ღია მმართველობის პარტნიორობის რეგიონული შეხვედრა საქართველოში
2015 წლის 3-4 ივნისს საქართველო „ღია მმართველობის პარტნიორობის“ (Open government Partnership – OGP) ევროპულ რეგიონულ შეხვედრას უმასპინძლებს. კონფერენციაში მონაწილეობის მისაღებად თბილისში OGP-ის წევრი ევროპული ქვეყნების მთავრობის წარმომადგენლები ჩამოვლენ. მათი შეკრების მთავარი მიზანია ერთმანეთს გაუზიარონ OGP-ის ფარგლებში მიღწეული შედეგებისა და შეძენილი გამოცდილების გაზიარება, ასევე სამთავრობო რეფორმატორთა ფართო ქსელის შექმნისთვის საფუძვლის ჩაყრა, ღია მმართველობის პარტნიორობის რეფორმების უკეთ განხორციელების მიზნით. კონფერენციის ფარგლებში ასევე განხილული იქნება ისეთი საკითხები, როგორიცაა ინოვაცია და ანგარიშვალდებულება OGP-ში, მთავრობის შიგნით კოორდინირება ღია მმართველობისთვის, ელ-მმართველობა - ელ. სერვისების და ღია მონაცემთა ბაზების მნიშვნელობა, ღია მმართველობის განვითარება, მომავალი მმართველობის და საზოგადოების მოდელი, საზოგადოების ჩართულობა, საკანონმდებლო ღიაობა, ინფორმაციის ხელმისაწვდომობა, OGP-ს სამუშაო ჯგუფები, სახელმწიფოს პირდაპირი მხარდაჭერა და სხვა.
ევროპული რეგიონული შეხვედრა გაიხსნება 3 ივნისს, ექსპო ჯორჯიაში. კონფერენციაში მონაწილეობას მიიღებენ, როგორც სამოქალაქო სექტორის, ასევე საერთაშორისო ორგანიზაციების წარმომადგენლები. პლენარულ სხდომის გახსნაზე სიტყვით გამოვა საქართველოს პრემიერ მინისტრი ირაკლი ღარიბაშვილი, საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარე დავით უსუფაშვილი, საქართველოს უზენაესი სასამართლოს თავმჯდომარე, ნინო გვენეტაძე, იუსტიციის მინისტრი თეა წულუკიანი და სხვები. გარდა ქართული სამთავრობო წარმომადგენლებისა, კონფერენციის გახსნაში მონაწილეობას მიიღებენ უცხოელი მთავრობის წარმომადგენლებიც. საფრანგეთის პრემიერ მინისტრის აპარატიდან ტიერი მენდონი ისაუბრებს სახელმწიფო მდივნის თვითმმართველობის რეფორმის შესახებ.
4 ივნისის რეგიონული კონფერენციის დახურვისას, მოხსენებას გააკეთებს IDFI-ს დირექტორი, ღია მმართველობის პარტნიორობის ფორუმის თანა თავმჯდომარე, გიორგი კლდიაშვილი. ის ისაუბრებს ღია მმართველობის განვითარების პროცესში მთავრობის და სამოქალაქო საზოგადოების ეფექტურ და წარმატებულ თანამშრომლობაზე. კონფერენციის დახურვისას დამსწრეებს სიტყვით მიმართავენ ასევე OGP-ის სამუშაო ჯგუფების, საერთაშორისო ორგანიზაციების და მთავრობის წარმომადგენლები, სიტყვით ასევე გამოვლენ კიმბერლი ჯონსი (მსოფლიო ბანკი) ფრანჩესკო სეკი (UNDP) ალექსანდრე ბარამიძე (იუსტიციის მინისტრის პირველი მოადგილე) და სხვები.
საქართველო პირველი ქვეყანაა აღმოსავლეთ ევროპაში, რომელიც პარტნიორობის მაღალი დონის შეხვედრას მასპინძლობს. საქართველო რეგიონული შეხვედრის მასპინძლად მექსიკაში გამართულ OGP-ის მმართველი კომიტეტის შეხვედრის დროს აარჩიეს იმ წარმატებების გამო, რასაც საქართველომ ღია მმართველობის კუთხით ბოლო წლებში მიაღწია.
