“ღია მმართველობის პარტნიორობა” (OGP - Open Government Partnership) აშშ-ისა და ბრაზილიის პრეზიდენტების ერთობლივი ინიციატივის შედეგად დაფუძნდა 2011 წლის 20 სექტემბერს გაეროს გენერალური ასამბლეის შეხვედრის ფარგლებში. დღეის მდგომარეობით იგი 70 ქვეყანას აერთიანებს.
პარტნიორობა წარმოადგენს მრავალმხრივ საერთაშორისო ინიციატივას და მიზნად ისახავს მთავრობის გამჭვირვალობის, მისი ეფექტურობისა და ანგარიშვალდებულების გაზრდის, კორუფციასთან ბრძოლის, აგრეთვე, მმართველობის გაძლიერებისთვის ახალი ტექნოლოგიების დანერგვის ხელშეწყობას.
OGP-ის ზედამხედველობას უწევს მთავრობისა და სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლებისაგან დაკომპლექტებული მმართველი კომიტეტი (Steering Committee). მმართველი კომიტეტი, ქვეკომიტეტებისა და თემატური ჯგუფების დახმარებით, აყალიბებს OGP-ის საქმიანობის ძირითად მიმართულებებს, მის პოლიტიკასა და იდეას, ამასთან, კონტროლს უწევს წევრი სახელმწიფოების მიერ ნაკისრი ვალდებულებების შესრულებას და ზედამხედველობს OGP-ის ფუნქციონირებას. კომიტეტს ხელმძღვანელობენ თავმჯდომარე, თავმჯდომარის მოადგილე და ორი სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენელი.
2016 წლის 4 მაისს საქართველო OGP-ის თანა-თავმჯდომარედ იქნა არჩეული. 2013 წლის აგვისტოდან ქვეყანა ასევე არის OGP-ის მმართველი კომიტეტის წევრი. თანათავმჯდომარის უფლებამოსილების ფარგლებში, რომელიც 1 ოქტომბრიდან დაიწყო, საქართველო საფრანგეთთან ერთად უხელმძღვანელებს მმართველ კომიტეტს, ხოლო მომავალი წლის ოქტომბრიდან OGP-ის თავმჯდომარეობას დაიკავებს. თავმჯდომარის უფლებამოსილების ფარგლებში, საქართველო მონაწილეობას მიიღებს ღია მმართველობის პარტნიორობის ძირითადი მიმართულებებისა და სტრატეგიების შემუშავებაში.
საქართველოს მონაწილეობა ღია მმართველობის პარტნიორობაში
”ღია მმართველობა პარტნიორობის” (OGP) ფარგლებში საქართველომ უკვე მესამე, 2016-2017 წლების სამოქმედო გეგმა დაამტკიცა. წინა ორი სამოქმედო გეგმის ფარგლებში 2012-2016 წლებში საქართველოს მთავრობამ მრავალი მნიშვნელოვანი ვალდებულება შეასრულა.
გარდა ამისა, 2015 წლის 30 აპრილს საქართველოს პარლამენტმა და საქართველოს ღია პარლამენტის სამუშაო ჯგუფის წევრმა არასამთავრობო და საერთაშორისო ორგანიზაციებმა საპარლამენტო ღიაობის მემორანდუმი გააფორმეს, რის შედეგადაც საქართველო რეგიონში პირველი ქვეყანა გახდა, რომელმაც პარლამენტში ღია მმართველობის პრინციპების დანერგვა დაიწყო.
აღსანიშნავია, რომ 2015 წლის გლობალურ სამიტზე, საქართველოს პარლამენტმა, ღია მმართველობის პარტნიორობის ჩემპიონთა ჯილდო (the OGP Government Champions Award) მოიპოვა. უფრო კონკრეტულად, ჯილდო გადაეცა პარლამენტის ინტერფრაქციულ ჯგუფს სამთავრობო და სამოქალაქო სექტორებს შორის სამოქმედო გეგმის შემუშავებისას იდეალური თანამშრომლობისთვის და სამოქმედო გეგმაში სამოქალაქო ორგანიზაციების ინიციატივებისა და რეკომენდაციების წარმატებით შეტანისთვის.
