ღია მიმართვა: რატომ არის მნიშვნელოვანი ძლიერი, ანგარიშვალდებული ინსტიტუტები
ჩვენ, მოცემული დოკუმენტის ხელმომწერებს, მტკიცედ გვწამს, რომ ანგარიშვალდებული და ინკლუზიური ინსტიტუტები უმნიშვნელოვანესია სიღარიბის დაძლევისა და ჩვენი პლანეტის დაცვისთვის.
ჩვენ დარწმუნებულნი ვართ, რომ კონკრეტული მიზანი, რომელიც ეპასუხება ამ გადაუდებელ საჭიროებას, უამრავი მიზეზის გამო პოსტ-2015 განვითარების გეგმის არსებით კომპონენტს წარმოადგენს.
მსოფლიოს მილიონობით ადამიანი, უფრო კონკრეტულად, ახალგაზრდები, მოითხოვენ უფრო ღია და ანგარიშვალდებულ მმართველობას. საზოგადოებრივი აზრის გამოკითხვამ აჩვენა, რომ 7 მილიონ ადამიანზე მეტისთვის „გულწრფელი და პასუხისმგებლიანი მთავრობა“ ერთ-ერთი მთავარი პუნქტია განვითარებისთვის აუცილებელ პირველ 4 მთავარ პრიორიტეტს შორის.
პოსტ-2015 განვითარების გეგმამ უნდა უპასუხოს ამ უმნიშვნელოვანეს საჭიროებას და მისცეს საშუალება ყველას, განსაკუთრებით მარგინალიზებულებსა და ეკონომიკურ სიდუხჭირეში მცხოვრებთ, მონაწილეობა მიიღონ გადაწყვეტილების მიღების ყველა ეტაპზე.
სიღარიბის აღმოსაფხვრელად და მდგრადი განვითარების უზრუნველსაყოფად მთავრობებმა, კერძო კომპანიებმა და სამოქალაქო საზოგადოებამ უნდა ითანამშრომლოს ერთმანეთთან, რათა გაიზარდოს გამჭვირვალობა, ჩართულობა და ანგარიშვალდებულების ხარისხი.
ჩვენ მხარი უნდა დავუჭიროთ და ხელი შევუწყოთ ღია საზოგადოებებს, თავისუფალ მედიას,გამოხატვისა და შეკრების თავისუფლებას, სამართლებრივ გაძლიერებასა და კანონის უზენაესობას.
კორუფცია არსებობს მსოფლიოს ყველა კუთხეში და ნებისმიერი შემოსავლის მქონე ქვეყანაში. განვითარებულ ქვეყნებს ეკისრებათ განსაკუთრებული პასუხისმგებლობა, რათა მათ ტერიტორიაზე კორუფციამ არ ჰპოვოს საიმედო თავშესაფარი.
გამომდინარე იქიდან, რომ მექრთამეობასა და განვითარების რამდენიმე უმთავრეს ინდიკატორს შორის ძლიერი ურთიერთკავშირი არსებობს, კარგი მმართველობა და კორუფციასთან ბრძოლა უნდა წარმოადგენდეს მთავარ პრიორიტეტებს 2015 წლის სექტემბერში სამომავლო განვითარების მთავარი მიზნების დასახვისას.
2013 წელს გაეროს უმაღლესი კოლეგიის რეკომენდაციით პოსტ-2015 განვითარების გეგმის ერთ-ერთი უმთავრესი მიზანი კარგი მმართველობის დამკვიდრება უნდა ყოფილიყო. 2014 წელს მდგრადი განვითარების მიზნებზე მომუშავე ღია ჯგუფის მოწოდებით აუცილებელი იყო ეფექტური, ანგარიშვალდებული და ინკლუზიური დაწესებულებების არსებობა.
ჩვენ მოვუწოდებთ გაეროს გენერალური ასამბლეისმდივნსა და სხვა წევრებს განსაკუთრებული ყურადღება დაუთმონ ამ მოწოდებას.
2030 წელს ჩვენ გვსურს ვიხილოთ სამყარო, სადაც გამჭვირვალე, ანგარიშვალდებული, ეფექტური და ინკლუზიური ინსტიტუტები მონაწილეობას მიიღებენ სიღატაკის აღმოფხვრაში და დაიცავენ ჩვენს პლანეტას მომავალი თაობებისთვის.
ახლა, ისე როგორც არასდროს, ჩვენ უნდა ვიმოქმედოთ, რათა განვამტკიცოთ კარგი მმართველობა მდგრადი განვითარების გეგმებს შორის.

We, the under-signed, believe transparent, accountable and inclusive institutions are vital if we are to end poverty and protect the planet.
We are convinced that a specific goal addressing this urgent call is an essential component of the Post-2015 Development Framework. The reasons are overwhelming.
Millions of citizens around the world, particularly youth, are demanding more open and accountable governance. In a public opinion poll, over seven million people identified “honest and responsive government” as one of their top four development priorities.
The Post-2015 Development Framework must respond to this overwhelming call by enabling people, especially those experiencing poverty and marginalisation, to participate in governance at all levels.
In order to eradicate poverty and ensure sustainable development, governments, companies and civil society must collaborate to strengthen transparency, participation and accountability. We should promote open societies, a free media and freedom of expression, association and peaceful assembly, legal empowerment and the rule of law.
We should also join forces to implement anti-corruption measures that enable effective and inclusive economic, social and political institutions at all levels of society.
Corruption thrives in every corner of the world and in countries of every income level. Developed countries have a particular responsibility to ensure there is no safe-haven for corruption.
Given the strong correlation between the rate of bribery and several key development indicators, governance and anti-corruption must be top priorities when new development goals and targets are set in September 2015.
This has already been recognised. In 2013, the United Nations High-Level Panel on thePost-2015 Development Agenda recommended a dedicated goal on good governance. In 2014, the Open Working Group on Sustainable Development Goals called for a goal on effective, accountable and inclusive institutions.
We encourage the Secretary-General and members of the UN General Assembly to heed these calls.
In 2030, we want a world where transparent, accountable, effective and inclusive institutions help eradicate poverty and protect our planet for future generations. Now more than ever we must act to enshrine good governance within the sustainable development goals.