საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობა საქართველოში 2014
2013 წლის ოქტომბრიდან 2014 წლის დეკემბრის ჩათვლით პროექტის „საჯარო ინფორმაციის მონაცემთა ბაზა“ ფარგლებში, ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტმა 308 ადმინისტრაციულ ორგანოს მიმართა 5 466 საჯარო ინფორმაციის მოთხოვნით.
ინსტიტუტმა სრულყოფილი პასუხი მიიღო 3258 მოთხოვნაზე, არასრულყოფილად მოგვეწოდა ინფორმაცია 319 მოთხოვნაზე, ხოლო უარი გვეთქვა 68 სახის ინფორმაციის მოწოდებაზე. ამასთან აღსანიშნავია, რომ 1313 შემთხვევაში საჯარო დაწესებულებებმა უპასუხოდ დატოვეს ჩვენი მოთხოვნა.
აღსანიშნავია, რომ 2012 წლის პირველი ოქტომბრის საპარლამენტო არჩევნების შემდგომ, საწყის ეტაპზე, (2012 წლის ოქტომბერი - 2013 წლის სექტემბერი) სრულყოფილად გაცემული პასუხების 81%-იანი მაჩვენებელი მიმდინარე პროექტის ფარგლებში 66% - მდე შემცირდა, ხოლო უპასუხოდ დატოვებული მოთხოვნები 11%-დან 26%-მდე გაიზარდა და 2012 წლის საპარლამენტო არჩევნებამდე არსებულ ნიშნულს მიუახლოვდა.
2012 წლის 1 ოქტომბრის საპარლამენტო არჩევნების შემდეგ საჯარო ინფორმაციის გაცემის თვალსაზრისით შეინიშნებოდა გამჭვირვალობის მზარდი ტენდენცია საჯარო დაწესებულებებში. დაწესებულებების უმეტესობა ღიად გასცემდნენ იმ ინფორმაციას, რომელიც მანამდე არ იყო ხელმისაწვდომი (მაგ. ინფორმაცია პრემიების, ხელშეკრულებების, მივლინებების შესახებ). თუმცა, არსებობდა ვარაუდი, რომ აღნიშნული მეტწილად დაკავშირებული იყო საპარლმენტო არჩევნების შემდგომ ხელისუფლების ცვლილებასთან. IDFI აქტიურად მოუწოდებდა ადმინისტრაციულ ორგანოებს საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის მაღალი სტანდარტის შენარჩუნებისკენ. სამწუხაროდ უნდა აღინიშნოს, რომ 2014 წლის განმავლობაში, რიგ საჯარო დაწესებულებებში (მაგ. შინაგან საქმეთა სამინისტროს სისტემა, ფინანსთა სამინისტროს სისტემა, იუსტიციის სამინისტროს სისტემა) ეტაპობრივად იკლებდა ინფომრაციის ხელმისაწვდომობის ხარისხი. შესაბამისად, ცხადი გახდა, რომ პოლიტიკური ცვლილებების შემდგომ ნაჩვენები დადებითი ტენდენციები რიგ შემთხვევებში მხოლოდ იმით იყო განპირობებული, რომ ახალი ხელისუფლების პირობებში წინამორბედის საქმიანობასთან დაკავშირებული ინფორმაციის დამალვის სურვილი ნაკლებად არსებობდა.
საანგარიშო პერიოდში საჯარო ინფორმაციის მოთხოვნებზე საჯარო დაწესებულებებიდან მიღებული პასუხების მიხედვით ინსტიტუტის მიერ ტრადიციულად (იხილეთ წინა წლების მონაცემები) შემუშავდა ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის რეიტინგი.
