ციფრულმა ტრანსფორმაციამ და ახალი ტექნოლოგიების განვითარებამ ახალი შესაძლებლობები გააჩინა მონაცემების გამოყენებით საზოგადოებრივი კეთილდღეობის გასაზრდელად. ბოლო ათწლეულის განმავლობაში, მონაცემების ხელმისაწვდომობით გამოწვეული სოციალური და საზოგადოებრივი კეთილდღეობის არგუმენტთან ერთად, აქტუალური გახდა ხელმისაწვდომი მონაცემების კერძო სექტორის გამოყენებით მიღებული ეკონომიკური სარგებელი. საერთაშორისო პრაქტიკის თანახმად, კერძო სექტორი მნიშვნელოვან მოგებას არა მხოლოდ ბიზნეს/ეკონომიკური საქმიანობით შექმნილი მონაცემებიდან, არამედ ღია სამთავრობო მონაცემების შედეგად იღებს.
ევროკავშირის ქვეყნებში ბოლო წლებში აქტიურად ტარდებოდა კვლევები ღია მონაცემების ხელმისაწვდომობით გამოწვეული შესაძლო ეკონომიკური სარგებლის შესახებ. აღნიშნული კვლევა, საქართველოს რეალობაში არის ერთ-ერთი პირველი ანალიტიკური ნაშრომი, რომელიც ევროკავშირის ქვეყნებში გამოყენებული მეთოდოლოგიების ადაპტირებითა და საქართველოს ეკონომიკური მაჩვენებლების გათვალისწინებით, ადგენს ღია მონაცემების ეკონომიკურ ასპექტებს. ასევე, გამოყოფს მაღალი გავლენისა და პოტენციალის მქონე სექტორებს, და აიდენტიფიცირებს იმ მონაცემთა ბაზებს, რომელთა ხელმისაწვდომობა განსაკუთრებით მნიშვნელოვანი და ეკონომიკურად მომგებიანია საქართველოში მოქმედი კერძო კომპანიებისთვის.
საქართველოში ღია სამთავრობო მონაცემების ეკონომიკური პოტენციალის შესწავლის მიზნით შემდეგი აქტივობები განხორციელდა:
-  საერთაშორისო ლიტერატურის მიმოხილვა - შესწავლილ იქნა ღია მონაცემების ეკოსისტემის განვითარებისა და ეკონომიკური სარგებლის შესახებ არსებული ლიტერატურა.
-  მეთოდოლოგიის შემუშავება - ევროკავშირის ქვეყნებში გამოყენებული მეთოდოლოგიების ადაპტირებით, შემუშავდა მეთოდოლოგია და მეთოდები, რომლებიც ადგენენ ღია მონაცემების ბაზრის, მათ შორის პირდაპირი და არაპირდაპირი ბაზრის ზომას, ღია მონაცემების ხელმისაწვდომობის საშუალებით წარმოქმნილი ახალი სამუშაო ადგილების ოდენობას, ასევე, ავლენს ღია მონაცემებზე მაღალი გავლენისა და პოტენციალის მქონე სექტორებს.
- რაოდენობრივი და თვისებრივი კვლევის განხორციელება - კერძო სექტორის საჭიროებების გასარკვევად, გამოყენებულ იქნა თვისებრივი და რაოდენობრივი კვლევის კომბინირებულ მონაცემთა შეგროვების მეთოდები. მათ შორის, ონლაინ გამოკითხვა, ფოკუს ჯგუფ შეხვედრები და სიღრმისეული ინტერვიუები. ჯამში გამოიკითხა 100 კომპანია.
-  საერთაშორისო  პრაქტიკის მაგალითები - ცალკეული სექტორებისთვის,  ღია მონაცემების მნიშვნელობაზე ცნობიერების ამაღლების მიზნით, გამოვლინდა საერთაშორისო კარგი პრაქტიკის მაგალითები. მათ შორის, იდენტიფიცირდა მონაცემთა პორტალის გამოყენებით დაინტერესებული მხარეების მიერ შექმნილი  აპლიკაციები / სერვისები.
- კერძო-საჯარო დიალოგის (PPD) ხელშეწყობა - ღია სამთავრობო მონაცემების საჭიროების საკითხებზე გაიმართა კერძო-საჯარო დიალოგი, რომლის ფარგლებშიც წარდგენილ იქნა კვლევის მთავარი მიგნებები და რეკომენდაციები.
