არასამთავრობო ორგანიზაციები საზოგადოებრივი მაუწყებლის შესახებ საკანონმდებლო ცვლილებების ფართო განხილვას ითხოვენ
განცხადებები 19 ივნისი 2017
მიმდინარე წლის 17 ივნისს, საქართველოს პარლამენტში გამართულ სამუშაო შეხვედრაზე, ცნობილი გახდა, რომ საქართველოს პარლამენტის იურიდიული კომიტეტი აპირებს „მაუწყებლობის შესახებ" საქართველოს კანონში ცვლილებების უმოკლეს ვადაში ინიცირებას.
სამუშაო შეხვედრა, ისევე როგორც საკანონმდებლო ცვლილებებზე მუშაობის პროცესი, მიუხედავად არა ერთი მოთხოვნისა, დაინტერესებული საზოგადოებისა და დარგის სპეციალისტების დიდი ნაწილის მონაწილეობის გარეშე წარიმართა.  შემაჯამებელ სამუშაო შეხვედრაში მონაწილეობდა მაუწყებლის მენეჯმენტის დიდი ნაწილი, მაგრამ არ იყო ჩართული სამეურვეო საბჭოს არც ერთი წარმომადგენელი. ამასთან, განხილული ცვლილებების ინიცირება პარლამენტის კომიტეტში  დეკლარირებულ ვადაზე უფრო სწრაფად, 20 ივნისს  იგეგმება.
წარმოდგენილი პროექტით დაგეგმილი ცვლილებები, არსებითად აუარესებს საზოგადოებრივი მაუწყებლის ანგარიშვალდებულებისა და გამჭვირვალობის სტანდარტს, ზრდის საზოგადოებრივი მაუწყებლის მენეჯმენტის უფლებამოსილებას, ასუსტებს სამეურვეო საბჭოს, აჩენს კორუფციული გარიგებების რისკს, ასუსტებს მაუწყებელში დასაქმებულ პირთა დაცვის მექანიზმებს.
შემოთავაზებული ცვლილებები აკნინებს საზოგადოებრივი მაუწყებლის, როგორც საჯარო სიკეთის, როლს. მათი დაკანონების შემთხვევაში, საზოგადოებრივი მაუწყებელი  დაკარგავს თავის პირველად მისიას და იქცევა კომერციულ, საზოგადოებრივი კონტროლისაგან თავისუფალ ტელევიზიად.
მიგვაჩნია, რომ დაგეგმილი საკანონმდებლო ცვლილებები  საზოგადოებრივ მაუწყებელზე მიმდინარე პროცესის ნაწილია. ვგულისხმობთ, მენეჯმენტის მიერ პოლიტიკურად მნიშვნელოვანი გადაცემების დახურვას და საზოგადოებრივი მაუწყებლის პოლიტიკური სივრცის მხოლოდ შიდა რესურსით მართვის გადაწყვეტილებას.
ზემოაღნიშნულიდან გამომდინარე, ხელმომწერი ორგანიზაციები მოვითხოვთ:
- შეჩერდეს კანონპროექტის გადაუდებელი ინიცირება პარლამენტში;
- დაუყოვნებლივ შეიქმნას ფართო და მონაწილეობითი სამუშაო ჯგუფი, კანონპროექტით დაგეგმილ ცვლილებებზე მსჯელობისათვის;

On June 17, 2017, at a working meeting in the Parliament of Georgia, the Legal Issues Committee announced plans to initiate amendments to the Law on Broadcasting.
The working meeting and the process of developing the amendments were held without the involvement of the majority of specialists and interested public. The concluding meeting was attended by a large part of the management of the Georgian Public Broadcaster (GPB) and no members of its Board. Moreover, the amendments are planned to be initiated sooner than was previously stated, on June 20.
The proposed amendments significantly lower the standard of transparency and accountability of the GPB, increase the power of its management, weaken the Board, increase the risks of corruption, and weaken the mechanism of employee protection.
The proposed amendments diminish GPB’s value as a public good. If the amendments are passed, the GPB will lose its initial mission, and will be turned into a commercial TV channel devoid of public oversight.
We believe that the planned amendments are part of a larger process at the GPB, which has so far involved the decision of the management to shut down politically important programs that to cease cooperation with other media organizations in producing such shows.