ხელისუფლების უმოქმედობა კლანის მხარდაჭერის დემონსტირებაა
26 მაისს მოსამართლეთა კონფერენციამ იუსტიციის უმაღლეს საბჭოში 4 წლის ვადით 4 მოსამართლე წევრი აირჩია, რითაც სრულიად უგულვებელყო საერთაშორისო პარტნიორების და არასამთავრობო ორგანიზაციების მოწოდება და ამ გადაწყვეტილებით, სასამართლოს სისტემაში გაბატონებული კლანის პოზიციები კიდევ უფრო გაამყარა. მიგვაჩნია, რომ წარსული რეფორმების სისტემური გადაფასების და საფუძვლიანი ცვლილებების გარეშე, იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს დაკომპლექტება პირდაპირ ეწინააღმდეგება ევროკავშირის მედიაციით მიღწეული შეთანხმების სულისკვეთებას და საფრთხეს უქმნის მისი მიზნების მიღწევას.
26 მაისს გამართულ კონფერენციასთან დაკავშირებით, მმართველმა ძალამ პროცესების სრული იგნორირების სტრატეგია არჩია და პასუხისმგებლობის ტვირთი მთლიანად გადაიტანა კონკრეტულ მოსამართლეებსა და სასამართლოში არსებულ გავლენიან ჯგუფზე. ხელისუფლების უმოქმედობა და რეალური პასუხისმგებლობისგან გაქცევა სერიოზულ საფრთხეს უქმნის მართლმსაჯულების  ფუნდამენტური რეფორმის პერსპექტივას, რაც 19 აპრილის შეთანხმების ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი პირობაა. ეს მოცემულობა კი მიუთითებს ხელისუფლების ნების არქონაზე, გაატაროს რეალური რეფორმა და გადადგას ნაბიჯები ქვეყანაში შექმნილი პოლიტიკური კრიზისის განსამუხტად.
ცალკე შეშფოთებას იმსახურებს სასამართლო ხელისუფლებაში განსხვავებული, კრიტიკული აზრის უკიდურესი დეფიციტი. 26 მაისს ჩატარებულ კონფერენციაზე, მოსამართლეთა კორპუსს არ ჰქონდა წინასწარი ინფორმაცია, თუ ვინ იქნებოდა საბჭოს წევრობის კანდიდატი და აღნიშნული მათთვის მხოლოდ კონფერენციის დღეს გახდა ცნობილი. შესაბამისად, კონფერენციაში მონაწილე მოსამართლეებს არ ჰქონდათ შესაძლებლობა, რეალურად მოესმინათ კანდიდატების ხედვა და მოსაზრებები სისტემაში არსებულ ვითარებაზე. ამის მიუხედავად, მოსამართლეთა აბსოლუტურმა უმრავლესობამ, ყოველგვარი კითხვებისა და დაინტერესების გარეშე დაუჭირა მხარი წამოყენებულ კანდიდატებს. 26 მაისის კონფერენცია მიანიშნებს არამარტო იმაზე, რომ სასამართლოში არსებობს გავლენიანი მოსამართლეების ჯგუფი, არამედ იმაზეც, რომ სისტემაში განსხვავებული, კრიტიკული აზრის დაფიქსირება უკიდურესად რთულია.
დღეს საქართველოს ხელისუფლება ცდილობს ფასადური რეფორმებით საერთაშორისო პარტნიორები და ქართული საზოგადოება დაარწმუნოს, რომ მას სასამართლოს სიტემის რეფორმირების სურვილიაქვს. ამავდროულად, ხელისუფლება არ აღიარებს სისტემაში არსებულ მთავარ პრობლემას -  მოსამართლეთა კლანის არსებობას. მმართველმა გუნდმა, პირველ რიგში, უნდა აღიაროს სასამართლო სისტემაში არსებული კლანური მმართველობის შედეგად შექმნილი მძიმე ვითარება და შემდგომი სასამართლო რეფორმები სწორედ ამ გამოწვევების გააზრებით უნდა განახორციელოს.