OGP-ის ფარგლებში საქართველომ კიდევ ერთ წარმატებას ლონდონის გლობალურ სამიტზე მიაღწია. საქართველო ინფორმაციის პროაქტიულად გამოქვეყნების რეგულაციის დანერგვისთვის გამორჩეულ მიღწევათა ჯილდოზე (Bright Spots Prize) 7 ფინალისტთა შორის იქნა წარდგენილი.
ყოველივე ზემოაღნიშნულიდან გამომდინარე, საქართველოს მიერ OGP-ის თავმჯდომარის სტატუსის მოპოვება ინფორმაციის გამჭვირვალობისა და დემოკრატიული საზოგადოების განვითარების მიმართულებით კიდევ ერთ წინგადადგმულ ნაბიჯად და დიდ წარმატებად შეგვიძლია მივიჩნიოთ.
„ღია მმართველობის პარტნიორობის“ პირველი გლობალური სამიტი ბრაზილიაში (2012 წლის აპრილი)
„ღია მმართველობის პარტნიორობის“ (OGP) პირველი გლობალური სამიტი 2012 წლის 17-18 აპრილს ბრაზილიის დედაქალაქ ბრაზილიაში გაიმართა და მას 53 ქვეყნის ხელისუფლებებისა და სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლები დაესწრნენ. შეხვედრას საქართველოს პრემიერმინისტრი და სამოქალაქო სექტორის წარმომადგენლებიც ესწრებოდნენ.
ბრაზილიის შეხვედრა OGP-ის წევრი ქვეყნების მიერ ნაკისრი ვალდებულებების შესრულების პროგრესის მიმოხილვას და მთავარი მიმართულებების განსაზღვრას ისახავდა მიზნად. ამასთან, შეხვედრაზე ხელისუფლებებისა და სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლებმა OGP-ის პრინციპების დანერგვის მიზნით შემუშავებული სამოქმედო გეგმები წარმოადგინეს.
ბრაზილიის 2012 წლის შეხვედრაზე ასევე განხილულ იქნა ისეთი თემები, როგორიცაა ინფორმაციაზე წვდომა, საჯარო მომსახურების გაწევა, ღია მონაცემთა პორტალების შექმნის აუცილებლობა, საჯარო ფინანსების მართვა, ფინანსების განკარგვის პროცესის გამჭვირვალობა, სამოქალაქო საზოგადოებისა და კერძო სექტორის პოზიცია ინფორმაციაზე წვდომასთან დაკავშირებით და სხვა.
“ღია მმართველობის პარტნიორობის” მეორე გლობალური სამიტი ლონდონში (2013 წლის ოქტომბერი)
2013 წლის 31 ოქტომბერს - 1 ნოემბერს დიდი ბრიტანეთის დედაქალაქ ლონდონში გაიმართა „ღია მმართველობის პარტნიორობის“ (OGP) რიგით მეორე გლობალური სამიტი, რომელსაც OGP-ის წევრი ქვეყნების 1,000-მდე წარმომადგენელი ესწრებოდა. საქართველოს დელეგაციას ხელისუფლების მხრიდან - იუსტიციის მინისტრი, ხოლო სამოქალაქო საზოგადოების მხრიდან არასამთავრობო ორგანიზაცია „ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი“ (IDFI) ესწრებოდნენ.
სამიტის მონაწილე ქვეყნებმა განიხილეს OGP-ის პრინციპებიდან გამომდინარე ვალდებულებების შესრულების პროგრესი და დასახეს ახალი მიზნები და გამოწვევები.
