ელექტრონული მმართველობის ახალი ინიციატივები საქართველოში ღია მმართველობის პარტნიორობის ვალდებულებების შესასრულებლად
პროექტები | დასრულებული პროექტები 12 დეკემბერი 2016
პროექტის სახელწოდება: ელექტრონული მმართველობის ახალი ინიციატივები საქართველოში ღია მმართველობის პარტნიორობის ვალდებულებების შესასრულებლად
დონორი ორგანიზაცია: Tetra Tech ARD/USAID-ის პროგრამა "კარგი მმართველობის ინიციატივა საქართველოში", ესტონეთის საგარეო საქმეთა სამინისტრო
დაფინანსების ოდენობა: 72,685 აშშ დოლარი (USAID - 65,935 აშშ დოლარი; ესტონეთის საგარეო საქმეთა სამინისტრო - 6,750 აშშ დოლარი)
პროექტის ხანგრძლივობა: 12 დეკემბერი 2016 - 30 აპრილი 2018
პარტნიორი ორგანიზაცია: ელექტრონული მმართველობის აკადემია (ესტონეთი)
პრობლემა
საქართველოს საჯარო დაწესებულებებში გამოწვევად რჩება ელექტრონული მმართველობის ინოვაციური გადაწყვეტილებების დანერგვა, როგორც ცენტრალურ, ისე ადგილობრივ დონეზე. მიუხედავად ამისა, საჯარო დაწესებულებების უმეტესობას გააჩნია სურვილი და პოლიტიკური ნება, გამოიყენონ ინოვაციები საჯარო ადმინისტრირების პროცესში. საქართველოს საჯარო დაწესებულებებისა და სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციებისთვის ინოვაციების ძირითადი მამოძრავებელია ღია მმართველობის პარტნიორობა (OGP). უკანასკნელი რამდენიმე წლის განმავლობაში, საზოგადოებრივმა ორგანიზაციებმა და საჯარო დაწესებულებებმა ერთობლივი მუშაობით არაერთი წარმატებული პროექტი და ინიციატივა წამოიწყეს. ღია მმართველობის 2014-2015 და 2016-2017 ეროვნული სამოქმედო გეგმები ამ თანამშრომლობის ნათელი მაგალითია.
ამჟამად, საჯარო დაწესებულებებისა და მუნიციპალიტეტების OGP-ში ჩართულობასთან დაკავშირებით რამდენიმე გამოწვევა არსებობს. კერძოდ, მნიშვნელოვანი ხარვეზებია მათ მიერ ელექტრონული სამოქალაქო ჩართულობისა და გამჭვირვალობის ახალი ინსტრუმენტების გამოყენებაში. მუნიციპალიტეტების OGP-ში ჩართვა და ღია მმართველობის პრინციპების მუნიციპალიტეტებში დანერგვა კვლავ გამოწვევად რჩება. სიტუაციის კვლევამ აჩვენა, რომ ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოებს ხშირად არ გააჩნიათ მოქალაქეებთან გამჭვირვალე და ეფექტიანი ურთიერთობისთვის საჭირო უნარები და ტექნიკური შესაძლებლობები. სამოქალაქო ჩართულობასა და ელექტრონულ მმართველობასთან დაკავშირებით პრობლემა რამდენიმე ცენტრალურ საჯარო დაწესებულებასაც აღმოაჩნდა. საჯარო დაწესებულებების პრაქტიკა აჩვენებს, რომ ელექტრონული ჩართულობის არსებული მექანიზმები არაეფექტურია.
ელექტრონულ მმართველობასთან დაკავშირებით ძირითადი გამოწვევებია:
- ცნობიერების ნაკლებობა კარგი, ინოვაციური და ჩართულობაზე ორიენტირებული მმართველობის პრინციპების შესახებ და ამ პრინციპების პრაქტიკაში განხორციელების შეუძლებლობა;
- მოქალაქეების პოლიტიკის დაგეგმვისა და ბიუჯეტირების პროცესებში ჩართვის, და საჯარო ინფორმაციის ეფექტურად გამოქვეყნების არასაკმარისი ცოდნა და გამოცდილება;
- პოლიტიკური და ადმინისტრაციული პროცესების არასაკმარისი გამჭვირვალობა, რითაც იზღუდება სამოქალაქო ჩართულობა საჯარო პოლიტიკაში;
- ელექტრონული საჯარო სერვისების შესახებ ცნობიერების დაბალი დონე და მათი გამოყენების ნაკლებობა.
