სიახლეები | ღია მმართველობა და კორუფციასთან ბრძოლა 31 ივლისი 2024
2024 წლის  30 ივლისს IDFI-მ უმასპინძლა ონლაინ  ლექციასა და დისკუსიას თემაზე -„კორუფციასთან ბრძოლის რეფორმები ევროინტეგრაციის გზაზე: საერთაშორისო ინიციატივები, ვალდებულებები და საქართველოს პროგრესი”. ღონისძიება გაიმართა USAID-ის საჯარო მმართველობის პროგრამის მხარდაჭერით, პროექტის - „ახალგაზრდების ჩართულობისა და მენტორინგისთვის საჯარო პოლიტიკის საპილოტე ინიციატივები“ - ფარგლებში.
ლექციისა და დისკუსიის მიზანი იყო კორუფციასთან ბრძოლის კუთხით საქართველოს საერთაშორისო ვალდებულებებისა და საერთაშორისო ინიციატივებში მისი ჩართულობის  განხილვა.  ასევე, ევროინტეგრაციის გზაზე  კარგი მმართველობისა და კორუფციასთან ბრძოლის  რეფორმების მნიშვნელობის, ევროკომისიის მიერ ამ კუთხით გაწეული რეკომენდაციების, მათი შესრულების პროცესსა და  არსებულ საჭიროებებზე ყურადღების გამახვილება.
ღონისძიებას მოდერატორობას უწევდა გიორგი კლდიაშვილი, IDFI-ს თანადამფუძნებელი და აღმასრულებელი დირექტორი, რომელსაც, თავის მხრივ, კორუფციასთან ბრძოლის  10 წელზე მეტი ხნის გამოცდილება აქვს.
მონაწილეებს სიტყვით მიმართეს  მოწვეულმა სპიკერებმა, რომელთა შორის იყვნენ:
- ზურაბ სანიკიძე - კანონის უზენაესობისა და ადამიანის უფლებათა დეპარტამენტის უფროსი, ევროპის უსაფრთხოებისა და თანამშრომლობის ორგანიზაცია (ეუთო/OSCE);
- რუსუდან მიხელიძე - ანტიკორუფციული ქსელის მონიტორინგის პროგრამის ხელმძღვანელი, OECD;
- სანდრო ქევხიშვილი - ანტიკორუფციული პროგრამის მენეჯერი, საერთაშორისო გამჭვირვალობა-საქართველო.
ზურაბ სანიკიძემ  გამოსვლის ფარგლებში  ყურადღება გაამახვილა საერთაშორისო ორგანიზაციებზე, რომლებიც ქვეყნებთან დაკავშირებით შეფასებებს გასცემენ. მომხსენებელმა დასძინა, რომ  ამ ორგანიზაციათა როლი კორუფციული ფაქტების პრევენციის საქმეში უმნიშვნელოვანესია და მათი ეფექტიანობის  განმსაზღვრელი ისიცაა, რომ  სწორედ ისინი  ქმნიან  საერთაშორისო სტანდარტებს და ეხმარებიან ქვეყნებს ერთიანი მიდგომების დანერგვაში. რაც ყოველი ქვეყნისთვის კორუფციასთან ბრძოლის კუთხით საქმიანობისას ამოსავალი წერტილი უნდა იყოს.
მომხსენებელმა დაასახელა და მიმოიხილა კონკრეტულად ის საერთაშორისო ორგანიზაციები, რომლებიც ამ მიმართულებით მოღვაწეობენ:
- ევროკავშირი - რომლისგანაც საქართველომ კანდიდატის სტატუსთან ერთად მიიღო ცხრა პუნქტიანი დათქმაც, რომელიც სხვა რეფორმებთან ერთად,  ანტიკორუფციული რეფორმების გატარებასა და ინსტიტუტების ანტიკორუფიულ დამოუკიდებლობის მიღწევასაც  ითვალისწინებს.
- ევროსაბჭო - რომლის მუშაობის ერთ-ერთი ძირითადი მიმართულება კანონის უზენაესობა, ანტიკორუფციული მიმართულება და ადამიანის უფლებებია. ასევე, ყურადღება იქნა გამახვილებული ვენეციის კომისიის, ევროსაბჭოს საკონსულტაციო ორგანოს, მიერ  გაკეთებულ დასკვნებზე ანტიკორუფციულ საკითხებთან დაკავშირებით. მომხსენებელმა ასევე ხაზი გაუსვა GRECO-ს (ევროსაბჭოს კორუფციის  წინააღმდეგ  სახელმწიფოთა ჯგუფის) მანდატის მნიშვნელობასა და არსს  საერთაშორისო სტანდარტების დამკვიდრების საქმეში.
- OECD - ეკონომიკური თანამშრომლობისა და განვითარების ორგანიზაცია, რომელსაც შექმნილი აქვს ანტიკორუფციული  ქსელი, რომელშიც, საქართველოც მონაწილეობს.
