კოვიდ-19-ის პანდემიის გამო მსოფლიო დადგა უპრეცედენტო გამოწვევების პირისპირ. სახელმწიფოები ცდილობენ შეიმუშაონ სხვადასხვა მეთოდი შექმნილ კრიზისულ მდგომარეობასთან გასამკლავებლად, კერძოდ, ქმნიან საინფორმაციო პლატფორმებს, ასაჯაროებენ მონაცემთა ბაზებს, პროცესების ეფექტური მართვისთვის ნერგავენ და იყენებენ ხელოვნურ ინტელექტს.
OGP-ის ვებგვერდზე საერთო სივრცეში განთავსებულიამთავრობებისა და სამოქალაქო საზოგადოების მიერ შემუშავებული ონლაინ პლატფორმები, რომელთა მიზანია პანდემიასა და მის მიერ გამოწვეულ პრობლემებთან ბრძოლა. გამოცდილების გაზიარების მიზნით მნიშვნელოვანია დასახელებული პლატფორმების ანალიზი და უკეთესი პრაქტიკის განზოგადება.
ჩატბოტი, მობილური აპლიკაცია, ონლაინ პორტალი
OGP-ის წევრ ქვეყნებში მოქმედებს სახელმწიფოს ან სამოქალაქო საზოგადოების მიერ შექმნილი ინფორმაციული ხასიათის ონლაინ პლატფორმები, რომელიც საზოგადოებას აწვდის ვირუსთან დაკავშირებულ ინფორმაციას ან შესაძლებლობას იძლევა მოქალაქეებმა დისტანციურად, ვირტუალურად განსაზღვრონ სიმპტომებზე დაყრდნობით ვირუსით დაინფიცირების რისკი. ასეთი პლატფორმები ხშირად მხოლოდ ინფორმაციულია, თუმცა რამდენიმე ქვეყანაში იყენებენ ხელოვნურ ინტელექტზე დაფუძნებულ სისტემებს, რომლებიც მომხმარებელთან ინტერაქტიულ ურთიერთობაში შედის და მონაცემთა ბაზაზე დაყრდნობით აძლევს პასუხს. რამდენიმე ქვეყანა, ასევე, იყენებს მობილურ აპლიკაციებს, მოსახერხებელ და მარტივ ფორმატში აწვდის მოქალაქეებს ინფორმაციას და მათგანაც აგროვებს მონაცემებს.
არგენტინა (ცალკე ბუენოს აირესიც), მოროკო და უკრაინა იყენებს ჩატბოტს, რომლის ძირითადი ფუნქციაა კოვიდ-19-თან დაკავშირებული ინფორმაციის მიწოდება, კითხვებზე პასუხის გაცემა, რაც ეხება ვირუსის სიმპტომებს, პროფილაქტიკას, პრევენციასა და სამოქალაქო სერვისებს.
ქვეყნების მნიშვნელოვანმა ნაწილმა (ესტონეთი (Järva Vald), იტალია (ლაციო), სინგაპური, სამხრეთ კორეა, ესპანეთი (ბასკეთის რეგიონი), ინდოეთი, ვიეტნამი, პანამა) შექმნა მობილური, ვებ აპლიკაცია ან/და ხელოვნური ინტელექტი. მათი ძირითადი ფუნქციაა კოვიდ 19-თან დაკავშირებით ინფორმაციის მიწოდება მომხმარებლებისთვის. მათ შორის ზოგიერთი მობილური აპლიკაცია იკვლევს დაინფიცირებული პირებისა და მათი კონტაქტების შესახებ ინფორმაციას (მათ გადაადგილებას) და გზავნის სიგნალს და შეტყობინებას, ისეთ ადგილთან მიახლოებისას, სადაც იმყოფებოდა დაინფიცრებული ადამიანი. რამდენიმე აპლიკაციას შეიძლება ჰქონდეს დამატებითი ფუნქციაც. მაგალითად, კანადაში მოქმედი აპლიკაცია, გარდა ზოგადი ხასიათის ინფორმაციის მიწოდებისა, პირად რისკ ფაქტორზე დაყრდნობით (სიმპტომებისა და მდგომარეობის შესახებ კითხვების მიხედვით) აწვდის პერსონალურ რეკომენდაციებს.
ხორვატიის მთავრობამ მოქალაქეებთან მჭიდრო და ხარისხიანი თანამშრომლობისთვის ჯანდაცვის სფეროს წარმომადგენლების და IT კომპანიების დახმარებით შექმნა ციფრული ასისტენტი „Andrija“ („ანდრია“) რომლის მიზანია მომხმარებლებს მიაწოდოს პერსონალიზირებული სამედიცინო რჩევები და მითითებები. მას ასევე უწოდებენ „ვირტუალურ ექიმს“. მაშინ როცა ექიმებს შეუძლიათ 50 ზარის მიღება დღის განმავლობაში, „ანდრიას“ შეუძლია ათასობით მოთხოვნის დამუშავება. ხელოვნური ინტელექტის განახლება ხდება სისტემატურად, მათ შორის მოქალაქეების მიერ წარდგენილი იდეებისა და წინადადებების შესაბამისად.
