სიახლეები | ტრენინგები | ღია მმართველობა და კორუფციასთან ბრძოლა 10 ივლისი 2024
2024 წლის 9 ივლისს, IDFI-მ, პოლიტიკის დოკუმენტების კონკურსის ფარგლებში გამართა ონლაინ ტრენინგი საჯარო მონაცემების მოპოვებისა და შეგროვების საკითხებზე. კონკურსით დაინტერესებული ახალგაზრდებმა მიიღეს პრაქტიკულ და თეორიული ინფორმაცია, საჯარო მონაცემების გამოთხოვის, მიღების და სხვადასხვა ონლაინ წყაროებიდან მოპოვების შესახებ. ტრენინგი შეეხო ისეთ საკითხებს, როგორიცაა:
- საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის საკანონმდებლო გარანტიები საქართველოში
- საჯარო ინფორმაციის განმარტება
- არასაჯარო ინფორმაციის კატეგორიები
- საჯარო ინფორმაციის მოთხოვნის წერილის მომზადება
- საჯარო ინფორმაციის მოთხოვნის ფორმები და გზები
- საჯარო ინფორმაციის გაცემის ვადები
- საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის ტენდენციები საქართველოში
- მიღებული საჯარო მონაცემების გამოყენების მაგალითები
- საჯარო ინფორმაციის პროაქტიული გამოქვეყნების სტანდარტი
- მნიშვნელოვანი მონაცემების მატარებელი საჯარო დაწესებულებების ვებგვერდები და პლატფორმები
- სამოქალაქო საზოგადოების მიერ შექმნილი მონიტორინგის პლატფორმები
ტრენინგი ჩატარდა ინტერაქციულ რეჟიმში. მონაწილეებს ჰქონდათ საშუალება დაესვათ სასურველი კითხვები და IDFI-ის წარმომდგენლებისგან მიეღოთ რჩევები ცალკეული მონაცემების მოსაძიებლად ეფექტური გზების მოსაძებნად. ტრენინგის ბოლოს მონაწილეებმა გააკეთეს ინდივიდუალური დავალება საჯარო პოლიტიკის სასურველ საკითხებზე მონაცემების მოპოვების მეთოდებსა და გზებზე, რომელზეც მიიღებენ IDFI-ის წარმომადგენლების უკუკავშირსა და რჩევებს. აღნიშნული დავალება მათ დაეხმარებათ კონკურსის ფარგლებში პოლიტიკის დოკუმენტის მომზადებაში.
პოლიტიკის დოკუმენტების კონკურსი გამოცხადებულია USAID-ის საჯარო მმართველობის პროგრამის მხარდაჭერით, პროექტის - „ახალგაზრდების გაძლიერება მტკიცებულებებზე დაფუძნებული პოლიტიკის შემუშავებისთვის“ - ფარგლებში. მისი მიზანია სტუდენტებისა და ახალგაზრდა პროფესიონალების წახალისება, საჯარო პოლიტიკის სხვადასხვა საკითხზე მოამზადონ მტკიცებულებებზე დაფუძნებული პოლიტიკის დოკუმენტი /ანალიტიკური ნაშრომი და გააცნონ საზოგადოებას საკუთარი ხედვები კონკრეტული პრობლემების გადასაჭრელად.
კონკურსის დეტალური პირობებისა და გამარჯვებულთათვის გათვალისწინებული მხარდაჭერის შესახებ ინფორმაციის გასაცნობად ეწვიეთ ბმულს: https://idfi.ge/ge/pagel/competitionview/73/

On July 9, 2024, IDFI held an online training on issues of obtaining and collecting public data as part of the policy paper competition. Young people interested in the competition received practical and theoretical information about requesting, receiving and obtaining public data from various online sources.The training covered issues such as:
- Legal guarantees of access to public information in Georgia
- Definition of public information
- Categories of non-public information
- Preparing a public information request letter
- Forms and ways of requesting public information
- Terms of issuing public information
- Trends in access to public information in Georgia
- Examples of use of received public data
- Standard for proactive disclosure of public information
- Websites and platforms of public institutions displaying important data
- Monitoring platforms created by civil society
The training was conducted in an interactive format. Participants had the opportunity to ask their preferred questions and receive advice from IDFI representatives to find effective ways to collect relevant data. At the end of the training, the participants did an individual assignment on methods and ways of obtaining data on desired public policy issues, on which they would receive feedback and advice from IDFI representatives. The mentioned task will help them to prepare a policy document within the framework of the competition.
The policy document competition is announced with the support of the USAID National Governance Program, within the framework of the project "Empowering Youth for Evidence-Based Policy-Making". It aims is to empower youth, students, and young professionals to become active contributors to the policymaking process through capacity building, sharing practical experience/best practices, and providing them a wide-range of opportunities to prepare and communicate evidence-based analyses and recommendations.
To get familiar with the detailed conditions of the competition and information about the support provided for the winners, visit the link: https://idfi.ge/ge/pagel/competitionview/73/