დაანონსებული სასამართლოს რეფორმის მიზნით შექმნილი სამუშაო ჯგუფი ნამდვილი პრობლემის გადაწყვეტაზე ორიენტირებული რეფორმის განსახორციელებლად მნიშვნელოვანი შესაძლებლობაა. შესაბამისად, ქართულმა ოცნებამ უნდა უზრუნველყოს, კონკრეტული საკანონმდებლო ცვლილებების მიღება, რომლის მიზანიც სასამართლოს და, მათ შორის, იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს კლანის წევრებისგან გაწმენდას, უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეების არჩევის პროცესის შეჩერებასა და საბჭოში მიუკერძოებელი არამოსამართლე წევრების დანიშვნას მოემსახურება.
ყოველივე ზემოაღნიშნულის გათვალისწინებით, ხელმომწერი ორგანიზაციები მოვუწოდებთ:
- საქართველოს პარლამენტს, დროულად დაიწყოს მართლმსაჯულების სისტემის ფუნდამენტურ რეფორმაზე მუშაობა და, ამ მიზნით, უზრუნველყოს ინკლუზიური, პოლიტიკურ და საზოგადოებრივ თანხმობაზე დაფუძნებული განხილვის პროცესი;
- საერთაშორისო საზოგადოებას, აქტიურად ჩაერთოს სასამართლოს რეფორმის მიმდინარეობის პროცესში და გადადგას კონკრეტული ნაბიჯები ყველა იმ ჯგუფის წინააღმდეგ, რომელიც ხელს უშლის დამოუკიდებელი მართლმსაჯულების სისტემის ჩამოყალიბებას საქართველოში.

Statements | Rule of Law and Human Rights 28 May 2021
On 26 May, the Conference of Judges elected four members to the High Council of Justice (HCJ) for a four-year term thus completely ignoring calls by international partners and non-governmental organisations and further strengthening the positions of the clan dominating the judicial system as a result of this decision. It is our opinion that, without a systemic re-evaluation of past reforms and without implementing fundamental changes, the staffing of the HCJ directly contradicts the spirit of the agreement reached through the EU mediation and endangers the achievement of its goals.
As concerns the Conference held on 26 May, the ruling party opted for a strategy of completely ignoring the processes, shifting the burden of responsibility entirely to concrete judges and the influential group within the judiciary. The government’s inaction and evasion of actual responsibility pose a serious threat to the prospects of a fundamental judicial reform, which represents one of the important conditions of the 19 April agreement. This state of affairs indicates that the government is not willing to carry out real reforms and take steps to defuse the political crisis that has taken shape in the country.
It is also concerning that there is an extreme lack of dissenting, critical opinions within the judiciary. The judges at the 26 May Conference had not been informed in advance about the identity of the HCJ membership candidates; they only learnt this on the day of the Conference. Correspondingly, the judges participating in the Conference did not have an opportunity to actually hear the candidates’ vision and opinions about the situation in the judicial system. Despite this, an absolute majority of judges supported the nominated candidates without asking any questions or showing deeper interest. The 26 May Conference indicates not only that there is a group of influential judges in the judiciary but also that it is exceptionally difficult to express a dissenting, critical opinion within the system.
Today, using façade reforms, the Georgian government is trying to convince its international partners and the Georgian public that it wants to reform the judicial system. At the same time, the government refuses to recognise the main problem in this system: the existence of a judicial clan. The ruling team should first and foremost recognise the difficult situation that has taken shape in the judiciary as a result of a clan-based rule and implement subsequent reforms precisely by facing these challenges.
A working group formed with the aim of implementing the announced judicial reform is an important opportunity to carry out a reform designed to address a real problem. Correspondingly, Georgian Dream must ensure the adoption of specific legal amendments whose aim would be to clear the judiciary, including the HCJ, of the clan members, suspend the process of electing the Supreme Court judges, and to appoint impartial non-judicial members to the HCJ.
Considering all of the above, we, the undersigned organisations, call on:
- The Parliament of Georgia – to promptly start working on the fundamental judicial system reform and, to this end, ensure an inclusive discussion process based on political and public consensus;
- The international society – to become actively involved in the judicial reform process and take concrete steps against all the groups which hamper the establishment of an independent judicial system in Georgia.