ღია მმართველობის პარტნიორობის ფორუმის გაფართოებული შეხვედრა
6 ივნისს სასტუმრო “ვერე პალასში” ანტი-კორუფციული საბჭოს ფარგლებში ღია მმართველობა საქართველოს ფორუმის გაფართოებული შეხვედრა გაიმართა, სადაც მონაწილეობას იღებენ საქართველოს მთავრობის, პარლამენტის და არასამთავრობო სექტორის წარმომადგენლები. შეხვედრა მიზანად ისახავდა საქართველოს 2014-15 წლების სამოქმედო გეგმის ფარგლებში გაწერილი ვალდებულებების განხილვას ღია მმართველობის პარტნიორობის მმართველი კომიტეტის მიერ მოწოდებული კომენტარებისა და არასამთავრობო ორგანიზაციების მიერ შემუშავებული რეკომენდაციების მიხედვით.
შეხვედრა სამ ნაწილად გაიმართა. პირველი ნაწილი გახსნა იუსტიციის მინისტრის პირველმა მოადგილემ, ალექსანდრე ბრამიძემ, რომელმაც ისაუბრა დუბლინის რეგიონულ შეხვედრაზე და აღნიშნა, რომ საქართველოს აქვს სერიოზული შანსები გახდეს მმართველი კომიტეტის წევრი. მან ასევე ხაზი გაუსვა საქართველოს წარმატებულ წარდგენას დუბლინის შეხვერდაზე, სადაც განსაკუთრებული გამოხმაურება მოჰყვა იუსტიციის მინისტრის, თეა წულუკიანის გამოსვლას. ასევე, საქართველო ერთ-ერთი იყო იმ რამდენიმე ქვეყანას შორის, რომელიც პარლამენტის წევრითაც იყო წარმოდგენილი (რეგიონულ შეხვერდას პარლამენტის სახელით თინა ხიდაშელი ესწრებოდა).
საქართველოს პარლამენტის წევრმა, თინა ხიდაშელმა გამოთქვა მზაობა საკანონმდებლო კუთხით დახმარება გაუწიოს ფორუმს. მან ხაზი გაუსვა გამჭვირვალობის განსაკუთრებულ მნიშვნელობას და ხაზგასმით აღინიშნა, რომ საბიუჯეტო პროცესი უნდა მიმდინარეობდეს პროაქტიულ რეჟიმში; ასევე, უნდა განახლდეს პარლამენტის ვებ-გვერდი, რათა გახდეს უფრო ადვილად გამოსაყენებელი ე.წ. User Friendly საიტი, საიდანაც ნებისმიერი ინფორმაციის მოპოვება მარტივად და სწრაფად იქნება შესაძლებელი.
ფორუმის შემდეგმა მომხსენებლმა, დეივიდ სტოუნჰილმა – USAID დემოკრატიისა და მმართველობის ოფისის დირექტორის მოადგილემ ხაზი გაუსვა საქართველოს მიღწევებს ღია მმართველობის კუთხით, ისაუბრა საქართველოს მთავრობის მიერ მიღებულ ინფორმაციის თავისუფლების ბრძანებაზე და მიესალმა საქართევლოს პარლამენტის ჩართულობას ამ პროცესში. მან, ასევე, აღნიშნა, რომ OGP არ არის მხოლოდ განვითარებადი ქვეყნების ბრძოლა მეტი გამჭვირვალობისა და ანგარიშვალებულებისთვის. მათთან ერთად, ამერიკის შეერთებული შტატებიც აქტიურად არის ჩართული ამ პროცესებში.
