილემ.
დისკუსიის მეორე ნაწილში, OGP-ის წარმომადგენლებმა ჯო პაუელმა და პოლ მაასენმა ისაუბრეს საქართველოს თავმჯდომარეობის წლის სტრატეგიულ პრიორიტეტებზე ეროვნულ, რეგიონულ და გლობალურ დონეზე. ასევე, გაიმართა მსჯელობა OGP-ის წინა თავმჯდომარე ქვეყნების კარგ პრაქტიკასა და სამოქალაქო საზოგადოების როლზე თავმჯდომარეობის წლის განმავლობაში.
პრეზენტაციისას, ჯო პაუელმა განაცხადა, რომ „OGP-ის თავმჯდომარეობა არის დიდი შესაძლებლობა და პასუხისმგებლობა მთლიანად საქართველოსთვის და არა მარტო მისი მთავრობისთვის. საქართველო არის OGP-ის მე-8 თავმჯდომარე და პირველი არა დამფუძნებელი ქვეყანა, რომელსაც წილად ხვდა ეს დიდი პატივი. საქართველომ ეს სტატუსი სხვა ქვეყნებთან კონკურენტულ არჩევნებში გამარჯვებით დაიმსახურა.“
ჯო პაუელის თქმით, OGP-ის თავმჯდომარეობა მრავალ შესაძლებლობას გულისხმობს. „ეს არის 75 ქვეყნისგან შემდგარი ორგანიზაცია, შესაბამისად, საქართველოს ეძლევა პოლიტიკური შესაძლებლობა, სათავეში ჩაუდგეს მთავრობათა დიდ კოალიციას. საქართველოს ასევე შეუძლია, წარმოაჩინოს ის შედეგები, რასაც ქვეყანამ გასულ წლებში მიაღწია. და ბოლოს, საქართველო მოქცევა დიდი საერთაშორისო ყურადღების ცენტრში. საქართველომ OGP-ის ფარგლებში დიდ წარმატებას მიაღწია. შესაბამისად, ჩვენ გვჯერა, რომ ქვეყნას, როგორც OGP-ის ახალ თავჯდომარეს, ესმის თავისი პასუხისმგებლობა.“
დისკუსიის მოდერატორები იყვნენ ღია მმართველობა საქართველოს ფორუმის თანათავმჯდომარეები - ზურაბ სანიკიძე, საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს ანალიტიკური დეპარტამენტის ხელმძღვანელი და გიორგი კლდიაშვილი, ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის (IDFI) დირექტორი.
„ვფიქრობ, რომ ღია მმართველობის პარტნიორობის თავმჯდომარედ საქართველოს არჩევა არამარტო დიდ გამოწვევას, არამედ დიდ მიღწევასაც წარმოადგენს ჩვენი ქვეყნისთვის და მადლობა მინდა გადავუხადო დონორ ორგანიზაციებს, რომელთა ჩართულობით და თანამონაწილეობით, დარწმუნებული ვარ, რომ დიდ შედეგს მივაღწევთ,“ - გიორგი კლდიაშვილი.
საქართველო ღია მმართველობის პარტნიორობას (OGP) 2011 წელს შეუერთდა. მას შემდეგ, საქართველოს მთავრობამ, სამოქალაქო საზოგადოებასთან ერთად, არაერთი მნიშვნელოვანი ნაბიჯი გადადგა გამჭვირვალობის გაზრდის, მოქალაქეების გაძლიერებისა და კორუფციასთან ბრძოლის მიმართულებით.
2015 წლის აპრილში საქართველოს პარლამენტი შეუერთდა „ღია პარლამენტის დეკლარაციას“ და გააფორმა მემორანდუმი საერთაშორისო და არასამთავრობო ორგანიზაციებთან. ამ დოკუმენტებზე ხელის მოწერით საქართველო გახდა სამხრეთ კავკასიის პირველი ქვეყანა, რომელმაც პარლამენტში ღია მმართველობის პრინციპების პრაქტიკული დანერგვა დაიწყო.
2016 წლის მაისში, საქართველო, საფრანგეთთან ერთად, OGP-ის თანათავმჯდომარე გახდა. ამ კომპეტენციის ფარგლებში საქართველოს ევალება, გაუძღვეს OGP-ის მმართველ კომიტეტს, განავითაროს და დაიცვას პარტნიორობის ღირებულებები, ინტერესები და პრინციპები. კომიტეტი შედგება 22 წევრისგან (11 მთავრობა და 11 სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაცია).
