ღია მმართველობის უწყებათაშორისი საკოორდინაციო საბჭო შეიქმნა
2020 წლის 13 თებერვალს საქართველოს მთავრობის დადგენილებით შეიქმნა საქართველოს ღია მმართველობის უწყებათაშორისი საკოორდინაციო საბჭო და დამტკიცდა საბჭოს დებულება და შემადგენლობა.
საკოორდინაციო საბჭოს შემადგენლობაში შედიან სახელმწიფოს სამივე შტოს წარმომადგენლები - სამინისტროების წარმომადგენლები, უზენაესი სასამართლოს თავმჯდომარის მოადგილე და საქართველოს პარლამენტის ღია მმართველობის მუდმივმოქმედი საბჭოს თავმჯდომარე. ამავდროულად, სააკოორდინაციო საბჭოს წევრები სათათბირო ხმის უფლებით არიან არასამთავრობო ორგანიზაციები, რაც საკოორდინაციო საბჭოში გადაწყვეტილების მიღებას შესაძლებელს ხდის სახელმწიფო დაწესებულებების წარმომადგენლებისა და არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლების კუმულატიური უმრავლესობით. თუ არასამთავრობო ორგანიზაციების უმრავლესობა მისაღები გადაწყვეტილების წინააღმდეგია, ასეთი გადაწყვეტილება არ იქნება მიღებული.
ღია მმართველობა საქართველოს ფორუმისგან განსხვავებით, საკოორდინაციო საბჭოში სავალდებულო წესით წარმოდგენილი არიან უმაღლესი თანამდებობის პირები, რამაც დადებითი გავლენა უნდა მოახდინოს ღია მმართველობის პარტნიორობის (OGP) წინაშეაღებული ვალდებულებების განხორციელებაზე. ღია მმართველობის ფორუმში სამინისტროების მონაწილეობა დამყარებული იყო ნებაყოფლობით პრინციპზე, ხოლო არასამთავრობო ორგანიზაციების უმრავლესობას არ შეეძლო მისაღები გადაწყვეტილების დაბლოკვა. ღია მმართველობის საქართველოს ფორუმი შენარჩუნებული იქნება, თუმცა მხოლოდ საკოორდინაციო საბჭოსთან არსებული სამუშაო ჯგუფის სახით, რომელმაც მოსაზრებები, რეკომენდაციები და ღია მმართველობა საქართველოს ეროვნული სამოქმედო გეგმის სამუშაო ვერსია უნდა წარუდგინოს საკოორდინაციო საბჭოს.
საკოორდინაციო საბჭოს მუდმივ წევრებად განსაზღვრული არიან სახელმწიფო დაწესებულებების წარმომადგენლები, მათ შორის საქართველოს მთავრობის საპარლამენტო მდივანი, საქართველოს შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილე, საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის მინისტრის მოადგილე, საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრის მოადგილე, საქართველოს იუსტიციის მინისტრის მოადგილე, საჯარო სამსახურის ბიუროს უფროსი, სახელმწიფო შესყიდვების სააგენტოს თავმჯდომარე, და სხვა სახელმწიფო დაწესებულებების წარმომადგენლები. დებულებით საბჭოს თავმჯდომარეობს საქართველოს მთავრობის ადმინისტრაციის უფროსი.
საკოორდინაციო საბჭოს შექმნამდე ღია მმართველობა საქართველოს ფორუმი (სამდივნოსთან ერთად) არსებობდა საქართველოს იუსტიციის სამინისტროში როგორც საკონსულტაციო მექანიზმი და მიზნად ისახავდა ღია მმართველობის მიმართულებით წინადადებებისა და რეკომენდაციების შემუშავებას. ძველი სტრუქტურის თანახმად, ფორუმი შედგებოდა სახელმწიფო და არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლებისაგან და ჰყავდა ორი მომხსენებელი: ერთი მომხსენებელი წარმოადგენდა საჯარო დაწესებულებებს, ხოლო მეორე მომხსენებლი არასამთავრობო ორგანიზაციებს.
საქართველოს ღია მმართველობის უწყებათაშორისი საკოორდინაციო საბჭოს  სამდივნო წარმოდგენილი იქნება საქართველოს მთავრობის ადმინისტრაციაში, რაც გაამარტივებს სამდივნოს მხრიდან როგორც მუშაობის პროცესში ჩართული მონაწილეების, ასევე, აღებული ვალდებულებების განხორციელების კოორდინაციას. ახლად შექმნილ საკოორდინაციო საბჭოში  სათათბირო ხმის უფლებით მონაწილეობა ეთხოვათ შემდეგ არასამთავრობო ორგანიზაციებს -საერთაშორისო გამჭვირვალობა - საქართველოს, საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციას, ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტს (IDFI), ეკონომიკური პოლიტიკისა და კვლევის ცენტრს, სამოქალაქო საზოგადოების ინსტიტუტს, საქართველოს ღია საზოგადოების ფონდს, ფონდს „პარტნიორობა საგზაო უსაფრთხოებისათვის“.