კანადა, აშშ და მექსიკა - ჰარვარდის მედიცინის სკოლის ეპიდემიოლოგებისა და პროგრამული უზრუნველყოფის ჯგუფის, ბოსტონის ბავშვთა ჰოსპიტალის და ტექნოლოგიური ინდუსტრიის მოხალისე წარმომადგენლთა მიერ შეიქმნა პორტალი Covid near you. პორტალი იყენებს crowdsource მონაცემებს რუკების ვიზუალიზაციისთვის, რათა მოქალაქეებს და საზოგადოებრივი ჯანდაცვის სააგენტოებს დაეხმაროს არსებული და მომავალი „ცხელი წერტილების“ განსაზღვრაში. ვებგვერდი დამოკიდებულია საზოგადოების ნებაყოფლობით მონაწილეობაზე, ითხოვს რამდენიმე წუთის დათმობას და პასუხს კითხვაზე “ავად ხართ თუ არა თქვენ ან თქვენი ოჯახის წევრები”. ხდება მიღებული მონაცემების ანალიზი და რუკაზე გადატანა, რათა ყოველდღიურ რეჟიმში მოხდეს ჯანდაცვის სფეროს წარმომადგენლებისთვის ინფორმაციის მიწოდება. აღნიშნული ინფორმაცია ხელს შეუწყობს პანდემიის კიდევ უფრო მეტად გავრცელების პრევენციას.
სახელმწიფო მექანიზმების შეფასება/ბიუჯეტის მონიტორინგი
არგენტინაში, ბრაზილიაში, ჰაიტიში, მექსიკასა და უკრაინაში მოქმედებს სხვადასხვა ინიციატივა, როგორც სახელმწიფო ისევ სამოქალაქო სექტორის მხრიდან, რომლებიც ეხება კოვიდ 19-ის პერიოდში სახელმწიფოს მიერ შექმნილ მექანიზმების, როგორიცაა ადამიანის უფლებებზე დადგენილი შეზღუდვები, ბიუჯეტის ხარჯვა და სხვა პროცესების მონიტორინგს.
მაგალითად, არგენტინაში მოქმედმა ორგანიზაციამ Directorio Legislativo, რომლის მიზანია ავტონომიური, დემოკრატიული, მოქნილი და დამოუკიდებელი სივრცის შექმნა სხვადასხვა სექტორის (საჯარო, კერძო, აკადემიური და სამოქალაქო) წარმომადგენლებთან დიალოგისთვის, შექმნა ინსტრუმენტი Civic Space Guardian (CSG), რომელიც მონიტორინგს უწევს ლათინური ამერიკისა და კარიბის ზღვის აუზის სამოქალაქო სივრცეზე ზეგავლენის მომხდენ სახელმწიფო რეგულაციებს. აღნიშნული რეგულაციები გავლენას ახდენს გამოხატვისა და გაერთიანების თავისუფლებაზე, მშვიდობიანი შეკრების თავისუფლებაზე, მოქალაქეთა ჩართულობასა და საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობაზე. ამჟამად, მთავრობები ყველა მექანიზმს იყენებენ ვირუსის შესაჩერებლად, მათ შორის ახალი ციფრული ინსტრუმენტების შექმნას მოქალაქეთა კონტროლისათვის. ასეთ დროს შესაძლებელია უფლებამოსილებების ბოროტად გამოყენება. შესაბამისად, აღნიშნული რეგულაციები და მათი აღსრულება, საჭიროებს სამოქალაქო საზოგადოებისგან კონტროლს. Directorio Legislativo-მ წარმოადგინა ანგარიში „შეზღუდული უფლებები კოვიდ 19-ის დროს: ჯანმრთელობისა და სამოქალაქო თავისუფლებების დაცვის გამოწვევა“, სადაც აღნიშნულია, რომ სახელმწიფოს მხრიდან პანდემიასთან ბრძოლისას გამოყენებული ყველანაირი ძალისხმევა, და ყველა განხორციელებული ქმედება, უნდა იყოს გამჭვირვალე საზოგადოებისთვის.
სამოქალაქო სექტორი მონიტორინგს ახორციელებს ჰაიტისა და მექსიკაშიც.
რიგ ქვეყნებში, მთავრობა თავად ცდილობს საბიუჯეტო ხარჯვის ან სხვა რესურსების თაობაზე მოსახლეობისა და სამოქალაქო საზოგადოების პროაქტიულ ინფორმირებას.
ყველა ინიციატივა, იქნება ეს სამთავრობო თუ სამოქალაქო სექტორის მხრიდან, კრიზისთან ბრძოლის ეფექტიანობის გაზრდას და სახელმწიფოს ქმედებების შედეგიანობის შეფასებას ემსახურება.
განსაკუთრებული მექანიზმები
როგორც პანამის ერთ-ერთი ონლაინ გამოცემაშია მოცემული, პანამის მთავრობა განიხილავს მოსახლეობისთვის ფინანსური დახმარების აღმოჩენის მიზნით ფულის ჩარიცხვის იდეას. მათ შორისაა ID ბარათების გამოყენება სადებეტო ბარათებად და მათზე ფულის დარიცხვა, სახელმწიფო ბანკებში არსებული სერვისის „ელექტრონული ჯიბის“ გამოყენება ან ონლაინ საბანკო ანგარიშის გახსნის შესაძლებლობა. აღნიშნული სერვისების საჭიროება განაპირობა იმ ფაქტმა, რომ პანამის მოსახლეობის მხოლოდ 50%-ს აქვს საბანკო ანგარიში გახსნილი, რაც ართულებს მთელი მოსახლეობისთვის ფინანსური დახმარების აღმოჩენას.