ინსტიტუტის შეფასებით ხსენებულ პერიოდში ყველაზე მეტ მოთხოვნაზე სრულყოფილი პასუხი 10 დღიანი ვადის დაცვით გასცა და შესაბამისად საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობა ყველაზე მაღალი ხარისხით უზრუნველყვეს შემდეგმა საჯარო დაწესებულებებმა:
• აჭარის ა/რ-ის განათლების, კულტურისა და სპორტის სამინისტრო
პროექტის ფარგლებში საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის 100%-იანი მაჩვენებელი სულ 38–მა დაწესებულებამ აჩვენა. მათ შორის ზემოხსენებულ ადმინისტრაციულ ორგანოებთან ერთად აღსანიშნავია ასევე საჯარო სამსახურის ბიურო, სასჯელაღსრულებისა და პრობაციის სასწავლო ცენტრი, სამოქალაქო ავიაციის სააგენტო, სახალხო დამცველის აპარატი, აკრედიტაციის ერთიანი ეროვნული ორგანო-აკრედიტაციის ცენტრი, სახელმწიფო ჰიდროგრაფიული სამსახური და სტანდარტებისა და მეტროლოგიის სააგენტო. ამ დაწესებულებებმა2012-2013 წლების მსგავსად კვლავ ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის 100%-იანი მაჩვენებელი დააფიქსირეს.
საანგარიშო პერიოდის განმავლობაში ცენტრალურ საჯარო დაწესებულებებს შორის საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის ყველაზე მნიშვნელოვანი გაუმჯობესება საქართველოს მთავრობის ადმინისტრაციაში შეინიშნებოდა. 2012-2013 წლების მაჩვენებელთან (75%) შედარებით მიმდინარე პროექტში საქართველოს მთავრობის ადმინისტრაციის საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობა 23%-ით გაუმჯობესდა და 98% შეადგინა.
ამავე დროს, მოცემული პერიოდის განმავლობაში, ყველაზე დახურულ დაწესებულებას სასჯელაღსრულების დეპარტამენტი წარმოადგენდა. აღნიშნულმა უწყებამ, პროექტის განხორციელების პერიოდში, ინსტიტუტის მიერ გაგზავნილი 28 მოთხოვნიდან ყველა უპასუხოდ დატოვა, რის გამოც IDFI-იმ ადმინისტრაციული საჩივრით მიმართა სასჯელაღსრულებისა და პრობაციის მინისტრს, ბატონ სოზარ სუბარს. მინისტრმა დააკმაყოფილა ინსტიტუტის საჩივარი, თუმცა მიუხედავად ამისა სასჯელაღსრულების დეპარტამენტმა უარი განაცხადა ზემდგომი ორგანოს (სამინისტროს) მიერ მოთხოვნილი ინფორმაციის განსაჯაროებაზე. სწორედ აღნიშნული გარემოება დაედო საფუძვლად სასჯელაღსრულების დეპარტამენტის ყველაზე დახურულ საჯარო დაწესებულებად დასახელებას.
საჯარო დაწესებულებებს შორის ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის ყველაზე დაბალი მაჩვენებელი დაფიქსირდა ასევე შემდეგი უწყებების შემთხვევაში:
• საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინიტრო (ცენტრალურ დაწესებულებებს შორის)
2014 წლის განმავლობაში IDFI-ის მიერ გასაჩივრებულ იქნა ადმინისტრაციულ ორგანოთა 25 გადაწყვეტილება, საიდანაც 19 შემთხვევაში ნაწილობრივ ან სრულად დაკმაყოფილდა ინსტიტუტის საჩივარი. ერთ საქმესთან დაკავშირებით, რომლითაც საქართველოს მთავარი პროკურატურის უმოქმედობაა გასაჩივრებული ჯერ კიდევ მიმდინარეობს წარმოება ადმინისტრაციულ ორგანოში, ოთხ შემთხვევაში სახელმწიფო დაწესებულებათა გადაწყვეტილება გასაჩივრებული იქნა სასამართლოში, ხოლო ერთ დავაზე IDFI-მ საკუთარი უფლების დასაცავად მიმართა საქართველოს სახალხო დამცველს. ამასთან აღსანიშნავია, რომ სასამართლომ სრულად დაკმაყოფილდა IDFI-ის სარჩელი საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს წინააღმდეგ, აგრეთვე სრულად დააკმაყოფილა სასარჩელო მოთხოვნა, თბილისის საქალაქო სასამართლოს წინააღმდეგ. საქართველოს ფინანსთა სამინისტროს წინააღმდეგ მიმდინარე დავაში კი სასარჩელო მოთხოვნა 7–დამ 6 პუნქტში დაკმაყოფილდა, როგორც პირველი ინსტანციის აგრეთვე სააპელაციო სასამართლოს მიერ. ინსტიტუტმა საქართველოს სახალხო დამცველს მიმართა ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროს მიერ საკუთარი უფლებამოსილების დარღვევის ფაქტზე. სახალხო დამცველმა სრულად გაიზიარა ინსტიტუტის პოზიცია და სამინისტროს მიმართა რეკომენდაციით ინფორმაციის მოთხოვნილი სახით გაცემასთან დაკავშირებით.
