განცხადება პროკურატურის მიერ უფლებადამცველებისთვის ინფორმაციიის წყაროს გამჟღავნების მოთხოვნასთან დაკავშირებით
განცხადებები 23 ნოემბერი 2018
ხელმომწერი არასამთავრობო ორგანიზაციები უკიდურეს შეშფოთებას გამოვხატავთ საქართველოს მთავარი პროკურატურის მიერ 2018 წლის 21 ნოემბერს გავრცელებული განცხადების შინაარსის გამო, რომელიც ჩვენი კოლეგების მიმართ სისხლისსამართლებრივი პასუხისმგებლობის დაკისრების შესახებ ირიბ გზავნილს შეიცავს და  გამაფრთხილებელი შეტყობინებაა როგორც ჩვენთვის, ადამიანის უფლებათა სფეროში მომუშავე სხვადასხვა არასამთავრობო ორგანიზაციებისთვს, ასევე ყველა იმ ადამიანისთვის, რომლებიც  ჩვენთან კონფიდენციალობის დაცვის პირობით თანამშრომლობენ და მნიშვნელოვან ინფორმაციას გვაწვდიან ადამიანის უფლებათა დარღვევების შესახებ.
მიგვაჩნია, რომ მთავარი პროკურატურის განცხადება გაგრძელებაა იმ მიზანმიმართული პოლიტიკის, რომელსაც ბოლო პერიოდია საქართველოს ხელისუფლება აქტიურად ეწევა იმ არასამთავრობო ორგანიზაციების წინააღმდეგ, რომლებიც მისი გავლენის ქვეშ არ არიან მოქცეულნი და აქტიურად იბრძვიან საქართველოში ადამიანის უფლებების დაცვის, კანონის უზენაესობის განმტკიცებისა და ქვეყნის ევრო-ატლანტიკური ინტეგრაციისთვის.  ხელისუფლება უკვე კარგახანია გასცდა არასამთავრობო ორგანიზაციათა კრიტიკის იმ ზღვარს, რაც დასაშვებია დემოკრატიულ საზოგადოებაში და როგორც ზემოხსენებულ განცხადებაში არაორაზროვნად ჩანს, უკვე საკუთარი რეპრესიული ინსტრუმენტების ამოქმედებას გეგმავს ჩვენი კოლეგებისა და იმ პირთა დაშინების მიზნით, რომლებიც ჩვენთან თანამშრომლობენ.
საქართველოში, 2004 წელს, „სიტყვისა და გამოხატვის თავისუფლების შესახებ“ კანონის მიღების შემდეგ, ვერ ვიხსენებთ შემთხვევას, რომ რომელიმე სახელმწიფო უწყებას ეჭქვეშ დაეყენებინოს უფლებადამცველების უფლება, აბსოლუტური პრივილეგიით იყოს დაცული მათი პროფესიული საიდუმლოების წყარო. მიგვაჩნია, რომ აღნიშნული უფლება დაცულია საქართველოს კონსტიტუციის 24-ე მუხლით და გამოხატვის თავისუფლების განუყოფელ ნაწილს წარმოადგენს. “სიტყვისა და გამოხატვის თავისუფლების შესახებ” საქართველოს კანონი არაორაზროვნად იცავს უფლებადამცველების უფლებას უარი თქვას ინფორმაციის წყაროს გამხელაზე, კერძოდ:  “პროფესიული საიდუმლოების წყარო დაცულია აბსოლუტური პრივილეგიით და არავის არ აქვს უფლება, მოითხოვოს ამ წყაროს გამხელა.”
საქართველოს მთავარი პროკურატურა „სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსის“ არასისტემური, კონსტიტუციის და ადამიანის უფლებათა საწინააღმდეგო ინტერპრეტაციის გამოყენებით ცდილობს ეს უფლება ეჭქვეშ დააყენოს და სასამართლოს მეშვეობით ბორკილები დაადოს ჩვენი საქმიანობის საზღვრებს. სამწუხაროა, რომ პროკურატურას ჩვენი კოლეგების მიერ მიცემული განმარტების მიუხედავად არ ესმის, რომ საპროცესო კოდექსით გათვალისწინებული პროცედურები და კომპეტენცია ვერ გახდება ჩვენთვის ამ უფლების შეზღუდვის საფუძველი. ჩვენ გვჯერა, რომ ვერც პროკურატურა და ვერც სასამართლო ხელისუფლება საბოლოო ჯამში ვერ შეძლებს ჩვენთვის ამ უფლების შეზღუდვას და ხაზგასმით ვაცხადებთ, რომ ადამიანის უფლებებზე წინ არასოდეს არ დავაყენებთ რომელიმე სახელმწიფო ორგანოს კომპეტენციას.