სამხრეთ აფრიკის ეროვნულმა ხაზინამ შექმნა ელექტრონული ფოსტა, სადაც საზოგადოების წარმომადგენლებს შეუძლიათ გააგზავნონ წინადადებები კოვიდ 19-თან საბრძოლველად. აღნიშნული ინიციატივა, ასევე, ხელს შეუწყობს დანარჩენ ხელისუფლებასა და საზოგადოებას შორის თანამშრომლობას ვირუსთან ბრძოლაში.
გაერთიანებულ სამეფოში შეიქმნა პლატფორმა კორონავირუსის ტექნიკური სახელმძღვანელო, რაც წარმოადგენს ინსტრუმენტების crowdsource ბიბლიოთეკას, სერვისებისა და რესურსების შესახებ, რომლებიც უკავშირდება კოვიდ 19-ს. მსგავსი პლატფორმა დაინერგა სხვა ბევრ ქვეყანაშიც.
პარლამენტის როლი
აღმასრულებელი ხელისუფლების მუშაობის გარდა, მნიშვნელოვანია საკანონმდებლო ხელისუფლების ჩართულობა ვირუსთან ბრძოლაში.
არგენტინაში მოქმედმა არასამთავრობო ორგანიზაცია Directorio Legislativo-მ და ParlAmericas-მა შეიმუშავეს პუბლიკაცია კოვიდ19-ის თემაზე „პარლამენტთა როლის ადაპტაციისა და გაძლიერების გამოწვევა: ანალიზი ღია პარლამენტის პერსპექტივიდან“. დოკუმენტში მოცემულია ინფორმაცია პარლამენტის როლზე პანდემიის დროს, თუ როგორ მუშაობენ ჩრდილოეთ და სამხრეთ ამერიკის, ასევე კარიბის ზღვის ქვეყნების პარლამენტები და წარმოდგენილია და განხილულია ღია პარლამენტის რეკომენდაციები.
საფრანგეთში პარლამენტის 60-ზე მეტმა, სხვადასხვა პოლიტიკური შეხედულების მქონე სენატორმა საჯარო კონსულტაციებისთვის გახსნა პლატფორმა თემაზე „დღე ხვალის შემდეგ“, სადაც შესაძლებელია რამდენიმე გზით (კონსულტაცია, სამუშაო შეხვედრა, ჰაკათონი) მოქალაქეების მოსაზრებების/წინადადებების მიღება კოვიდ 19-ის გადალახვის შემდეგ არსებულ გამოწვევებთან მიმართებაში, კერძოდ, რა გამოწვევების წინაშე დადგება მსოფლიო, და როგორ უნდა გადაიჭრას პრობლემები სხვადასხვა სფეროში.
პლატფორმაზე განსახილველი საკითხები:
- ყველაზე მნიშვნელოვანია ჯანმრთელობა: როგორი ჯანმრთელობის სისტემა უნდა გვქონდეს/გვექნება ხვალ?
- მეტრო, სამუშაო, რობოტი: როგორი დასაქმების სისტემა გვინდა?
- იცავს თუ არა ზომიერი მოხმარება საზოგადოებას?
- როგორ უნდა აღვადგინოთ სოლიდარობა?
- განათლება და ახალგაზრდობა: როგორ უნდა შევქმნათ/ჩამოვაყალიბოთ განათლებული საზოგადოება?
- ადამიანი მანქანის წინაშე: შეგვიძლია თუ არა ციფრული ტექნოლოგიის გაადამიანურება?
- ღია დემოკრატიისკენ: როგორ გავანაწილოთ ძალაუფლება?
- ჩვენი სახელმწიფოების/ტერიტორიების მომავალი: რა ახალი ხელშეკრულებებია საჭირო მათი გაძლიერებისა და მრავალფეროვნების შენარჩუნებისათვის?
- ევროპა მსოფლიოში: როგორ აღვადგინოთ ევროპული და საერთაშორისო სოლიდარობა?
- ჩვენი სიმდიდრე უხილავია: როგორ შეგვიძლია უკეთ შევაფასოთ საერთო სიკეთე?
- „საჭირო ფული“: როგორი იქნება ფინანსირება და ქონების ახალი გადანაწილება?
აღნიშნულ საკითხებთან დაკავშირებით კონსულტაციის გზით მოქალაქეები პლატფორმაზე საჯაროდ აქვეყნებენ/გზავნიან თავიანთ წინადადებებს/მოსაზრებებს, რომლებზე გამოხმაურება და განხილვაც პლატფორმაზე არის შესაძლებელი. Le Jour après-ს გუნდი კვირაში ორჯერ ორგანიზებას უწევს ონლაინ შეხვედრას, სადაც ვიდეო-კონფერენციის საშუალებით ხდება იდეების/მოსაზრებების გაზიარება. აღნიშნული შეხვედრები გადაიცემა პირდაპირ ეთერში, შემდგომ კი ხდება მათი განმეორებითი გაშვება. შეხვედრა წინასწარ ანონსდება ვებგვერდზე და საზოგადოების წევრებს შეუძლიათ მონაწილეობის მიღება. კიდევ ერთი საშუალება მოსაზრებების გასაზიარებლად, არის ჰაკათონი, სადაც ორგანიზატორები ეპატიჟებიან ყველას ვისაც უფიქრია განსახილველი საკითხების შესახებ.