IDFI–ს სასამართლო პრაქტიკიდან გამომდინარე, შეიძლება ხაზგასმით აღინიშნოს, რომ ერთ–ერთი ყველაზე მნიშვნელოვანი დადებით ცვლილება, სწორედ ხელისუფლების ამ შტოში შეიმჩნევა. 2014 წელს, მოსამართლეთა მიერ დაკმაყოფილდა IDFI-ის ისეთი საჩივრები, რომლებზეც გასულ წლებში სასამართლო იღებდა აბსოლუტურად საპირისპირო გადაწყვეტილებებს. ეს ფაქტი, ერთმნიშვნელოვნად დადებით ტენდენციად უნდა შეფასდეს და წარმოადგენს დასტურს იმისა, რომ სასამართლო სისტემაში წლების განმავლობაში დამკვიდრებული პრაქტიკა, როდესაც დავებზე გადაწყვეტილებები უმეტეს შემთხვევებში ადმინისტრაციული ორგანოების სასარგებლოდ გამოდიოდა, იცვლება ობიექტურობისა და გამჭვირვალობის სასარგებლოდ.
სამწუხაროდ, IDFI–ს პრაქტიკამ აჩვენა, რომ საქართველოს კანონმდებლობაში არ არის ქმედითი ბერკეტები იმისთვის, რომ უზრუნველყოფილი იქნეს საჯარო ინფორმაციის მიღებით დაინტრესებულ პირთა უფლებების ეფექტური დაცვა. 2014 წელს, საქართველოს მთავრობამ, ღია მმართველობის პარტნიორობის (OGP) სამოქმედო გეგმის ფარგლებში, აიღო ვალდებულება ინფორმაციის თავისუფლების მარეგულირებელი ახალი კანონის შემუშავებაზე. 2014 წლის განმავლობაში „ფონდი ღია საზოგადოება – საქართველოს“ მხარდაჭერით, საქართველოს იუსტიციის სამინისტროსთან ერთად, აქტიურად მიმდინარეობდა მუშაობა „ინფორმაციის თავისუფლების შესახებ“ საქართველოს კანონის პროექტის შემუშავებაზე. აღნიშნული დოკუმენტი მომზადებულ იქნა სამუშაო ჯგუფის მიერ, IDFI–ს ექსპერტთა ჩართულობით და აქტიური მონაწილეობით.
იმედს გამოვთქვამთ, რომ უახლოეს მომავალში შესაძლებელი გახდება „ინფორმაციის თავისუფლების შესახებ“ საქართველოს კანონის მიღება და ამ პროცესში ხელისუფლების მიერ სრულად იქნება გათვალისწინებული საჯარო ინფორმაციის საკითხებზე მომუშავე ორგანიზაციათა მრავალწლიანი გამოცდილების შედეგად ჩამოყალიბებული მოსაზრებები და შეხედულებები, მათ შორის ამ კვლევაში წარმოდგენილი რეკომენდაციები.

During the period of October 2013 – December 2014 within the auspices of the project Public Information Database IDFI has referred to 308 public institutions with 5 466 requests.
Institute received complete responses on 3258 standard requests, there were 319 incomplete replies, 68 instances of refusals, while 1313 requests were left unanswered.
It should be highlighted that the 81% rate of complete replies observed immediately after the elections (October 2012 – September 2013) has been decreased to 66% during the current project, while the share of unanswered requests has increased from 11% to 26% and has approached the rate before parliamentary elections.
