საქართველოს ციფრულ მაუწყებლობაზე გადასვლის სტრატეგია
საქართველოს მთავრობა, ითვალისწინებს რა ქვეყნის ეროვნულ ინტერესებს, როგორც  ციფრული საეთერო მაუწყებლობის, ასევე სატელეკომუნიკაციო და სამაუწყებლო სფეროს განვითარების მიმართულებით, განსაზღვრავს საქართველოს ციფრულ მაუწყებლობაზე გადასვლის ორიენტირებს, სტრატეგიულ მიზნებს და ამოცანებს.
ქვეყნის სტრატეგიული ორიენტირია, რომ საქართველოში ანალოგური მაუწყებლობის სრული გათიშვა მოხდეს 2015 წლის 17 ივნისამდე, ხოლო ამ თარიღამდე უნდა დასრულდეს  ციფრულ საეთერო მაუწყებლობაზე გადასვლის გეგმის რეალიზაცია. აღნიშნული ვადა განსაზღვრულია საერთაშორისო ტელეკომუნიკაციის კავშირის (ITU) მიერ. აღნიშნული გულისხმობს, რომ 2015 წლის ივნისის შემდეგ არსებული ანალოგური ტელევიზიის სადგურები აღარ იქნება სამართლებრივად დაცული მეზობელი ქვეყნების სადგურების გადაფარვისგან.
ციფრულ მაუწყებლობაზე გადასვლის პოლიტიკა ეფუძნება შემდეგ პრინციპებს:
•    მომხმარებელთა ინტერესების დაცვა;
•    საქართველოში  საინფორმაციო საზოგადოების განვითარების ხელშეწყობა;
•    გამოხატვის თავისუფლებისა და მედია პლურალიზმის უზრუნველყოფა;
•    მედიის თავისუფლების ხელშეწყობა;
•    კონკურენტუნარიანი ბაზრების განვითარების ხელშეწყობა;
•    ამოწურვადი სიხშირული რესურსის მაქსიმალურად  ეფექტურად გამოყენება;
•    საერთაშორისო სტანდარტების დაცვა;
•    საერთაშორისო დონეზე  ნაკისრი ვალდებულებების შესრულება.
საქართველოს ციფრულ მაუწყებლობაზე გადასვლის სტრატეგიის ერთ-ერთი მიზანია, რომ ციფრული მიწისზედა საეთერო მაუწყებლობა ჩამოყალიბდეს, როგორც კონკურენტი პლატფორმა არსებული სამაუწყებლო ტექნოლოგიების გვერდით.
უკეთესი ხარისხის სამაუწყებლო პროგრამების გარდა, საეთერო ციფრული მაუწყებლობის მომხმარებელს შესაძლებლობა ექნება მიიღოს ახალი თაობის ინტერაქტიული სერვისები, საგანმანათლებლო ან სხვა კატეგორიის საინფორმაციო მომსახურება და პროდუქტები, რომელთა მიწოდება შეუძლებელია ანალოგური საეთერო ქსელით. ციფრულ მაუწყებლობაზე გადასვლა შექმნის წინაპირობებს სატელევიზიო პროგრამების მრავალფეროვნებისთვის, აუდიოვიზუალური მედიისთვის  და მომსახურების მიმწოდებლებისათვის. ციფრულ საეთერო ქსელზე დაფუძნებულიებული დამატებითი და ახალი თაობის  სერვის მიწოდება უნდა შეიზღუდოს ციფრულ მაუწყებლობაზე გარდამავალ პერიოდში.
ციფრულ მაუწყებლობაზე გადასვლის სტრატეგიის მიზანს  წარმოადგენს, სამაუწყებლო და სატელეკომუნიკაციო ბაზარზე ინვესტირებისთვის კარგი და ხელსაყრელი პირობების შექმნა და შენარჩუნება, პროცესში სახელმწიფოს მინიმალური ფინანსური მონაწილეობის უზრუნველსაყოფის მიზნით. საქართველოს მთავრობის სტრატეგიის ამოცანაა დაცული იყოს ყველა დაინტერესებული მხარის ინტერესი.
მთავრობის ამოცანას წარმოადგენს:
•    საქართველოში მოქმედ ყველა არსებული საეთერო მაუწყებლის, ისევე როგორც ყველა კონტენტის მწარმოებლის უზრუნველყოფა მათი პროგრამების და  მაღალ გამტარიანი, მდგრადი და უსაფრთხო საეთერო ქსელით ტრანსლირების შესაძლებლობით, გამჭვირვალე, არადისკრიმინაციული და ხარჯებზე ორიენტირებული ტარიფებით;
•    მაყურებლებისთვის მაღალი ხარისხის და მრავალფეროვან პროგრამებთან წვდომის უზრუნველყოფა.