დეზინფორმაციასთან ბრძოლა
კოვიდ-19-ის ეპოქაში აქტუალური ხდება დეზინფორმაციასთან ბრძოლა, რის გამოც სხვადასხვა სახელმწიფო, ისევე როგორც სამოქალაქო სექტორი ცდილობს ინოვაციურად ებრძოლოს მცდარი ინფორმაციის გავრცელებას. ზოგან ეს სპეციალური მონიტორინგისა და ინფორმაციის შეგროვების საშუალებით ხდება (მაგალითად მექსიკაში, რუმინეთში, პაკისტანსა და ნეპალში), ზოგან კი საგანმანათლებლო პროექტების მეშვეობით.
საგანმანათლებლო პროექტებში შეიძლება გამოვყოთ კანადა. კანადის კაპილანოს უნივერსიტეტმა შექმნა საგანმანათლებლო ვებგვერდი ვიდეო თამაშით, რომელიც მიმართულია დეზინფორმაციასთან ბრძოლისკენ. თამაშის განმავლობაში შესაძლებელია მოიპოვო სხვადასხვა „სამკერდე ნიშანი“ და „მაგისტრის ხარისხი“ დეზინფორმაციასთან ბრძოლაში. თამაშის მიზანია დეზინფორმაციული შინაარსის „ტვიტების“ გავრცელებით დეზინფორმაციის გარჩევა სანდო ინფორმაციისგან. დეზინფორმაციასთან ბრძოლაში ჩართულია კიდევ ერთი კანადური ვებგვერდი, რომელიც 1996 წლიდან შეიმუშავებს სხვადასხვა საგანმანათლებლო რესურსსა და პროგრამას ციფრული და მედია-წიგნიერების მიმართულებით. დასახელებული ვებ-გვერდის ერთ-ერთი მიმართულებაა #Breakthefake. აღნიშნული ვებგვერდი მრავალფეროვანი პროგრამების, ქვიზისა და სხვა რესურსების გამოყენებით ხელს უწყობს ახალგაზრდებს ჩამოუყალიბდეთ კრიტიკული აზროვნება, გახდნენ ციფრული სამყაროს აქტიური და ინფორმირებული მოქალაქეები.
დეზინფორმაციასთან ბრძოლაში ცალკე შეიძლება გამოვყოთ პროექტი რომელიც შეიქმნა ბელგიაში და წარმოადგენს ევროკავშირის სტრატეგიული კომუნიკაციების აღმოსავლეთის სპეციალური სამსახურის - „აღმოსავლეთ სტრატკომი“ (European External Action Service’s East StratCom Task Force) - წამყვან პროექტს. პროექტის მიზანია კრემლის დეზინფორმაციული ოპერაციების მიმართ საზოგადოების ინფორმირებულობა. პროექტი, ასევე, ეხმარება ევროპისა და მის საზღვრებს გარეთ მცხოვრებ მოქალაქეებს განავითარონ ციფრული ცოდნა და წინააღმდეგობა გაუწიონ მასობრივი ინფორმაციით მანიპულირებას. ვებგვერდი, ასევე, მიზნად ისახავს კოვიდ-19-თან დაკავშირებული სპეციფიკური დეზინფორმაციისთვის თვალყურის დევნებას და მისი გავრცელების ხელშეშლას.
საზოგადოების ინფორმირების სხვა მექანიზმები
ამ თავში თავმოყრილია ინფორმაცია იმ ვებგვერდებისა და სხვა ონლაინ საინფორმაციო წყაროების შესახებ, რომლებსაც იყენებენ როგორც მთავრობები, ისე სამოქალაქო სექტორის წარმომადგენლები მოსახლეობისთვის ინფორმაციის გასაზიარებლად. ეს შეიძლება იყოს ერთი შეხედვით უკვე განხილული მაგალითების მსგავსი, თუმცა მათგან მაინც განსხვავებული.
მაგალითად, ბულგარეთსა და ხორვატიაში კოვიდ-19-თან დაკავშირებული ინფორმაციის გასაზიარებლად იყენებენ Viber-ის არხებს, რომლის მეშვეობით მოქალაქეებს ეგზავნებათ ინფორმაცია კოვიდ 19-ის შესახებ. ხოლო, სინგაპური WhatsApp-ის მეშვეობით 24 საათის განმავლობაში აწვდის მოსახლეობას ინფორმაციას პანდემიის შესახებ და პასუხობს მოქალაქეთა კითხვებს.
ბრაზილიის გენერალური მაკონტროლებელის ოფისის (the Office of Comptroller General (CGU)) მიერ შეიქმნა ექსკლუზიური საინფორმაციო არხი, სადაც გარდა ვირუსთან დაკავშირებული ინფორმაციის მიღებისა, შესაძლებელია კოვიდ 19-თან ბრძოლისას სახელმწიფო ინსტიტუტების მიერ გაწეული მომსახურების შესახებ როგორც დადებითი, ისე უარყოფითი შეფასებების გაგზავნა.
აზერბაიჯანსა და იტალიაში ფუნქციონირებენ ვებგვერდები, სადაც თავმოყრილია თემატურად დალაგებული ინფორმაცია არამხოლოდ ვირუსის შესახებ, არამედ მასთან ბრძოლისას გამოყენებული საჭიროებების შესახებ, როგორიცაა „განათლება“, „მედიცინა“, „ადგილზე მიტანის სერვისი“, „გადაადგილება“, „ონლაინ შოპინგი“ და ა.შ. ხოლო სლოვაკეთის განათლების სამინისტრომ შექმნა სპეციალური ვებგვერდი, რომელიც განათლებასთან დაკავშირებულ სხვადასხვა რესურსს მიუძღვნა.
