ერთ წელზე მეტია საქართველო ახალი კორონავირუსის გავრცელებით გამოწვეულ პანდემიასთან ცდილობს გამკლავებს. ამ ბრძოლის ეფექტებს სოციალური ურთიერთობების არცერთი სფერო არ დაუტოვებია ხელშეუხებელი. პანდემიის გავრცელებამ ყველაზე მეტად ადამიანის ძირითადი უფლებები დააზარალა, ვინაიდან სწორედ მათი შეზღუდვა იქცა პანდემიასთან ბრძოლის მთავარ იარაღად.
პანდემიასთან ბრძოლა საქართველოში პირობითად სამ ეტაპად შეგვიძლია დავყოთ. საგანგებო მდგომარეობამდე, საგანგებო მდგომარეობისას და de facto საგანგებო მდგომარეობის პირობებში. ეს უკანსაკნელი საქართველოში 2020 წლის 23 მაისიდან დაიწყო და იგი პარლამენტის მიერ აღმასრულებელი ხელისუფლებისთვის ექსტრაორდინალურად დიდი უფლებამოსილების გადაცემას უკავშირდება.
კონსტიტუციური დემოკრატია და კანონის უზენაესობა საქართველოში არაერთი გამოწვევის წინაშე დგას. სახელმწიფოში დამოუკიდებელი კონსტიტუციური ინსტიტუტებისა და სასამართლო ხელისუფლების მიმართ ნდობა არის დაბალი. გასათვალისწინებელი ფაქტორია ოპოზიციური პარტიების მიერ საპარლამენტო საქმიანობაში მონაწილეობის ბოიკოტი. ყოველივემ ეჭვქვეშ დააყენა აღმასრულებელი ხელისუფლების ექსტრაორდინალურად გაზრდილი ძალაუფლებაზე ეფექტური პოლიტიკური თუ სამართლებრივი კონტროლის განხორციელება.
2020 წლის 22 მაისის შემდგომ თითქმის ერთი წელი გავიდა. ამ პერიოდში შეიზღუდა არაერთი კონსტიტუციური უფლება. გამოიკვეთა არაერთი შინაარსობრივი და პროცედურული პრობლემა როგორც შეზღუდვების დადგენის ისე მათი აღსრულების თვალსაზრისით. ყოველივე უარყოფითად აისახა საქართველოში ადამიანის უფლებათა დაცვისა და კანონის უზენაესობის ხარისხზე. სწორედ ამ თვალსაზრისით გამოვლენილ ძირითად პრობლემებზეა კონცენტრირებული წინამდებარე ანგარიში.
ეპიდემიოლოგიური ვითარების რადიკალური რყევების მიუხედავად ნახევარ წელზე მეტია საქართველოში კომენდანტის საათი უწყვეტი რეჟიმით მოქმედებს. არაერთი გარემოება მიუთითებს, რომ მთავრობა კომენდანტის საათს არ იყენებს, როგორც უკიდურესად აუცილებელ ღონისძიებას.
კომენდანტის საათის უპირველესი მიზანია, მოსახლეობის საცხოვრებელ ადგილას დარჩენის უზრუნველყოფა. GOOGLE ანგარიშების თანახმად, უკანასკნელი 4 თვის განმავლობაში საქართველოს მოსახლეობის მიერ სახლში გატარებული დრო მხოლოდ 2% არის გაზრდილი. [პანდემიამდე არსებულ ნიშნულთან შედარებით].
საჯაროდ არ არის ხელმისაწვდომი, საქართველოში ჩატარებული რაიმე კვლევა, რომელიც შეაფასებდა, კომენდანტის საათის ეფექტურობას, იმ პირობებში როდესაც ყველა სხვა შეზღუდვა მოხსნილი ან შემსუბუქებულია.
ყველაზე მეტი დარღვევა (დარღვევათა 31%) ქალაქ თბილისში გამოვლინდა; აჭარა 11% ით მეორე ადგილს იკავებს. მას მოჰყვება ქვემო ქართლი, რომელზეც გამოვლენილ სამართალდარღვევათა 9 პროცენტი მოდის.