სტრატეგიის წარმატებით დასანერგად უნდა მოხდეს შემდეგი ეტაპების მოცვა:
• პროცესის სწორი დაგეგმარება;
• ცვლილებები საკანონმდებლო აქტებში;
• საზოგადოების ყველა ჯგუფისათვის ხელმისაწვდომი საინფორმაციო კამპანიის წარმოება;
•  მულტიპლექს ოპერატორის შერჩევა და ლიცენზირება;
•  პროცესის აუცილებელი მიმართულებების სუბსიდირება-ფინანსირება;
• ციფრული სატელევიზიო სისტემის უშუალო დანერგვის პროცესის სწორად წარმართვის მჭიდრო კონტროლი და კორექტირება ყველა ეტაპზე.
სტრატეგია ადგენს დამატებითი პირობებს და კრიტერიუმებს ციფრულ მიწისზედა სატელევიზიო ქსელში პროგრამების განთავსების პრიორიტეტებისთვის გარდამავალ და შემდგომ პერიოდში. სტრატეგია განსაზღვრავს კომერციული მაუწყებლების მულტიპლექსორის რესურსებთან დაშვების წესს შეზღუდული რესურსის არსებობის შემთხვევაში.
წინამდებარე სტრატეგია მომზადდა ა(ა)იპ „ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის“ (IDFI) მიერ პროექტის  - „ციფრულ მაუწყებლობაზე გადასვლის პროცესის მხარდაჭერა და მონიტორინგი საქართველოში“- ფარგლებში. პროექტიდაფინანსებულია ფონდ ღია საზოგადოება საქართველოსმიერ.

The Government of Georgia, noting national interests of the state in developing both digital broadcasting and telecommunication and broadcasting fields, develops guidelines, strategic objectives and tasks for Georgia’s digital broadcasting switchover.
It is a strategic objective of the state that analog broadcasting in Georgia is completely switched off by June 17, 2015, while implementation of digital broadcasting switchover plan will be completed by that date. The above date has been set by International Telecommunication Union (ITU). Those circumstances mean that after June 2015 the existing analog television stations will no longer be legally protected from coverage of the stations from neighboring countries.
The digital broadcasting switchover policy is based on the following principles:
Consumer rights protection;
Facilitatation of information society development in Georgia;
Ensuring freedom of expression and media pluralism;
Facilitatation of media freedom;
Facilitatation of competitive markets development;
The most effective use of exhaustible frequency resources;
Adherence to international standards;
Implementation of obligations undertaken at international level.
One of the objectives of Georgia’s digital broadcasting switchover strategy is to develop digital terrestrial broadcasting as a competing platform along with the existing broadcasting technologies.
Apart from the better quality broadcasting programs, digital broadcasting users will be in a position to enjoy new generation of interactive services, educational or other types of information services and products that can not be provided through analog network. Digital broadcasting switchover will create preconditions for television program diversity, audio visual media and service providers. Provision of additional and new generation services based on digital broadcasting network will be restricted within a digital broadcasting switchover period.
The objective of digital broadcasting switchover strategy rests with creation and maintenance of good and attractive conditions for investing in broadcasting and telecommunication market with purposes of ensuring minimal financial participation of the state in the switchover process. The strategy of the Government of Georgia aims at protecting interests of all stakeholers.
The Government of Georgia has the following objectives:
Provide all terrestrial broadcasters operating in Georgia as well as all content producers with an opportunity of broadcasting through high capacity, sustainable and safe network based on transparent, non-discriminatory and cost-oriented tariffs;
Ensure viewers’ access to high quality and diverse programs.
The following stages will be covered to successfully introduce the strategy:
Correct planning of the process;
Amendments introduced to legislative acts;
Implementation of information campaign accessible to all groups of the society;
Selection and licensing of a multiplex operator;
Subsidizing-financing of directions necessary for the process;
Close control and revision of correct implementation of the digital broadcasting system introduction process carried out at all stages.
The strategy sets additional terms and criteria for prioritites of allocating digital terrestrial television network in transitional and following periods. The strategy defines rules for commercial broadcasters’ access to multiplexor resources in case of a restricted resource.