“ღია მმართველობის პარტნიორობა” (OGP - Open Government Partnership) აშშ-ისა და ბრაზილიის პრეზიდენტების ერთობლივი ინიციატივის შედეგად დაფუძნდა 2011 წლის 20 სექტემბერს გაეროს გენერალური ასამბლეის შეხვედრის ფარგლებში. დღეის მდგომარეობით, იგი 76 ქვეყანას აერთიანებს. პარტნიორობა წარმოადგენს მრავალმხრივ საერთაშორისო ინიციატივას, რომელიც მიზნად ისახავს მთავრობის მიერ გამჭვირვალობის, ეფექტურობისა და ანგარიშვალდებულების გაზრდის, კორუფციასთან ბრძოლის, აგრეთვე, მმართველობის გაძლიერებისთვის ახალი ტექნოლოგიების დანერგვის მიზნით, ვალდებულებების აღებას.
OGP-ის ზედამხედველობას უწევს მთავრობისა და სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლებისაგან პროპორციული რაოდენობით დაკომპლექტებული სამეთვალყურეო კომიტეტი (Steering Committee). სამეთვალყურეო კომიტეტი, ქვეკომიტეტებისა და თემატური ჯგუფების დახმარებით, აყალიბებს OGP-ის საქმიანობის ძირითად მიმართულებებს, მის პოლიტიკასა და იდეას, ამასთან, კონტროლს უწევს წევრი სახელმწიფოების მიერ ნაკისრი ვალდებულებების შესრულებას და ზედამხედველობს OGP-ის ფუნქციონირებას. კომიტეტს ხელმძღვანელობენ თავმჯდომარე, თავმჯდომარის მოადგილე და ორი სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენელი.
OGP-ს ხელმძღვანელობს მხარდამჭრი ერთეული (Support Unit), რომელიც მუდმივი სამდივნოს როლს ასრულებს და სამეთვალყურეო კომიტეტთან მჭიდრო თანამშრომლობით, OGP-ს მიზნებს ახორციელებს. მხარდამჭერი ერთეულის ძირითად მოვალეობებს OGP-ს გარე კომუნიკაციების, OGP-ს პარტნიორებთან საორგანიზაციო ურთიერთობებისა და წევრობის გაფართოება წარმოადგენს.
საქართველოს მთავრობის და პარლამენტის მონაწილეობა ღია მმართველობის პარტნიორობაში
2014 წლის 30 ივლისს, პირველად 2011 წლის შემდეგ, ღია მმართველობის სამეთვალყურეო კომიტეტი არჩევნების გზით დაკომპლექტდა. სამეთვალყურეო კომიტეტის წევრობის 8 ვაკანტური ადგილისთვის 11 სახელმწიფო იბრძოდა, მათ შორის საქართველოც. არჩევნების შედეგად, აშშ, ბრაზილია, გაერთიანებული სამეფო, ფილიპინები და ტანზანია ხელახლა აირჩიეს სამეთვალაყურეო კომიტეტის წევრებად, ხოლო საქართველო, საფრანგეთი, და ხორვატია პირველად შეუერთდნენ კომიტეტს. 2016 წლის 4 მაისს საქართველო OGP-ის თანათავმჯდომარედ იქნა არჩეული. 2013 წლის აგვისტოდან ქვეყანა ასევე არის OGP-ის სამეთვალყურეო კომიტეტის წევრი. თანათავმჯდომარის უფლებამოსილების ფარგლებში, რომელიც 1 ოქტომბრიდან დაიწყო, საქართველო საფრანგეთთან ერთად ხელმძღვანელებოდა მმართველ კომიტეტს.
2017 წლის ივნისში, გიორგი კლდიაშვილი, ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის (IDFI) აღმასრულებელი დირექტორი, მმართველობის პარტნიორობის (OGP) სამეთვალყურეო კომიტეტის ახალ წევრად იქნა არჩეული, როგორც სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენელი. წევრობის კანდიდატად გიორგი კლდიაშვილი წარადგინა ნილს სკოტმა, გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) წარმომადგენელი საქართველოში.