2021 წლის თებერვლის ჩათვლით, პირბადის ტარების წესის დარღვევისთვის 93 403 ჯარიმა გამოიწერა. მაღალი ალბათობით, ამ ჯარიმათა აბსოლუტური უმრავლესობა უკანონოა
ჯანდაცვის სამსახურების მიერ გამოვლენილ სამართალდარღვევათა დაახლოებით 92% სამ ქალაქში გამოვლინდა . თბილისი (69%) ბათუმი (14%) ქუთაისი (9%)
შრომის ინსპექციის მიერ გამოვლენილი ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა დაახლოებით 30% პირველ ორ თვეზე, 2020 წლის ივნისსა და ივლისზე მოდის.
აგვისტოში საქართველოს მასშტაბით მხოლოდ ორი ეკონომიკური სუბიექტი დაჯარიმდა.
საქართველოს პარლამენტთან დაკავშირებით
- საქართველოს პარლამენტმა პანდემიისას ადამიანის ძირითადი უფლებების შეზღუდვის უფლებამოსილება სრულად გადაანდო აღმასრულებელ ხელისუფლებას.
- პანდემიისას ადამიანის ძირითადი უფლებების შეზღუდვის საკითხში პარლამენტის როლი, ფაქტობრივად უფლებამოსილებების დელეგირებით ამოიწურება.
- 29 დეკემბერს საქართველოს პარლამენტმა გამარტივებული წესით, ერთი მოსმენით განიხილა და მხარი დაუჭირა აღმასრულებელი ხელისუფლებისთვის დელეგირებული უფლებამოსილების 6 თვით გაგრძელებას. საპარლამენტო კონტროლის ეფექტურობა შეამცირა ოპოზიციის მიერ საპარლამენტო საქმიანობის ბოიკოტმა.
- 2020 წლის 31 ოქტომბრის საპარლამენტო არჩევნების შემდგომ, პანდემიის მართვის თვალსაზრისით აღმასრულებელ ხელისუფლებაზე განხორციელებული კონტროლი არაეფექტურია;
- მეათე მოწვევის პარლამენტის დეპუტატებმა პანდემიასთან დაკავშირებით მხოლოდ სამჯერ მიმართეს აღმასრულებელ ხელისუფლებას შეკითხვით. აღმასრულებელ ხელისუფლებას არცერთი მათგანისთვის არ უპასუხია. ორ მათგანზე უკვე დაირღვა კანონმდებლობით გათვალისწინებული ვადა.
აღმასრულებელ ხელისუფლებასთან დაკავშირებით
- პანდემიისას ადამიანის ძირითადი უფლებების შეზღუდვის თაობაზე გადაწყვეტილების ძირითადი ინიციატივა ეკუთვნის უწყებათაშორის საბჭოს, რომელიც წარმოადგენს მთავრობის სათათბირო ორგანოს და რომლის შემადგენლობაშიც მთავრობის ყველა წევრი შედის. კვლევის მიმდინარეობისას, გამოიკვეთა რომ უწყებათაშორის საბჭოს არ გააჩნია საქმიანობის წესი/დებულება. მთავრობამ მხოლოდ მისი შემადგენლობა განსაზღვრა.
- უწყებათაშორისი საბჭოს სხდომები დახურულია. უწყებათაშორისი საბჭოს სხდომებზე დასწრების წერილობით მოთხოვნაზე საქართველოს მთავრობას ამ დრომდე პასუხი არ გაუცია.
- უწყებათაშორისი საბჭოს წინაშეა ანგარიშვალდებული ეროვნული უსაფრთხოების საბჭოს ბაზაზე შექმნილი ოპერაციული შტაბი. ოპერაციული შტაბის ერთერთი ფუნქცია ე.წ. საშვების გაცემაა (კომენდანტის საათის დროს გადაადგილების უფლების მინიჭება).