საკუთრივ სათათბირო ხმის უფლების გარეშე საბჭოს მუშაობაში კიდევ უფრო მეტი სახელმწიფო და არასამთავრობო ორგანიზაცია იქნება ჩართული, მათ შორის სახელმწიფო აუდიტის სამსახური, საქართველოს უზენაესი სასამართლო, ღია მმართველობის მუდმივმოქმედი საპარლამენტო საბჭოს თავმჯდომარე, ქალაქ თბილისის მუნიციპალიტეტის მერიის ღია მმართველობის სამუშაო ჯგუფის თავმჯდომარე, საქართველოში ევროკავშირის დელეგაცია, ამერიკის შეერთებული შტატების საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს (USAID) და მისი დაფინანსებული პროექტების წარმომადგენლები, გაეროს განვითარების პროგრამა (UNDP), ამერიკის სავაჭრო პალატა, გერმანიის საერთაშორისო თანამშრომლობის საზოგადოება (GIZ), ეროვნულ-დემოკრატიული ინსტიტუტი (NDI).
საკოორდინაციო საბჭოს დებულება ითვალისწინებს საბჭოს ფუნქციებსა და ამოცანებს, რომელთა შორის განსაკუთრებით ხაზგასასმელია სახელმწიფოში ღია მმართველობის ზოგადი პოლიტიკის კოორდინაცია, ღია მმართველობა საქართველოს სამოქმედო გეგმის განხილვა, მხარდაჭერა და მთავრობისთვის დასამტკიცებლად წარდგენა, ღია მმართველობის პრინციპებისა და სამოქმედო გეგმაში შესატანი ცვლილებების განხილვა, ღია მმართველობის პოლიტიკის განხორციელების მიზნით წინადადებებისა და რეკომენდაციების შემუშავება და სხვა ისეთი ფუნქციების განხორციელება, რომელმაც ხელი უნდა შეუწყოს საქართველოში ღია მმართველობის პრინციპის დანერგვას.
აღსანიშნავია, რომ მსგავსი სახის პლატფორმა, სადაც არასამთავრობო ორგანიზაციები მონაწილეობენ სათათბირო ხმის უფლებით, არ არის შექმნილი არც ერთ ღია მმართველობის პარტნიორობის წევრ სახელმწიფოში.

Following the Decree of the Government of Georgia of February 13th, Open Governance Inter-Agency Coordination Council has been established and the charter, as well as the composition of the council, has been approved. The coordination council covers all three branches of the government and consists of – the representatives of the ministries, deputy chairman of the Supreme Court of Georgia and the Chairman of the Open Governance Permanent Parliamentary Council. Hereby, the members of the non-governmental organizations are represented in the council with the voting right. Therefore, the decision-making process in the council is based on a cumulative majority of the representatives of the state agencies and the NGOs. Conclusively, in case the majority of NGO representatives oppose a proposed decision, such a decision will not be taken.
Unlike the Open Government Georgia's Forum (which previously managed the OGP implementation process in Georgia on Governmental level), the Coordination Council has the mandatory representation of senior officials that should have a positive impact on OGP commitments implementation progress. The involvement of the relevant ministries in Open Government Forum was based on the voluntary principle, therefore, the majority of the NGOs did not have the authority to block the proposed decision. OGP Forum will be maintained but it will only act as the working group of the coordination council, delivering opinions, recommendations and the draft Open Government Partnership Action Plan of Georgia to the council.
Representatives of state agencies are designated as the permanent members of the Coordination Council, including Parliamentary Secretary of the Government of Georgia, Deputy Minister of Internal Affairs of Georgia, Deputy Minister of Regional Development and Infrastructure of Georgia, Deputy Minister of Economy and Sustainable Development of Georgia, Deputy Minister of Justice of Georgia, Head of the Civil Service Bureau, Chairman of the State Procurement Agency as well as the representatives of other state institutions. Following the charter, the council is chaired by the Head of the Administration of the Government of Georgia.
Prior to the establishment of the Coordination Council, the Open Government Partnership Forum (along with the Secretariat) acted as the consultative mechanism within the Ministry of Justice of Georgia, aiming to develop proposals and recommendations towards open governance. The previous structure of the forum included representatives of the government as well as non-governmental organizations and considered two speakers for the forum: one representing the government agencies and another non-governmental organization.
It should be emphasized, that the Secretariat of Open Governance Inter-agency Coordination Council will be represented at the Administration of the Government of Georgia, simplifying the coordination of the representatives involved in the working process as well as the process of the implementation of commitments. The newly established council authorized the following non-governmental organizations with the voting right – Transparency International Georgia, The Institute for Development of Freedom of Information (IDFI), the Economic Policy Research Center (EPRC), Civil Society Institute, Open Society Georgia Foundation, Foundation Partnership for Road Safety.
Further, more state and non-governmental organizations will be involved in the work of the councilas the non-voting participants, including State Audit Office of Georgia, the Supreme Court of Georgia, the Chairman of the Open Governance Permanent Parliamentary Council, Chairman of the Working Group of Open Government Partnership of Tbilisi City Hall, EU Delegation to Georgia, U.S. Agency for International Development (USAID) and the representatives of the projects funded by USAID, American Chamber of Commerce in Georgia, German Federal Enterprise For International Cooperation (GIZ), National-Democratic Institute (NDI).
The charter of the coordination council defines the role and objectives of the council, among which particularly should be highlighted: coordinating of the general open governance policy within the state, discussing, supporting and proposing Open Government Partnership Action Plan of Georgia to the Government of Georgia, reviewing the principles as well as draft amendments to the OGP Action Plan, elaborating suggestions and recommendations towards the implementation of the open governance policy and carrying out other functions supporting the implementation of OGP principles in Georgia.
Overall, it is noteworthy, that the platform is unique by its nature, as no such mechanism, considering the participation of non-governmental organizations in deliberative voting, has been established in any of the OGP member states.