ამასთან, 2017 წლის 19 სექტემბერს, ნიუ-იორკში, გაეროს გენერალური ასამბლეის რიგით 72-ე სხდომაზე, გაიმართა ღია მმართველობის პარტნიორობის (OGP) სამეთვალყურეო კომიტეტის (Steering Committee) შეხვედრა. შეხვედრაზე, საქართველოს პრემიერმინისტრმა გიორგი კვირიკაშვილმა საფრანგეთის პრეზიდენტისგან ემანულ მაკრონისგან ღია მმართველობის პარტნიორობის (OGP) თავმჯდომარეობა ოფიციალურად გადმოიბარა.
”ღია მმართველობა პარტნიორობის” (OGP) ფარგლებში საქართველომ უკვე მეოთხე, 2018-2019 წლების სამოქმედო გეგმა დაამტკიცა. წინა სამი სამოქმედო გეგმის ფარგლებში 2012-2018 წლებში საქართველოს მთავრობამ მრავალი მნიშვნელოვანი ვალდებულება შეასრულა.
გარდა ამისა, 2015 წლის 30 აპრილს საქართველოს პარლამენტმა და საქართველოს ღია პარლამენტის სამუშაო ჯგუფის წევრმა არასამთავრობო და საერთაშორისო ორგანიზაციებმა საპარლამენტო ღიაობის მემორანდუმი გააფორმეს, რის შედეგადაც საქართველო რეგიონში პირველი ქვეყანა გახდა, რომელმაც პარლამენტში ღია მმართველობის პრინციპების დანერგვა დაიწყო.
აღსანიშნავია, რომ 2015 წლის გლობალურ სამიტზე, საქართველოს პარლამენტმა, ღია მმართველობის პარტნიორობის ჩემპიონთა ჯილდო მოიპოვა. უფრო კონკრეტულად, ჯილდო გადაეცა პარლამენტის ინტერფრაქციულ ჯგუფს სამთავრობო და სამოქალაქო სექტორებს შორის სამოქმედო გეგმის შემუშავებისას იდეალური თანამშრომლობისთვის და სამოქმედო გეგმაში სამოქალაქო ორგანიზაციების ინიციატივებისა და რეკომენდაციების წარმატებით შეტანისთვის.
დღეის მდგომარეობით, საქართველოს პარლამენტმა, სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლებთან და საერთაშორისო ორგანიზაციებთან ერთობლივი ძალისხმევის შედეგად, სამი სამოქმედო გეგმა (2015-2016, 2017, 2018-2019) დაამტკიცა და გეგმებით განსაზღვრულ ვალდებულებებს წარმატებით ახორციელებს.
საყურადღებოა, რომ 2017 წლის საპარლამენტო ღიაობის სამოქმედო გეგმით, საქართველოს პარლამენტმა ვალდებულად აიღო საქართველოს მთავრობის მიერ ღია მმართველობის პარტნიორობის (OGP) ფარგლებში განხორციელებულის საქმიანობის ზედამხედველობა და მონიტორინგი.
აღნიშნულის შედეგად, ეროვნული სამოქმედო გეგმის განხორციელებისა და შემუშავების პროცესში, საქართველოს მთავრობამ პარლამენტს ღია მმართველობის პარტნიორობის (OGP) ფარგლებში მის მიერ განხორციელებულ საქმიანობასთან და მიღწევებთან დაკავშირებით ინფორმაცია წარუდგინა. ეს დემოკრატიის გაზრდისა და სამთავრობო დაწესებულებების ანგარიშვალდებულების კუთხით წინ გადადგმულ ნაბიჯს წარმოადგენს.
ყოველივე ზემოაღნიშნულიდან გამომდინარე, საქართველოს მიერ OGP-ის თავმჯდომარის სტატუსის მოპოვება ინფორმაციის გამჭვირვალობისა და დემოკრატიული საზოგადოების განვითარების მიმართულებით კიდევ ერთ წინგადადგმულ ნაბიჯად და დიდ წარმატებად შეგვიძლია მივიჩნიოთ.
