არასამთავრობო ორგანიზაციების ერთობლივი განცხადება გენერალურ აუდიტორ ლაშა თორდიაზე მომხდარ თავდასხმასთან დაკავშირებით
განცხადებები 13 მაისი 2017
ხელმომწერი ორგანიზაციები აღშფოთებას გამოვხატავთ საქართველოს გენერალურ აუდიტორ ლაშა თორდიაზე მომხდარ თავდასხმასთან დაკავშირებით. ლაშა თორდიას განცხადებით მას თავს დაესხა ყოფილი მთავარი პროკურორი ოთარ ფარცხალაძე და დაცვის წევრებთან ერთად ფიზიკურად გაუსწორდა, რაც განსაკუთრებულ შეშფოთებას იწვევს. დაზარალებულის განცხადებით თავდასხმა მოხდა კონკრეტულ საქმესთან დაკავშირებით, რომელზეც აუდიტის სამსახური მოკვლევას აწარმოებდა. ლაშა თორდიას განცხადებით საქმე 2016 წელს მიწების გადაცემის საკითხს ეხება და მასში ოთარ ფარცხალაძის გვარი ფიგურირებს.
როგორც ცნობილი გახდა შინაგან საქმეთა სამინისტრომ მომხდართან დაკავშირებით გამოძიება საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 126-ე მუხლით დაიწყო, რაც ცემას ან სხვაგვარ ძალადობას გულისხმობს. კონსტიტუციური ორგანოს ხელმძღვანელის მიმართ, სავარაუდოდ ამ ორგანოს საქმიანობასთან კავშირში, ჩადენილი ძალადობრივი აქტი არ შეიძლება დაკვალიფიცირდეს როგორც რიგითი ცემის ან ძალადობის შემთხვევა. მნიშვნელოვანია დანაშაულის კვალიფიკაცია მოიცავდეს ისეთ ნიშნებს, რაც დამახასიათებელია მმართველობის წინააღმდეგ მიმართული დანაშაულისთვის, კერძოდ ძალადობას ხელისუფლების წარმომადგენელზე, მის სამსახურებრივ საქმიანობასთან კავშირში.
იმის გათვალისწინებით, რომ საქმე ეხება კონსტიტუციური ორგანოს ხელმძღვანელზე თავდასხმას და მასში სავარაუდოდ ფიგურირებს ყოფილი მთავარი პროკურორი ოთარ ფიცხალაძე, რომლის არაფორმალურ გავლენებზეც სამართალდამცავ უწყებებში საზოგადოებაში არსებობს კითხვები, მნიშვნელოვანია, საქმის შესწავლა განახორციელოს საქართველოს პარლამენტის საგამოძიებო კომისიამ. სხვა შემთხვევაში მიმდინარე გამოძიებას არ ექნება სანდოობა საზოგადოების თვალში.
აქვე უნდა ითქვას, რომ ბოლო პერიოდში საზოგადოება არაერთი ძალადობრივი ფაქტის მომსწრე გახდა, რომელთა ეფექტიანი გამოძიებაც სამართალდამცავ ორგანოებს არ განუხორციელებიათ. ამ საქმეებს შორის არის ისეთებიც, რომელშიც დაზარალებული პირები სამართალდამცავი ორგანოების წარმომადგენლების შესაძლო მონაწილეობაზე მიუთითებდნენ. სამწუხაროდ, მოქმედი სამართალდამცავი სისტემა ვერ აჩვენებს მზაობას ეფექტურად უპასუხოს ასეთ შემთხვევებს, რაც დაუსრულებელ გამოძიებებში ვლინდება. სწორედ ასეთი დაუსჯებლობა განაპირობებს ძალადობრივი ფაქტების გავრცელებას საჯარო სივრცეში და აჩენს დაუცველობის განცდას. განსაკუთრებით საგანგაშოა, როცა ასეთ ფაქტებში მოქმედი ან ყოფილი მაღალი თანამდებობის პირების შესაძლო მონაწილეობა იკვეთება. ასეთი ფაქტები და მათზე არაეფექტური რეაგირების ტენდენცია კიდევ ერთხელ აყენებს დღის წესრიგში დამოუკიდებელი საგამოძიებო მექანიზმის დროულად შექმნის საჭიროებას, რომელიც გამოძიებეს საქმეებს, სადაც სამართალდამცავი ორგანოების მონაწილეობა შეიძლება იკვეთებოდეს.
მოვუწოდებთ:
- საგამოძიებო ორგანოებს დროულად გაასაჯაროვონ ინფორმაცია ამ დრომდე განხორციელებული საგამოძიებო მოქმედებების შესახებ;
- საქართველოს პარლამენტს შექმნას დროებითი საგამოძიებო კომისია საქმის დროული და მიუკერძოებელი გამოძიების მიზნით;
- საქართველოს მთავრობასა და პარლამენტს დროულად გადაიდგას ნაბიჯები დაუსჯელობის პრობლემასთან საბრძოლველად და შეიქმნას ეფექტიანი დამოუკიდებელი საგამოძიებო მექანიზმი.

We, the undersigning organizations, express our outrage regarding the assault committed against Lasha Tordia, the Auditor General of Georgia. According to the statement made by Lasha Tordia, he was attacked by Otar Partskhaladze, a former Chief Prosecutor and, together with his security personnel, physically assaulted him, which is particularly alarming. The victim notes that the assault was related to a specific case which the Auditor’s Office is investigating. According to Lasha Tordia, the case involves transfer of plots of land in 2016 and Otar Partskhaladze’s name is involved in the case.
Later it was reported that the Ministry of Internal Affairs of Georgia started its investigation under Article 126 of the Criminal Code of Georgia which criminalizes battery and other violent acts. However, assaulting a head of a state entity created under the Constitution, which is probably related to its duties, cannot be considered as any other case of battery and violence. It is important that the investigation also covers the crime committed against governing institutions, more specifically violence against governmental officers related to their official capacity.
This is an assault on a head of a state entity which was created under the Constitution of Georgia. Also, it allegedly involves a former Chief Prosecutor, Otar Partskhaladze, whose informal influence on law enforcement agencies raises questions in the society. For this reason, it is important that the investigation is conducted by an investigative commission of the Parliament of Georgia. Otherwise the ongoing investigation will not enjoy public trust.
It should also be noted that the public has been a witness of multiple violent acts in the recent period which the law enforcement agencies have not been able to effectively investigate. Among these cases, the victims point out that there are instances of alleged involvement of representatives of law enforcement agencies. Unfortunately, the current law enforcement system does not seem to be able to effectively respond to these cases as the investigations continue in perpetuity. Such impunity is a reason to the proliferation of violent acts in the public space and creates a sense of insecurity. It is particularly alarming when current or former officials are allegedly involved in these cases. Such facts and the trend of ineffective investigations again remind us of the need to create an independent investigative mechanism which will investigate cases where alleged involvement of representatives of law enforcement agencies can be shown.
- The investigative agencies to timely disclose information on the investigations held so far;
- The Parliament of Georgia to create an interim investigative commission for timely and impartial investigation of the case;
- The Government of Georgia and the Parliament of Georgia to take timely steps to address the problem of impunity and to create an effective independent investigative mechanism.