- ეუთო/OSCE - ევროპის უშიშროებისა და თანამშრომლობის ორგანიზაცია, რომლის ნაწილია ODIHR-ი, რომელსაც ქართულ კანონპროექტებზე არაერთი რეკომენდაცია გაუცია როგორც ცალკე, ისე ვენეციის კომისიასთან ერთად.
მომხსენებელმა გამოსვლის ბოლოს აღნიშნა, რომ ის, თუ როგორ მოახდენს  საქართველო საერთაშორისო ვალდებულებების იმპლემენტაციას და რამდენად იქნება მისი კანონმდებლობა და პრაქტიკა  საერთაშორისო სტანდარტებთან შესაბამისობაში, პირველ რიგში აისახება საქართველოს შეფასებებში,  ამავდროულად ამ ყველაფერს გავლენა ექნება საქართველოს ურთიერთობებზე  სხვა ქვეყნებთან.
მომდევნო მომხსენებელმა - რუსუდან მიხელიძემ,  ისაუბრა  OECD-ის, როგორც  ცალკე აღებული ერთი ორგანიზაციის წვლილზე კორუფციასთან ბრძოლის მიმართულებით.  საქართველო და ევროკავშირის ასპირანტ სახელმწიფოთა უმრავლესობა OECD-ის წევრები არ არიან, თუმცა აღნიშნულ ორგანიზაციას აქვს  როგორც გლობალური, ისე რეგიონული პროგრამები, რომელთა მეშვეობითაც ცდილობს საერთაშორისო და საკუთარი სტანდარტები გაავრცელოს  ამ ქვეყნებში. მათ შორისაა ანტიკორფუციული ქსელი, რომლის  სამოქმედო არეალი ცენტრალურ აზიასა და აღმოსავლეთ ევროპას ფარავს, საქართველო თავიდანვე  შეუერთდა ინიციატივას. მომხსენებელმა ასევე ყურადღება გაამახვილა ორგანიზაციის სტანდარტებზე და ხაზი გაუსვა იმასაც, თუ რომელი მათგანი ეხება საქართველოს. სპიკერმა განიხილა კონვენცია საერთაშორისო ბიზნეს ტრანზაქციებში მექრთამეობის წინააღმდეგ ბრძოლის შესახებ, რომლის ფარგლებშიც სახელმწიფოთა ჯგუფი  ერთმანეთს ხვდება წელიწადში ოთხჯერ და განიხილავენ, თუ რამდენად  უახლოვდებიან ქვეყნები კონვენციის სტანდარტებს და რას აკეთებენ  ამ მიმართულებით არსებული პრობლემების აღმოსაფხვრელად. გამოსვლის ბოლოს მომხსენებელმა ისიც აღნიშნა, რომ  2021 წლიდან უკვე არსებობს  ევროკავშირისა და  OECD-ის ერთობლივი პროგრამა, რომელიც  მიზნად ისახავს ევროკავშირში გაწევრიანების გზაზე მყოფი ქვეყნების ხელშეწყობას ანტიკორუფციული რეფორმების გატარების კუთხით.
მესამე გამომსვლელმა, სანდრო ქევხიშვილმა, ისაუბრა საქართველოში კორუფციასთან ბრძოლის რეფორმების მიმართულებით სამოქალაქო სექტორის თვალით დანახულ გამოწვევებსა და საჭიროებებზე.  მან ასევე ყურადღება გაამახვილა კორუფციის ფართოდ აღქმის მნიშვნელობაზე, კერძოდ კი საჭიროებაზე, რომ მასთან  ბრძოლისას გათვალისწინებული იყოს მრავალი მიმართულება და არ განხორციელდეს  მხოლოდ წერტილოვანი  რეფორმები. სპიკერის შეფასებით, საქართველოში არსებული რეალობა აჩვენებს, რომ  წვრილმანი მექრთამეობა ქვეყანაში ნაკლებად გვხვდება და ბევრ სხვა უფრო განვითარებულ ქვეყანასთან შედარებით საქართველო წინ დგას ამ მიმართულებით, თუმცა  პრობლემურია მაღალ თანამდებობაზე მყოფი პირების კორუფციულ ქმედებებში ჩართვის შემაკავებელი მექანიზმების არსებობის კუთხით. დამატებით, სპიკერმა აღნიშნა, რომ საერთაშორისო გამჭვირვალობა საქართველოს ოფიციალური შეფასებით, დღეს ქვეყანაში შეინიშნება  სახელმწიფო მიტაცების პრეცედენტი, რაც კორუფციის უკიდურესად რთულ და დამაზიანებელ ფორმად შეაფასა.