თბილისის მერიის მონაწილეობა ღია მმართველობის პარტნიორობაში (OGP)
2017 წლის 16 ნოემბერს თბილისის მთავრობამ „ღია მმართველობის პარტნიორობის“ (OGP) ფარგლებში თბილისის 2017 წლის სამოქმედო გეგმა დაამტკიცა. გეგმის შემუშავებისა და მონიტორინგის მიზნით, 2017 წლის მაისში შეიქმნა 20 წევრისაგან შემდგარი „ღია მმართველობის პარტნიორობის (OGP) ფარგლებში სამოქმედო გეგმის მომზადების, მისი შესრულების ხელშეწყობისა და მონიტორინგის სამუშაო ჯგუფი“. ჯგუფი სხვადასხვა არასამთავრობო ორგანიზაციების და საერთაშორისო პროგრამების წარმომადგენლებით არის დაკომპლექტებული, მათ შორის არიან: ფონდი ღია საზოგადოება საქართველო, ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი (IDFI), საერთაშორისო გამჭვირვალობა საქართველო, დემოკრატიული მმართველობის ინიციატივის პროგრამა (USAID) და პროგრამა „ევროკავშირის წარმომადგენლობა საქართველოში.“
აღსანიშნავია, რომ თბილისის მერიამ სამოქმედო გეგმა „ღია მმართველობის პარტნიორობის“ საპილოტე პროგრამის ფარგლებში შეიმუშავა და ამ ნაბიჯით აქტიურად შეურთდა საქართველოში OGP-ს პრინციპების დანერგვის პროცესს.
„ღია მმართველობის პარტნიორობის“ პირველი გლობალური სამიტი ბრაზილიაში (2012 წლის აპრილი)
„ღია მმართველობის პარტნიორობის“ (OGP) პირველი გლობალური სამიტი 2012 წლის 17-18 აპრილს ბრაზილიის დედაქალაქ ბრაზილიაში გაიმართა და მას 53 ქვეყნის ხელისუფლებებისა და სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლები დაესწრნენ. შეხვედრას საქართველოს პრემიერმინისტრი და სამოქალაქო სექტორის წარმომადგენლებიც ესწრებოდნენ. ბრაზილიის შეხვედრა OGP-ის წევრი ქვეყნების მიერ ნაკისრი ვალდებულებების შესრულების პროგრესის მიმოხილვას და მთავარი მიმართულებების განსაზღვრას ისახავდა მიზნად.
ამასთან, შეხვედრაზე ხელისუფლებებისა და სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლებმა OGP-ის პრინციპების დანერგვის მიზნით შემუშავებული სამოქმედო გეგმები წარმოადგინეს.
ბრაზილიის 2012 წლის შეხვედრაზე ასევე განხილულ იქნა ისეთი თემები, როგორიცაა ინფორმაციაზე წვდომა, საჯარო მომსახურების გაწევა, ღია მონაცემთა პორტალების შექმნის აუცილებლობა, საჯარო ფინანსების მართვა, ფინანსების განკარგვის პროცესის გამჭვირვალობა, სამოქალაქო საზოგადოებისა და კერძო სექტორის პოზიცია ინფორმაციაზე წვდომასთან დაკავშირებით და სხვა.
“ღია მმართველობის პარტნიორობის” მეორე გლობალური სამიტი ლონდონში (2013 წლის ოქტომბერი)
2013 წლის 31 ოქტომბერს - 1 ნოემბერს დიდი ბრიტანეთის დედაქალაქ ლონდონში გაიმართა „ღია მმართველობის პარტნიორობის“ (OGP) რიგით მეორე გლობალური სამიტი, რომელსაც OGP-ის წევრი ქვეყნების 1,000-მდე წარმომადგენელი ესწრებოდა. საქართველოს დელეგაციას ხელისუფლების მხრიდან - იუსტიციის მინისტრი, ხოლო სამოქალაქო საზოგადოების მხრიდან არასამთავრობო ორგანიზაცია „ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი“ (IDFI) ესწრებოდნენ. სამიტის მონაწილე ქვეყნებმა განიხილეს OGP-ის პრინციპებიდან გამომდინარე ვალდებულებების შესრულების პროგრესი და დასახეს ახალი მიზნები და გამოწვევები. 2013 წლის ლონდონის სამიტზე განისაზღვრა შემდეგი პრიორიტეტები: მმართველობის ღიაობის ხელშეწყობა, დემოკრატიის განვითარებისა და კორუფციის აღმოფხვრის მიზნით ფინანსური გამჭვირვალობა, ანგარიშგების გლობალური სტანდარტების შემუშავება ბუნებრივი რესურსების გამოყენების გამჭვირვალობისთვის, მთავრობასა და მოსახლეობას შორის დიალოგისა და თანამშრომლობის გაზრდა და სხვა. ლონდონის სამიტზე თითოეულმა ქვეყანამ დაასახელა განახლებულ სამოქმედო გეგმაში შესატანი ახალი ვალდებულებები. საქართველომ საჯარო ინფორმაციის ერთიანი ბაზის (data.gov.ge) შემუშავების და ინფორმაციის თავისუფლების ახალი კანონის მიღების ვალდებულება აიღო. ამასთან, საქართველოს დელეგაციამ მონაწილეობა მიიღო ინფორმაციის თავისუფლების სამუშაო ჯგუფის შეხვედრაში, რომლის მიზანიც ინფორმაციის თავისუფლებასთან დაკავშირებული ვალდებულებების შესრულების ხელშეწყობა იყო.
