აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის უმაღლეს საბჭოში ღია მმართველობის საბჭოს საკონსულტაციო ჯგუფი შეიქმნა
22 ივნისს აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის უმაღლესი საბჭოს ღია მართველობის საბჭოს მეორე სხდომა ჩატარდა. სხდომაზე განიხილეს საკონსულტაციო ჯგუფში გაწევრების მსურველ ორგანიზაციათა განცხადებები და ოფიციალურად დაამტკიცეს საკონსულტაციო ჯგუფის შემადგენლობა. სხდომას, უმაღლესი საბჭოს წევრებთან ერთად, ესწრებოდნენ სამოქალაქო სექტორის წარმომადგენლები.
საკონსულტაციო ჯგუფის შემადგენლობაში შედიან საერთაშორისო და აჭარაში მოღვაწე ადგილობრივი არასამთავრობო ორგანიზაციები, კერძოდ: გაეროს განვითარების პროგრამა (UNDP), ახალგაზრდა მეცნიერთა კავშირი „ინტელექტი“, დემოკრატიული ჩართულობის ცენტრების ქსელი, აღმოსავლეთ ევროპის ცენტრი მრავალპარტიული დემოკრატიისათვის (EECMD), სამოქალაქო საზოგადოების ინსტიტუტი, ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი (IDFI), საერთაშორისო გამჭვირვალობა - საქართველო, ა(ა)იპ  „კოალიცია დამოუკიდებელი ცხოვრებისათვის" - შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა მხარდაჭერის და საინფორმაციო უზრუნველყოფის ცენტრი აჭარა, მმართველობის მონიტორინგის ცენტრი, ცვლილებები თანაბარი უფლებებისთვის, დემოკრატიის ინსტიტუტი.
საკონსულტაციო ჯგუფი მონაწილეობას მიიღებს ღია მმართველობის საბჭოს სხდომებში, დაეხმარება საბჭოს უფლებამოსილების ეფექტიანად განხორციელებაში, წარუდგენს მას წინადადებებსა და რეკომენდაციებს სამოქმედო გეგმის შემუშავების პროცესში. ამავდროულად, ღია მმართველობის საბჭომ მის წევრებსა და საკონსულტაციო ჯგუფში შემავალ ორგანიზაციებს 20 ივლისამდე განუსაზღვრა ვადა ღია მმართველობის პარტნიორობის სამოქმედო გეგმის ვალდებულებების სამუშაო ვერსიების წარმოსადგენად.

Open Governance Council of the Supreme Council of the Autonomous Republic of Ajara Established the Consultative Group
News | Open Government | Article 22 June 2020
The second meeting of the Open Governance Council of the Ajara Autonomous Republic Supreme Council(SCA) was held on June 22. The Open Governance Council discussed the statements of the organizations wishing to join the Consultative Group, established the Consultative Group and officially approved its composition. Members of SCA together with the representatives of international and local civil society organizations, attended the meeting.
The members of the Consultative Group are international and non-governmental organizations working in Ajara, particularly: UNDP, Young Scientists Union “Intellect”, Network of Centers for Civic Engagement (NCCE), Eastern European Centre for Multiparty Democracy (EECMD), Civil Society Institute (CSI), Institute for Development of Freedom of Information (IDFI), Transparency International – Georgia,Coalition for Independent Living, Governance Monitoring Center (GMC), Changes for Equal Rights, Institute of Democracy.
The Consultative Group will participate in the meetings of the Open Governance Council, assist the Open Governance Council in effective execution of its powers, and submit the proposals and recommendations for developing the Action Plan. It should be also noted that Open Governance Council defined July 20 as deadline for the members of Council and the Consultative Group, to submit the draft commitments for the Action Plan.
Open Governance Council of the Supreme Council of the Autonomous Republic of Ajara is supported by a joint project of the European Union (EU) and the United Nations Development Programme (UNDP) "Consolidating Parliamentary Democracy in Georgia." The project is closely cooperating  with the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) to promote Open Governance Principles at the Parliament of Georgia and the Supreme Council of Ajara (SCA).