კვლევის ფარგლებში ღია სამთავრობო მონაცემების კანონმდებლობისა და პრაქტიკის კუთხით რამდენიმე გამოწვევა გამოიკვეთა:
- ღია სამთავრობო მონაცემების ხელმისაწვდომობის გაუმჯობესების მიზნით, ქვეყანას არ აქვს ერთიანი ხედვა და სტრატეგია, ასევე, ღია სამთავრობო მონაცემების ერთიანი მარეგულირებელი საკანონმდებლო ჩარჩო.
- მართალია არსებობს ღია მონაცემების ოფიციალური პორტალი, მაგრამ აღსრულების მექანიზმების არარსებობის პირობებში, საჯარო დაწესებულებები მასზე მონაცემებს წლებია არ აქვეყნებენ/აახლებენ.
- ინფორმაციის ერთიანი სახელმწიფო რეესტრის კანონის არასათანადო აღსრულების გამო, რთულია დადგინდეს რა მონაცემთა ბაზებია დაცული საჯარო დაწესებულებებში.
- კერძო, საჯარო და სამოქალაქო სექტორის წარმომადგენლებს შორის საჭიროა ღია სამთავრობო მონაცემების ეკონომიკური და სხვა საზოგადოებრივი კეთილდღეობის შესახებ ცნობიერების ამაღლება.
კვლევის ფარგლებში ევროკავშირის მეთოდოლოგიების ადაპტირებით, IDFI-მ საქართველოში ღია სამთავრობო მონაცემების შესახებ მნიშვნელოვანი გამოთვლების გაკეთება შეძლო. კერძოდ, დადგინდა, რომ საქართველოს ღია მონაცემების ბაზრის მიახლოებითი ზომა შეადგენს მშპ-ს 0.9%-ს, რაც 2023 წლის მოსალოდნელი მშპ-ს გათვალისწინებით, 714.2 მილიონ ლარს უტოლდება. მათ შორის, ღია მონაცემების პირდაპირი ბაზრის ზომა არის 153.9 მილიონი ლარი, ხოლო არაპირდაპირი ბაზრის ზომა 560.3 მილიონი ლარი. 2023 წელს საქართველოში ღია მონაცემებით პირდაპირ დასაქმებული იყო დაახლოებით 800 პირი, ხოლო ღია მონაცემებით ირიბად შექმნილი იყო დაახლოებით 2,912 სამუშაო ადგილი.
ღია მონაცემების ბაზრის განვითარების საბაზისო სცენარის მიხედვით, 2030 წლის მდგომარეობით, საქართველოს ღია მონაცემების ბაზრის ზომა იქნება დაახლოებით 1 მილიარდი ლარი, ხოლო მაღალი პროგრესის პირობებში - 1.4 მილიარდი ლარი. საბაზისო სცენარის მიხედვით, 2030 წლამდე საქართველოში ღია მონაცემებით დამატებით დასაქმდება 268 პირი, ხოლო მაღალი პროგრესის პირობებში - 3,802 პირი.
საქართველოზე ადაპტირებული მეთოდოლოგიით, ღია მონაცემებზე ყველაზე მაღალი პოტენციალის და გავლენის მქონე სექტორებად შეფასდა საფინანსო და სადაზღვევო საქმიანობები, სახელმწიფო მმართველობა, და ინფორმაციისა და კომუნიკაციის სექტორები. საშუალო პოტენციალისა და გავლენის მქონე სექტორებად კი ვაჭრობა, ტრანსპორტი და მრეწველობა.
ღია მონაცემებზე ყველაზე მაღალი პოტენციალის და გავლენის მქონე სექტორების იდენტიფიცირების შემდეგ, კვლევის ფარგლებში, აღნიშნული სექტორის წარმომადგენლების საჭიროებების გათვალისწინებით, გამოვლინდა მათთვის მნიშვნელოვანი მონაცემთა ბაზები. გამოკითხვამ აჩვენა, რომ კომპანიები ყველაზე ხშირად ამუშავებენ და აინტერესებთ ბიზნესთან, ფინანსებთან და ეკონომიკასთან დაკავშირებული მონაცემები. თუმცა, თითოეული სექტორის რომელიმე რესპონდენტმა მაინც, ინტერესი გამოხატა ისეთ მონაცემებზე, რომლებიც დაკავშირებულია ტურიზმთან, სოფლის მეურნეობასთან, დემოგრაფიულ და სოციალურ საკითხებთან, ტრანსპორტთან, ასევე, საჭიროდ დასახელდა გეოსივრცითი მონაცემები / რუკები.