“ღია მმართველობის პარტნიორობის” მესამე გლობალური სამიტი მეხიკოში (2015 წლის ოქტომბერი)
„ღია მმართველობის პარტნიორობის“ (OGP) რიგით მესამე გლობალური სამიტი 2015 წლის 28-29 ოქტომბერს მექსიკის დედაქალაქ მეხიკოში გაიმართა და მასზე სამოქალაქო საზოგადოების, ბიზნეს სექტორისა და მთავრობის 1500-მდე წარმომადგენელი შეიკრიბა. გლობალურ სამიტამდე 1 დღით ადრე ჩატარდა OGP-ის სამოქალაქო საზოგადოების დღე. ეს ღონისძიება მიზნად ისახავდა OGP-ის სახელმწიფოებს შორის პარტნიორობის გაღრმავებას, OGP-ში სახელმწიფოებს შორის პარტნიორობის გაღრმავებას, OGP-ში ჩართული ქვეყნების რაოდენობის ზრდას, სხვადასხვა ქვეყნების გამოცდილების გაზიარებასა და OGP-ის ვალდებულებების გაფართოებას. მეხიკოს სამიტზე განხილულ იქნა ისეთი მნიშვნელოვანი საკითხი, როგორიცაა საკანონმდებლო პროცესისა და ტექნოლოგიების ურთიერთდამოკიდებულება. სახელდობრ, განისაზღვრა, რომ საკანონმდებლო პროცესის გამჭვირვალობის ერთ-ერთი უმნიშვნელოვანესი ხელშემწყობი ფაქტორია ტექნოლოგიური მხარდაჭერა, რომელიც დაინტერესებულ პირებს ინფორმაციაზე წვდომას უადვილებს და, შესაბამისად, ხელს უწყობს მოსახლეობის საკანონმდებლო პროცესებში ჩართულობას.
მეხიკოს სამიტზე აგრეთვე განხილულ იქნა საპარლამენტო ღიაობის დანერგვის მექანიზმები. ამასთან, სამიტზე ხაზი გაესვა OGP-ის პრინციპების დანერგვაში სასამართლო ხელისუფლების ჩართვის აუცილებლობას. სამიტის ფარგლებში, OGP-ის საკანონმდებლო ღიაობის სამუშაო ჯგუფმა საკანონმდებლო ღიაობის ტრეინინგი ჩაატარა, რომლის ფარგლებშიც განხილულ იქნა ისეთი საკითხები, როგორიცაა ტექნოლოგიის როლი საკანონმდებლო გამჭვირვალობის განვითარებასა და ხელშეწყობაში, ინფორმაციაზე წვდომის კანონმდებლობის შემუშავებასთან დაკავშირებული გამოცდილება, საპარლამენტო ეთიკის საერთაშორისო სტანდარტების დანერგვა და სხვა. საკანონმდებლო ღიაობის სამუშაო ჯგუფის დახმარებით, მრავალმა ქვეყანამ OGP-ის მიზნების განხორციელების პროცესში საკანონმდებლო ორგანოების ჩართვის ვალდებულება აიღო. 2015 წლის მეხიკოს გლობალური სამიტის მონაწილე ქვეყნებმა ასევე განიხილეს ღია მმართველობის როლი გაეროს 2030 წლის მდგრადი განვითარების მიზნების განხორციელებაში.