After the parliamentary elections of October 1st, 2012 important positive tendency of transparency in terms of releasing public information was observed in state institutions. Most of the public entities disclosed information which was not accessible before (e.g. information on salary supplements and bonuses, service agreements, data on the costs of business trips abroad). Despite this, there was doubt that the mentioned was most likely linked with the change of government following the parliamentary elections. IDFI was actively calling upon public entities to maintain high level of access to public information. Unfortunately, it should be highlighted that during the year of 2014, the level of access to information was gradually decreasing in a number of state entities (e.g the System of the Ministry of Internal Affairs, the system of the Ministry of Finance as well as the one if the Ministry of Justice) Hence it was obvious that the positive tendency observed immediately after the political changes in the country could, in a number of cases, only be explained by the fact that the newly adopted government was less reluctant to hide the information which was linked with the activities of the previous governing political group.
Based on the answered received from the public institutions during the period of project implementation, IDFI team has traditionally (See the ratings of previous years) elaborated the access to information rating.
• Ministry of Internally Displaced Persons from the Occupied Territories, Accommodation and Refugees of Georgia;
• Ministry of Environment and Natural Resources Protection of Georgia
• Ministry of Education, Culture and Sport of Adjara A/R
In all 38 public institutions were granted 100% access to information rating. Inter alia the following institutions in addition to the ones listed above should be emphasized: Civil Service Bureau, Penitentiary and Probation Training Center, Georgian Civil Aviation Agency, Office of Ombudsman, The Unified National Body of Accreditation - Accreditation Center, Hydrographic Service and Agency of Standards and Metrology. These entities have maintained 100% Access to Public Information Rating of 2012-2013.
It is crucial to highlight that in 2014 the most evident improvement towards higher level of access to information was observed in the Administration of the Government of Georgia. In contrast with the access to information rating observed during the period of 2012-2013 (75%) during the current period the entity improved the rating by 23% and reached the level of 98%.
As the study conducted by IDFI has revealed, the most closed public institution during the current period was the Penitentiary Department. This public institution has not responded to any of 28 requests sent by the Institute, hence IDFI has referred to the Minister of Correction, Mr.Sozar Subari with an administrative appeal. The Minister granted the request of IDFI, nevertheless the Penitentiary Department still refused to disclose information. The mentioned served as the bases for naming the Penitentiary Department as the most closed public institution during the current project period.
Low level of access to public institution was also observed in the following administrative bodies:
• Ministry of Internal Affairs (among central public institutions)
• Security Police
• Tsalka Municipal Council
In 2014 IDFI appealed against 25 decisions of public entities. In 19 cases the appeal was partially or fully granted. The decision on one administrative appeal against the Office of the Prosecutor is still pending in a public entity. In four cases the decision of public bodies was appealed in the courts, whereas in one case IDFI referred to the Office of Ombudsman. It should also be emphasized that the court fully granted appeal of IDFI against the Ministry of Internal Affaris. Appeal was also granted in the case of IDFI v. Tbilisi City Court. In the dispute between IDFI and the Ministry of Finance 6 requests out of 7 were granted, by first as well as second instance courts. IDFI referred to the Office of Ombudsmen in the case against the Ministry of Economy. The Ombudsmen fully internalized the position of IDFI, holding that the Ministry did violate its obligation. Thus, the Ombudsman addressed the entity with recommendation to provide the Institute with requested public information.
Based on the case law of IDFI during the past year it can be concluded that one of the most positive changes is observed in the Judiciary. In 2014 judges accepted the appeals of IDFI in the cases, on which the courts were previously prone to take opposite decisions. The tendency should unambiguously be assessed positively as it highlights that the faulty practice of taking decisions in favor of administrative entities is changing towards the goals of higher level of transparency and objectivity.
Unfortunately IDFI case law emphasized one more time that Georgian legislation lacks operational leverages that would ensure that right to access public information is well observed and protected by public entities. In 2014 the Government of Georgia within the auspices of Open Government Partnership Initiative (OGP) undertook the obligation to review FOI legislation and adopt new law on Freedom to Information. During the year of 2014, with the support of Open Society – Georgia Foundation, and with the involvement of the Ministry of Justice important progress has been achieved in this regards. The draft law on Freedom to Information was prepared by the working group, composed inter alia by the experts of IDFI and other NGOs working on the issues of transparency and accountability.
We hope that in the nearest future the law on Freedom to Information will be adopted, and in this process the government will fully internalize the approaches developed by these organizations including the recommendations presented in this report.