ანტი-კორუფციული საბჭოს მდივანმა, რუსუდან მიხელიძემ მოკლედ შეაჯამა ფორუმის მუშაობა. სამოქმედო გეგმის შემუშავების პროცესში მოქალაქეების ჩართულობის უზრუნველსაყოფად ფორუმმა გამართა 19 შეხვედრა, რომელსაც 700-მდე ადამიანი დაესწრო. ამ ხნის მანძილზე შემუშავდა სამოქმედო გეგმა, რომელიც 4 ძირითად გამოწვევას პასუხობს: საჯარო მომსახურების გაუმჯობესება, საზოგადოებრივი ჩართულობის გაზრდა, საჯარო რესურსების უკეთესი მართვა და უსაფრთხო გარემოს შექმნა. რუსუდან მიხელიძემ გამოყო ოთხი ყველაზე ამბიციური ვალდებულება, რისი განხორციელებაც 2014-15 წლების სამოქმედო გეგმაშია გაწერილი: ელ-პეტიციების პორტალი, ღია მონაცემების პორტალი, ინფორმაციის თავისუფლების აქტი და ელ-არქივი. ამასთანავე, რუსუდან მიხელიძემ დამსწრეებს გააცნო მმართველი კომიტეტის კომენტარები საქართველოს მიერ გაგზავნილ სამოქმედო გეგმაზე.
ფორუმის წევრებს არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლებმა საკუთარი რეკომენდაციები გააცნეს. სიტყვით წარსდგნენ ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის დირექტორი – გიორგი კლდიაშვილი, საერთაშორისო გამჭვირვალობა – საქართველოს წარმომადგენელი ლაშა გოგიძე და ფონდი „პარტნიორობა საგზაო უსაფრთოხებისთვის“ წარმომადგენელი ქეთი მურუსიძე. გიორგი კლდიაშვილმა ისაუბრა ელ-პეტიციების პორტალის, ichange.ge-ს შესახებ, ასევე მიყურადების პრაქტიკის აღმოსაფხვრელად გამჭვირვალობის მნიშვნელობაზე და შეეხო ელ-შესყიდვების, ქონებრივი დეკლარაციებისა და ელ-არქივების საკითხს.
არასამთავრობოთა რეკომენდაციების მოსმენის შემდეგ შეხვედრა დისკუსიის ფორმატში გაგრძელდა, სადაც აღებულ ვალდებულებებზე პასუხისმგებელმა უწყებებმა ორგანიზაციების შენიშვნებს უპასუხეს.
ფორუმის მეორე სესია დაიწყო თამარ რაზმაძის, სახელმწიფო კანცელარიის წარმომადგენლის სიტყვით ელ-პეტიციების პორტალის, ichange.ge-ს შესახებ. მან აღნიშნა, რომ არასამთავრობოების რეკომენდაცია ონლაინ კონსულტაციების პლატფორმის შექმნის შესახებ, საინტერესო და მისაღები იდეაა, თუმცა მისი ვალდებულებაში ჩადება არ არის მიზანშეწონილი, რადგან უწყება ვერ მოახერხებს ამ ინიციატივის იმპლემენტაციას. ამავე სესიაზე შენიშვნებს უპასუხეს შსს-სა და შსს-ს არქივის წარმომადგენლებმა. შალვა ხაბულიანმა ისაუბრა დანაშაულის სტატისტიკის გამოქვეყნების შესახებ, არქივის წარმომადგენელი კი შეეხო არქივის ფასების საკითხს.
სესიის მესამე ნაწილი დაეთმო საერთაშორისო გამჭვირვალობა – საქართველოს წარმომადგენის, ეტიენ ბაკეს მოხსენებას ღია მონაცემების შესახებ, სადაც მან დამსწრეებს გააცნო რეკომენდაციები ღია მონაცემთა პორტალის შესახებ. მის გამოსვლას მოყვა ქეთევან ცანავას, ღია მმართველობა საქართველოს ეროვნული კოორდინატორის პრეზენტაცია 2014 წლის ღია მმართველობის ჯილდოს შესახებ, რუსუდან მიხელიძემ კი ისაუბრა OGP-ს სამეთვალყურეო კომიტეტის არჩევნების შესახებ, სადაც, როგორც უკვე აღინიშნა, საქართველოს საკმაოდ სერიოზული შანსები აქვს.
