ღია მმართველობა საქართველო – საჯარო კონსულტაციები 2014
2014 წლის 15 მარტიდან საქართველოს მთავრობა ქვეყნის მასშტაბით საჯარო კონსულტაციებს მართავს. შეხვედრები  მიზანად ისახავს,  საზოგადოებას მიაწოდოს ინფორმაცია მომდევნო ორი წლის მანძილზე მთავრობის მიერ დაგეგმილი იმ ღონისძიებების შესახებ, რაც ღია და მონაწილეობითი მმართველობის უზრუნველყოფას ემსახურება.
შეხვედრების მიზანია საზოგადოების ჩართულობის გაზრდა, მათი მოსაზრებების, იდეების შეკრება, რათა მთავრობის სამოქმედო გეგმა და გაწერილი ღონისძიებები პასუხობდეს მოქალაქეთა საჭიროებებს.
შეხვედრები ორგანიზებულია საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს მიერ. რეკომენდაციები საჯარო კონსულტაციების მოწყობის თაობაზე ღია მმართვველობის ფორუმის წევრი არასამთავრობო ორგანიზაციების  მიერ მომზადდა და მიეწოდა მთავრობას.  არასამთავრობოების წარმომადგენლები აქტიურად მონაწილეობენ საჯარო კონსულტაციებში და  იუსტიციის სამინისტროს წარმომადგენლებთან ერთად მართავენ შეხვედრებს საქართველოს სხვადასხვა რეგიონში.
შეხვედრები ადმინისტრაციულ ცენტრებში იმართება ადგილობრივი მედიის, არასამთავრობოების, თვიმმართველობისა და პოლიტიკური პარტიების წარმომადგენლებთან. პროცესში ჩართული არიან უმაღლესი სასწავლებლები, სკოლები, პროფკავშირები, ბიბლიოთეკარები, უმცირესობები  და ადგილობრივი  ბიზნესის წარმომადგენლები.
შეხვედრის ორგანიზატორები ინიშნავენ ყველა იდეას, მოსაზრებასა და საზოგადოების მოთხოვნას. მთავრობა ორწლიან სამოქმედო გეგმას სწორედ სამოქალაქო და ფართო საზოგადოების მოსაზრებების და საჭიროებების  გათვალისწინებით შეიმუშავებს.
მოქალაქეებს მთავრობისთვის საკუთარი ხედვების და იდეების მიწოდება შეუძლიათ ასევე იუსტიციის სამინისტროს ვებ-გვერდის მეშვეობით. სამინისტროს გვერდზე განთავსებულია ღია მმართველობა საქართველოს ბანერი, რომელსაც  გადავყავართ სპეციალურ  გვერდზე, სადაც ხელმისაწვდომია ინფორმაცია ღია მმართველობის პარტნიორობის (OGP) პრინციპებისა და პრიორიტეტების შესახებ. ასევე წარმოდგენილია პირველი სამოქმედო გეგმა და მისი შესრულების ანგარიში. მიწერის ფორმის ან ელ-ფოსტის გამოყენებით მოქალაქეებს შეუძლიათ გაგზავნონ საკუთარი მოსაზრებები, თუ რა ღონისძიებები უნდა გატარდეს, რომ მთავრობა გახდეს კიდევ უფრო ღია, გამჭვირვალე და ანგარიშვალდებული.
საჯარო კონსულტაციები 15 მარტს კახეთის რეგიონით დაიწყო და 15 აპრილამდე გაგრძელდება. შეხვედრები გაიმართება თბილისში, ქართლის, იმერეთის, სამეგრელოს, გურიის, აჭარის, მცხეთა-მთიანეთისა და სამცხე-ჯავახეთის სხვადასხვა ქალაქებში.
ღიამმართველობასაქართველოს 2014 წლისსაჯაროკონსულტაციებისგანრიგი
კახეთი
თელავი
• გოგებაშვილის სახელობის თელავის სახელმწიფო უნივერსიტეტი (ქართული უნივერსიტეტის ქუჩა N1), 15 მარტი 11:00-13:00

Starting from March 15, 2014 Georgian Government will be conducting the public consultations throughout the country. These meetings aim at informing the society about the planned events that will take place over the next two years and that will contribute to providing the open and participatory governance.
These meetings aim at increasing public involvement, collecting their ideas and opinions in order to ensure that the plan and the events meet the citizens’ needs.
The meetings are organized by the Ministry of Justice of Georgia. The recommendations about conducting the public consultations was drafted and presented to the government by the non-governmental organizations which participate in OGP forum. The NGOs are now actively involved in public consultations and conduct meeting in the regions together with the representatives of the Ministry of Justice.
The meetings are usually held in the administrative centers with the representatives of local media, NGOs, self-government and political parties. This process also involves universities, schools, trade unions, librarians, minorities and the representatives of the local business.
The organizers of the meeting take notes about all the ideas, views and recommendations from the society. Government will take these recommendations and views into consideration while elaborating the two year action plan.
Citizens are given opportunity to express their ideas and opinions thought the web-site of the Ministry of Justice where users can find the OGP banner which will redirect the user to the special page which provides information about the principles and priorities of OGP as well as the first action plan and the implementation report. Via special contact form and e-mail citizens can send their ideas about what activities should be carried out to ensure open, transparent and accountable government.
Consultations commenced on March 15 in Kakheti region and will continue until April 15. Meetings will be conducted in Tbilisi and various cities and towns of Kartli, Imereti, Samegrelo, Guria, Adjara, Mtskheta-Mtianeti and Samtskhe-Javakheti.