- საშვთა გაცემის პროცესში იკვეთება არაერთი სამართლებრივი პრობლემა რომლებიც, მთლიანობაში უთანასწორო მოპყრობის, ფორმალური წესრიგისგან გვერდის ავლის და არაერთი ძირითადი უფლების დაზიანების რისკებს ქმნის.
- იქმნება შთაბეჭდილება, რომ აღმასრულებელი ხელისუფლება ვერ უმკლავდება ხანგრძლივი ვადით კომენდანტის საათის მოქმედებით გამოწვეულ ორგანიზაციულ ტვირთს.
- ე.წ. საშვების გაცემისას რისკებს აძლიერებს პროცესის სრული გაუმჭვირვალობა. მაგ. ორგანო, რომელიც კოორდინაციას უწევს ე.წ. საშვთა გაცემას არ ამუშავებს ინფორმაციას ქვეყნის მასშტაბით რამდენ ადამიანს აქვს ე.წ. მრავალჯერადი საშვი.
კომენდანტის საათი
- საჯარო არ არის ხელმისაწვდომი [უცნობია არსებობს თუ არა ამგვარი დოკუმენტი] კვლევა/ანალიზი, რომელიც საქართველოში კომენდანტის საათის ეფექტურობის თაობაზე დასკვნების გამოსატანად გამოიყენებოდა.
- Google-ის მონაცემებით, კომენდანტის საათის მიუხედავად, უკანასკნელი 4 თვის განმავლობაში, საქართველოში მოსახლეობის მიერ საცხოვრებელ ადგილას გატარებული დრო მხოლოდ 2 პროცენტით არის გაზრდილი [პანდემიამდე არსებულ ნიშნულთან შედარებით].
- რჩება შთაბეჭდილება, რომ სახელმწიფო კომენდანტის საათს არ იყენებს, როგორც უკიდურესად აუცილებელ წერტილოვან ღონისძიებას. კომენდანტის საათის ხანგრძლივობა ეჭვქვეშ აყენებს ამ ინსტრუმენტის თანაზომიერებას/პროპორციულობას.
სასამართლო და სამოქალაქო კონტროლი
- სამოქალაქო კონტროლის ჯეროვნად განხორციელებას, არსებითად აბრკოლებს ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის შეზღუდვა. საჯარო დაწესებულებები, როგორც წესი პროაქტიულად არ აქვეყნებენ პანდემიასთან დაკავშირებულ მნიშვნელოვან მონაცემებს.
- საჯარო ინფორმაციის მოთხოვნებზე საჯარო დაწესებულებების მიერ მოწოდებულ პასუხთა უმრავლესობა გაცემულია კანონით გათვალისწინებული ვადების დარღვევით და არასრულყოფილად.
- იკვეთება, რომ როგორც საერთო სასამართლოები, ისე საკონსტიტუციო სასამართლო დროულად არ რეაგირებენ პანდემიასთან დაკავშირებულ მიმდინარე სისტემურ სამართლებრივ პრობლემებზე.
Covid რეგულაციების აღსრულებასთან დაკავშირებით
- გამოიკვეთა გამოხატვის თავისუფლებით მოსარგებლე პირთა [მანიფესტაცია/პროტესტი], სამაგალითო და სანიმუშო დასჯის/დაშინების შემთხვევები.
- რაოდენობრივ მსჯელობაზე დაფუძნებული საქართველოს მთავრობის გადაწყვეტილებები რიგ შემთხვეებში ქმნის რელიგიური დისკრიმინაციის მომეტებულ რისკს.
- ღია სივრცეში პირბადის ტარების წესის დარღვევისთვის 2021 წლის 18 თებერვლის ჩათვლით გამოწერილი ყველა ჯარიმა მაღალი ალბათობით არის უკანონო. 2021 წლის თებერვლის ჩათვლით პირბადის ტარების წესი დარღვევისთვის გამოწერილია 93 642 ჯარიმა.