2013 წლის ლონდონის სამიტზე განისაზღვრა შემდეგი პრიორიტეტები: მმართველობის ღიაობის ხელშეწყობა, დემოკრატიის განვითარებისა და კორუფციის აღმოფხვრის მიზნით ფინანსური გამჭვირვალობა, ანგარიშგების გლობალური სტანდარტების შემუშავება ბუნებრივი რესურსების გამოყენების გამჭვირვალობისთვის, მთავრობასა და მოსახლეობას შორის დიალოგისა და თანამშრომლობის გაზრდა და სხვა.
ლონდონის სამიტზე თითოეულმა ქვეყანამ დაასახელა განახლებულ სამოქმედო გეგმაში შესატანი ახალი
ვალდებულებები. საქართველომ საჯარო ინფორმაციის ერთიანი ბაზის (data.gov.ge) შემუშავების და ინფორმაციის თავისუფლების ახალი კანონის მიღების ვალდებულება აიღო. ამასთან, საქართველოს დელეგაციამ მონაწილეობა მიიღო ინფორმაციის თავისუფლების სამუშაო ჯგუფის შეხვედრაში, რომლის მიზანიც ინფორმაციის თავისუფლებასთან დაკავშირებული ვალდებულებების შესრულების ხელშეწყობა იყო.
“ღია მმართველობის პარტნიორობის” მესამე გლობალური სამიტი მეხიკოში (2015 წლის ოქტომბერი)
„ღია მმართველობის პარტნიორობის“ (OGP) რიგით მესამე გლობალური სამიტი 2015 წლის 28-29 ოქტომბერს მექსიკის დედაქალაქ მეხიკოში გაიმართა და მასზე სამოქალაქო საზოგადოების, ბიზნეს სექტორისა და მთავრობის 1500-მდე წარმომადგენელი შეიკრიბა.
გლობალურ სამიტამდე 1 დღით ადრე ჩატარდა OGP-ის სამოქალაქო საზოგადოების დღე. ეს ღონისძიება მიზნად ისახავდა OGP-ის სახელმწიფოებს შორის პარტნიორობის გაღრმავებას, OGP-ში სახელმწიფოებს შორის პარტნიორობის გაღრმავებას, OGP-ში ჩართული ქვეყნების რაოდენობის ზრდას, სხვადასხვა ქვეყნების გამოცდილების გაზიარებასა და OGP-ის ვალდებულებების გაფართოებას.
მეხიკოს სამიტზე განხილულ იქნა ისეთი მნიშვნელოვანი საკითხი, როგორიცაა საკანონმდებლო პროცესისა და ტექნოლოგიების ურთიერთდამოკიდებულება. სახელდობრ, განისაზღვრა, რომ საკანონმდებლო პროცესის გამჭვირვალობის ერთ-ერთი უმნიშვნელოვანესი ხელშემწყობი ფაქტორია ტექნოლოგიური მხარდაჭერა, რომელიც დაინტერესებულ პირებს ინფორმაციაზე წვდომას უადვილებს და, შესაბამისად, ხელს უწყობს მოსახლეობის საკანონმდებლო პროცესებში ჩართულობას.
მეხიკოს სამიტზე აგრეთვე განხილულ იქნა საპარლამენტო ღიაობის დანერგვის მექანიზმები. ამასთან, სამიტზე ხაზი გაესვა OGP-ის პრინციპების დანერგვაში სასამართლო ხელისუფლების ჩართვის აუცილებლობას. სამიტის ფარგლებში, OGP-ის საკანონმდებლო ღიაობის სამუშაო ჯგუფმა საკანონმდებლო ღიაობის ტრეინინგი ჩაატარა, რომლის ფარგლებშიც განხილულ იქნა ისეთი საკითხები, როგორიცაა ტექნოლოგიის როლი საკანონმდებლო გამჭვირვალობის განვითარებასა და ხელშეწყობაში, ინფორმაციაზე წვდომის კანონმდებლობის შემუშავებასთან დაკავშირებული გამოცდილება, საპარლამენტო ეთიკის საერთაშორისო სტანდარტების დანერგვა და სხვა.