პროექტის მიზანია, ხელი შეუწყოს 3 საპილოტე მუნიციპალიტეტსა და 2 სამინისტროს მოქალაქეთა ჩართულობის ეფექტური ელექტრონული ინსტრუმენტების დანერგვაში. პროექტის ფარგლებში დახმარება გაეწევათ ბათუმის, ახალციხისა და ქუთაისის მუნიციპალიტეტებს ინოვაციური გადაწყვეტილებების დანერგვაში და მათი შესაძლებლობების ამაღლებაში მოქალაქეთა ჩართულობის, მონაწილეობითი ბიუჯეტირებისა და ელექტრონული მომსახურების მიმართულებით. ამ მუნიციპალიტეტებს კონკრეტული ვალდებულებები აქვთ აღებული ღია მმართველობის 2016-2017 ეროვნულ სამოქმედო გეგმაში; პროექტი მიზნად ისახავს მათ დახმარებას სხვადასხვა გზებით.
გარდა ამისა, პროექტი დაეხმარება 2 სამინისტროს, გააუმჯობესოს ელექტრონული მმართველობის 2 არსებული ინსტრუმენტი, რომლებიც მიზნად ისახავს მოქალაქეთა ჩართულობისა და მათთან კომუნიკაციის გაუმჯობესებას კონკრეტულ სახელმწიფო სერვისებთან დაკავშირებით.
მოქმედებები
პროექტის ფარგლებში IDFI და ელექტრონული მმართველობის აკადემია, ახალციხის, ბათუმისა და ქუთაისის საკრებულოებთან და საქართველოს ჯანდაცვისა და ფინანსთა სამინისტროებთან მჭიდრო თანამშრომლობით, განახორციელებენ შემდეგ მოქმედებებს:
1. შეიქმნება ახალი ელექტრონული სისტემა, რომლის საშუალებითაც ახალციხეში, ქუთაისსა და ბათუმში ხელი შეეწყობა მოქალაქეთა ჩართულობას გადაწყვეტილების მიღების პროცესში. სისტემის მთავარი მიზანია, დააჩქაროს მოქალაქეებთან კომუნიკაცია, გაზარდოს გამჭვირვალობა, და გააუმჯობესოს გადაწყვეტილების მიღებისა და მომსახურების მიწოდების პროცესები.
2. შემუშავდება მონაწილეობითი ბიუჯეტირების მექანიზმები (პროცედურები, საშუალებები) ქუთაისის, ბათუმისა და ახალციხის ბიუჯეტებისთვის. მოქმედების მიზანია ადგილობრივი ბიუჯეტის ეფექტური შემუშავება, საბიუჯეტო პროცესების შესახებ საზოგადოებრივი ცნობიერების ამაღლება და ბიუჯეტის განხილვის პროცესში სამოქალაქო ჩართულობის მექანიზმების გაუმჯობესება.
3. საქართველოს ჯანდაცვის სამინისტროსთვის მომზადდება პაციენტის პორტალის გაუმჯობესების კონცეფცია (საუკეთესო საერთაშორისო პრაქტიკის ანალიზის ჩათვლით) და შესაბამისი ტექნიკური დავალება.
4. საქართველოს ფინანსთა სამინისტროსთვის მომზადდება მონაწილეობითი ბიუჯეტირების ონლაინ პლატფორმის გასაუმჯობესებელი კონცეფცია და ტექნიკური დავალება.
5. ახალციხის, ბათუმისა და ქუთაისის მუნიციპალიტეტისთვის შეიქმნება ახალი ვებგვერდები ელექტრონული გამჭვირვალობისა და მონაწილეობის გასაუმჯობესებლად.