ავსტრალიის შტატ New South Wales-ის და სალვადორის მთავრობები ვებგვერდებზე, ასევე, ათავსებენ დაჯგუფებულ ინფორმაციას დადასტურებული შემთხვევების შესახებ საფოსტო ინდექსის ან გეოგრაფიული მდებარეობის მიხედვით.
სამხრეთ კორეისჯანდაცვის სამინისტრო თავის ვებგვერდზე აახლებს ინფორმაციას საავადმყოფოებში რესპირატორული პაციენტებისათვის განკუთვნილი თავისუფალი პალატების შესახებ, ხოლო ესპანეთში ბასკეთის რეგიონის ჯანდაცვის დეპარტამენტი ყოველდღიურად აქვეყნებს კოვიდ 19-ის ევოლუციის შესახებ ანგარიშებს, მათ შორის ცხელი წერტილების რუკას, იდენტიფიცირებულ შემთხვევებს და ა.შ.
„ციფრული მთავრობის“ კარგი მაგალითია არაბეთის გაერთიანებული საემიროების მთავრობა, რომელმაც უზრუნველყო ერთ ვებგვერდზე მოეყარა თავი ყველა საჭირო სახელმწიფო სერვისისთვის, რათა მოქალაქეებს აღარ დასჭირდეთ მომსახურების მისაღებად ადგილზე მისვლა.
შოტლანდიის მთავრობამ გამოაქვეყნა დოკუმენტი „გადაწყვეტილების მიღების ჩარჩო“, სადაც გაწერილია ხელისუფლების ყველა ნაბიჯი, რაც არის აუცილებელი კოვიდთ-19-თან ბრძოლაში. აღნიშნული დოკუმენტის ძირითადი ღირებულებებია: სიკეთე, თანაგრძნობა, ღიაობა და გამჭვირვალობა.
საქართველო კოვიდ 19-ის პანდემიასთან ბრძოლაში ადრეული ეტაპიდან აქტიურად ჩაერთო, რაც გამოიხატა როგორც სახელმწიფოს, ისე სამოქალაქო/კერძო სექტორის მხრიდან შესაბამისი ზომების გატარებაში. საქართველოში მოქმედებს რამდენიმე ონლაინ პლატფორმა, რომელიც სხვადასხვა თვალსაზრისით ჰგავს ზემოთ განხილულ მაგალითებს.
- კერძო სექტორის ინიციატივით, მოწყვლადი ჯგუფების დახმარების მიზნით შესაბამისი რესურსების (ფინანსური, საკვები, ადამიანური და სხვა) მოსაძიებლად შეიქმნა ონლაინ პლატფორმა,სადაც შესაძლებელია დონაციის გაკეთება ან მოხალისედ რეგისტრაცია. აქვე თავმოყრილია ინფორმაცია მაღალი სოციალური პასუხისმგებლობის მქონე ორგანიზაციების შესახებ. პლატფორმა ასევე გვთავაზობს ბლოგებს კოვიდ 19-თან დაკავშირებული მოვლენების შესახებ მსოფლიოსა და საქართველოში.
- ვირუსის გავრცელების პრევენციისა და მოსახლეობისთვის საქართველოში არსებული დისტანციური სერვისების შესახებ ინფორმაციის მისაწოდებლად, სამოქალაქო სექტორის მხარდაჭერით ასევე შეიქმნა ციფრული სოლიდარობის პლატფორმა https://prevencia.ge. პლატფორმა ებრძვის ყალბი ამბების გავრცელებას და ამოწმებს პანდემიასთან დაკავშირებული ინფორმაციების ნამდვილობას. აღნიშნულ პლატფორმაზე შესაძლებელია როგორც დისტანციური სერვისების, ისე, კოვიდ 19-ის გარშემო გავრცელებული ყალბი ცნობების შესახებ ინფორმაციის მიღება.
- მცირე და საშუალო ბიზნესის მხარდასაჭერად კომპანიებმა შექმნეს პლატფორმა, სადაც შესაძლებელია გაგზავნო ინფორმაცია საკუთარი ბიზნესის პრობლემების შესახებ და მიიღო შესაბამისი რეკომენდაციები.
- საქართველოში მოქმედ ტელესამედიცინო ჰაბს დაემატა კოვიდ 19-ის განყოფილება, სადაც შესაძლებელია სიმპტომების შემოწმების გზით ინფორმაციის მიღება ხართ თუ არა დავირუსებული. თუმცა შემოწმების შედეგები ატარებს მხოლოდ ინფორმაციულ ხასიათს.