საკანონმდებლო ღიაობის სამუშაო ჯგუფის დახმარებით, მრავალმა ქვეყანამ OGP-ის მიზნების განხორციელების პროცესში საკანონმდებლო ორგანოების ჩართვის ვალდებულება აიღო.
2015 წლის მეხიკოს გლობალური სამიტის მონაწილე ქვეყნებმა ასევე განიხილეს ღია მმართველობის როლი გაეროს 2030 წლის მდგრადი განვითარების მიზნების განხორციელებაში.
“ღია მმართველობის პარტნიორობის” მეოთხე გლობალური სამიტი პარიზში (2016 წლის დეკემბერი)
2016 წლის 7-9 დეკემბერს, საფრანგეთის დედაქალაქ პარიზში ტარდება “ღია მმართველობის პარტნიორობის” (OGP) მეოთხე გლობალური სამიტი, რომელსაც სამოქალაქო საზოგადოების, ბიზნეს სექტორისა და მთავრობების 3,000-მდე წარმომადგენელი ესწრება. OGP-ის სამიტს ასევე ესწრებიან სახელმწიფო და არასამთავრობო ორგანიზაციების, მათ შორის “ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის” (IDFI) წარმომადგენლები.
სამიტის ერთ-ერთ მთავარ მოვლენას „პარიზის დეკლარაციის“ საზოგადოებისთვის წარდგენა და მიღება წარმოადგენს, რომლის მიზანია მთავრობებისა და არასამთავრობო ორგანიზაციების მიერ OGP-ის დანარჩენი წევრებისთვის საკუთარი გამოცდილებისა და მექანიზმების გაზიარება.

“Open Government Partnership” (OGP) was launched on September 20th, 2011 at the sidelines of a UN General Assembly Meeting by the Presidents of USA and Brazil. As of today, it is composed of 70 member countries.
OGP is a multilateral international initiative that aims to fight corruption, secure transparency, effectiveness and accountability of governments and harness new technologies to strengthen governance.
OGP is overseen by Steering Committee, which is composed of government and civil society representatives. With the help from subcommittees and thematic groups, the Committee provides guidance and main directions of OGP. Furthermore, it supervises fulfillment of the commitments undertaken by the member states and generally controls proper functioning of OGP. The Committee is governed by the Chairman, Deputy Chairman and two representatives of civil society.
On May 4th, 2016 Georgia became a Co-Chairman of Open Government Partnership. Within the aforementioned competence, our country, along with France, will guide Steering Committee. From October 2017 Georgia will become the sole Chairman of the Committee and will participate in development of the main goals and strategies of the Open Government Partnership.
Participation of Georgia in Open Government Partnership
As a member of the Open Government Partnership (OGP) Georgia has already adopted its third Action Plan for the years of 2016-2017. It should also be noted that in the years of 2012-2017 the Government of Georgia carried out many important obligations through the action plans that our country adopted in previous years.
Moreover, on April 30th, 2015, Parliament of Georgia and Non-Governmental and International Organizations participating in the Open Parliament Georgia Working Group, signed the Memorandum on Parliamentary Openness. As a result, Georgia became the first country in the region that started implementing the Principles of Open Parliament.
It is noteworthy that in the year of 2015, Parliament of Georgia was awarded with the OGP Government Champions Award at the Open Government Partnership’s Global Summit. More precisely, the award was given to the Inter-Factional Group for an ideal cooperation with the civil society and for successful input of the civil society initiatives and recommendations into the national Action Plan.
Furthermore, Georgia was nominated for Bright Spots Prize at the Open Government Partnership’s Global Summit that was held in London, Great Britain. Namely, Georgia was placed among 7 other finalists for enactment of the legislation related to proactive disclosure of public information.
