ღია მმართველობის პარტნიორობის საძიებო სისტემა - OGP Explorer
ღია მმართველობის პარტნიორობამ შექმნა ვალდებულებების საძიებო ელექტრონული სისტემა, რომელიც სამოქალაქო საზოგადოების, მთავრობის, აკადემიური წრის წარმომადგენლებისთვის და ჟურნალისტებისთვის ამარტივებს წვდომას ღია მმართველობის პარტნიორობის (OGP) მიერ შეგროვებულ ვრცელ მონაცემებზე.
OGP საძიებო სისტემა არის პლატფორმა, რომელიც მომხმარებელს საშუალებას აძლევს ერთად მოუყაროს თავი როგორც უკვე შესრულებულ, ისე განხორციელების პროცესში მყოფ ყველა ვალდებულებას. ამჟამად, საიტზე უკვე 2000-ზე მეტი ვალდებულებაა დეტალურად განთავსებული. მათი ნაწილი IRM-ის (ღია მმართველობის პარტნიორობის დამოუკიდებელი შეფასების მექანიზმი) მიერ არის შეფასებული.
აღნიშნული ელექტრონული სერვისი მდიდარია მონაცემთა ვიზუალიზაციის საშუალებების თვალსაზრისითაც. მონაცემების ნახვა შესაძლებელია გრაფიკული გამოსახულებებისა და ცხრილების მეშვეობით, რაც აადვილებს ქვეყნის მიერ OGP ვალდებულებების შესრულების შეფასებას, ძველი და ახალი ვალდებულებების გარჩევას, ქვეყნების და შემდგომ მათი დაჯგუფების მეთოდის შერჩევას.
მონაცემების გრაფიკული ხედით წარმოდგენისას, ინფორმაცია მეტად დინამიკური და ეფექტური ფორმითაა წარმოდგენილი. მაგალითად, მომხმარებელს შეუძლია გრაფები მნიშვნელობის ან შესრულების თარიღის მიხედვით დაალაგოს. ასევე, შესაძლებელია მონაცემების კონკრეტული ქვეყნის ან რეგიონის მიხედვით დალაგება.
ინფორმაციის ცხრილის სახით წარმოდგენისას კი, გაცილებით მარტივია ქვეყნების OGP საქმიანობაში ჩართულობის შეფასება, რადგან ცხრილში უკეთესად არის გამოხატული სამოქმედო გეგმები, სამთავრობო და სამოქალაქო სექტორის ურთიერთთანამშრომლობის შედეგები.
საძიებო სისტემის მეშვეობით მოძიებული ინფორმაციების გადმოწერა CSV (Comma-separated values) ფორმატშია შესაძლებელი, რაც საშუალებას აძლევს დაინტერესებულ პირებს გამოიყენონ მოძიებული ინფორმაცია საკუთარ მოხსენებებსა თუ კვლევებში.
OGP-ის საძიებო სისტემა შეგიძლიათ იხილოთ შემდეგ ელექტრონული ბმულზე: http://www.opengovpartnership.org/explorer/landing.
ღია მმართველობის პარტნიორობის მიხედვით, ეს არის პროექტის პირველი ეტაპი და მზად არიან კიდევ უფრო დახვეწონ საძიებო სისტემა ახალი ფუნქციებისა და ცვლილებების დამატებით.
მედიის თავისუფლების ინდექსში საქართველო 2011-2012 წლების ნიშნულს დაუბრუნდა
27.12.2024
დამარცხების ფასი: ბელარუსის 2020-2021 წლის პროტესტის გაკვეთილები
შსს-ს კვებით მომსახურების ტენდერში შპს “ჰოსპიტალს ქეთერინგს სისტემსი” იმარჯვებს
26.12.2024
დაკავებულ მშვიდობიან დემონსტრანტებს პირად ნივთებს არ უბრუნებენ
23.12.2024
თანამდებობის პირთა ქონებრივ დეკლარაციებზე წვდომა შეიზღუდა
19.12.2024
სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციები დანაშაულებისა და რეპრესიების სხვა ფორმების დოკუმენტირებას იწყებენ
13.12.2024
ვეხმიანებით საჯარო სამსახურის შესახებ კანონში ქართული ოცნების მიერ მესამე მოსმენით მიღებულ ცვლილებებს

Open Government Partnership has designed and created the OGP Explorer software service that enables the OGP community of civil society, government, academia representatives and journalists to access the wealth of data the OGP has collected.
The OGP Explorer provides two options to look at national commitments: first one displays all 2,000 commitments and the second option shows the commitments and consultation processes that have been assessed by the IRM (Independent Reporting Mechanism).
The service is rich in its data visualization options. The data can be seen in Graph and Table view that makes it easier to evaluate country performance on their OGP commitments, see which commitment is new/old, select a country and then, the sorting method.
Graph View allows users to visualize the IRM assessed data in dynamic and effective ways. For instance, you can make graphs based on completion or relevance; select grand challenges, values or tags; select countries or regions and finally select a sorting method.
There are two types of Table View. First (Process Data) gives users the ability to quickly evaluate country performance on their OGP process. It contains information on Action Plan development, on how government and civil society work together during implementation and on how countries performed on their self-assessment.
The second (Commitment Data) gives access to the full details on the commitments. This view has information on impact, relevance and completion. You can see which commitments are new and which are starred. Finally, each commitment is classified with tags, and assessed on relevance to OGP values and grand challenges. You can view the commitments as a long list, by country, or opt for simply for the country statistics.
OGP explorer can be found on the following link: http://www.opengovpartnership.org/explorer/landing.
According to OGP, this is the 1st phase of the project and they are open for ideas about additional features and changes.