საქართველომ, რომელიც ღია მმართველობის ინიციატივას 2011 წლის სექტემბრიდან შეუერთდა, განახორციელა 2012-2013 წლებზე გათვლილი პირველი სამოქმედო გეგმა და აიღო სახელმწიფო სერვისების, სახელმწიფო შესყიდვების, საჯარო ფინანსების, სამართლის ადმინისტრირების, ინოვაციური ტექნოლოგიების განვითარების სფეროებში გამჭვირვალე და შეთანხმებული პროცესების უზრუნველყოფის ვალდებულება. „2012-2013 წლების წინსვლის ანგარიშის“ თანახმად, საქართველომ მიიღო მაღალი შეფასება ბიუჯეტის გამჭვირვალობის, ინფორმაციის ხელმისაწვდომობისა და ქონებრივი დეკლარაციების გამოქვეყნების კუთხით. ამჟამად საქართველოს მთავრობა მეორე 2014-2015 წლების სამოქმედო გეგმის იმპლემენტაციის პროცესში იმყოფება. ამავდროულად, საქართველოს პარლამენტი მუშაობს საპარლამენტო ღიაობის სამოქმედო გეგმის შემუშავებაზე. 2014 წლის სექტემბერში საქართველო ორი წლით იქნა არჩეული OGP-ის მმართველი კომიტეტის წევრად.

On June 3-4th 2015 Tbilisi, Georgia will host the European regional conference of “Open Government Partnership” (OGP). The European government representatives of the OGP will participate in the conference. The main purpose of the meeting is to share accomplished results and experience and further build the network of government reformers using OGP to advance ambitious open government reforms in their countries. During the conference participant countries will discuss the topics such as: Innovation and accountability in OGP, coordination within the government for open government partnership, enhancing open governance, importance of e-governance, e-resources and open data, public involvement, legislative transparency, access to information, OGP working groups, direct country support, etc.
European regional meeting will be opened on 3rd of June and take place at Expo Georgia, Tbilisi. Points of contact from civil society, international organizations, government institutions will take part in the conference. Prime Minister Irakli Gharibashvili will open plenary session, Chairman of the Parliament of Georgia, Davit Usupashvili, Chairperson of Supreme Court of Georgia, Nino Gvenetadze, Minister of Justice, Thea Tsulukiani and others will welcome participants. Representatives of foreign countries’ governments will participate in the panel as well. Thierry Mandon, Secretary of State for Government Reform and Simplification, Office of the Prime Minister, France will speak about the self-government reforms at state secretary.
On June 4th at the closing of the conference Director of IDFI, Co-chair of the Open Government Georgia’s Forum, Giorgi Kldiashvili will discuss effective and successful cooperation of Government and civil society in the framework of Open Government partnership. At the end of the conference representatives of OGP working groups, international organizations and the government will address the participants. Ms Kimberly D. Johns (World Bank), Mr Francesco Cecchi (UNDP), Mr Aleksandre Baramidze (First Deputy Minister of Justice of Georgia) and others will have final speeches on the forum.
Georgia is the first country in Eastern Europe which hosts such an important meeting. Georgia was chosen as a host during the regional meeting of OGP’s committee, held in Mexico because of the successes achieved throughout the last years.
Georgia is the member of OGP since September, 2011 and it carried out first action plan in 2012-2013 in the framework of which country got commitment of providing a transparent and coordinated work of government, state purchases, public finances, the administration of justice and development of innovative technologies. “During the progress report of 2012-2013 years “Georgia got high grades in openness of budget, access of information and in the public disclosure of asset declarations. Currently, Government of Georgia in a process of implementation of 2014-2015 action plan. Simultaneously, Parliament of Georgia is working on preparing Openness Action Plan. On September, 2014 Georgia was selected as a member of OGP steering committee for two years.