თითოეული სექტორის მიერ დასახელებულ ყველაზე მნიშვნელოვან ღია სამთავრობო ბაზებს შორისაა საჯარო რეესტრის ეროვნული სააგენტოს რეესტრები, სახელმწიფო შესყიდვების სააგენტოსა და ანგარიშგების პორტალები. რესპონდენტთა დიდი ნაწილის მოსაზრებით, თუ აღნიშნული ბაზები API (აპლიკაციის პროგრამირების ინტერფეისი) ხელმისაწვდომი გახდება, მარტივად შეძლებენ მონაცემების დამუშავებას და სასურველი აპლიკაციების შექმნას.
- საბანკო სექტორისთვის სასურველი მონაცემების უმრავლესობა დაკავშირებულია მათი მომხმარებლების შესახებ დამატებით პერსონალურ ინფორმაციაზე წვდომის შესაძლებლობასთან. თუმცა, მათი ჩამონათვალი ასევე მოიცავს ისეთ ბაზებს, რომლებიც მათი შინაარსით წარმოადგენს ღია სამთავრობო მონაცემთა ბაზებს და ფარავენ ისეთ საკითხებს, როგორიცაა განათლება, ჯანდაცვა, სოფლის მეურნეობა, გარემოს დაცვა, ტრანსპორტი, მშენებლობა და სხვა.
- სადაზღვევო სექტორისთვის სასურველი მონაცემთა ბაზები დაკავშირებულია ჯანდაცვის სერვისების და მედიკამენტების მოხმარების სრულყოფილ სტატისტიკასთან, გარდაცვალების სრულყოფილ სტატისტიკასთან, უძრავი ქონების საბაზრო ფასებთან, საკადასტრო კოდების მიხედვით დაზღვეულისა და დაზღვევის არმქონე ქონების იდენტიფიცირებასთან, მეტეოროლოგიურ მონაცემებთან და სხვა.
- ინფორმაციისა და კომუნიკაციის სექტორის წარმომადგენლებისთვის სასურველი მონაცემთა ბაზები დაკავშირებულია საკადასტრო რუკებთან, ინფრასტრუქტურულ პროექტებთან, ბიზნეს სუბიექტებისა და საჯარო მოხელეების საკომუნიკაციო მონაცემებთან, სახელმწიფო შესყიდვებთან, ტურისტულ და სატრანსპორტო მონაცემებთან და სხვა.
- ვაჭრობის და ტრანსპორტის სექტორის წარმომადგენლების მიერ სასურველ მონაცემთა ბაზებად დასახელდა ექსპორტ-იმპორტის დეტალური მონაცემები, ცალკეული პროდუქტების წარმოების და მოხმარების დეტალური სტატისტიკა, სატრანსპორტო საშუალებებში მგზავრთა ნაკადების შესახებ ინფორმაცია და სხვა.
კვლევის შედეგების საფუძველზე მომზადდა რეკომენდაციები, რომელთა უმეტესობა გულისხმობს ქვეყანაში ღია სამთავრობო მონაცემების მარეგულირებელი საკანონმდებლო ჩარჩოსა და ეროვნული სტრატეგიის შემუშავებას, საჯარო დაწესებულებების მიერ კერძო სექტორისთვის პრიორიტეტად დასახელებული მონაცემთა ბაზების ღია ფორმატში ხელმისაწვდომობას, ღია სამთავრობო მონაცემების შესახებ ცნობიერების კამპანიების წარმოებას, და საჯარო მოხელეთა კვალიფიკაციის ამაღლებას.
- საქართველოს მთავრობამ დააჩქაროს ღია მონაცემების მარეგულირებელი საკანონმდებლო ჩარჩოს და ეროვნული სტრატეგიის შემუშავება და მიღება.
- ეროვნულ დონეზე გააქტიურდეს ღია მონაცემების ეკონომიკური შედეგების დაკვირვების და ღია მონაცემების ბაზრის გაზომვის პრაქტიკა.
- ქვეყანამ, შესაბამისი პასუხისმგებელი უწყების ჩართულობით, უზრუნველყოს ღია მონაცემების მზაობის ინდექსში მონაწილეობა.
