ონლაინ კონფერენცია - უახლესი მიღწევები დეზინფორმაციის კვლევაში ცენტრალურ და აღმოსავლეთ ევროპაში და შემდგომი მიმართულებები საქართველოსთვის
სიახლეები | მეხსიერების და დეზინფორმაციის კვლევები | სტატია 2 ივნისი 2021
დეზინფორმაციის კვლევების მიმართულებით კვლევის არეალისა და თანამშრომლობის გაღრმავების, ასევე საკვლევი თემების გაფართოების მიზნით, ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის (IDFI) დეზინფორმაციისა და მეხსიერების კვლევების მიმართულების ორგანიზებით, 2021 წლის 1 ივნისს გაიმართა დისკუსია. კონფერენციაში მონაწილეობას იღებდნენ წამყვანი სამეცნიერო ცენტრები და მედიაორგანიზაციები როგორც საქართველოდან, ისე ცენტრალური ევროპის ქვეყნებიდან, რომელთაც დიდი ტრადიცია და მრავალფეროვანი სპეციალიზაცია აქვთ დეზინფორმაციის კვლევასა და გაშუქებაში, ისევე როგორც მის წინააღმდეგ ბრძოლაში. კონფერენციაზე განხილული იყო მთავარი მიღწევები დეზინფორმაციის კვლევებში სხვადასხვა ორგანიზაციის კონტექსტში, ისევე როგორც საუკეთესო პრაქტიკები დეზინფორმაციის სოციალ-პოლიტიკური ეფექტების გასანეიტრალებლად.
კონფერენცია გახსნეს მეხსიერების და დეზინფორმაციის კვლევების მიმართულების ხელმძღვანელმა - ანტონ ვაჭარაძემ და იმავე მიმართულების ასოცირებულმა მკვლევარმა - ნინო გოზალიშვილმა . მათ ხაზი გაუსვეს იმ მიმდინარე და კომპლექსურ გამოწვევებს, რომლებსაც დეზინფორმაცია იწვევს ისეთ დემოკრატიული და დემოკრატიზაციის პროცესში მყოფი საზოგადოებებისთვის, როგორიცაა საქართველო.
კონფერენციის პირველი პანელი გახსნა მეგი ქარცივაძემ , არქივების, საბჭოთა კავშირისა და მეხსიერების კვლევის მიმართულების ანალიტიკოსმა, რომელმაც წარმოადგინა IDFI-ის დეზინფორმაციის კვლევისა და მისი განეიტრალების მიმართულებით ორგანიზაციის მთავარი მიღწევები და მიმდინარე პროექტები. პრეზენტაციაში ხაზგასმული იყო დეზინფორმაციის მრავალგანზომილებიანი გავლენა ისტორიის, საზოგადოებისა და პოლიტიკის სხვადასხვა დარგზე, რომელიც კომპლექსურ მიდგომას საჭიროებს სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენელთა მხრიდან.
დისკუსიაში, IDFI-ისთან ერთად, მონაწილეობა მიიღეს შემდეგი რვა ორგანიზაციის და მედიასაშუალების წარმომადგენლებმა: GLOBSEC - დომინიკა ჰაიდუ ; სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოება (ISFED ) - ნინო რიჟამაძე ; ნატოს სტრატეგიული კომუნიკაციების ცენტრი - ელინა ლანგე-იონათამიშვილი ; ZINC Network - სოფო გელავა ; People in Need Georgia - გიორგი ჯანგიანი ; Transitions, Prague- იაროსლავ ვალუჩი ; ციფრული მედიისა და წიგნიერების ცენტრი ვენაში ( Center for Digital Media Literacy Vienna)- დიტმარ პიჩლერი ; DELFI Baltics - ვიტოლდ იანისი;
სხვადასხვა სამეცნიერო ცენტრისა და მედიასაშუალების წარმომადგენლებმა ისაუბრეს თავიანთ საქმიანობაზე დეზინფორმაციის კვლევის მიმართულებით და ძირითად სტრატეგიებზე, რომელიც მათ დეზინფორმაციასთან საბრძოლველად შეიმუშავეს. ამასთან ერთად, თითოეულმა პანელისტმა წარმოადგინა არა მხოლოდ წარმატებული მიმართულებები და პროექტები, არამედ გამოწვევები, რომლებსაც აწყდებიან დეზინფორმაციის კვლევებისა და მის წინააღმდეგ სტრატეგიების შემუშავების კუთხით. ასეთ გამოწვევებს შორის იყო არასაკმარისი ან არაფექტური მონიტორინგის ინსტრუმენტები ისეთი მცირე ენებისთვის, როგორიცაა ქართული ან სლოვაკური; ასევე საზოგადოების ნდობის დონე სამოქალაქო ორგანიზაციების მიმართ, რაც ართულებს დეზინფორმაციის შედეგების წინააღმდეგ მათ ბრძოლაში საზოგადოებასთან კომუნიკაციას.