- ამოქმედდა აპლიკაცია, რომლის საშუალებითაც მომხმარებელს შეუძლია მიიღოს ინფორმაცია, რომ იმყოფებოდა კოვიდ 19-ით ინფიცირებულ პირთან კონტაქტში. აპლიკაციის მუშაობის პრინციპი შემდეგნაირია: აპლიკაცია ტელეფონის gps-ით აგროვებს მონაცემებს ტელეფონის ადგილმდებარეობის შესახებ, ხოლო bluetooth-ით - სხვა ტელეფონებთან ურთიერთქმედების შესახებ. ამ მონაცემების დაფიქსირებისთვის საჭიროა აპლიკაციამ დააფიქსიროს სხვა ტელეფონი, რომელზეც ასევე ჩაწერილი და გააქტიურებული იქნება ეს აპლიკაცია. ყველა შეგროვებული მონაცემი ინახება გადმომწერის ტელეფონში, და სერვერზე იტვირთება მხოლოდ იმ შემთხვევაში, თუ გადმომწერი თავისი ნებით გასცემს ამის უფლებას. აღნიშნულის საჭიროება მხოლოდ მაშინ დგება, თუ გადმომწერს დაუდასტურდება ინფექცია და ამის შესახებ აპლიკაციას აცნობებს. აღნიშნული ქმედების შემდეგ შეტყობინება ეგზავნება ყველა იმ ადამიანს ვის სიახლოვესაც დაინფიცირებულის ტელეფონი დაფიქსირდა ბოლო 2 კვირის განმავლობაში 15 წუთზე უფრო დიდი ხნის განმავლობაში. შეტყობინება ეგზავნებათ მხოლოდ იმ ადამიანებს ვისაც აპლიკაცია გადმოწერილი აქვთ. შეტყობინება არ შეიცავს პირად ინფორმაციას და მხოლოდ მიუთითებს, რომ უკანასკნელი 2 კვირის განმავლობაში გქონდა დაინფიცირებულ პირთან კონტაქტი, უნდა დააკვირდე შენს სიმპტომებს და დაიცვა თვითიზოლაციის წესები. აპლიკაციას აქვს ორი პრობლემური მხარე: პირველი, მისი ეფექტურობა დამოკიდებულია ადამიანების რაოდენობაზე, რომლებიც მას იყენებენ, და მეორე, დამოკიდებულია მომხმარებლის კეთილ ნებაზე გააფრთხილებს თუ არა სხვებს ინფექციის დაფიქსირების შემთხვევაში.
- მთავრობის მიერ შექმნილ ვებპორტალზე თავმოყრილია სხვადასხვა ტიპის რეკომენდაცია, პასუხები ხშირად დასმულ კითხვებზე, ინფორმაცია სახელმწიფო სერვისების დისტანციურად მიწოდების შესახებ, კორონავირუსთან დაკავშირებული მითები და სწორი განმარტებები, აფთიაქებისა და ცხელი ხაზის ნომრები და სხვა მნიშვნელოვანი ინფორმაცია.
საერთაშორისო გამოცდილების გათვალისწინებით, მნიშვნელოვანია, რომ:
- საქართველოში შეიქმნას ონლაინ საკონსულტაციო პლატფორმა, სადაც შესაძლებელია გაიმართოს მსჯელობა და დისკუსია როგორც ხელისუფლების, ასევე, სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლებისა, და მოქალაქეების მონაწილეობით. აღნიშნული პლატფორმები საშუალებას მოგვცემს, ერთი მხრივ მივაღწიოთ კონსენსუსს საზოგადოებაში პანდემიის წინააღმდეგ გასატარებელ ღონისძიებებთან დაკავშირებით, ხოლო მეორე მხრივ აამაღლებს საზოგადოების ინფორმირებულობას პანდემიის შედეგების თავიდან ასაცილებლად განსახორციელებელი სამოქმედო გეგმის შესახებ. ამ მხრივ საგულისხმოა საფრანგეთის პარლამენტის მაგალითი, სადაც მოქალაქეები და სახელმწიფოს წარმომადგენლები ერთად მსჯელობენ სახელმწიფოს სხვადასხვა სექტორში და საზოგადოებრივი ცხოვრების სხვადასხვა ნაწილში დასაგეგმი და გასატარებელი ღონისძიებების შესახებ.
- გასაძლიერებელია ბრძოლა დეზინფორმაციასთან, რომელიც წარმოებს სხვადასხვა საინფორმაციო საშუალების გამოყენებით.
- ცენტრალიზებულ მიდგომასთან ერთად, მნიშვნელოვანია სახელმწიფო უწყებების ინდივიდუალური ინიციატივების წახალისება, რაც ხელს შეუწყობს პანდემიასთან ბრძოლას და შესაძლებელს გახდის მოქალაქეთა უკეთ ინფორმირებას.
- განხილული მაგალითები აჩვენებს, რომ სახელმწიფოები განსაკუთრებით ზრუნავენ ხელოვნური ინტელექტისა და ელექტრონული სერვისების დანერგვაზე, რაც გარდა ხარჯების დაზოგვისა, დღევანდელი პანდემიის გამოცდილებიდან გამომდინარე, საზოგადოებრივი ჯანმრთელობის შენარჩუნებასაც უწყობს ხელს.
საქართველოში მოქმედი ონლაინ პლატფორმები, უფრო ზოგად ინფორმაციულ ან მხარდამჭერ ხასიათს ატარებს და არ არის მიმართული სახელმწიფოს მხრიდან გადადგმული ნაბიჯების შეფასებისკენ. მიუხედავად იმისა, რომ პანდემიასთან ბრძოლაში მთავრობა იყენებს ყველა შესაძლო მექანიზმს, მნიშვნელოვანია სახელმწიფოს მხრიდან მოქალაქეთა ინფორმირებულობის, ანგარიშვალდებულებისა და გამჭვირვალობის დაცვა, ხოლო სამოქალაქო სექტორის მხრიდან პანდემიის შესაკავებლად დანერგილი მექანიზმების კონტროლი.

Due to Covid-19 pandemic, the world has faced unprecedented challenge. States try to adopt different measures to address the crisis, specifically, they create platforms, publish databases, establish and use artificial intelligence for efficiently managing the processes.
OGP webpage jointly provides information on online platforms used by the states and civic society, aiming at fighting with pandemic and the problems it causes. It is important to analyse them for gaining the experience.