2017 წლის ოქტომბერში, საქართველო ღია მმართველობის პარტნიორობის (OGP) მმართველი კომიტეტის თავმჯდომარე გახდება.
შეხვედრა ჩატარდა ღია მმართველობა საქართველოს ფორუმის თანათავმჯდომარების - საქართველოს იუსტიციის სამინისტროსა და ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის (IDFI) ორგანიზებით, საქართველოს პარლამენტთან თანამშრომლობითა და ევროკავშირისა (EU) და გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) მხარდაჭერით.

Photo by David Khizanishvili
On April 5, 2017, national stakeholders of the Open Government Georgia met with the Open Government Partnership (OGP) Support Unit Deputy Director Joe Powel and Director for Civil Society Engagement Paul Maassen.
The workshop was to discuss Georgia’s vision, plans and expectations as the country assumes the chairmanship of the Open Government Partnership (OGP) Steering Committee in October 2017.
The meeting brought together key stakeholders involved in the OGP process in Georgia, including the Government of Georgia, Parliament of Georgia, Tbilisi City Hall, civil society and international organizations.
The event opened with welcoming remarks from Aleksandre Baramidze, Acting Minister of Justice of Georgia, and Irina Pruidze, Chairperson of the Permanent Parliamentary Council on Open and Transparent Governance.
“This event is of great importance and honor for a small country like Georgia. We plan to work more actively and improve our results in implementing OGP ideals in Georgia,” – Aleksandre Baramdize.
According to Irina Pruidze, “Georgia’s chairmanship of OGP greatly increases the responsibility of the Georgia and especially its Parliament. We have started working on the Open Parliament Action Plan and can already name the most important commitments that will be included in it. These commitments are: creating a code of ethics; drafting a concept of civil society development (to be implemented by a special working group); improving the content of explanatory notes; making the Parliament building and website accessible to people with disabilities.”  “In parallel to this, we work actively to raise the public’s awareness about OGP. In this process, I think, it is necessary to have good coordination among members of the Council as well as between fractions of Parliament. Finally, the Parliament and the Government should also cooperate  to implement OGP principles.”
Nina Khatiskatsi, Deputy Mayor of Tbilisi, and Nino Lomjaria, First Deputy Auditor General, spoke of specific areas related to the OGP process.
This was followed by a discussion on strategic priorities for the chair year led by Joe Powel and Paul Maassen, which focused on good practices from the previous OGP chairs and the role of civil society in this process.
During his presentation, Joe Powel stated that “it is a big opportunity and responsibility of Georgia as a country, not just for the government during the chair year of OGP. Georgia is the 8th chair of OGP, and the first non founding country, which is a great howner. Georgia won a competitive election against other countries to be selected.”
According to Joe Powel, there are a number of opportunities for Georgia as a chair of OGP. “This is a seventy-five-country organization, so, firstly, it is a political opportunity for Georgia to lead a big coalition of governments. The second opportunity is to showcase the best practice and results that Georgia has achieved in recent years. And the third is that there will be a huge international spotlight on Georgia. Georgia had a great success as a member of OGP. Therefore, we believe that the country understands its opportunities as a new Chair of this organization.“
The discussions were moderated by – Zurab Sanikidze, Head of the Analytical Department of the Ministry of Justice, and Giorgi Kldiashvili, Director of the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI).
“We think that electing Georgia as chair of OGP is not only a big challenge but also a big achievement for our country. I want to thank all donor organizations whose involvement and partnership will help us to achieve great results,” - Giorgi Kldiashvili.
Georgia joined OGP in September 2011. Since then, the Georgian Government together with civil society organizations has implemented a number of initiatives to promote transparency, empower citizens, and combat corruption with the overall goal of strengthening good governance in the country. In April 2015, the Parliament of Georgia endorsed a Declaration on Parliamentary Openness and Memorandum with international and non-governmental organizations, thus making Georgia the first country in the region to promote legislative openness.
In May 2016, Georgia, together with France, became a Co-Chair of the OGP Steering Committee, an executive, decision-making body which develops, promotes and safeguards the values and principles of OGP as well as establishes ideas, policies and rules of the partnership and oversees its functioning. The Steering Committee consists of 22 members - 11 from government and 11 from civil society. As of October 2017, Georgia will assume the Open Government Partnership (OGP) chairmanship for a year.
The meeting was organised by the co-chairs of the Open Government Georgia Forum – the Ministry of Justice of Georgia and Institute for Development of Freedom of Information (IDFI), in cooperation with the Parliament of Georgia and with support from the European Union (EU) and United Nations Development Programme (UNDP).