- საქართველოს სტატისტიკის ეროვნულმა სამსახურმა უზრუნველყოს გამოკვლევის „საინფორმაციო-საკომუნიკაციო ტექნოლოგიების გამოყენება საწარმოებში“ სამიზნე პოპულაციის იმგვარი შერჩევა, რომ შესაძლებელი იყოს კვლევის შედეგების თითოეული სექტორის მიხედვით განზოგადება.
- გადაიხედოს სახელმწიფო სექტორში ინფორმაციის გაცემასთან დაკავშირებული ფასიანი სერვისების მიზანშეწონილობა. გადაწყვეტილების მიღებისას მხედველობაში მიღებულ იქნას კონკრეტული მონაცემთა ბაზის გახსნით მოსალოდნელი ეკონომიკური შედეგები.
- საქართველოს მთავრობამ უზრუნველყოს პოლიტიკის დოკუმენტის დამტკიცება, სადაც განსაზღვრული იქნება საჯარო სექტორის ღია მონაცემების მართვისა და სავალდებულო გამოქვეყნების ერთიანი სტანდარტები.
- საქართველოს მთავრობამ და სსიპ ციფრული მმართველობის სააგენტომ ერთობლივად დაგეგმონ და განახორციელონ ღია მონაცემების პორტალის განახლება, და მისი პოტენციური სარგებელის შესახებ საზოგადოებრივი ცნობიერების ამაღლების კამპანია.
- საჯარო დაწესებულებებმა მაქსიმალურად უზრუნველყონ მათ ხელთ არსებული და დაგეგმილი მონაცემთა ბაზებისა და რეესტრების იმგვარი ფორმირება და მართვა, რომ შესაძლებელი იქნას მათი ღია მონაცემების პორტალზე განთავსება.
- საჯარო დაწესებულებებმა უზრუნველყონ მათ ხელთ არსებული მონაცემთა ბაზებიდან და რეესტრებიდან პერსონალური ან/და სხვა დახურული ინფორმაციის გამოცალკევება და ღია მონაცემთა ფორმატში მათი საზოგადოებისთვის ხელმისაწვდომობა, ხოლო ტექნიკურად აღნიშნულის შეუძლებლობის შემთხვევაში, კონკრეტულ საკითხებზე აწარმოონ მაქსიმალურად დეტალური სტატისტიკა.
- საჯარო მოხელეებისთვის შემუშავდეს ერთიანი სახელმძღვანელო, რომელიც მათ დაეხმარება ღია მონაცემების დამუშავება/გამოქვეყნებაში. ასევე, ერთიანი სახელმწიფო რეესტრის შესახებ საქართველოს კანონით განსაზღვრული ვალდებულებების აღსრულებაში, www.data.gov.ge-ზე ღია მონაცემთა გამოქვეყნების, განახლებისა და მართვის გაუმჯობესებაში.
- საჯარო დაწესებულებებმა შექმნან საზოგადოებრივი გამოკითხვის ელექტრონული მოდულები, რითაც ნებისმიერ დაინტერესებულ პირს საშუალება ექნება დააფიქსიროს საკუთარი მოსაზრება უწყების საქმიანობიდან და სპეციფიკიდან გამომდინარე მონაცემთა ღიაობასთან და ხელმისაწვდომობასთან დაკავშირებით.
- ყველა საჯარო დაწესებულებამ, შეძლებისდაგვარად, უზრუნველყოს ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის კვლევის შედეგად იდენტიფიცირებული მონაცემთა ბაზებისა და რეესტრების ღია მონაცემთა პორტალზე (www.data.gov.ge) განთავსება.
- კერძო სექტორის წარმომადგენლების პოზიციების გათვალისწინებით, პირველ რიგში მნიშვნელოვანია შემდეგი მონაცემთა ბაზების/პორტალების API ხელმისაწვდომობა: საჯარო რეესტრის ეროვნული სააგენტოს რეესტრები (მათ შორის, უძრავი ქონებისა და ბიზნესის რეესტრები), სახელმწიფო შესყიდვების სააგენტოს (procurement.gov.ge) და ანგარიშგების (reportal.ge) პორტალები.
- ღია მონაცემებზე დაფუძნებული და ინოვაციური სერვისების დანერგვის მიზნით, მნიშვნელოვანია კერძო სექტორის წარმომადგენლები აქტიურად გაეცნონ საერთაშორისო კარგ პრაქტიკებს და მსგავსი სერვისების საქართველოში განსავითარებლად იდენტიფიცირება გაუკეთონ საჭირო ღია სამთავრობო მონაცემებს.