- 2021 წლის თებერვლის ჩათვლით შსს-მ საგანგებო მდგომარეობის რეჟიმის დარღვევის 8737, ხოლო იზოლაციისა და კარანტინის წესების დარღვევის 10431 ფაქტი, ამასთანავე, „ჯანდაცვის სამინისტრომ“ ეკონომიკურ სუბიექტთა მიერ Covid რეგულაციების დარღვის181 ფაქტი გამოავლინა.
- ეკონომიკურ სუბიექტთა მიმართ რეგულაციების აღსრულება განსაკუთრებით შესუსტდა 2020 წლის აგვისტოში. ჯანდაცვის სამინისტროს მიერ ამ პერიოდში საქართველოს მასშტაბით მხოლოდ 2 დარღვევა იქნა გამოვლენილი. „ჯანდაცვის სამინისტროს“ მიერ გამოვლენილი დარღვევათა 90% სამ ძირითად ქალაქზე მოდის (თბილისი, ბათუმი, ქუთაისი).
- შსს-ს მიერ იზოლაციისა და კარანტინის წესების დარღვევათა 38% ქალაქ თბილისში გამოვლინდა. მეორე ადგილს 11%-ით აჭარა და ქვემო ქართლი ინაწილებს, ხოლო მესამე ადგილზე კახეთია 9%.
- შსს და „ჯანდაცვის სამინისტროს“ მიერ ერთობლივად გამოვლენილი სამართალდარღვევების რაოდენობის მიხედვით პირველ ადგილზეა თბილისისადაც სამართალდარღვევათა 31% გამოვლინდა, ხოლო ბოლო ადგილზეა გურია რომელზეც 5% მოდის.
- სულ საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს და სსიპ შრომის ინსპექციის მიერ პანდემიისას 50 000 000 ლარზე მეტის ჯარიმა გამოიწერა.
- Covid რეგულაციებისდარღვევასთან და გამოვლენილ სამართალდარღვევათა აღსრულებასთან დაკავშირებით არსებობს არაერთი კითხვის ნიშანი, რომელზე პასუხის გაცემა ამ ეტაპზე ვერ ხერხდება საჯარო დაწესებულებების მიერ შესაბამისი ინფორმაციის მოუწოდებლობის გამო.
უნდა გაიზარდოს საქართველოს საკანონმდებლო ორგანოს ჩართულობა პანდემიისას ადამიანის ძირითად უფლებათა შეზღუდვის თვალსაზრისით. საქართველოს პარლამენტმა უნდა გააქტიუროს კონსტიტუციითა და რეგლამენტით მისთვის მინიჭებული, აღმასრულებელი ხელისუფლების სამართლებრივი და პოლიტიკური კონტროლის მექანიზმები. კომენდანტის საათის გამოყენების საკითხი უნდა გახდეს საპარლამენტო განხილვის საგანი.
პანდემიის მართვის სამართლებრივი ვერტიკალი უნდა დაიხვეწოს. უნდა გაიზარდოს უწყებათაშორისი საბჭოს გამჭვირვალობა. უნდა განისაზღვროს უწყებათაშორისი საბჭოს საქმიანობის და გადაწყვეტილების მიღების წესი.
საქართველოს მთავრობამ, ეროვნული უსაფრთხოების საბჭომ (ოპერაციულმა შტაბმა), საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტრომ უნდა უზრუნველყონ პანდემიის მართვასთან და შეზღუდვების აღსრულებასთან დაკავშირებული ღია მონაცემებისა და ინფორმაციის პროაქტიული ხელმისაწვდომობა.
სახელმწიფომ განსაკუთრებული ყურადღება უნდა დაუთმოს თანასწორობის დაცვას კოვიდ-რეგულაციების შემოღებისა და აღსრულების პროცესში.
საერთო და საკონსტიტუციო სასამართლომ, პრიორიტეტულად უნდა განიხილონ ის საქმეები, რომლებიც პანდემიის მართვისას დაწესებული მოქმედი შეზღუდვების კონსტიტუციურობა/კანონიერებაა გასაჩივრებული.
საერთო სასამართლომ უნდა უზრუნველყოს პანდემიასთან დაკავშირებულ საქმეებზე მიღებული გადაწყვეტილებების გამოქვეყნება ან/და საკუთარი პრაქტიკის სხვაგვარად ხელმისაწვდომობა.