Based on the aforementioned, we can conclude that the fact that Georgia was chosen as a Chairman of OGP is a great success for our country and can be considered as a step forward in regards of development of freedom of information and building of democratic society.
First Global Summit of Open Government Partnership in Brazil (April 2012)
First Global Summit of Open Government Partnership was held on April 17-18, in Brasilia, the capital of Brazil. The Summit was attended by the governments and civil society representatives of 53 countries. Georgia was represented by the Prime-Minister of Georgia, as well as by the civil society representatives.
The main goal of the Brazilian Meeting was to determine the progress of implementation of the commitments undertaken by the member countries and to define the course of OGP. Furthermore, in order to implement the OGP Principles, government and civil society representatives presented their action plans.
Other important topics discussed at the Brazilian Meeting were information accessibility, provision of public services, establishment of open data portals, management of public finances, transparency of budget management process, opinions of civil society and private sector on information accessibility and other.
Second Global Summit of Open Government Partnership in London (October 2013)
On October 31 – November 1, 2013, second Global Summit of Open Government Partnership was held in London, Great Britain. It was attended by more than 1,000 representatives of the member countries. As for the Georgian delegation, it consisted of the Minister of Justice and the representatives of “Institute for Development of Freedom of Information” (IDFI).
Participating countries discussed progress of implementation of the OGP Principles and outlined new goals and challenges. The following priorities were determined at the London Summit 2013: Ensure of government openness, support of financial transparency in order to develop democracy and eliminate corruption, elaboration of global accounting standards in order to ensure transparency of utilization of natural resources, increase of dialogue and cooperation between governments and citizens and other.
Each participating country named new commitments to be included in their newly adopted action plans. Georgia committed to establish an integrated database of the public information (data.gov.ge) and to adopt a new Law on Freedom of Information.
Moreover, Georgian delegation participated in the meeting of the Freedom of Information working group. The aim of the latter was to support implementation of the obligations related to freedom of information.
Third Global Summit of Open Government Partnership in Mexico (October 2015)
Third Global Summit of Open Government Partnership was held on October 28-29 in Mexico City, Mexico. Approximately 1,500 representatives of civil society, business sector and governments were presented at the Summit. The OGP Civil Society Day was traditionally held the day before the Summit. The aim of the aforementioned day was to deepen partnership between the OGP countries, increase the number of member states, exchange experiences and expend commitments of OGP.
The Mexico Summit focused on number of important issues, such as interdependency of legislative process and technology. More precisely, it was agreed that technological support is one of the most important factors that contributes to the legislative process transparency. More precisely, technological support makes it easier for interested persons to access information and, thereafter, it ensures active participation of individuals in legislative processes.
Mechanisms for implementation of parliament openness were also discussed at the Mexico Summit. Furthermore, the OGP Summit emphasized the importance to include judicial branches of governments in implementation of the OGP Principles. Within the Summit the Legislative Openness Working Group carried out training on legislative openness. Within the aforementioned training, various important issues were discussed, such as the role of technology in development and support of the legislative transparency, experience of the member countries in adopting access to information related legislation, implementation of international standards for parliamentary ethics and other.
With the help from the Legislative Openness Working Group, a large number of participating countries committed to include legislative branches of governments in implementation of the OGP goals.
The participating countries also discussed the role of the Open Government Partnership in implementation of the 2030 Agenda for Sustainable Development Goals.
Open Government Partnership Summit in Paris (December 2016)
Open Government Partnership’s fourth Global Summit is held in Paris, France on December 7-9, 2016.
It will be attended by approximately 3,000 representatives of civil society, business sector and government. Representatives of the Government, as well as of the non-governmental organizations, including “Institute for Development of Freedom of Information” (IDFI), will be also presented at the aforementioned Summit.
One of the main events to be held at the OGP Summit is presentation and adaptation of Paris Declaration, which aims to support exchange of experiences and mechanisms of various governments and non-governmental organizations with other members of OGP.