მრგვალი მაგიდა: სატელევიზიო რეიტინგები და ციფრული მაუწყებლობის გამოწვევები
2014 წლის 16 აპრილს“კოალიცია მედიის ადვოკატირებისათვის”ორგანიზებით  მრგვალ მაგიდა გამართა. შეხვედრის მთავარი თემა იყო რეგიონული და ადგილობრივი მაუწყებლების გაციფრულების გამოწვევები და  საქართველოს სატელევიზიო რეიტინგების გაზომვასთან დაკავშირებული პრობლემები.
round table, IDFI, mediaშეხვედრაში მონაწილეობდნენ რეგიონული და ეროვნული ტელევიზიების წარმომადგენლები,  კომუნიკაციების მარეგულირებელი ეროვნული კომისიის წევრები, არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლები, რეიტინგების შეფასების პროცესში ჩართული ორგანიზაციები და სხვა დაინტერესებული პირები.
შეხვედრა დისკუსიის ფორმატში გაგრძელდა. მონაწილეებმა საკითხთან დაკავშირებული პრობლემები განიხილეს და და  მათი გადაჭრის გზებზე იმსჯელეს.
IDFI-ის ექსპერტმა, უჩა სეთურმა კვლევის - საქართველოს სატელევიზიო აუდიტორიის რეიტინგები - გამოწვევა საქართველოს მედია სექტორისათვის  ანგარიში წარმოადგინა და  ამ სფეროში არსებულ გამოწვევებზე ისაუბრა.
round table, media, IDFI
საქართველოში სატელევიზიო რეიტინგების გაზომვას მხოლოდ ერთი კომპანია ახორციელებს. შპს "TVMR საქართველოს" მონაცემებით გაზომვას ექვემდებარება მხოლოდ ის ქალაქები, რომელთა მოსახლეობის რაოდენობა აღემატება 45 000-ს. ეს ქალაქებია თბილისი, რუსთავი, ქუთაისი, ბათუმი, ფოთი, გორი, შესაბამისად, არ ხდება ბაზრის და ტერიტორიის სრული დაფარვა. საქართველოს სატელევიზიო რეიტინგების გაზომვის პროცესში ჩართულია მხოლოდ რამდენიმე ტელევიზია: რუსთავი 2, მაესტრო, იმედი, GDS, კომედი არხი, Music Box, ტაბულა, TV11, TV3. პროცესის მიღმაა ქალაქებში მოქმედი ის ტელევიზიები, რომელთა კონტენტი არ ვრცელდება გაზომვას დაქვემდებარებულ ქალაქებში. მედია საშუალებების ამგვარი იზოლირება ამ პროცესიდან, აისახება მათივე შემოსავლებზე და მცირე გამონაკლისების გარდა, განვითარებაც,  შესაბამისად, შეფერხებულია.ერთიანი და მაქსიმალურად ზუსტი სურათის მისაღებად, პანელმა სასურველია, მოიცვას ქვეყნის დასახლებული ტერიტორიის მაქსიმალურად დიდი ნაწილი.
რეგიონული  მაუწყებლების წარმომადგენლებმა ხაზგასმით  აღნიშნეს, რომ ისინი დაინტერესებულნი არიან, მიიღონ სარეიტინგო კვლევებში მონაწილეობა. შპს„რეგიონმედიამარკეტის“დირექტორის, ლევან ალექსიშვილის განცხადებით ბაზარზე არსებობს დაინტერესება და რეგიონულ მედიასაშუალებებს აქვთ შესაძლებლობა გაზარდონ შემოსავლები რეკლამის მეშვეობით, თუმცა რეიტინგების შესახებ მონაცემების არარსებობის გამო, გარკვეული კომპანიები არ ან ვერ სარგებლობენ მათი სარეკლამო ეთერით.“
TVMR საქართველოს დირექტორმა ნინო გოგოლაძემ აღნიშნა, რომ თუ იარსებებს მოთხოვნა, მიწოდებაც გაიზრდება და სამომავლოდ  არ გამორიცხავს კვლევის პანელის გაზრდას.მან ასევე აღნიშნა, რომ ორგანიზაცია კვლევის მეთოდების დახვეწაზე მუშაობს.
რეგულირებას საჭიროებს ტარიფების საკითხიც. მცირე და რეგიონული მედია საშუალებებისთვის  ეს  სერვისი რაციონალურ ფასად  უნდა გახდეს ხელმისაწვდომი.
