ცოდნის უფლების საერთაშორისო დღე
ცოდნის უფლების საერთაშორისო  დღე  28 სექტემბერს აღინიშნება სხვადასხვა ქვეყნების საზოგადოებრივი ორგანიზაციების მიერ. ჩატარდება კონფერენციები ინფორმაციის თავისუფლების დღევანდელი გამოწვევების შესახებ, არასამთავრობო ორგანიზაციების მიერ გამოქვეყნდება მოხსენებების მთავრობის გახსნილობის სხვადასხვა ასპექტების, მათ შორის გასაიდუმლოების პოლიტიკა და პოლიტიკური ფინანსური შენატანების გამჭვირვალობის შესახებ და იქნება მონიტორნიგის და კვლევების შედეგები. ამასთან ერთად დაჯილდოვდებიან გამჭვირვალე საზოგადოებრივი ორგანიზაციები და სამოქალაქო საზოგადოებრივი ჯგუფები, რომლების ცდილობენ თავიანთ ქვეყნებში გამჭვირვალობის გავრცელებას.
2009 წელს ვიხილეთ შემდეგი გაუმჯობესებები სახელმწიფოს მფლობელობაში მყოფი ინფორმაციის ხელმისაწვდომობაში:
- სულ მცირე 90 ქვეყანამ და ტერიტორიამ შემოიღო კანონები, რომლებიც საზოგადოების წევრებს უფლებას აძლევენ გამოითხოვონ და მიიღონ ინფორმაცია საზოგადო პირებისგან;
- ექვსი (6) ახალი კანონი ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის შესახებ ამოქმედდა: ბანგლადეშში, კაიმანის კუნძულებზე, ჩილეში, კუკის კუნძულებზე, გვატემალაში და ურუგვაიში;
- ადამიანთა უფლებების ევროპულმა სასამართლომ 2009 წლის 14 აპრილს დაადასტურა, რომ სახელმწიფო პირებისგან ინფორმაციის მიღების უფლება არის გამოხატვის თავისუფლების უფლების ფუნდამენტური ნაწილი და ინფორმაცია არის აუცილებელი მედიისთვის, არასამთავრობო სექტორისთვის და სხვებისათვის, რომ თვალი ადევნონ მთავრობის საქმიანობას;
- ობამას ადმინისტრაციამ სამთავრობო პოლიტიკა შემოაბრუნა ინფორმაციის გახსნილობისკენ “ომი ტერორის წინააღმდეგ” პერიოდზე და 2009 წლის იანვარში განსაკუთრებული ყურადღება დაუთმო სახელმწიფო პირების ვალდებულებას ინფორმაციის გამოქვეყნებაზე და მოქალაქეთა მიერ ინფორმაციის გამოთხოვნებზე საჯარო ინფორმაციის გაცემის დროის ინტერვალს – რაც უკვე საკმაოდ მზარდი პრაქტიკაა მსოფლიოს ბევრ ქვეყანაში.

International Right to Know Day
Inetrnational Right to Know Day is celebrated on September 28th. There are conferences about the challenges of freedom of information. Civil society organizations are going to release reports about the different apsects of government openness, including the politics of mystifying information and transparency of political expenditures and findings of monitorings and research. Simultaneously, there will be award ceremony for transparent civil organizations and civil society groups, which stand for providing transparency in their countries.
In 2009 there were some improvements in accessing public information:
- At least 90 countries and teriritory promulgated the laws, which gives citizen right to request and get information from public officials
- Six new law about access to information came into force in Bangladesh, Cayman Islands, Chile, Kuki Islands, Guatemala and Uruguay.
- On April 14th, 2009 European Court of Human rights approved that right to release information from government officials is the fundamental part of the right of freedom of expression and this information is necessary for media, non-governmental sector and others to observe government activities;
- Obama administration tried to change the direction of the policy to openness of information and on January 2009 put emphasis on the responsibility of public officials to publish information, requesting public information and dates of releasing information, which is increasing step-by-step in the world.