- მნიშვნელოვანია, კერძო კომპანიებმა პროაქტიულად მოახდინონ მათთვის მნიშვნელოვანი სამთავრობო მონაცემების ხელმისაწვდომობის აუცილებლობის კომუნიკაცია შესაბამის საჯარო უწყებებთან, და კერძო-საჯარო დიალოგისა და პარტნიორობის ფარგლებში, ჩაერთონ მათთვის საინტერესო მონაცემების სათანადო შეგროვებისა და ღია ფორმატში ხელმისაწვდომობის უზრუნველყოფისთვის დაგეგმილ ღონისძიებებში.
ანგარიშის სრული ვერსია იხილეთ მიბმულ დოკუმენტში.
/public/upload/Analysis/OGD-Report-Final-GEO-2024.pdf
შენიშვნა: ამ ანგარიშის მომზადება შესაძლებელი გახდა ამერიკელი ხალხის მიერ USAID-ის მეშვეობით გაწეული დახმარების შედეგად. დოკუმენტში გამოქვეყნებული მოსაზრებები შეიძლება არ ემთხვეოდეს აშშ-ს საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს ან აშშ-ს მთავრობის პოზიციას.

The digital transformation and the development of new technologies have given rise to new opportunities to enhance public welfare through the utilization of data. Over the past decade, alongside the discourse on the social and public benefits stemming from data availability, the economic advantages derived from the private sector's use of available data have become a prominent topic. International experience suggests that the private sector gains significant profits not only from data generated through business and economic activities but also from open government data.
In recent years, studies assessing the possible economic benefits derived from the availability of open data were conducted actively in European Union countries. The present study is one of the first analytical works to estimate the economic aspects of open data by adapting the methodologies used in the EU countries and considering Georgia’s economic indicators. The study also highlights the sectors with high impact and high potential and identifies datasets whose availability is especially important and economically beneficial for private companies operating in Georgia.
The following activities were carried out to study the economic potential of open government data in Georgia:
- Review of international literature - The existing literature on the development and economic benefits of the open data ecosystem was studied.
- Development of the methodology - By adapting the methodologies used in EU countries, a methodology and methods were developed to determine the open data market size, including the direct and indirect market and the amount of new jobs created through the availability of open data, and to identify sectors with high impact and high potential in terms of open data use.
- Quantitative and qualitative research - A combination of qualitative and quantitative data collection methods was used to identify the needs of the private sector, including an online survey, focus group meetings, and in-depth interviews. A total of 100 companies were interviewed.
- Examples of international practice - For specific sectors, in order to raise awareness on the importance of open data, examples of international best practice were provided. Among them, applications/services created by stakeholders with the use of data portals were identified.
- Facilitating public-private dialogue (PPD) - A public-private dialogue was held on the issues of open government data needs, within the framework of which the main findings and recommendations of the study were presented.
The research identified a number of challenges in terms of open government data legislation and practice:
- The country does not have a unified vision and strategy for improving access to open government data, as well as a unified regulatory legal framework for open government data.
- Despite the presence of an official open data portal, public institutions have not been publishing or updating data on it for years due to the lack of enforcement mechanisms.
- Due to the inadequate enforcement of the Law on the Unified State Registry of Information, it is difficult to determine what datasets are kept in public institutions.
- There is a need to raise awareness among the private, public, and civil sector representatives about the economic and other public welfare benefits of open government data.
By adapting EU methodologies within the framework of the research, IDFI was able to make important calculations about open government data in Georgia. In particular, the research team determined that the approximate open data market size of Georgia is 0.9% of the GDP, which, taking into account the expected GDP of 2023, is equal to 714.2 million GEL. The direct market size of open data is 153.9 million GEL, and the indirect market size is 560.3 million GEL. In 2023, approximately 800 people were directly employed in open data in Georgia, and approximately 2,912 jobs were created indirectly by open data.
According to the basic scenario of the development of the open data market, by 2030, the size of the Georgian open data market will be approximately 1 billion GEL, and in the case of high progress - 1.4 billion GEL. According to the basic scenario, 268 people will be additionally employed in open data in Georgia by 2030, and 3,802 people will be employed in the case of high progress.