პრობლემის გადაჭრელად მნშვნელოვანია მოდელის შემუშავება, რომელიც გააერთიანებს დაინტერესებულ პირებს არაკომერციულ იურიდიულ პირში, რომელიც არ იქნება მოგებაზე ორიენტირებული და მხოლოდ მიმდინარე ხარჯების მოიცავს. ამ პროცესში ყველა დაინტერესებული პირის მაქსიმალური ჩართულობა შეამცირებს თითოეული კომპანიის ხარჯებს.
განსაკუთრებით ციფრულ საეთერო პლატფორმაზე გადასვლის საკითხებისა  და ახალ პლატფორმაზე გადასვლის გამოწვევების გათვალისწინებით, აუცილებელია,  განხორციელდეს  მედიის სხვადასხვა პლატფორმების აუდიტორიის  - რადიოს მსმენელების, ინტერნეტ-მედიის, ინტერნეტ გვერდების ვიზიტორებისა და ონლაინ სატელევიზიო სტრიმინგის ტრაფიკის შეფასება და ანალიზი.
მრგვალი მაგიდის მეორე ნაწილი დაეთმო ციფრულ მაუწყებლობაზე გადასვლის პროცესში რეგიონული და ადგილობრივი მაუწყებლების წინაშე არსებული პრობლემებისა და გამოწვევების განხილვას. პრეზენტაცია  რეგიონულ მაუწყებელთა ასოციაციის დირექტორმა, ნათია კუპრაშვილმა წარმოადგინა.
ღონისძიება ფონდ „ღია საზოგადოება საქართველოს“ მხარდაჭერით,  პროექტის „კოალიცია მედიის ადვოკატირებისათვის გაძლიერების ხელშეწყობა“ ფარგლებში ჩატარდა.

On April 16, 2014 ‘Media Advocacy Coalition’ organized the round table meeting. The major topic of the meeting was challenges of digital switchover of the regional and local broadcasters and the problems connected to measuring the Georgian TV ratings.
The meeting was attended by the representatives of the regional and national televisions, members of the Georgian National Communication Commission, representatives of the non-governmental organizations, organizations involved in rating evaluation process and other stakeholders.
The meeting was continued in the discussion format. Participants discussed the problems concerning the issue and the ways of solving these problems.
IDFI expert Ucha Seturi presented the report of his research on ‘Georgian Television Audience Ratings – Challenge for the Georgian Media Sector” and talked about the challenges in this sphere.
Georgian TV ratings are measured by one company. According to “TVMR Georgia” LTD ratings are measured only in those cities population of which exceeds 45 000. This list includes the following cities: Tbilisi, Rustavi, Kutaisi, Batumi, Poti, Gori, thus the market and the area is not fully covered. Only several TV companies are involved in the measuring of Georgian TV ratings: Rustavi 2, Maestro, Imedi, GDS, Comedy Channel, Music Box, Tabula, TV11, TV3. The TV channels, coverage area of which does not include the cities listed above, stay beyond this process. Such isolation of the media sources from the process has impact on their incomes and in some cases on their development; in order to get the accurate image, it is desirable that the ratings cover the biggest part of the area.
The representatives of the regional broadcasters emphasized their interest in participating in rating measuring surveys. According to the director of “Raionmediamarket” Levan Aleksishvili, regional broadcasters can increase their incomes through commercials, however, due to the absence of the rating data, some companies avoid advertising their products/services through these TV channels.
Director of TVMR Georgia Nino Gogoladze noticed that if there is demand, supplies will be increased and considered broadening the scope of the research. She also noted that company is going to use advanced research methods.
The issue of tariffs also requires regulating. This service must become affordable for the small and regional media outlets.
In order to solve the problem one model must be elaborated which will unite the stakeholders in one, noncommercial legal entity, which will not be profit-oriented. Involving all the stakeholders in this process will ensure the decrease of expenses of companies.
Considering the issues of digital switchover and the challenges of transferring to the new platform, it is crucial to evaluate and analyze the online TV streaming traffic and data about internet-page visitors.
The second half of the round table meeting was dedicated to discussing the problems and challenges of the regional and local broadcasters in the process of digital switchover. Director of the Association of Georgian Regional Broadcasters, Natia Kuprashvili held the presentation.
The event was organized with the support of ‘Open Society – Georgia Foundation”, within the frames of the ‘Support Strengthening of Media Advocacy Coalition’ project.