კვლევის მოკლე შეჯამება იხილეთ აქ.
/public/upload/Analysis/45435Ver.5.-Report-Covid-EU-GE.pdf
ეს პუბლიკაცია შექმნილია ევროკავშირის მხარდაჭერით. მის შინაარსზე სრულად პასუხისმგებელია ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი და შესაძლოა, რომ იგი არ გამოხატავდეს ევროკავშირის შეხედულებებს

For over a year Georgia has been trying to deal with a pandemic caused by the spread of the novel coronavirus. The effects of this endeavor have left no domain of social relations untouched. The spread of the pandemic most severely affected basic human rights, as it was their restriction that became the main tool in the fight against the pandemic.
This fight against the pandemic can be divided into three stages in Georgia: before the state of emergency, during the state of emergency, and under the de facto state of emergency. The latter ‘launched’ on May 23, 2020, and it is related to the transfer of extraordinarily large powers by the Parliament to the Executive.
Constitutional democracy and the rule of law in Georgia face many challenges. Trust towards the independent constitutional institutions and the judiciary is significantly low. An issue to be considered is the refusal by the opposition parties to enter Parliament. These factors lead to the questioning of the existence of effective political or legal control over the extraordinarily increased powers of the executive.
Almost a year has passed since entering into the de facto state of emergency. Numerous constitutional rights were restricted during this period. Many substantive and procedural problems were identified both in terms of setting restrictions and enforcing them. Every part of it has negatively affected the quality of human rights protection and the rule of law in Georgia. This report focuses on the main problems identified in this regard.
Despite radical changes in the epidemiological situation in Georgia, the curfew has been in place for over half a year. A number of circumstances point to the conclusion that the Government is not using the curfew as a measure of last resort.
According to GOOGLE reports, over the past 4 months, the share of time spen at home in the Georgian population has increased only by 2%. [compared to the data prior to the pandemic. No study conducted in Georgia that would evaluate the effectiveness of the curfew when other restrictions were lifted or eased is currently publicly available.
The largest number of violations (31% of the total) were detected in Tbilisi. This is followed by Kvemo Kartli, which had 9% of the violations.
Including the data for February 2021, 93 403 fines were issued for violations of the rule for wearing a mask. It is highly likely that a majority of these fines is unlawful.
Approximately 92% of the offenses detected by health services took place in three cities. Tbilisi (69%) Batumi (14%) Kutaisi (9%)
About 30% of the administrative offenses detected by the Labour Conditions Inspection Department fall within the first two months, June and July 2020.
In August, only two economic entities across Georgia were fined.
A. Regarding the Parliament of Georgia
- The Parliament of Georgia has fully delegated the authority to restrict basic human rights during the pandemic to the Executive branch.
- In a pandemic, the role of parliament in restricting basic human rights is effectively exhausted by merely delegating powers to the Executive.
- On December 29, the Parliament supported the extension of the delegated authority to the executive by 6 months. The decision was reached in the first reading.
- The effectiveness of parliamentary oversight has been weakened due to the boycott by the opposition parties in entering the Parliament.
- In the aftermath of the October 31, 2020, parliamentary elections, oversight over the executive in terms of pandemic management has been ineffective.
- Only 3 questions were sent to the Executive by the Members of the 10th convocation of Parliament with regards to human rights. The Executive has not responded to any of them. The time limit to respond set by the Rules of Procedure of the Parliament is already exhausted for 2 of the questions.
B. Regarding the Executive Branch
- All major decisions on pandemic management issues in Georgia, including the restriction of basic human rights, are initiated by the Interagency Council, which is the deliberative body of the government. All members of the Executive are simultaneously members of the Council as well. The Interagency Council has no rules of the procedures. The government only determined its composition.
- The meetings of the Interagency Council are closed. The Georgian government has not yet responded to our written request to be allowed to attend these meetings.