დიალოგი დასრულდა მრგვალი მაგიდის დისკუსიის ფორმატით, სადაც მონაწილეებსა და დამსწრეებს საშუალება მიეცათ გაევლოთ პარალელები საკუთარ ეროვნულ კონტექსტებს შორის და აღენიშნათ ის მსგავსი გამოწვევები, რომელიც რეგიონის ქვეყნებს უდგათ დეზინფორმაციის ტენდენციებისა და მასთან ბრძოლის კუთხით. დიალოგი მიზნად ისახავდა შემდგომი დისკუსიისა და თანამშრომლობის გზით სამომავლო კვლევების დაგეგმვას, რომელიც იქნება მორგებული ეროვნულ კონტექსტზე, თუმცა ექნება რეგიონული მნიშვნელობა.

Online Conference - State of the Art in the Disinformation Research in Central and Eastern Europe and Avenues Further for Georgia
News | Memory and Disinformation Studies | Article 2 June 2021
With the aim to widen and strengthen IDFI’s research scope and areas in disinformation research domain, sync our research focus and topics with the other experienced organizations from Central and Eastern Europe, IDFI’s disinformation and memory studies direction organized a roundtable discussion on June 1, 2021. The leading think-tanks and media organizations with a long tradition and divergent areas of specialty in reporting on and tackling disinformation were invited to discuss the state-of-the-art in disinformation studies and their organizational strategies in debunking the socio-political effects of disinformation in their national context.
The conference was opened by the head of the Memory and Disinformation Studies Direction - Anton Vacharadze and Associate Researcher of the same direction- Nino Gozalishvili. They emphasized on the enduring and complex challenges that disinformation has been posing on democratic and democratizing societies like Georgia.
The first panel of the conference was opened by Megi Kartsivadze, Analyst of Archives, Soviet & Memory Studies Direction, who presented IDFI’s work in the domain of disinformation research and debunk. The presentation put an emphases on the multidimensional effects that disinformation has on different fields of history, society and politics.
Together with IDFI, the representatives of the following eight different organizations and media outlets took part in the discussion: GLOBSEC- Dominika Hajdu; International Society for Fair Elections and Democracy (ISFED)- Nino Rizhamadze; NATO Strategic Communicatons Centre of Excellence - Elina Lange-Ionatamishvili; ZINC Network - Sopo Gelava; People in Need Georgia – Giorgi Jangiani; Transitions, Prague - Jaroslav Valuch; Center for Digital Media Literacy Vienna - Dietmar Pichler; DELFI - Vitold Jančis;
Representatives of the different think-tanks and media outlets presented their work in disinformation research and the main strategies that they have developed for fighting disinformation. Moreover, each panelist presented not only the success but also the challenges they face in regards with disinformation studies and the avenues further that need to be developed. The lack of enough and effective monitoring tools for small languages like Georgian or Slovak were highlighted together with the level of public trust in CSOs among the obstacles that this field of action creates.
The dialogue was finalized in a roundtable where the participants and attendees had a chance to draw the parallels and observe the cross national similarities in the trends of disinformation narratives in the region. The dialogue aimed at enabling further discussions and planning of the research adjusted to the national context yet with regional importance.
The conference was held with the financial support of the International Coalition of Sites of Conscience and the Swedish International Development Cooperation Agency, Sida.