According to the methodology adapted to Georgia, financial and insurance activities, public administration, and information and communication sectors were identified as the sectors with the highest potential and impact in terms of the use of open data. Trade, transport, and industrial sectors were assessed as having medium potential and impact.
After identifying the sectors with the highest potential and impact on open data, within the framework of the study, taking into account the needs of the representatives of said sectors, datasets that are important for them were identified. The survey showed that companies most often process and are interested in data related to business, finance, and economics.
However, at least one respondent from each sector expressed interest in data related to tourism, agriculture, demographic and social issues, transport, and geospatial data/maps, identifying such data as necessary.
Among the most important open government datasets named by each sector were the registries of the National Agency of Public Registry, the website of the Public Procurement Agency, and the Reporting portal. According to the majority of the respondents, if these datasets became available through APIs (application programming interface), they would be able to easily process data and create desired applications.
- Much of the data desired by the banking sector is related to the ability to access additional personal information about their customers. Nevertheless, their list includes datasets that, in their content, represent open government data and cover issues such as education, healthcare, agriculture, environmental protection, transport, construction, and others.
- The datasets desired by the insurance sector are related to comprehensive health service and medication consumption statistics, comprehensive death statistics, real estate market prices, identification of insured and uninsured properties by cadastral codes, meteorological data, and more.
- Desired datasets for representatives of the information and communication sector are related to cadastral maps, infrastructure projects, communication data of business entities and civil servants, government procurement, tourism and transport data, and others.
- For the trade and transport sector, datasets containing detailed exports-imports data, detailed statistics on the production and consumption of individual products, information on the flow of passengers in vehicles, and more were identified.
Recommendations were prepared based on the research findings, primarily focusing on the development of a national strategy and a legal framework to regulate open government data in the country, the availability of datasets prioritized for the private sector in an open format by public institutions, conducting awareness campaigns regarding open government data, and enhancing the qualifications of civil servants.
- The Government of Georgia should accelerate the process of elaborating and adopting the legislative framework and national strategy on open data.
- The practice of observing the economic results of open data and measuring the market of open data should be initiated at the national level.
- The country should ensure participation in the Open Data Maturity Index with the involvement of the relevant responsible agency.
- The National Statistics Office of Georgia should ensure the selection of the target population for the survey "Use of information and Communication Technologies in Enterprises" in such a way that makes it possible to generalize the results of the survey according to each sector.
- Review the rationale behind paid services related to the provision of information in the public sector. When making a decision, the expected economic results of disclosing a specific dataset should be taken into account.
- The Government of Georgia should ensure the adoption of policy documents that would define unified standards for the management and mandatory publication of open data in the public sector.
- The Government of Georgia and the LEPL Digital Governance Agency should jointly plan and implement an update of the Open Data Portal and a campaign to raise public awareness of the portal’s potential benefits.
- Public institutions should ensure as much as possible the formation and management of existing and planned datasets and registries in such a way that they can be placed on the Open Data Portal.
- Public institutions should ensure the separation of personal and/or other closed information from the datasets and registries at their disposal and their availability to the public in open data format, and in case of technical impossibility of doing so, produce the most detailed statistics on specific issues.
- Develop a uniform guide for civil servants to help them process/publish open data, as well as to improve the publication, updating, and management of open data on www.data.gov.ge within the framework of fulfilling the obligations defined by the Law of Georgia on the Unified State Registry.
- Public institutions should create electronic public survey modules that will allow any interested person to express their opinion regarding the openness and availability of data based on the specifics of the activities of the agency.
- All public institutions, to the extent possible, should ensure the placement of datasets and registries identified as a result of the research by the Institute for the Development of Freedom of Information on the open data portal (www.data.gov.ge).
- Considering the positions of private sector representatives, the availability of following datasets/portals via API is the most important: the registries of the National Agency of Public Registry (including real estate and business registries), the State Procurement Agency (procurement.gov.ge), and the Reporting (reportal.ge) portals.
- To implement innovative services based on open data, it is important for private sector representatives to actively study international best practices and to identify open government data needed for the development of such services in Georgia.
- It is important for private companies to proactively communicate their needs regarding the availability of open government data with public institutions and engage in activities aimed at collecting and making data of interest to them available in open formats within the framework of public-private dialogue.
Please find the full Study below.
Disclaimer: This report is made possible by the support of the American people through the United States Agency for International Development (USAID). The contents of this report do not necessarily reflect the views of USAID or the United States Government.