მომხსენებლების გამოსვლათა დასრულების შემდეგ ღონისძიება დისკუსიის რეჟიმში გაგრძელდა და მონაწილეებს მიეცათ საშუალება დაესვათ კითხვები. დამსწრეთა კითხვები შეეხო ანტიკორუფციულ ბიუროს და მის საქმიანობას. გაჟღერდა მოსაზრება, რომ უმჯობესი იქნებოდა, აღნიშნული სამსახურის უფროსს პრემიერ-მინისტრი არ ნიშნავდეს. ამასთანავე, დისკუსიის ფარგლებში მონაწილეების მხრიდან გამოიკვეთა ინტერესი GRECO-ს საქმიანობასა და დეკლარაციების შევსების პრინციპებზე, რაზეც მონაწილეებს მომხსენებლებმა დეტალური ინფორმაცია მიაწოდეს.

On July 30, 2024, IDFI hosted an online lecture and discussion on the topic: "Anti-Corruption Reforms on the Path to European Integration: International Initiatives, Commitments, and Georgia's Progress." The event was held with the support of USAID Mational Governance Program, within the framework of the project "Pilot Initiatives for Youth Engagement and Mentoring in Public Policy."
The purpose of the lecture and discussion was to examine Georgia's international commitments and involvement in international initiatives in the fight against corruption. Additionally, it aimed to highlight the importance of good governance and anti-corruption reforms on the path to European integration, the recommendations made by the European Commission in this regard, the process of their implementation, and the existing needs.
The event was moderated by Giorgi Kldiashvili, co-founder and the Executive Director of IDFI, who has over 10 years of experience in the fight against corruption.
Participants were addressed by invited speakers, including:
- Zurab Sanikidze - Head of Rule of Law and Human Rights Department / Programme Manager, Organization for Security and Co-operation in Europe (OSCE);
- Rusudan Mikhelidze - Head of the Monitoring Program of the Anti-Corruption Network, OECD;
- Sandro Kevkhishvili - Anti-Corruption Program Manager, Transparency International Georgia.
In his speech, Zurab Sanikidze emphasized the international organizations that provide assessments regarding countries. He added that the role of these organizations in preventing corruption is crucial, as they create international standards and help countries implement unified approaches. This should be the starting point for every country's anti-corruption efforts.
He specifically named and reviewed the international organizations working in this field:
- The European Union - from which Georgia received a nine-point condition along with candidate status, which includes anti-corruption reforms and achieving anti-corruption institutional independence.
- The Council of Europe - whose primary areas of work include the rule of law, anti-corruption, and human rights. Attention was also drawn to the opinions provided by the Venice Commission, the Council of Europe's advisory body, on anti-corruption issues. He also highlighted the importance of GRECO's (Group of States against Corruption, Council of Europe) mandate in establishing international standards.
- The OECD - Organization for Economic Cooperation and Development, which has created an anti-corruption network in which Georgia also participates.
- OSCE - Organization for Security and Co-operation in Europe, which includes ODIHR, which has provided many recommendations on Georgian legislation, both independently and in conjunction with the Venice Commission.
In conclusion, the speaker noted that how Georgia implements international commitments and aligns its legislation and practices with international standards will reflect in Georgia's assessments and influence its relationships with other countries.
The next speaker, Rusudan Mikhelidze, spoke about the contribution of the OECD, as a single organization, in the fight against corruption. Georgia and most of the EU aspirant states are not members of the OECD, but this organization has both global and regional programs aimed at spreading international and its own standards in these countries. This includes the Anti-Corruption Network, whose operational area covers Central Asia and Eastern Europe, and Georgia joined this initiative from the start. She also focused on the organization's standards and highlighted which of them pertain to Georgia. She discussed the Convention on Combating Bribery of Foreign Public Officials in International Business Transactions, within which a group of states meets four times a year to review how countries are approaching the convention's standards and addressing existing issues. Finally, she noted that since 2021, there has been a joint program between the EU and the OECD aimed at supporting anti-corruption reforms in countries on the path to EU membership.
The third speaker, Sandro Kevkhishvili, discussed the challenges and needs seen from the perspective of the civil sector in terms of anti-corruption reforms in Georgia. He emphasized the importance of a broad perception of corruption, specifically the need for comprehensive approaches rather than isolated reforms. According to him, the current reality in Georgia shows that petty bribery is less common and that Georgia is ahead of many more developed countries in this area. However, there is a problem with mechanisms to prevent high-ranking officials from engaging in corrupt activities. He also noted that according to Transparency International Georgia's official assessment, state capture is observed in the country, which he described as an extremely complex and damaging form of corruption.
After the speakers' presentations, the event continued in a discussion format, giving participants the opportunity to ask questions. Participants' questions addressed the Anti-Corruption Bureau and its activities. It was suggested that it would be better if the head of the Bureau was not appointed by the Prime Minister. Additionally, during the discussion, there was interest towards GRECO's activities and the principles of filling out declarations, on which the speakers provided detailed information.