- The Operational Headquarters is established on the premises of the National Security Council and is accountable to the Interagency Council. One of the functions of the Operational Headquarters is to issue permits/passes (granting the freedom of movement during the curfew).
- In the process of issuing permits/passes, several legal problems pose risks of unequal treatment, circumvention of the formal order, and violation of several fundamental rights.
- The impression remains that the executive cannot cope with the organizational burden caused by the prolonged curfew.
- The risks of issuing permits/passes are exacerbated by the complete opacity of the process. E.g., the body that coordinates permits/passes does not process information on how many people across the country enjoy having the so-called Multi-pass.
Curfew
- There is no research publicly available conducted within Georgia that would assess the extent of the positive effects of the current curfew regime and the degree of its effectiveness in terms of pandemic retention [It is unknown whether such a document exists].
- According to Google, despite the curfew, the number of people staying at their places of residence has increased by only 2 percent in the last 4 months [compared to the pre-pandemic indicator].
- The impression remains that the state does not use the curfew as an extremely necessary measure narrowly tailored to the exigencies. The duration of the curfew calls into question the proportionality of this instrument.
Judicial and Civil Oversight
- The proper exercise of civil oversight is substantially impeded by the restriction of access to information. Public institutions usually do not proactively publish many important pandemic-related data.
- The vast majority of responses to public information requests provided by public institutions were issued in violation of the deadlines prescribed by law. Moreover, the data provided often proved to be incomplete.
- It is clear that both the common courts and the Constitutional Court do not respond promptly to current systemic legal problems related to the pandemic.
Regarding the enforcement of Covid regulations
- Signs of punitive and exemplary punishment or intimidation of persons exercising freedom of expression [manifestation/protest] were identified.
- Quantitative reasoning decisions made by the Executive pose an increased threat of religious discrimination.
- All fines imposed for violating the rules of wearing a mask outdoors until February 18, 2021, are highly likely to be illegal. As of February 2021, 93,642 fines have been imposed for violating the rules of wearing masks.
- As of February 2021, the Ministry of Internal Affairs has detected 8,737 cases of violating the rules of the state of emergency, and 10431 cases of violation of the rules of isolation and quarantine. In addition, the “Ministry of Health” has detected 181 cases of violation of Covid regulations by economic entities.
- Enforcement of regulations on economic entities was particularly weakened in August 2020. Only 2 violations were detected by the “Ministry of Health” throughout Georgia during this period. 90% of the violations revealed by the “Ministry of Health” fall in three main cities (Tbilisi, Batumi, Kutaisi).
- 38% of the violations of isolation and quarantine rules identified by the MIA is from Tbilisi. Adjara and Kvemo Kartli share second place with 11%, while Kakheti is in the third place with 9%.
- According to the number of violations detected jointly by the Ministry of Internal Affairs and the “Ministry of Health”, Tbilisi ranks first, with 31% of violations, followed by Guria with 5%.
- In total, the Ministry of Internal Affairs of Georgia and the Labour Conditions Inspection Department imposed fines amounting to over 50,000,000 GEL during the pandemic.
- Due to a lack of relevant data provided by public institutions, there are some unresolved questions regarding the process of detecting violations of Covid-19-related regulations, as well as the enforcement of detected violations.
The involvement of the Parliament in restricting basic human rights during the pandemic must be increased. The Parliament should utilize all of the oversight instruments assigned to it by the Constitution and the Rules of Procedure. The issues regarding the curfew should be the subject of parliamentary debate.
The legal vertical of pandemic management needs to be refined. Transparency and the involvement of the Interagency Council should be increased. The procedures for the activities and decision-making of the Interagency Council should be clearly defined.
The Government, the National Security Council (Operational Headquarters), and the Ministry of Internal Affairs should ensure proactive access to open data and information related to pandemic management and enforcement.
The state should pay special attention to the protection of equality in the process of introduction and enforcement of Covid related regulations.
Common and Constitutional Courts should give priority to cases that have challenged the constitutionality/legality of existing restrictions on pandemic management.
The common courts should ensure that decisions on pandemic cases are published and/or otherwise accessible.