პროექტის განხორციელების შედეგად:
- გაუმჯობესდება ქუთაისის, ბათუმისა და ახალციხის მუნიციპალიტეტების გამჭვირვალობა, კარგი მმართველობის პრაქტიკა და ელექტრონული კომუნიკაცია მოქალაქეებთან;
- ქუთაისში, ბათუმსა და ახალციხეში გაიზრდება სამოქალაქო ჩართულობა პოლიტიკის შემუშავებისა და ბიუჯეტირების პროცესებში;
- ორი სამინისტრო (ფინანსთა და ჯანდაცვის სამინისტროები) შეძლებს გამოიყენოს ელექტრონული მმართველობის ხერხები,  რათა გაზარდოს გამჭვირვალობა და მოქალაქეთა ჩართულობა მის საქმიანობაში;

Project Title: New E-Governance Initiatives to meet OGP Commitments in Georgia
Donor Organization: Tetra Tech ARD/USAID Good Governance Initiative in Georgia, Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Estonia
Grant Amount: $ 72, 685 ($ 65,935 Supported by USAID and $ 6,750 by the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Estonia)
Project Duration: 12 December 2016 – 30 April 2018
Implementing Partner: e-Governance Academy (Estonia)
Implementing innovative e-governance solutions both on the central and local levels remains a challenge for Georgian public institutions. Nevertheless, there is significant interest and political will among the majority of public agencies to bring innovation into the public administration process in Georgia. Georgian institutions and civil society organizations have been widely relying on the Open Government Partnership (OGP) as a source and driver of innovation, transparency and public participation. Throughout the past several years, CSOs and public institutions have successfully co-created several important projects and initiatives. The OGP 2014-2015 and 2016-2017 National Action Plans are a vivid example of the co-creating and knowledge-sharing between civil society and the public sector.
Currently, there are several challenges that are related to successful engagement of municipalities and public institutions into OGP. In particular, municipalities and public institutions have demonstrated significant gaps with regard to public engagement and using new tools of e-participation and electronic transparency. Bringing municipalities into OGP and open government into the municipalities still remains a challenge. The initial mapping has revealed that municipal public instructions often do not possess necessary skills and technical capacities to successfully interact with the public, in a way that is transparent and efficient. In addition, several central public institutions have also demonstrated the need for assistance when it comes to citizen engagement and e-governance. Existing practice has demonstrated that existing mechanisms of e-participation do not effectively enable the agencies to interact with the public.
Some of the main existing challenges with regard to e-governance are:
- Limited awareness on the prinicples of good, innovative and engaging governance and lack of capacity to follow these principles in practice;
- Insufficient knowledge and expertise to effectively publish and access public information, to engage citizens in policy planning, budgeting etc.;
- Limited Transparency of political and administrative processes, thereby hindering civic engagement in public policy;
- Limited use and awareness of public e-services.
The aim of the project is to support three pilot municipalities and 2 Ministries in implementing effective electronic tools of engagement and citizen participation. The project will assist the municipalities of Batumi, Akhaltsikhe and Kutaisi in the implementation of innovative citizen engagement solutions and in increasing the capacity of human resources in areas of citizen engagement, participatory budgeting and electronic service delivery. These municipalities are represented with specific commitments in the 2016-2017 OGP National Action plan and the project aims to assist them in different ways.
In addition, the project will assist 2 Ministries in improving 2 existing e-governance tools that are aimed at increasing citizen engagement and improving communication between public agencies and citizen on the delivery of specific services.
Within the framework of the project, IDFI and the e-Governance Academy (eGA), working in close cooperation with representatives from City Halls of Akhaltsikhe, Batumi and Kutaisi as well as from Ministry of Labor, Health and Social Affairs and Ministry of Finance of Georgia will undertake efforts targeted at:
- Setting up a new electronic system for facilitating involvement of citizens in local decision-making processes in Akhaltsikhe, Batumi and Kutaisi. The main aim of the system is to speed up communications with citizens, promote transparency, and allow for improved decision-making and service-delivery.
- Development of Participatory Budgeting Mechanisms (procedures, tools) of the Local Budget for Kutaisi, Batumi and Akhaltsikhe. The main objectives of this activity are effective elaboration of the local budget, increased public awareness and understanding of budgetary processes and improved mechanisms for public engagement in discussions on draft budget;
- Elaboration of a concept note (including international best practice analysis) and terms of reference (TOR) for development of an effective patient’s portal of the Ministry of Labor, Health and Social Affairs;
- Development of a concept note and TOR to improve the participatory budgeting online platform of the Ministry of Finance;
- Creation of new websites for Akhaltsikhe, Batumi and Kutaisi municipalities to improve e-transparency and electronic participation.
Expected results
In order to meet the above-mentioned goal the following main objectives will be achieved through introduction of new e-governance solutions:
- Enhanced transparency, good governance practices and e-communications with the public in Kutaisi, Batumi and Akhaltsikhe;
- Promoted public engagement in the process of policymaking and budgeting in Kutaisi, Batumi and Akhaltsikhe;
- Two central agencies (Ministry of Finance and Ministry of Labor, Health and Social Affairs) will be assisted to use e-governance techniques to increase transparency and citizen engagement while conducting their activities.