ღია მმართველობის პარტნიორობა - გასაღები მდგრადი განვითარების მიზნების შენელებული პროგრესის საპასუხოდ
სიახლეები | პუბლიკაციები | ბლოგპოსტები | ღია მმართველობა და კორუფციასთან ბრძოლა 20 სექტემბერი 2019
ავტორი: გიორგი კლდიაშვილიინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის (IDFI) აღმასრულებელი დირექტორი და OGP-ის მმართველი კომიტეტის წევრი სამოქალაქო საზოგადოებიდან
გაეროს 2030 წლის დღის წესრიგი მოიცავს ამბიციურ მიზნებს, რომელთა მიღწევაც განსაკუთრებულ გამოწვევას წარმოადგენს, როგორც საქართველოში ისე გლობალური მასშტაბით. მიმდინარე წლის ივლისში გამართულმა მაღალი დონის პოლიტიკურმა ფორუმმა (HLPF) აჩვენა, რომ პროგრესი მიზნების იმპლემენტაციის მიმართულებით შენელებულია. მსგავსია, მდგომარეობა საქართველოშიც. მდგრადი განვითარების მიზნების 2019 წლის ანგარიში ხაზს უსვამს, რომ აუცილებელია მეტად სიღრმისეული, უფრო სწრაფი და ამბიციური ნაბიჯების გადადგმა იმისთვის, რომ შესაძლებელი გახდეს ქვეყნების სოციალურ-ეკონომიკური გარდაქმნა მდგრადი განვითარების მიზნების (SDGs) მისაღწევად.
მდგრადი განვითარების მიზნების მიღწევა შეუძლებელია მხოლოდ ხელისუფლების ძალისხმევით. აუცილებელია პროცესში ყველა დაინტერესებული მხარის აქტიურად ჩართვა და პასუხისმგებლობათა გადანაწილება.
სახელმწიფოსა და ფართო საზოგადოებას შორის თანამშრომლობის კონცეფცია წარმოადგენს ღია მმართველობის საერთაშორისო ინიციატივის (OGP) ძირითად ფუნდამენტს. პარტნიორობის მონაწილე ქვეყნების მთავრობები იღებენ ვალდებულებას, მოქალაქეებისათვის იყვნენ უფრო ღია და გახსნილი და ჩართონ ისინი გადაწყვეტილების მიღების პროცესში. ღია მმართველობის საერთაშორისო ინიციატივის ეფექტურად გამოყენებამ შესაძლებელია მნიშვნელოვანი წვლილი შეიტანოს მდგრადი განვითარების მიზნების იმპლემენტაციაში გლობალური მასშტაბით.
სწორედ აღნიშნული მოსაზრების ერთგვარ დეკლარირებას წარმოადგენდა 2015 წლის დეკემბერში, ნიუ იორკში, ღია მმართველობის პარტნიორობის მმართველი კომიტეტის წევრების მიერ ღია მმართველობის ერთობლივი დეკლარაციის მიღება 2030 წლის მდგრადი განვითარების მიზნების განხორციელების შესახებ. მიმდინარე წლის 28 თებერვალს კი, გაერთიანებული ერების განვითარების სააგენტოსა (UNDP) და ღია მმართველობის პარტნიორობას შორის ხელი მოწერა მემორანდუმს, რომლის თანახმადაც ისინი მჭიდროდ ითანამშრომლებენ ერთმანეთთან რათა უზრუნველყონ ღია მმართველობის პარტნიორობის სამოქმედო გეგმების ჩამოყალიბება ისეთ მექანიზმებად, რომლებიც ბიძგს მისცემენ ქვეყანაში რეფორმების განხორცილებას და პირდაპირ შეუწყობენ ხელს მდგრადი განვითარების მიზნების განხორცილებას.
საქართველოს შემთხვევა წარმოდგენს ნათელ მაგალითს იმისა, თუ როგორ უწყობს ხელს ღია მმართველობის პარტნიორობა მდგრადი განვითარების მიზნების იმპლემენტაციას. საქართველოს ღია მმართველობის 2018-2019 წლების სამოქმედო გეგმის ფარგლებში ქვეყანამ აიღო ვალდებულება უზრუნველყოს საზოგადოების მიერ მდგრადი განვითარების მიზნების მონიტორინგის ეფექტური მექანიზმის შექმნა.
აღნიშნული ითვალისწინებს ახალი ელექტრონული სისტემას (SDG Tracker), შემუშავებას და დანერგვას, რომლის მიზანი გაეროს მდგრადი განვითარების მიზნების მონიტორინგის ეფექტიანად და გამჭვირვალედ განხორციელება იქნება. აღნიშნული სისტემის საშუალებით ნებისმიერი დაინტერესებული მხარე შეძლებს ონლაინ რეჟიმში მოიძიოს ინფორმაცია კონკრეტული მიზნების შესაბამისად მიღწეული პროგრესის შესახებ. მოცემული ვალდებულების შემსრულებლად საჯარო და დონორ უწყებებთან ერთად განისაზღვრა ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი (IDFI).