“ღია მმართველობის პარტნიორობის” მეოთხე გლობალური სამიტი პარიზში (2016 წლის დეკემბერი)
2016 წლის 7-9 დეკემბერს, საფრანგეთის დედაქალაქ პარიზში ჩატარდა “ღია მმართველობის პარტნიორობის” (OGP) მეოთხე გლობალური სამიტი, რომელსაც სამოქალაქო საზოგადოების, ბიზნეს სექტორისა და მთავრობების 3,000-მდე წარმომადგენელი ესწრებოდნენ. OGP-ის სამიტს ასევე ესწრებოდნენ სახელმწიფო და არასამთავრობო ორგანიზაციების, მათ შორის “ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის” (IDFI) წარმომადგენლები. სამიტის ერთ-ერთ მთავარ მოვლენას „პარიზის დეკლარაციის“ საზოგადოებისთვის წარდგენა და მიღება წარმოადგენდა, რომლის მიზანია მთავრობებისა და არასამთავრობო ორგანიზაციების მიერ OGP-ის დანარჩენი წევრებისთვის საკუთარი გამოცდილებისა და მექანიზმების გაზიარება.
“ღია მმართველობის პარტნიორობის” რიგით მეხუთე გლობალური სამიტი თბილისში (2018 წლის ივლისი)
2018 წლის 17-19 ივლისს, თბილისი უმასპინძლებს ღია მმართველობის პარტნიორობის რიგით მეხუთე გლობალურ სამიტს, რომელზეც თავს მოიყრის სხვადასხვა ქვეყნის 2000-მდე წარმომადგენელი. მთავრობების ხელმძღვანელები, პარლამენტის წევრები, სამოქალაქო საზოგადოეიბს და აკადემიის წარმომადგენლები, აგრეთვე საერთაშორისო და დონორი ორგანიზაციები განიხილავენ ღია მმართველობასთან დაკავშირებულ საკითხებს. სამიტი გაიხსნება სამოქალაქო საზოგადოების დღით, რომელიც მსოფლიოს სხვადასხვა ქვეყნებიდან წარმოდგენილი, ღია მმართველობის საკითხებზე მომუშავე სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლების ძირითადი შეკრების ადგილია. ამასთან, სამოქალაქო საზოგადოების დღის პარალელურად, 2018 წლის 17 ივლისს, საქართველოს პარლამენტში გაიმართება ღია პარლამენტის დღე, რომელიც 24 ქვეყნისა და 12 პარლამენტის 200-ზე მეტ წარმომადგენელს უმასპინძლებს. ღონისძიებას გახსნის საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარე, ირაკლი კობახიძე. ღონისძიება 2 პანელისგან (პანელი 1 - კანონშემოქმედებითი ჩართულობის პოლიტიკა: კარგი პრაქტიკის მაგალითები და გამოწვევები, პანელი 2 - გამჭვირვალე და ანგარიშვალდებული პარლამენტები) შედგება.
პანელების შორის, შუალედური დისკუსიების გამართვა იგეგმება, რომლებიც საპარლამენტო დემოკრატიის დანერგვისათვის აუცილებელ ტექნოლოგიებსა და ინოვაციებს დაეთმობა და წარმოდგენილი იქნება როგორც პრეზენტაციები, ასევე სხვადასხვა სახელმწიფოების გამოცდილებები და მაგალითები.
საპარლამენტო ღიაობის დღის ორგანიზატორია საქართველოს პარლამენტი ღია მმართველობის პარტნიორობასთან (OGP) თანამშრომლობით, ხოლო მხარდამჭერები - ევროკავშირი (EU), გაეროს განვითარენის პროგრამა (UNDP), აშშ საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს დემოკრატიული მმართველობის ინიციატივა (USAID/GGI), გერმანიის საერთაშორისო თანამშრომლობის საზოგადოება (GIZ), ეროვნული დემოკრატიული ინსტიტუტი (NDI) და ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი (IDFI).
18 ივლისს გახსნითი პლენარული სხდომა და ასევე მაღალი რანგის სესიები გაიმართება. განხილული იქნება საპარლამენტო ღიაობასთან დაკავშირებული ისეთი საკითხები, როგორიცაა გლობალური ანტიკორუფცია, მრავალმხრივი ინსტიტუტების როლი ღია მმართველობის რეფორმების მხარდაჭერაში, ღია მონაცემები, საჯარო სერვისების ინოვაცია, მონაწილეობითი ბიუჯეტის ინიციირება და შემუშავება და სხვა. თემები წარმოდგენილი იქნება მთავრობის, პარლამენტების, სამოქალაქო საზოგადოებისა და საერთაშორისო ორგანიზაციების წარმომადგენლების მიერ. სესიებს დაესწრებიან გიორგი მარგველაშვილი, საქართველოს პრეზიდენტი, მამუკა ბახტაძე, საქართველოს პრემიერ-მინისტრი, ირაკლი კობახიძე, საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარე და ასევე სხვადასხვა მონაწილე სახელმწიფოების პრეზიდენტები, პრემიერ-მინისტრები და სხვა მაღალი რანგის პირები.