Chatbot, Mobile Application, Online Portal
There are informative online platforms created by the state or civil society in the OGP Member States, informing society with the information regarding the virus or allowing citizens to assess the risk of infecting based on their symptoms. Such platforms are often only informative; however, several states utilize systems based on artificial intelligence (AI), which interact with the consumers and respond according to the database. Several countries also use mobile applications informing citizens and collecting data through comfortable and simple format.
Argentina (also Buenos Aires separately), Morocco and Ukraine use chatbot, with main functions of providing information regarding Covid-19, responding to questions on symptoms, prophylactics, prevention and civil services.
Significant number of countries ( Estonia (Järva Vald), Italy (Lazio), Singapore, South Korea, Spain(Basque Country), India, Vietnam Panama) have created mobile, web application and/or AI based system. Their main function is informing users on Covid-19. Some applications analyse information regarding the infected persons and their contacts (their movement) and send signal and notifications when approaching areas with an infected person. Some applications may have additional functions. For instance, in Canada, the app does not only provide general information, based on personal risk-factors (based on questions on symptoms and conditions), it provides individual recommendations.
The Government of Croatia has created digital assistant “Andrija” with the help of healthcare representatives and IT companies for ensuring the close collaboration with citizens, the app aims at providing individual health advices. It is also called a “virtual doctor”. Doctors can receive 50 calls during a day, while “Andrija” can process thousands of requests. AI is updated systematically, including based on the ideas and recommendations provided by the citizens.
Canada, USA and Mexico – epidemiologists and software developers at Harvard Medical School, Boston Children's Hospital and a group of volunteers from across the technology industry created a portal “Covid near you”. Portal uses crowdsourced data to visualize maps to help citizens and public health agencies identify current and potential hotspots. Webpage relies on voluntary participation from the public, asks to respond the question “are you or your family members sick”. Collected data is analysed and put on the map, so that healthcare professionals are daily updated. This information will help prevent the pandemic further.
Assessment of State Measures/Budget Monitoring
In Argentina, Brazil, Haiti and Ukraine there are several initiatives both from state and civil society, which focus on monitoring state mechanisms on addressing Covid-19, such as human rights restrictions, budget spending and other processes.
For example, an organisation in Argentina Diretorio Legislativo, which aims at creating autonomous, democratic, flexible and independent space for dialogue with representatives of different sectors (public, private, academic and civil), has created an instrument Civic Space Guardian (CSG), which monitors regulations affecting civil space in Latin America and Caribbean. These regulations have impact on freedom of expression and manifestation, right to peaceful assembly and access to public information. Currently governments apply all tools for stopping the virus, including the digital tools for controlling citizens. In such situation abuse of rights is possible. Therefore, the regulations and their execution require control from civil society. Diretorio Legislativo has provided a report “Restricted rights in times of COVID-19: The challenge of safeguarding health and civil liberties”, which states that all measures adopted by the state for combating pandemic and all activities should be transparent for society.
Civil society conducts monitoring in Haiti and Mexico as well.
In number of countries governments are trying to proactively inform public and civil society on budgetary expenditures or the use of other resources.
All initiatives, from both state and civil society, aim at increasing the efficiency of crisis resolution and assessment of state productivity.
Special Mechanisms
As it was stated in one online publication of Panama, the government is considering transferring money to the citizens for financial support. The ideas are discussed to use ID cards as debit cards and make money transfer, using state bank services of “electronic pockets” or opening online bank account. These services are required since only 50% of Panamanians have bank account, making financial support to the whole population rather hard.
National Treasury of South Africa created an email, where public can send recommendations on fighting Covid-19. This initiative will support the collaboration with the rest of the government and the citizens.
In the United Kingdom a platform of technical guideline on coronavirus was created, which is a crowdsource library on services and resources linked with Covid-19. Similar platform was established in many other countries too.
The role of the Parliament
Apart from the executive government, the engagement of the legislative government in combating virus is also relevant.
Directorio Legislativo and ParlAmericas, civil society organisations in Argentina have created a publication on Covid-19, COVID-19: “The challenge of adapting and strengthening the role of parliaments: an analysis from an Open Parliament perspective”. The document describes information on the role of the Parliament during the pandemic, how North and South American countries, as well as Caribbean country parliaments operate, and how open parliament recommendations are also analysed.
Over 60 members of the Parliament of France, Senators with different political backgrounds have opened a platform for public consultations on “Day After Tomorrow”, where it is possible to receive citizen opinions/proposals in various ways (consultations, workshops, hackathon) on challenges after Covid-19 is overcome, specifically, what challenges the world will face and how problems in various fields should be addressed.
Topics to be discussed on the Platform are:
- Health is the most important: what kind health system should we have tomorrow?
- Subway, Work, Robot: what kind of employment system do we want?
- Does balanced consumption safeguard society?
- How can we revive solidarity?
- Education and youth: how can we create/develop educated society?
- Human in the face of machine: can we humanise digital technology?
- Towards open democracy: how should we allocate powers?
- The future of the country/territories: what new agreements are needed to strengthen them and sustain variety?
- Our riches are invisible: how can we better evaluate common goods?
- “Necessary Money”: how will financing and property reallocation work?
On these issues, citizens through consultations publicly post/send their proposals/opinions, which can be discussed and responded on the platform. Le Jour après team organises online meetings twice a week, where through video-conferences ideas/opinions are shared. These meetings are streamed live and later re-streamed again. The meeting is announced in advance on the webpage and public can participate. Additional way of sharing ideas is hackathon, where organisers invite anyone, who has thought on topics under discussion.