ღია მმართველობის ფორუმის გაფართოებული შეხვედრა დასრულდა დისკუსიით OGP-ს შესახებ ცნობიერების ამაღლების ღონისძიებების შესახებ.

On June 6, hotel “Vere Palace” hosted the OGP forum meeting, held within the frames of the Anti-Corruption Council. The meeting was attended by the representatives of government, parliament and NGO sector. Meeting aimed at discussing the commitments taken under the 2014-15 action plan according to the recommendations, elaborated by the NGOs and comments, provided by the steering committee of OGP.
Meeting was held in three parts. First part commanced with the opening speech of the First Deputy Minister of Justice Aleksandre Baramidze, who talked about Dublin meeting and emphasized the great chances of Georgia in becoming the member of steering committee. Mr. Baramidze talked about the successful presentation of Georgia on Dublin summit, where the speech of the Minister of Justice, Thea Tsulukiani deserved special attention. Other than that, Georgia was among those small number of countries, which were represented by the members of Parliament – regional meeting was attended by Tina Khidasheli.
MP Tina Khidasheli expressed readiness in cooperating with forum in legislative issues. She underlined the crucial importance of transparency and stated that the budgetary processes must be proactive; also, she noted that the web-page of the Parliament of Georgia needs to be renovated in order to make it user friendly with fast and easy navigation.
The next speaker of the forum – David Stonehill – Deputy Director of the USAID Democracy and Governance Office, underlined the Georgian achievements in regards of the OGP issues, talked about the Freedom of Information Decree and welcomed the engagement of Parliament in these processes. He also noted that OGP is not the struggle for more transparency and accountability for developing countries. Even the USA is actively involved in these processes.
Secretary of the Anti-Corruption Council, Rusudan Mikhelidze summarized the work of the forum. During the process of elaborating the action plan, forum has conducted 19 meetings with more than 700 persons. During this period of time, action plan was elaborated to respond the following challenges: public service, increase of public participation, improved management of public resources and creating safe environment. Ms. Mikhelidze emphasized four the most ambitious commitments taken within the frames of the 2014-15 action plan: E-petitions portal, Opendata portal, Freedom of Information Act and E-archive. In addition, Rusudan Mikhelidze also made the attendants familiar with the comments of the steering committee.
The representatives of the NGOs presented the recommendations. Director of the Institute for Development of Freedom of Information – Giorgi Kldiashvili, representatives of TI Georgia – Lasha Gogidze and Partnership for Road Safety -Keti Murusidze gave speeches. Giorgi Kldiashvili talked about the e-petition portal – ichange.ge. He strongly emphasized the importance of eliminating the practice of eavesdropping and talked about the e-procurement, declarations and e-archives. The presentations of the NGOs was followed by the discussion among the responsible institutions who responded to the comments and remarks of the NGOs.
The second session of the forum started with the sppech of Tamar Razmadze, representative of the State Chancellery about the e-petition portal ichange.ge. She noted that the remarks of the NGOs about online consultation platform is interesting idea, however, it is not recommended to put it under the commitments, since the institution may fail to implement this initiative. On the same session, representatives of the Ministry of Internal Affairs of Georgia and the Archive of the Ministry of Internal Affairs responded to comments. Shalva Khabuliani talked about publishing the crime statistics, while the representative of the archive concerned the issue of archive service prices.
The third part was dedicated to the presentation of the representative of TI Georgia – Etienne Baqué, who made the participants familiar with the recommendations about the open data portal, which was followed by the presentation of the National Coordinator of OGP – Ketevan Tsanava, who talked about the 2014 OGP award. Rusudan Mikhelidze made the attendants familiar wi the the OGP Steering Committee elections and noted that Georgia has significant chances to become member of the committee.
The OGP forum was finished with the discussion about the further activities for awareness raising about OGP issues.