გიორგი კლდიაშვილი, ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის (IDFI) აღმასრულებელი დირექტორი, განიხილავს ღია მმართველობის და OGP-ს შესაძლებელობებსა და გამოწვევებს აღმასავლური პარტნიორობის ფარგლებში.
19 ივლისს, სამიტი შემდეგი თემებით გაგრძელდება: განვითარებისათვის საბიუჯეტო გამჭვირვალობის გაძლიერება, ღია მონაცემების პროაქტიული გამოქვეყნება და ხელახლა გამოყენება, ღია მმართველობის ინიციატივები, ფემინისტური ღია მმართველობა, სამოქალაქო ჩართულობა და სხვა. განსაკუთრებული ყურადღება დაეთმობა საპარლამენტო OGP-სთან დაკავშირებულ საკითხებს და გიორგი კლდიაშვილი, ირინა ფრუიძესთან, ღია მმართველობის მუდმივმოქმედი საპარლამენტო საბჭოს თავმჯდომარესთან ერთად, წარმოადგენენ საკუთარ ხედვას იმის თაობაზე, თუ როგორ შეიცვალა ურთიერთობა პარლამენტსა და მოქალაქეებს შორის OGP-ს ოთხი გამოწვევის დანერგვის შედეგად.
სამიტი სხვადასხვა ლოკაციებზე, მათ შორის საქართველოს პარლამენტის შენობაში, ფილარმონიის დარბაზში, სასტუმრო „რუმსი“-სა და ფუნიკულორზე ჩატარდება.

Open Government Partnership (OGP) was launched on September 20, 2011, at the sidelines of the UN General Assembly. As of today, it is composed of 76 member countries. OGP is a multilateral international initiative that aims to secure specific commitments from governments to promote transparency, empower citizen participation in the decision-making processes, fight corruption, secure effectiveness and accountability of governments and harness new technologies to strengthen open governance.
OGP is overseen by Steering Committee, which is composed of government and civil society representatives in equal numbers. With the help from subcommittees and thematic working groups, the Committee provides guidance and main directions of OGP. Furthermore, it supervises fulfillment of the commitments undertaken by the member states and generally controls proper functioning of OGP. The Committee is governed by the Chairman, Deputy Chairman and two representatives of civil society.
OGP is administered by the Support Unit that plays the role of the permanent secretariat and works closely with the Steering Committee to advance the goals of the OGP. The major function of the Support Unit is to manage OGP’s external communications, ensure the continuity of organizational relationships with OGP’s partners and support the broader membership.
Participation of Government and Parliament of Georgia in Open Government Partnership
On July 30, 2014, for the first time after 2011, OGP steering committee was elected by the member states. Eleven states had been competing for eight seats, including Georgia. As a result of the elections, USA, Brazil, UK, Philippines and Tanzania were re-elected, while Georgia, Croatia and France joined the committee for the first time.
On May 4, 2016, Georgia became a Co-Chair of Open Government Partnership. Within the aforementioned competence, our country, along with France, was guiding Steering Committee.
In June 2017, Giorgi Kldiashvili, the Executive Director of Institute for Development of Freedom of Information (IDFI), was selected as a new member representing civil society in the Open Government Partnership (OGP) Steering Committee (SC). Kldiashvili was nominated as the SC member by Niels Scott, Resident Representative of the United Nations Development Program (UNDP) in Georgia.
Moreover, on September 19, 2017, at the 72nd Session of the UN General Assembly, the official meeting of the Open Government Partnership’s (OGP) Steering Committee took place. At the meeting, the Georgian Prime Minister Giorgi Kvirikashvili officially took over the OGP chair from the French President Emmanuel Macron.
As a member of the Open Government Partnership (OGP) Georgia has adopted and implemented three Action Plans and lately has elaborated and approved its Fourth Action Plan for the years of 2018-2019. It should also be noted that in the years of 2012-2018 the Government of Georgia carried out many important commitments through the action plans that our country adopted in previous years.