ხელისუფლების უნდა ესმოდეს, რომ მისი უფლებამოსილება, საბოლოო ჯამში, ემსახურება ადამიანის უფლებების კონსტიტუციით დადგენილ ფარგლებში სრულად და ადეკვატურად განხორციელებას, ეს არის ხელისუფლების, მისი სამივე შტოს უმთავრესი მიზანი, ადამიანის უფლებების არსიდან გამომდინარე ხელისუფლების კონსტიტუციური ვალდებულება. ხელისუფლების რომელიმე ორგანოს კომპეტენცია ვერ დაავიწროებს, შეცვლის, შეამცირებს ამა თუ იმ უფლების შინაარსს, რადგან ხელისუფლების ორგანოთა კომპეტენციების კანონით გაწერის მიზანი ზუსტად ადამიანის კონსტიტუციური უფლებების სრულად დაცვა და უზრუნველყოფაა. ამიტომ მიზნის მიღწევის საშუალება ვერ იქნება თავად მიზნის მიღწევის საწინააღმდეგო, მისი გამომრიცხავი.
შესაბამისად, მოვუწოდებთ საქართველოს მთავარ პროკურატურას, კარგად გაიაზროს ის პრინციპები, რომელიც განუყოფელია დემოკრატიული საზოგადოებისთვის,  საკუთარი კომპეტენცია და ფუქნციები განიხილოს არა ადამიანის უფლებებისგან მოწყვეტით, როგორც ეს ავტორიტარული სახელმწიფოების სამართალდამცავი ორგანოებისთვისაა დამახასიათებელი, არამედ ადამიანის უფლებებთან ერთიანობაში. დაუფიქრდეს იმ გამოუსწორებლად დამაზიანებელ შედეგებს, რომელიც მათივე განცხადებით გათვალისწინებულმა სამომავლო ნაბიჯებმა შესაძლოა მოუტანოს როგორც ადამიანის უფლებათა დაცვით საქმიანობას საქართველოში, ისე ქართულ, ჯერ კიდე მყიფე დემოკრატიას.

Non-Governmental Organisations, signatory to this statement, express their utmost concern regarding the contents of the statement made by the Office of the Chief Prosecutor of Georgia on 21 November 2018. The statement contains an indirect message about imposing criminal responsibility on our colleagues and comes across as a warning to us, i.e., various organisations working in the field of human rights as well as every individual cooperating with us under the condition of confidentiality and providing us with significant information on human rights violations.
We believe that the statement of the Chief Prosecutor’s Office is the continuation of the targeted policy that the Georgian authorities have been maintaining actively against those NGOs that are independent of the former’s influence, actively fight to protect human rights, strengthen the rule of law in Georgia and promote Euro-Atlantic integration of the country. The authorities exceeded long time back the limits of acceptable criticism of NGOs in a democratic society and the said statement unequivocally demonstrates that the authorities are already planning to put their repressive instruments in motion to intimidate our colleagues and those persons cooperating with us.
We are unable to recall a single occasion since the enactment of the Law on Freedom of Speech and Expression in Georgia, in 2004, where any state agency questioned the right of those defending human rights to enjoy absolute protection for their sources of professional secrets. We believe that this right is guaranteed by Article 24 of the Constitution of Georgia and is an integral aspect of freedom of expression. The Law of Georgia on Freedom of Speech and Expression guarantees in unambiguous terms the right of those protecting human rights to decline divulging their source of information, in particular: “The sources of professional secrets shall be protected in absolute terms, and nobody shall have the right to require disclosure of the source”.
The Office of the Chief Prosecutor of Georgia, through unsystematic application of the Criminal Procedure Code that contradicts the Constitution, is attempting to question this right and shackle our activities through courts. It is unfortunate that, despite the interpretation given by our colleagues, the prosecutor’s office does not want to acknowledge that procedures and competences under the Procedural Code will not become the ground for limiting this right. We believe that neither the prosecutor’s office nor the judiciary will be able to deny this right to us and we emphasise that we shall never place the competence of any state agency before human rights.
The state authorities ought to understand that their competences eventually serve the full and adequate realisation of human rights within constitutional framework; this is the ultimate goal of the authorities and the three branches of government; this is the constitutional duty of the authorities that stems from the rationale of human rights. The competence of any state agency cannot curtail, alter or diminish substance of any right since statutory determination of competences of state agencies aims at securing full respect for constitutional rights. Therefore, the means for achieving this goal should not negate this very goal.
Therefore, we call upon the Office of the Chief Prosecutor of Georgia to appreciate fully integral principles of a democratic society and consider its competences and functions in harmony with human rights. It should not distance itself from human rights the way law-enforcement agencies of authoritative states do. The prosecutor’s office should also reflect on those irreversible prejudicial effects for human rights protection activities in Georgia and its still fragile democracy that their measures can cause; the measures that according to their own statement might be taken in future.