გამოცდილების გაზიარება ღია მმართველობის მუდმივმოქმედ საპარლამენტო საბჭოსა და აჭარის ღია მმართველობის საბჭოს შორის
სიახლეები | ღია მმართველობა და კორუფციასთან ბრძოლა | სტატია 14 ივლისი 2020
14 ივლისს, გაიმართა ღია მმართველობის მუდმივმოქმედ საპარლამენტო საბჭოსა და აჭარის უმაღლესი საბჭოს ღია მმართველობის საბჭოს შორის შეხვედრა. შეხვედრა ჩატარდა დისტანციურად, და მისი მიზანი ღია მმართველობის პარტნიორობაში საკანონმდებლო ორგანოების ჩართულობის შესახებ გამოცდილების გაზიარება იყო.
საქართველოს პარლამენტის წევრებმა კახა კუჭავამ და გიორგი კახიანმა ისაუბრეს საპარლამენტო ღიაობაზე, ღია მმართველობის მუდმივმოქმედი საპარლამენტო საბჭოს გამოცდილებაზე, ფუნქციებზე, გამოწვევებზე, სამოქმედო გეგმებისა და ანგარიშების შემუშავების პროცესებზე.
შეხვედრაზე საპარლამენტო საბჭოს სამდივნოს წარმომადგენელმა, ნინო მაყაშვილმა, ღია მმართველობის საბჭოს წევრებსა და უმაღლესი საბჭოს საორგანიზაციო დეპარტამენტს გაუზიარა საპარლამენტო საბჭოს საქმიანობის დაგეგმვის, ორგანიზებისა და დაინტერესებული პირების ჩართულობის უზრუნველყოფის შესახებ გამოცდილება.
აჭარის უმაღლესი საბჭოდან შეხვედრას ესწრებოდნენ ღია მმართველობის საბჭოს წევრი დეპუტატები და აჭარის უმაღლესი საბჭოს თავმჯდომარე - დავით გაბაიძე. შეხვედრაში, ასევე, მონაწილეობას იღებდნენ საპარლამენტო საბჭოს სამდივნოს და უმაღლესი საბჭოს აპარატისა და საორგანიზაციო და საქმისწარმოების დეპარტამენტის, გაეროს განვითარების პროგრამისა (UNDP)  და ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის (IDFI) წარმომადგენლები.
აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის უმაღლესი საბჭოს ღია მმართველობის საბჭოს მხარდამჭერია ევროკავშირისა (EU) და გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) ერთობლივი პროექტი „საპარლამენტო დემოკრატიის კონსოლიდაცია საქართველოში“. პროექტი მჭიდროდ თანამშრომლობს ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტთან (IDFI), საქართველოს პარლამენტსა და აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის უმაღლეს საბჭოში ღია მმართველობის პრინციპების დანერგვის ხელშეწყობის მიზნით.

On July 14, an online meeting was held between the Permanent Parliamentary Council on Open Governance and the Open Governance Council of the Supreme Council of the Autonomous Republic of Ajara (SCA). The purpose of the meeting was sharing experiences towards the involvement of legislatures in Open Government Partnership.
Members of the Parliament of Georgia Kakha Kuchava and Giorgi Kakhiani talked about parliamentary openness, experience of the Permanent Parliamentary Council on Open Governance and discussed its functions, challenges, action plans as well as report drafting process.
Nino Makashvili, representative of the Secretariat of the Parliamentary Council, shared experience with the members of the Open Governance Council and the Organizational Department of the SCA towards the planning and organizing council activities and concerning stakeholder engagement in the process.
The meeting was attended by the SCA Open Governance Council member MPs and Davit Gabaidze, Chairman of the SCA. Hereby, representatives of the Secretariat of the Permanent Parliamentary Council, the office and the departments (Organizational and Main Chancellery) of the SCA, the United Nations Development Program (UNDP) and the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) took part in the meeting.
Open Governance Council of the Supreme Council of the Autonomous Republic of Ajara is supported by a joint project of the European Union (EU) and the United Nations Development Program (UNDP) "Consolidating Parliamentary Democracy in Georgia." The project is closely cooperating with the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) to promote Open Governance Principles at the Parliament of Georgia and the Supreme Council of Ajara (SCA).