Fighting Disinformation
In the era of Covid-19 combating disinformation is becoming crucial, which is why various states, as well as civil society tries to fight the dissemination of false information in innovative ways. In some instances this happens through monitoring and gathering the information (for instance, in Mexico, Romania, Pakistan and Nepal), in some cases through educational projects.
Canada is a noteworthy example of educational program. Capilano University in Canada has created an educational webpage with a game, which aims at combating disinformation. During the game you can earn various badgesand a “Master” Degree. The goal of the game is to allow to differentiate the disinformation from credible information through spreading fake tweets. Another Canadian webpage is involved in fighting the false information with usingdifferent educational resources and programs on digital and media-literacy since 1996. One direction of the webpage is #Breakthefake. This webpage supports youth to develop critical thinking and become active and informed members of the digital world through various programs, quizzes and other resources.
Another project can be underlined, which was created in Belgium and is a flagship project of European External Action Service’s East StratCom Task Force. The core objective of the project is to increase public awareness and understanding of the Kremlin’s disinformation operations, and to help citizens in Europe and beyond develop resistance to digital information and media manipulation. Webpage also aims at monitoring Covid-19 specific disinformation tracking and hindering its dissemination.
Other Measures for Informing Public
This chapter collects information on webpages and other online information sources, which are used by governments and civil society for sharing information with the public. At a glance they might seem similar to discussed examples, but still different.
For example, in Bulgaria and Croatia Viber channels are used for sharing information, through which citizens receive information on Covid-19. While Singapore provides 24-hour information through WhatsApp on pandemic and responds to citizens questions.
The Office of Comptroller General (CGU) of Brazil has created exclusive information channel, where apart from receiving information on state actions about fighting Covid-19, it is also possible to make positive or negative feedback.
In Azerbaijanand Italy there are webpages, which accumulate information not only about the virus, but also on issues relevant to such issues as “education”, “medicine”, “delivery service”, “transportation”, “online shopping”, etc. While in Slovakia,Ministry of Education has created a special webpage, which is dedicated to different resources on education.
In the State of Australia, New South Wales, and Salvador Governments post information on confirmed cases in groups, together with postal index or geographical locations.
Health Ministry of South Koreaupdates information regarding the available rooms for respiratory patients, while Health Department in Spain, Basque Country publishes reports, including hotspot map, confirmed cases and other information on Covid-19 evolution.
A good example of “digital government” is the government United Arab Emirates, which has ensured to collect all necessary services on one webpage, so that citizens don’t have to make physical visit.
The Government of Scotland published a document “A Framework for Decision Making”, which describes every step of the government, necessary for combating Covid-19. The main values given in this document are kindness, compassion, openness and transparency.
Georgia engaged in fighting Covid-19 pandemic early on, which was demonstrated in measures taken by state, as well as civil/private sector. There are several online platforms which are in various ways similar to above mentioned examples.
- With the initiative from private sector, an online platform was created for supporting vulnerable groups (finances, food, human resources and other), where it is possible to make a donation or register as a volunteer. There is also information regarding organizations with high social responsibility. Platform also has blogs on Covid-19 around the world and Georgia.
- For prevention of the spread of the virus and for informing public regarding distance services, digital solidarity platform was created with civil society support - https://prevencia.ge. It fights fake news spread and checks the correctness of information about the pandemic. It is possible to receive information on distance services and covid-19 fake news.
- Companies created a platform to support small and medium businesses, where you can send information about your business problems and receive recommendations.
- Telemedicine hub in Georgia has additional Covid-19 division, where you can check your symptoms and find out if you are infected. However, these results are informative only.
- An Application, has been activated, where user can find out, if he/she was in contact with Covid-19 infected individual. The principle of the app is following: application collects data on phone location with GPS, while with using Bluetooth it collects information on contact with other phones. For these purposes the application needs to find other phone, which also has this application activated. All collected data are saved on the phone and are sent to the server only if the user allows it and informs the application that he or she has virus. After this, a notification is sent to all people, to whom this phone was close for 15 minutes or more minutes during the past 2 weeks. Only those people that have the application receive notification. Notification does not include personal information and only indicates that a person was in contact with infected person. Application has two problems: first, its efficiency depends on the amount of people using it, second – it depends on good will of the user to warn others about the infection.
- On a webportal created by the Government, various recommendations are collected, answers to frequently asked questions, information on distance services, myths about coronavirus and correct definitions, information regarding the pharmacies and hotlines and other relevant data.
Based on international experience, it is important to:
- Create the online consultation platform in Georgia, where it is possible to have discussions with the participation of government, as well as civil society and general public. These platforms would allow us to achieve consensus in the public on the measures against pandemic, and also will increase awareness about the action plan for preventing the results of pandemic. In this regard an example from the Parliament of France is relevant, where citizens and government representatives discuss together the activities planned in various sectors and public life;
- Strengthen the fight against disinformation;
- Promote individual initiatives from state bodies, together with centralized approaches, which would support fight against pandemic and inform public better;
- Ensure that, as discussed examples demonstrate, governments establish services based on AI and use electronic methods, which saves funds and also supports safeguarding public health.
Online platforms in Georgia are not directed at evaluating steps taken by the government. Although government uses all possible measures, it is important to ensure informing citizens and be accountable and transparent, while civil sector makes control over the mechanisms to stop pandemic.