Moreover, on April 30, 2015, Parliament of Georgia and Non-Governmental and International Organizations participating in the Open Parliament Georgia Working Group, signed the Memorandum on Parliamentary Openness. As a result, Georgia became the first country in the region that started implementing the Principles of Open Parliament. It is noteworthy that in the year of 2015, Parliament of Georgia was awarded with the OGP Government Champions Award at the Open Government Partnership’s Global Summit. More precisely, the award was given to the Inter-Factional Group for an ideal cooperation with the civil society and for successful input of the civil society initiatives and recommendations into the national Action Plan.
It is noteworthy, that the Parliament of Georgia, with support from Civil Society and International Organizations, is actively involved in elaboration and implementation of Parliamentary Openness Action Plans. As of today, the Parliament has adapted three Action Plans (2015-2016, 2017, 2018-2019) and is constantly working on implementation of the Commitments defined therein.
It is noteworthy that through the Open Parliament Georgia Action Plan 2017, the Parliament of Georgia committed to supervise and monitor OGP-related activities of the Government of Georgia. As a result, throughout the implementation and elaboration process of the national Action Plan, the Government of Georgia presented information on its ongoing activities and achievements within the framework of Open Government Partnership (OGP) to the Parliament of Georgia. This is a step forward in increasing democracy and accountability of the Government institutions.
Based on the aforementioned, we can conclude that the fact that Georgia was chosen as a Chairman of OGP is a great success for our country and can be considered as a step forward in regards of development of freedom of information and building of democratic society.
Participation of Tbilisi Municipality in Open Government Partnership (OGP)
On November 16, 2017, within the framework of “Open Government Partnership” (OGP), Tbilisi Municipality adopted Tbilisi OGP Action Plan 2017. In May 2016, the working group for development, promotion and monitoring of implementation of the Action Plan within the framework of “Open Government Partnership” was created. The working group is composed of representatives from various non-governmental actors. It is noteworthy that Tbilisi Municipality elaborated the Action Plan in the framework of the “Open Government Partnership’s” Pilot Program and as a result, it actively gets involved in implementation of OGP Principles.
First Global Summit of Open Government Partnership in Brazil (April 2012)
First Global Summit of Open Government Partnership was held on April 17-18, in Brasilia, the capital of Brazil. The Summit was attended by the governments and civil society representatives of 53 countries. Georgia was represented by the Prime Minister of Georgia, as well as by the civil society representatives.
The main goal of the Brazilian Meeting was to determine the progress of implementation of the commitments undertaken by the member countries and to define the course of OGP. Furthermore, in order to implement the OGP Principles, government and civil society representatives presented their action plans.
Other important topics discussed at the Brazilian Meeting were information accessibility, provision of public services, establishment of open data portals, management of public finances, transparency of budget management process, opinions of civil society and private sector on information accessibility and other.
Second Global Summit of Open Government Partnership in London (October 2013)
On October 31 – November 1, 2013, second Global Summit of Open Government Partnership was held in London, Great Britain. It was attended by more than 1,000 representatives of the member countries. As for the Georgian delegation, it consisted of the Minister of Justice and the representatives of “Institute for Development of Freedom of Information” (IDFI). Participating countries discussed progress of implementation of the OGP Principles and outlined new goals and challenges. The following priorities were determined at the London Summit 2013: Ensure of government openness, support of financial transparency in order to develop democracy and eliminate corruption, elaboration of global accounting standards in order to ensure transparency of utilization of natural resources, increase of dialogue and cooperation between governments and citizens and other.
Each participating country named new commitments to be included in their newly adopted action plans. Georgia committed to establish an integrated database of the public information (data.gov.ge) and to adopt a new Law on Freedom of Information. Moreover, Georgian delegation participated in the meeting of the Freedom of Information working group. The aim of the latter was to support implementation of the obligations related to freedom of information.
Third Global Summit of Open Government Partnership in Mexico (October 2015)
Third Global Summit of Open Government Partnership was held on October 28-29 in Mexico City, Mexico. Approximately 1,500 representatives of civil society, business sector and governments were presented at the Summit. The OGP Civil Society Day was traditionally held the day before the Summit. The aim of the aforementioned day was to deepen partnership between the OGP countries, increase the number of member states, exchange experiences and expend commitments of OGP.The Mexico Summit focused on number of important issues, such as interdependency of legislative process and technology. More precisely, it was agreed that technological support is one of the most important factors that contributes to the legislative process transparency. More precisely, technological support makes it easier for interested persons to access information and, thereafter, it ensures active participation of individuals in legislative processes.