მოცმული ვალდებულების შესრულების მიზნით IDFI-სა და სახელმწიფო უწყებების თანამშრომლობის შედეგად [1] შეიქმნა ელექტრონული მონიტორინგის სისტემის ე.წ. SDG Tracker-ის ვებ-გვერდის კონცეფცია, რომლის მიზანსაც წარმოადგენს მდგრადი განვითარების მიზნების ნაციონალიზაციის პროცესის შესახებ სრული ინფორმაციის ერთ ონლაინ სივრცეში თავმოყრა. მოცემული დროისთვის სისტემა ამოქმედებულია და მიმდინარეობს მასში შესაბამისი მონაცემების ატვირთვა. ვებ-გვერდი სრული დატვირთვით მიმდინარე წლის ბოლომდე ამუშავდება.
დღეს როდესაც მდგრადი განვითარების მიზნების იმპლემენტაციის პროცესი გლობალური მასშტაბით არის შენელებული, მნიშვნელოვანია სრულად იქნეს გააზრებული უკვე არსებული ისეთი პლატფორმების მნიშვნელობა, როგორიც არის ღია მმართველობის ინიციატივა. ქვეყნებმა უფრო აქტიურად უნდა დაიწყონ მდგრადი განვითარების მიზნების კონკრეტული გამოწვევების ასახვა ღია მმართველობის პარტნიორობის ეროვნულ სამოქმედო გეგმებში. მეორეს მხრივ კი ეროვნულმა ხელისუფლებებმა სრულად უნდა გაიაზრონ სამოქალაქო საზოგადოების როლი მდგრადი განვითარების მიზნების იმპლემენტაციის საქმეში და ღია მმართველობის პარტნიორობის მაგალითის გაზიარებით, უზრუნველყონ მჭიდრო თანამშრომლობა სამოქალაქო საზოგადოებასთან.

Author: Giorgi Kldiashvili, Executive Director of the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) and CSO Steering Committee Member of the Open Government Partnership (OGP)
The 2030 Agenda for Sustainable Development sets ambitious goals and reaching them constitutes a considerable challenge globally. The High-Level Political Forum (HLPF) held in July this year demonstrated that the progress towards achieving the Sustainable Development Goals (SDGs) is slow. The same is true for Georgia. The Sustainable Development Report 2019 emphasizes that more in-depth, fast, and robust steps are needed in order to achieve the social-economic transformation of states and enable the realization of the SDGs.
The SDGs cannot be reached by public institutions alone working in silos. It is necessary to include all relevant stakeholders in the process and share responsibilities.
Cooperation between civil society and government is the cornerstone of the Open Government Partnership (OGP). OGP members take the responsibility to be more open to citizen participation and include them in the decision-making process. OGP can be a vital partner to achieve the SDGs.
The above mentioned was also officially stated in the Joint Declaration on Open Government for the Implementation of the 2030 Agenda for Sustainable Development, adopted by the members of the OGP Steering Committee in New York, September 2015. Moreover, in February this year the UN Development Programme (UNDP) and the OGP made a joint commitment to advancing the 2030 Agenda for Sustainable Development through open government initiatives and signed a Memorandum of Understanding (MoU). Based on the MoU both organizations will collaborate to leverage OGP action plans as a mechanism to advocate for domestic reforms that enhance efforts to achieve the SDGs.
The case of Georgia is a good example of how OGP supports the implementation of the SDGs. Georgia’s latest OGP action plan includes a commitment to develop an effective system of public monitoring of the SDGs implementation process. Namely, according to the commitment of the Government Administration of Georgia, a new website (SDG Tracker) will be developed and implemented in order to enable effective and transparent monitoring of the SDGs.
The purpose of the SDG Tracker is to centralize comprehensive information on the SDGs nationalization and localization processes. Using the front-end of the website, users will be able to receive information online on the progress achieved within each goal and the activities carried out by the public agencies for meeting the SDGs, while the back-end of the system will be designed for internal management of the SDGs nationalization and localization process.
Based on the cooperation between the government entities and the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI), the SDG Tracker was created with the support of UNDP and the Swedish International Development Agency (SIDA). The website will be fully functional by the end of the year.
Today, when the progress of SDGs implementation is slow on a global scale, it is crucial to fully realize the importance of already existing platforms such as OGP. Countries should take more initiatives to reflect specific challenges linked with SDGs in their OGP action plans. At the same time, national authorities should internalize the role of civil society organizations in the implementation process of the SDGs and ensure close cooperation with them based on multi-sectoral initiatives.