Mechanisms for implementation of parliament openness were also discussed at the Mexico Summit. Furthermore, the OGP Summit emphasized the importance to include judicial branches of governments in implementation of the OGP Principles. Within the Summit, the Legislative Openness Working Group carried out training on legislative openness. Within the aforementioned training, various important issues were discussed, such as the role of technology in development and support of the legislative transparency, experience of the member countries in adopting access to information related legislation, implementation of international standards for parliamentary ethics and other.
With the help from the Legislative Openness Working Group, a large number of participating countries committed to include legislative branches of governments in implementation of the OGP goals. The participating countries also discussed the role of the Open Government Partnership in implementation of the 2030 Agenda for Sustainable Development Goals.
Fourth Open Government Partnership Global Summit in Paris (December 2016)
Open Government Partnership’s fourth Global Summit was held in Paris, France on December 7-9, 2016. It was attended by approximately 3,000 representatives of civil society, business sector and government. Representatives of the Government, as well as of the non-governmental organizations, including “Institute for Development of Freedom of Information” (IDFI), were also presented at the aforementioned Summit. One of the main events held at the OGP Summit was presentation and adaptation of Paris Declaration, which aims to support exchange of experiences and mechanisms of various governments and non-governmental organizations with other members of OGP.
Fifth Open Government Partnership Global Summit in Tbilisi (July 2018)
On July 17-19, 2018, Tbilisi will host fifth Open Government Partnership Summit that will gather up to 2000 participants from over the Globe. Heads of Governments, Members of Parliaments, representatives of civil society, academia, international and donor organizations will discuss open and good governance related topics. The Summit will start with a Civil Society Day, which is the principal gathering of the global civil society community working on advancing open government. Simultaneously, in the Tbilisi building of the Parliament of Georgia, Georgian Parliament will host the Open Parliament Day – a high-level international discussion on legislative openness. Several panel discussions will focus on a range of issues related to the legislative openness, including the new ways of engaging citizens and civil societies in parliamentary work, institutional reforms needed to achieve parliamentary transparency and accountability, and the role of technology and innovation in strengthening parliamentary openness. The discussion will be opened by the Chairperson of the Georgian Parliament, Irakli Kobakhidze. The event will consist of two panels (Panel 1 - Legislative engagement policy: good practices, challenges and ways forward and Panel 2 – Transparent and accountable parliaments).
Between the panels, Lightening Talks I and II will take place. They will focus on Technologies and innovations for Parliamentary Democracy and will include discussions, as well as presentations of various country experiences.
The Open Parliament Day is initiated and organised by the Parliament of Georgia, in cooperation with the Open Government Partnership (OGP) Support Unit, with the assistance from partners and donors – the European Union (EU), UNDP, USAID/Good Governance Initiative (GGI), GIZ, NDI and Institute for Development of Freedom of Information (IDFI).
On July 18, the Opening Plenary and number of high-level sessions of the Summit will take place. Within the framework of the Plenary, open parliament related issues will be discussed, such as Global Anti-Corruption, the Role of Multilateral Institutions in Supporting Open Governance Reforms, Open Data, Public Services Innovations, initiating and elaborating Participatory Budgeting and other. Topics will be discussed by various speakers from government, parliaments, CSOs and international organizations. Furthermore, Giorgi Margvelashvili, President of Georgia, Mamuka Bakhtadze, Prime Minister of Georgia, Irakli Kobakhidze, Chairperson of the Parliament of Georgia, as well as prime ministers and presidents of other participating states will attend the high-level sessions.
Giorgi Kldiashvili, Executive Director of Institute for Development of Freedom of Information (IDFI), will discuss impact, opportunities and challenges for open government and OGP in the Eastern Partnership.
On July 19, the Summit will continue with the following topics: Advancing budget transparency for development, publishing and re-using open data, open government innovations, feminist open government, citizen participation and other. Special attention will be paid to the parliamentary OGP issues and Giorgi Kldiashvili, along with Irina Pruidze, Chairperson of the Permanent Parliamentary Council on Open Governance, will present their vision on how four OGP Commitments have transformed the relationship between Parliaments and Citizens.
The Summit will take place in various locations, such as the Parliament of Georgia, Tbilisi Concert Hall, Rooms Hotel Tbilisi and Funicular.